Bizimle iletişime geçiniz

Politika

HDP, Leyla Güven için İHİK’e başvurdu

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 63 gündür açlık grevi yapan Hakkari Milletvekili Leyla Güven için Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na başvurdu.

HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, tarafından yapılan başvuruda, Leyla Güven’in taleplerinin görüşülmesi ve Güven’in sağlık durumunun incelenmesi için acil bir ziyaret gerçekleştirilmesi istendi.

BİR HAFTADIR AVUKAT GÖRÜŞMESİNE ÇIKAMIYOR

Ertan başvurusunda, 9 Ocak itibariyle açlık grevi eyleminde 63. gününe giren ve son bir haftadır avukat görüşüne çıkamayan Leyla Güven’in baş gösteren temel sağlık sorunlarını sıraladı.

LEYLA GÜVEN 13 KİLO KAYBETTİ

Güven’in 13 kilogram kilo kaybı yaşadığını belirten Ertan, “Ayrıca yoğun eklem ve baş ağrısı, vücutta uyuşma, dönemsel kramplar, tansiyon düzensizliği, yürümesine engel olacak büyüklükte halsizlik, yorgunluk, mide bulantısı ve krampı, vücudun sıvı tüketimini reddetmesi, baş dönmesi ve ağrısı, ses ve ışığa karşı hassasiyet gibi sağlık sorunları yaşadığını dile getirdi.

ACİL ZİYARET VE TOPLANTI TALEBİ

Ertan, “Bu bağlamda, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun Hakkâri Milletvekilimiz Leyla Güven’in taleplerinin görüşülmesi için acil toplantı yapmasını; ayrıca Leyla Güven’in açlık grevi eylemini sürdürdüğü Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na komisyon tarafından sağlık durumunu ve koşullarını yerinde incelemek üzere acil bir ziyaret gerçekleştirmesini; gerçekleştirilecek ziyarete tarafımın da davet edilmesini arz ve talep ederim” dedi.

7 KASIM’DA AÇLIK GREVİNE BAŞLADI

Hakkâri Milletvekili Leyla Güven, tutuklu yargılandığı davanın 7 Kasım 2018’de Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasına, 31 Ocak 2018’den bu yana tutulduğu Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden SEGBİS ile bağlanmıştı. Yaptığı açıklamayla Abdullah Öcalan’a dönük tecridi protesto etmek için açlık grevine başladığını; Abdullah Öcalan’ın avukatları ve ailesiyle görüşene kadar da eylemini sürdüreceğini duyurmuştu.

GÜVEN’E DESTEK EYLEMLERİ

Öte yandan Leyla Güven’e destek olmak için çok sayıda cezaevinde bulunan HDP’liler de süreli ve süresiz açlık grevi eylemi yapıyorlar. 100’ün üzerinde HDP’linin devam ettirdiği açlık grevlerine HDP örgütleri de destek veriyor. HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile HDP Hakkari milletvekili Abdullah Zeydan da tutuklu bulundukları cezaevleriden açlık grevine destek vermişlerdi.

Politika

Türkeş’in oğlu MHP yönetimi topa tuttu

Babalar gününde babası Alparslan Türkeş için yaptığı paylaşımda MHP yönetimini ağır bir dille eleştiren Kutalmış Türkeş’ten MHP’lileri hedef alan yeni bir paylaşım geldi.

BOLD – MHP Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in oğlu Kutalmış Türkeş, MHP yönetimini topa tuttu. Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım’ı kasteden Kutalmış Türkeş, Yıldırım için “Türkeş’in resmini ayaklar altına alan” ifadelerini kullandı.

TÜRKEŞ’İN KÖPEĞİ OLURDU

Yıldırım hakkında ağır ifadeler kullanan Türkeş paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Eğer birisi Alparslan Türkeş’e ‘Buda kılıklı’ deseydi; o Türkeş’in dava arkadaşı değil, ancak köpeği olurdu! İşte bu yüzden Türkeş’e hakaret ederek MHP tabelasını ve Türkeş’in resmini ayakları altında çiğneyen, Türkçe konuşamayan Yaşar Yıldırım MHP başkan yardımcısı şuan!”

