Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Benzin ve motorine zam geliyor

Benzinde 15 kuruş, motorinde 10-15 kuruş civarında zam yolda.

Benzine bu gece (7 Ocak 2019), motorine ise en geç perşembe günü zam yapılması bekleniyor. Benzinde 15 kuruş, motorin 10-15 kuruş civarında zam yolda.

Türkiye’de, akaryakıt tarifelerini belirleyen Brent petrol fiyatları, ABD’nin İran’a yönelik petrol yaptırımının da etkisiyle ekim ayının başında 85 doları aştı.

PETROLÜN VARİLİ 50 DOLARA KADAR İNDİ

Beyaz Saray’ın müeyyidelerden 6 aylığına muaf tutulan ülkelerin açıklanmasının ardından petrol fiyatı düşmeye başladı. Aralık ayının sonunda 50 dolara kadar geriledi.

Bu dönemde dolar kuru ve uluslar arası piyasalarda motorin ve benzin fiyatları da düştü. Bu olumlu gelişmeler gerek benzine gerekse de motorine peş peşe indirim olarak yansıdı. Benzin, 7 TL’den 6 TL’nin altına düştü. Depoları doldurmanın maliyeti azaldı.

DOLAR KURU VE PETROL YENİDEN YÜKSELİŞE GEÇTİ

Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre geçen hafta tersine bir trend yaşandı. Brent petrol, dolar kuru ve uluslar arası piyasalarda motorin ve benzinin ton fiyatları yükseldi.

Bu durum benzin ve motorinde zammı tetikledi. Benzinde, bu geceden itibaren 15 kuruş, motorinde en geç perşembe günü 10-15 kuruşluk zam ihtiyacı ortaya çıktı.

POMPAYA YANSIYACAK MI?

Devlet, mayıs ayından bu yana akaryakıtta “eşel mobil” sistemini uyguluyor. Zam ihtiyacı, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) gelirlerinden karşılanıyor. Bu uygulamanın devam ettirilmesi durumunda, pompa satış fiyatlarında bir değişiklik olmayacak.

Elektrik dağıtım şirketlerinden yeni dolandırıcılık yöntemi

Ekonomi

Halkın kredi ve kart borçları arttı

Tüketici kredileri, geçen hafta 3 milyar 76 milyon lira artarak 673 milyar 605 milyon liraya çıktı. Bankaların bireysel kredi kartı alacakları ise yüzde 2,7 artarak 140 milyar 714 milyon liraya yükseldi.

BOLD – Bankacılık sektöründeki toplam mevduat, geçen hafta 190 milyar 120 milyon lira azaldı, tüketici kredileri ise 3 milyar lira arttı. Bankacılık sektörü toplam mevduatı, 3 trilyon 474 milyar 474 milyon lira, toplam tüketici kredileri tutarı 673 milyar lira oldu. Bankaların bireysel kredi kartı alacakları ise yüzde 2,7 artarak 140 milyar 714 milyon liraya çıktı.

SEKTÖR HACMİ 121 MİLYAR LİRA DÜŞTÜ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan haftalık bültene göre, sektörün kredi hacmi 13 Kasım ile biten haftada 121 milyar 576 milyon lira azalış gösterdi. Söz konusu dönemde toplam kredi hacmi 3 trilyon 696 milyar 825 milyon liradan 3 trilyon 575 milyar 701 milyon liraya geriledi.

İHTİYAÇ KREDİLERİ 383 MİLYARI AŞTI

Verilere göre, tüketici kredileri tutarı, 13 Kasım ile biten haftada 3 milyar 76 milyon lira artarak 673 milyar 605 milyon liraya çıktı. Söz konusu kredilerin 279 milyar 453 milyon lirası konut, 11 milyar 90 milyon lirası taşıt ve 383 milyar 63 milyon lirası ihtiyaç kredilerinden oluştu. Söz konusu dönemde taksitli ticari kredilerin tutarı 13 milyar 631 milyon lira gerileyerek 592 milyar 530 milyon lira oldu.

KART BORCU 140 MİLYAR LİRA OLDU

Bankaların bireysel kredi kartı alacakları ise yüzde 2,7 artarak 140 milyar 714 milyon liraya çıktı. Bireysel kredi kartı alacaklarının 62 milyar 424 milyon lirası taksitli, 78 milyar 289 milyon lirası taksitsiz oldu. Bankacılık sektöründe takipteki alacaklar, 13 Kasım itibarıyla bir önceki haftaya göre 1 milyar 922 milyon lira azalarak 150 milyar 341 milyon liraya düştü. Söz konusu takipteki alacakların 112 milyar 303 milyon lirasına özel karşılık ayrıldı.

