Bizimle iletişime geçiniz

Politika

AKP iktidarında 22 bin 500 kişi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarında bugüne kadar en az 22 bin 500 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Kubilay, kâr ve rant hırsı nedeniyle bu sayıya her gün 5-6 kişinin daha dahil olduğunu dile getirdi: “İş cinayetleri, seri ve toplu cinayetlere dönüşmüş durumda. Her gün çok sayıda işçi ‘iş kazası’ adı verilen cinayetlerle katlediliyor, sakatlanıyor.”

2018’DE BİN 923 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İSİG Meclisi’nin 2018 yılı raporunun bu katliamın boyutlarını isim isim açığa çıkardığını dile getiren Kubilay, “2018 yılında Türkiye’de her yaş grubundan birçok sektörde çocuk, mülteci ve kadınların yaşamını yitirdiği ve sadece bir yılda bin 923 işçinin iş cinayetleri kapsamında katledildiği görülüyor. Yeni yılın ilk haftasında Bursa’da, Çorum’da, Gebze’de ve birçok yerde iş cinayetleri devam etti.” ifadelerini kullandı.

KAYIT DIŞI VE KURALSIZ ÇALIŞMA

Kubilay, esnek, güvencesiz, kayıt dışı ve kuralsız çalışma biçimlerinin iş cinayetlerinin artmasının en önemli nedenlerinden olduğunu dile getirdi.

Kubilay şunları kaydetti: “İş yerlerinde bilinçli olarak gerekli denetim yapılmıyor. Bin bir zorlukla mahkeme önüne çıkarılan patronlar ya da yöneticiler bir biçimde serbest bırakılıyor, ceza almıyorlar. Yasaların da caydırıcı olmaması nedeniyle iş cinayetlerinin önü alınamıyor. İş cinayetleri cezasız bırakılıyor.”

KUBİLAY: SİYASİ SORUMLU ERDOĞAN REJİMİDİR

Erdoğan rejiminin, az maliyet çok kâr, az zaman çok iş kuralını temel düstur olarak benimsediğini anlatan Kubilay, “Emeğin sömürüsü için iş cinayetleri devam ettiriliyor. Bu nedenle bütün iş cinayetlerinin siyasi sorumlusu Erdoğan rejimi ve AKP iktidarıdır. Tüm işçileri, sendikaları ve demokratik kamuoyunu AKP iktidarının yol açtığı iş cinayetlerine karşı ses çıkarmaya çağırıyoruz.” dedi.

“HDP’NİN MÜCADELESİ DEVAM EDECEK”

Kubilay, iş cinayetlerine karşı HDP’nin mücadelesinin devam edeceğini dile getirdi. Bu katliamların sorumlularından hesap sorulana kadar da konunun takipçisi olacaklarını kaydetti.

Yap-işlet-devret modeli vatandaşı değil, yandaşı ihya düzenine döndü

Politika

Erdoğan’dan Katar yorumu: Para paradır

Borsa İstanbul hisselerinin Katar’a devrine ilişkin Kılıçdaroğlu’nun eleştirilerine değinen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidarı Katar’ın diğer Avrupa ülkelerindeki yatırımlarını anlatarak savundu.

BOLD – Kabine toplantısı sonrası konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Borsa İstanbul’un yüzde 10’nun Katar Yatırım Otoritesine satılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Devre ilişkin CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun eleştirilerine değinen Erdoğan, Borsa İstanbul’un yüzde 10’nun 2019 yılına kadar Avrupa İmar ve Yatırım Bankasının elinde bulunduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu’nun ‘Ülkenin tapusunu da Katar’a verin’ sözlerini hatırlatan Erdoğan, Katar’ın Almanya ve diğer Avrupa ülkelerindeki yatırımlarını hatırlatarak: “Paranın rengi dini yoktur para paradır” ifadelerini kullandı.

Haftaiçi 21.00-05.00 saatleri arasıyla haftasonu tam gün sokağa çıkmak yasak

Okumaya devam et

Politika

AKP’nin kurucularından Albayrak: Her türlü gayri meşru işi yap…

AKP’nin kurucu milletvekillerinden Kemal Albayrak, bazı siyasilerin ‘tövbe-i nasuh’ önerisini eleştirdi. “Her türlü gayri meşru işleri yap, sessiz kal, zulümler, yanlış güce uygun kararlar ver, bunun çözümü adalettir” dedi. 

BOLD – AKP’nin kurucu milletvekillerinden olan Kemal Albayrak, partisini sert sözlerle eleştirdi. Partinin kölelik kültürüne dayalı bir sistemle yönetildiğini öne süren Albayrak, “Tartışamıyorlar çünkü korku var. Korku düşünce yaratmaz, düşüncenin olmadığı bir yerde kölelik vardır” dedi.

TÖVBEYİ NASUH ÖNERİSİNİ ELEŞTİRDİ

Sözcü gazetesine yaptığı açıklamada Albayrak, bazı siyasilerin ‘tövbe-i nasuh’ önerdiğini belirtip, “Siyasette tövbe-i nasuh olmaz. Tövbe, yaratıcıya yapılır. Her türlü gayri meşru işleri yap, sessiz kal, zulümler, yanlış güce uygun kararlar ver, bunun çözümü adalettir” şeklinde konuştu.

TARTIŞMAKTAN KORKUYORLAR

Albayrak, Metraj Prodüksiyon isimli firmanın kurulduğu gün ile bugün ki AKP arasındaki farkla ilgili sorusuna, “Çok şey söylenebilir. ‘Akıl, bilim, hukuk, demokrasi’ dediler, oligarşiye yöneldiler. ‘Kaynaştıracağız’ dediler ayrıştırma yarattılar. Yargıyı ve devleti intikam aracı olarak kullandılar. Ekonomide çöküşe gittiler” dedi. AKP’nin kölelik kültürüne dayalı bir sistemle yönetildiğini belirten Albayrak, “Tartışamıyorlar çünkü korku var. Korku düşünce yaratmaz, düşüncenin olmadığı bir yerde kölelik vardır” dedi.

Koronavirüste sağlık çalışanı ölümleri de zirve yaptı

Okumaya devam et

Politika

MSB’nin tehdidinin ardından savcılar CHP’li Başarır için harekete geçti

Tank Palet Fabrikasının Katarlılara satılmasıyla ilgili açıklamaları yüzünden, MSB’nin hedefi olan CHP’li Mahir Başarır hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

BOLD – CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Habertürk’te katıldığı bir programda Tank Palet Fabrikasının yüzde 49’unun Katarlılara satılmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Başarır’ın açıklamalarına sosyal medyada AKP’li hesaplar tepki gösterdi.

RESEN SORUŞTURMA

AKP’li hesapların ardından Milli Savunma Bakanlığından da (MSB), Başarır’ın ifadelerin ardından tehdit gibi açıklama geldi. Başarır hakkında dava açılacağının işaretinin verildiği MSB’ye ait sosyal medya hesabından: “Hesabının hukuk çerçevesinde sorulacağını, konunun takipçisi olacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz” paylaşımı yapıldı.

MSB’nin paylaşımının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Başsavcılıktan yapılan açıklamada: “Katıldığı bir TV programında ‘Türk ordusu satılmış’ diyen 27. dönem Milletvekili Ali Mahir Başarır hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca TCK’nın 301. maddesi uyarınca Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini ve devletin askeri teşkilatını alenen aşağılama suçlarından resen soruşturma başlatılmıştır” denildi.

Sunday Times Erdoğan’ın reform söylemlerinin ardındaki Biden gerçeğini yazdı

Okumaya devam et

Popular