Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türk Konsolosluğu’nda bir kişi kendini ateşe verdi

Hollanda Polisi, liman şehri Rotterdam’da Türk Konsolosluğu’nda bir kişinin kendini ateşe verdiğini ve hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

Polis sözcüsü Gijs van Nimwegen, yerel saatle 09:00 sıralarında meydana gelen olay sonrası Emniyet görevlilerinin konsolosluğa çağrıldığını belirtti.

KİMLİĞİ VE MİLLİYETİ AÇIKLANMADI

Kendini yakma girişimi konusunda yorum yapmayan Nimwegen, Hollanda’da yasalar gereği intihar girişimlerinin ayrıntılarını paylaşamayacağını belirtti.

Olayda yaralanan kişinin kimlik bilgileri ve milliyeti konusunda bir açıklama yapılmadı.

Olayda ölen ya da yaralanan başka kimse olmadığı kaydedildi.

Essen Konsolosluğu’nda dayak ve boğazını kesme tehdidi

Dünya

Oruç Reis AB zirvesi öncesi Antalya Limanı’na geri döndü

Oruç Reis gemisi Akdeniz’deki sismik araştırmalarını tamamladı ve Antalya Limanı’na döndü. Geminin, AB’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımları görüşeceği zirve öncesi Antalya Limanı’na çekilmesi dikkat çekti.

BOLD – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, yaptığı çalışmalarla Yunanistan ve Avrupa Birliği ile arasında gerilime yol açan sismik araştırma gemisi Oruç Reis’in Doğu Akdeniz’de görev yaptığı yerden Antalya Limanı’na döndüğünü duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Oruç Reis Sismik Araştırma Gemimiz, 10 Ağustos’ta başladığı Demre sahasındaki iki boyutlu (2B) sismik araştırmalarını tamamladı. 10.955 km 2B sismik veri toplayan gemimiz, Antalya Limanı’na döndü.”

Türkiye, 21 Kasım’da yaptığı son NAVTEX duyurusunda Oruç Reis’in Rodos Adası yakınlarında yaptığı sismik araştırma görevine 29 Kasım’a kadar devam edeceği belirtilmişti.

Deniz tabanından 15 km derinliğe kadar iki ve üç boyutlu olarak tarama yapabilen Oruç Reis gemisinin bölgede yürüttüğü faaliyetler özellikle Yunanistan ve Türkiye arasında gerilimin artmasına neden oldu.

AB YAPTIRIMLARI GÖRÜŞECEK

Ekim ayından bu yana düzenli olarak yayımlanan NAVTEX’lerle görev süresi uzatılan Oruç Reis gemisinin varlığı sebebiyle, Avrupa Birliği’nden 10 Aralık’ta yapılacak zirvede Türkiye’ye yönelik yaptırımların gündeme gelebileceği açıklaması yapılmıştı.

Türkiye ve Yunanistan arasındaki yaz aylarından bu yana devam eden Doğu Akdeniz gerilimi, Eylül ortasında Oruç Reis gemisinin bakım çalışmaları için çekilmesi ve Yunanistan ile istikşafi görüşmelerin kabul edilmesinden sonra dinmişti.

Ancak Ankara, 12 Ekim’de Oruç Reis’i bölgeye geri yollamış; Yunanistan da gemi çekilene dek görüşme olmayacağını açıklamıştı.

Yunanistan Akdeniz’de Oruç Reis’in sismik araştırmalar yaptığı bölgenin kendi kıta sahanlığı içerisinde olduğunu iddia ediyor. Türkiye’yse Yunanistan ana karasından 425 km uzakta bulunan ve yüzölçümü 10 kilometrekare civarında olan Meis Adası nedeniyle Yunanistan’ın 40 bin kilometre deniz alanı ilan etmesinin hukuksuz olduğunu savunuyor.

Mısır, Arap Emirlikleri, Fransa, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’tan Akdeniz’de ortak askeri tatbikat

Okumaya devam et

Dünya

Köpeği ile oynarken düşen Joe Biden’ın ayağında çatlak oluştu

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden’ın, Şükran Günü kutlamaları çerçevesinde bulunduğu Deleware eyaletinde, köpeği ile oynarken ayağını burktuğu bildirildi. Bu arada Biden tamamı kadınlardan oluşan Beyaz Saray iletişim ekibini açıkladı.

BOLD – Seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden’ın, cumartesi günü köpeği ile oynadığı esnada dengesini kaybederek sağ ayağını incittiği ancak röntgende “bariz bir kırık görülmediği” belirtildi.

Biden’ın doktoru Kevin O’Connor, “Başkan seçilen Joe Biden sağ ayağında bir burkulma yaşadı. İlk röntgenler belirgin bir kırık olmadığı yönünde güven veriyor. Yine de daha ayrıntılı görüntüleme için ek bir bilgisayarlı tomografi çekilecek.” dedi. Doktoru ayrıca, Biden’ın ayağındaki çatlağın tamamen iyileşmesinin haftalar alabileceğini belirtti.