Türkiye’nin ‘bebek mahkum’ utancı

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Türkiye borcu en hızlı artan ülkeler arasında rekor kırdı

Tayyip Erdoğan, ekonomide yeni bir seferberlik başlatılacağını açıklarken Türkiye, borcu en hızlı artan ülkeler arasında rekor kırdı. Borçların milli gelire oranı yüzde 137.6’dan 167.2’ye çıktı. Toplam borç ise 1.24 trilyon dolara ulaştı.

BOLD – Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), küresel borcun Eylül 2020’de 272 trilyon doları aşarak rekor kırdığını duyurdu. Borcu milli gelire oranı yüzde 167’yi aşan Türkiye, bu alanda en hızlı artış gösteren ülkeler arasında bulunuyor.

BORÇ ARTIŞINDA TÜRKİYE EN ÖNDE

IIF’nin yayımladığı “Küresel Borç İzleme” raporuna göre ocak-eylül dönemindeki küresel borç artışı 15 trilyon doları geçti. Yıl başında yüzde 320 olan borcun küresel gelire oranı yüzde 364’e yaklaştı. IIF, 2020 sonunda küresel borcun 277 trilyon dolara, borcun küresel gelire oranının da yüzde 365’e ulaşmasını bekliyor. Gelişmekte olan ülkelerin toplam borcu 70.6 trilyon dolardan 76 trilyon dolara yükseldi. Borcun milli gelire oranında gelişmekte olan ülkelerde en fazla artışlar sırasıyla Lübnan, Çin, Malezya ve Türkiye’de oldu.

BORCUN YARISI DÖVİZ CİNSİNDEN

Türkiye’de borçların milli gelire (GSYH) oranları dikkate alındığında, 2020’nin üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre hane halkı borçları yüzde 14.7’den yüzde 18’e, finansal olmayan şirket borçları yüzde 65’ten yüzde 77.5’e, banka gibi finansal şirketlere ait borçlar yüzde 25.2’den yüzde 28.7’ye ve kamu borçları yüzde 32.3’ten yüzde 43’e yükseldi. Türkiye’de borçların milli gelire oranı yüzde 137.6’dan 167.2’ye, toplam borç 1.24 trilyon dolara ulaştı. Bu borcun 50.9’u TL, yüzde 49.1’i döviz cinsinden oluşuyor.

38 yıl sonra benim yaşadığımı kızlarımın da yaşayabileceğini hiç düşünmemiştim

Okumaya devam et

Ekonomi

Çalışan ebeveynlerin kreş isyanı

Her geçen gün artan koronavirüs salgını nedeniyle okul öncesi kurumlar ile kreşler uzaktan eğitim kapsamına alındı. Çalışıp da çocuklarını bırakacak yer bulamayan aileler, sorunlarına çözüm bekliyor.

BOLD – Hükumet, tüm okul öncesi kurumlar ile kreşleri uzaktan eğitim kapsamına aldı. Bu durum çalışan anne ve babaların çocuklarını zor durumda bıraktı. Aileler, 20 yaşından küçüklere de sokağa çıkma kısıtlaması getirilmesi nedeniyle çocuklarını işyerlerine de götüremiyor.

AİLELER ÇIKIŞ YOLU ARIYOR

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre getirilen yasakla birlikte bakacak kimsesi olmayan aileler çocuklarını işyerlerine de götüremeyecek. Evlere çocuklar için bakıcı arayan aileler, kapalı olmasına karşın kreşlere ücretlerin yüzde 50’sini ödemek zorunda kalıyor. Hem kreş ve anaokuluna ücret ödemek hem de bakıcıya ödeme yapmak aileleri zor durumda bırakıyor.

ANNE, BABADAN BİRİNE İZİN VERİLMESİ İSTENİYOR

Birçok anne baba da aile büyüklerinden yardım istiyor. Ancak bu durum aile büyükleri için büyük risk oluşturuyor. Çalışan ebeveynlerin dışarıdan virüsü eve taşıyıp yaşlılara bulaştırmaları riski bulunuyor. Küçük çocuğu olan çalışan anne ve babalardan birisine izin verilmesi talep ediliyor. Kamuda bunun olabileceği ancak özel sektörde olmayacağına dikkat çekiliyor. Özel kreş ve anaokullarının sorunun çözümü için CİMER yoluyla Cumhurbaşkanlığı’na başvuracakları öğrenildi.

38 yıl sonra benim yaşadığımı kızlarımın da yaşayabileceğini hiç düşünmemiştim

Okumaya devam et

Popular