Kutalmış Türkeş, Babalar Günü’nde de babası Alparslan Türkeş’i şu ifadelerle andı: “Senin sayende hüküm sürüp utanmadan bize meydan okuyanlar var! Merak etme babaların babası, ardından korkunç bir intikam alacaklar var!”

MHP Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in eşi Seval Türkeş de, Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik Alaattin Çakıcı tarafından kaleme alınan mektup sonrası CHP Liderini arayarak parti yönetiminin tutumundan duyduğu rahatsızlığı iletmişti.

Ekrem İmamoğlu’na suikast son anda önlendi

 

Okumaya devam et

Politika

Milli Araştırmanın anketinden sürpriz sonuç: Yüzde 51,5’le birinci

Sosyal medyada gündem olan Milli Araştırmanın yaptığı son seçim anketine göre, Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy verirsiniz sorusuna yanıt verenlerin yüzde 51’i Fatih Erbakan dedi.

BOLD – Milli Araştırma son anket çalışmasını kamuoyuyla paylaştı. Sosyal medyayı sallayan ankete göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 . sırada yer buldu. Ankette yüzde 51 oy oranıyla birici sırada Fatih Erbakan yer aldı. Erbakan’ın en yakın rakibi ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş.

Yavaş’ı yüzde 19,5’lik oy oranıyla Erdoğan takip ediyor. Erdoğan’ın ardından da yüzde 2,5’le Muharrem İnce yer alıyor.

Sosyal medyayı sallayan anket sonuçları, kısa sürede binlerce kişi tarafından paylaşıldı.

Dünya devi sosyal medya şirketlerine aba altından sopa gösterdi

Okumaya devam et

Politika

Dünya devi sosyal medya şirketlerine aba altından sopa gösterdi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sosyal medya yasası sonrası Türkiye’de temsilcilik açmayan şirketlere üstü örtülü mesajlar verdi. Erdoğan, “Sosyal medya şirketleri iyi niyetli çabalarımıza gönüllü destek vermezlerse Türkiye her şartta vatandaşının hukukunu korumayı sürdürecek” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TRT World Forum’a video mesajla katılarak sosyal medyayla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sosyal medya üzerindeki denetimleri savunan Erdoğan, “Hiçbir denetimin olmadığı, keyfiliklere açık, hukukun dışında bir alan olarak algılandığında dijitalleşmenin bizi götüreceği yer faşizmdir” ifadesini kullandı

Erdoğan şunları söyledi:

“Sosyal medya Sınırsız özgürlük başlığı altında tamamen denetimsiz bir alan oluşturularak mağduriyetlerin oluşmasına sebebiyet veriliyor. Dijitalleşme, özgürlüğün alanını genişletirken yeni adaletsizliklere, haksızlıklara, yeni ötekileştirmelere yol açmamalıdır. Sosyal medya sınırsız özgürlük başlığı altında tamamen denetimsiz bir alan oluşturularak mağduriyetlerin oluşmasına sebebiyet veriliyor. Kötülük yapanın, suç işleyenin yanına kar kaldığı bir düzenin adı özgürlük olamaz.

SOSYAL MEDYA ŞİRKETLERİNE MESAJ

Devletlerin vatandaşlarını korumak için attığı iyi niyetli adımlar özgürlüklere müdahale parantezine alınıp akim bırakılmaya çalışılıyor. Sosyal medya şirketleri iyi niyetli çabalarımıza gönüllü destek vermezlerse Türkiye her şartta vatandaşının hukukunu korumayı sürdürecek

Uluslararası medya Avrupa’daki olaylarda üç maymunu oynadılar. Fransa’nın medyaya ablukası karşısında eleştirel tek cümle kurmadılar. Basın özgürlüğü kılıfı altında sergilenen nobran tavra bir dur denilmezse, bunun acısını Avrupa ile beraber tüm insanlık çekecektir.”

SOSYAL MEDYA ŞİRKETLERİNE CEZA KESİLMİŞTİ

Temmuz ayında Meclis’ten geçen 7253 sayılı sosyal medya yasası gereği temsilci bildiriminde bulunmayan Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok gibi sosyal ağ sağlayıcılarına 10’ar milyon lira ceza kesilmişti.

Tek kişilik hücrede gardiyan dayağına takipsizlik kararı

Okumaya devam et

Popular