Doktoru Kevin O’Connor, 20 Ocak’ta yemin edip, göreve başlayacak Biden’ın birkaç hafta boyunca, yürürken özel bir bot giymek zorunda kalabileceğini söyledi.

ABD medyası ise Biden’ın ayağında küçük bir çatlak oluştuğunu aktardı.

78 yaşında ABD’nin en yaşlı seçilmiş başkanı unvanına sahip Joe Biden ve eşi Jill Biden’ın “Major” ve “Champ” isminde iki Alman çoban köpeği bulunuyor.

Biden’ın bugün de ilk günlük başkanlık istihbarat brifingini alması bekleniyor.

TAMAMI KADINLARDAN OLUŞAN İLETİŞİM EKİBİ

Bu arada Joe Biden üst düzey basın ekibinin tümünü kadınlardan oluşturdu. Biden’ın ofisi, bunun ülke tarihinde bir ilk olduğunu iddia ediyor.

Biden’ın basın ekibinin liderleğini, eski kampanya iletişim direktör yardımcısı Kate Bedingfield yapacak.

Barack Obama döneminde Beyaz Saray İletişim Direktörlüğü yapan Jen Psaki ise Beyaz Saray Bözcüsü olacak.

Biden, daha önce ülkeyi yansıtan çeşitlilikte bir yönetim kurma sözü vermişti.

Beyaz Saray basın ekibi

Biden yaptığı yazılı açıklamada “Tümü kadınlardan oluşan ilk Beyaz Saray İletişim ekibini duyurmaktan gururluyum. Bu yetenekli, deneyimli iletişimciler, işlerine çeşitli perspektifler ve paylaştıkları bu ülkeyi yeniden daha iyi inşa etme kararlılıklarını işlerine yansıtacak” dedi.

Seçilmiş Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in basın danışmanları da Symon Sanders ve and Ashley Etienne olacak.

Biden’ın eşi Jill Biden’a iletişim direktörlüğü yapacak isim olarak ise Elizabeth Alexander açıklandı.

Kabinedeki diğer görevlerin tersine, basın bürosu atamaları Senato’nun onayını gerektirmiyor.

Trump: Beyaz Saray’a bir daha Cumhuriyetçi bir başkanın gelmesi zor olur

Okumaya devam et

Dünya

Maradona’nın doktoru hakkında ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ soruşturması açıldı

Arjantin’de savcılık, Maradona’nın ölümü nedeniyle ünlü futbolcunun doktoru Leopoldo Luque hakkında “taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçundan soruşturma başlattı. Doktorun evi ve kliniğinde arama yapıldı.

BOLD – Geçen hafta kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiği açıklanan Arjantinli ünlü futbolcu Diego Armando Maradona’nın doktoru Leopoldo Luque ağır bir suçlamayla karşı karşıya.

Başkent Buenos Aires’in San Isidro bölgesi savcılığı, Maradona’nın ölümünde ihmal olabileceği kuşkusuyla Luque hakkında “taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçundan soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Başlatılan soruşturma çerçevesinde Pazar günü Luque’nin evinde ve muayehanesinde polisin arama yaptığı bildirildi. Polisin Maradona’nın hastalık öyküsüne ilişkin belgelere, doktorun cep telefonuna, iki tabletine ve iki dizüstü bilgisayarına el koyduğu kaydedildi.

Polisin, Maradona’nın tedavisinde ihmal olup olmadığına ilişkin kanıt aradığı, geçtiğimiz günlerde Maradona’nın üç kızının da babalarının beyin ameliyatı sonrası kullandığı ilaçlara ilişkin yetkililere ifade verdiği belirtildi.

Savcılık soruşturma ile ilgili olarak toplanan belgelerin değerlendirileceğini belirterek “Soruşturmamız devam ediyor. Aile üyeleri de dahil tanıklarla konuşuyoruz” açıklamasını yaptı,

DOKTORU SUÇLAMALARI REDDEDİYOR

Doktor Luque ise hakkındaki suçlamayı reddediyor. Evine ve muayenehanesine yapılan baskından sonra bir basın toplantısı düzenleyerek ünlü futbolcunun tedavisinde tıbbi bir hata olmadığını söyleyen Lugue, “Olanlardan ben sorumlu değilim. Son ana kadar onun için en iyisini yaptım” dedi.

Lugue, “Bir hastanın kalp krizi belirtisiyle hayatı kaybetmesi dünyanın en normal ölüm nedeni” diye konuştu.

Luque, Kasım ayı başında La Plata Hastanesi’nde Maradona’yı beyninde oluşan kan pıhtılaşması nedeniyle ameliyat etmişti. Maradona ameliyattan sekiz gün sonra taburcu edilmiş, taburcu olduktan iki hafta sonra da kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.

Maradona, 25 Kasım Çarşamba günü Arjantin’in Buenos Aires eyaletine bağlı Tigre kentinde “kronik kalp yetmezliğine bağlı akut akciğer ödemi” nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Salgın tahliyesi: Elektronik kelepçe ile eve gönderiliyorlar

Okumaya devam et

Popular