Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Meclis kürsüsünden AKP’ye Eren Erdem tepkisi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Eren Erdem’in cezaevinden çıkmadan yeniden tutuklanmasına Meclis kürsüsünden tepki gösterdiler.

194 gündür tutuklu bulunan CHP Milletvekili Eren Erdem’in tahliye kararına karşı, yeniden tutuklama kararı çıkarılması TBMM gündemindeydi. CHP ve HDP’li vekiller, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)’li vekillere yargı bağımsızlığı tepkisi gösterdiler.

BU BİR TALİMAT YARGISIDIR

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer: 193 gündür tutuklu, dün mahkeme Eren Erdem’i tahliye etti. Ancak karar altı saat bekletildi, cezaevine gönderilmedi ve o arada savcı itiraz etti. Eren Erdem Silivri zindanının kapısından çıkamadan yeniden tutuklandı. Bu bir talimat yargısıdır ve Türkiye’nin yararına, hayrına değildir. Bu garip tavrın benzerleri başka siyasetçilerde, gazetecilerde, hukukçularda yaşandı.

SENİ MAHKEMELERDE SÜRÜNDÜREEĞİM

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu: Ülkemizde insanlar birbirine kızdıkları zaman ‘Seni mahkemelerde sürüm sürüm süründüreceğim’ derler. Maalesef adalet algısını bu anlayışla derinleştirenler de Eren Erdem’e aynısını yapıyorlar. Hukuka, kanuna, vicdana hiçbir şekilde sığmayan bir yöntemle mahkemelerde süründürmeye çalışıyorlar. Eren Erdem derhâl serbest bırakılmalıdır, bu hukuksuzluk garabetine son verilmelidir.

YARGIYI OYUNCAĞA ÇEVİRDİNİZ

CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan: Eren Erdem’e yapılan hukuksuz ve haksız uygulamayı bu kürsüden kınıyorum. İşte, imza attığınız bu hukuksuzlukla yargıyı oyuncağa çevirdiğiniz gibi, uluslararası alanda da itibarımızı maalesef yerle bir ettiniz. Babasına kavuşmayı bekleyen küçücük bir çocuğun da hayallerini elinden aldınız.

HİÇ YÜZÜNÜZ DE KIZARMIYOR

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal: Yargı var. Ya, hangi yargı? Kimin yargısı? Sarayın yargısı, AKP’nin yargısı, sizin yargınız. Hangi yargıdan bahsediyorsunuz? Daha üzerinden yirmi dört saat geçmemişken, Eren Erdem meselesi üzerinden, nasıl da hiç yüzünüz kızarmadan, hiç vicdanınızı görmeden ‘Yargı bağımsız, yargı demokratik’ diyorsunuz gerçekten anlamakta güçlük çekiyoruz.

BİZE YARGI BAĞIMSIZ DEMEYİN

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş: Siz “Yargı bağımsız” diyorsunuz ama daha dün Eren Erdem altı saat içeride tutularak, hürriyeti tahdit suçu işlendi. Bir yılda dava açmayan savcı bir saatte itiraz etti ve tutuklama kararı verildi. Bize “Yargı bağımsız.” Demeyin, bizim hâlâ milletvekillerimiz özgürlüğünden yoksun. Bizim önceki dönem eş başkanlarımız hâlâ cezaevinde. Cevap alamadığım için gerçekten üzüldüm diyemeyeceğim, cevabınızın olmadığını biliyorum zaten.

ADALET BAKANLIĞINA SORULAR

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan ise Adalet Bakanlığı’na şu soruları yöneltti:

Bir: Türkiye hukukun üstünlüğü konusunda 113 ülke arasında 101’inci sırada yer alıyor. Bu da Türkiye’nin hukuk güvenliğini ve itibarını sarsıyor, aynı zamanda kalkınmamıza da zarar veriyor. Bu durumu düzeltmek için ne tür tedbirler almayı düşünüyorsunuz?

İki: Eren Erdem vekilimiz uzun süreden beri tutukludur. Tutuklamadan beklenen gaye hasıl olmasına, kaçma ihtimalinin de bulunmamasına rağmen tahliye edilmemesinin sebebi nedir?

Üç: Eren Erden vekilimiz tek kişilik tecritli odada tutuklu kalmaktadır. Bunun sebebi nedir? Yanına bildiği tutuklu arkadaşlar neden verilmiyor?

Dört: Türkiye Gazeteciler Sendikasının açıklamasına göre 144 gazetecinin tutuklu olduğu belirtilmiştir. Tutuklu gazeteci sayısını düşürmek ve gazetecilere güven vermek için bir çalışmanız var mı?

Beş: Mahkemelerce sık sık yayın yasağı kararı veriliyor. Bunu azaltmak için bir çalışma yapacak mısınız?

Politika

Devlet Bahçeli sinyali verdi: MHP’den ‘tek başına iktidar’ mesajı

Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP, resmi internet sitesinden ‘tek başına iktidar’ mesajı yayınladı. Devlet Bahçeli’nin fotoğrafıyla verilen mesajda, “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yol kalmıştır. O da Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidarıdır” denildi.

BOLD – AKP’nin Cumhur İttifakı ortağı MHP, resmi sitesinden tek başına iktidar mesajı paylaştı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin fotoğrafıyla yapılan paylaşımda Türkiye’nin sorunlar yumağında olduğu belirtildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sözlerinin paylaşıldığı ilanda “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yolun MHP iktidarı” olduğu kaydedildi.

Sitenin ana sayfasında yayınlanan mesajda, “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yol kalmıştır. O da Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidarıdır” denildi.

Mehmet Ağar’ın sessiz kaldığı suçlamaya jandarmadan yalanlama geldi

Okumaya devam et

Politika

Milli Eğitim’in ‘Hayalindeki Çin’

Milli Eğitim Bakanlığının ortaokullarda düzenlediği “Hayalimdeki Çin Resim Yarışması’na, Türkiye’ye sığınan ve 5 yıldır ailesinden haber alamayan Doğu Türkistanlılar tepki gösterdi.

BOLD – Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü “Hayalimdeki Çin” adlı bir resim yarışması düzenledi. Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı tarafından organize edilen yarışma, 3-5 Mayıs 2021 tarihleri arasında Türkiye geneli resmi/özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler arasında yapıldı. Cengiz Mete imzalı resmi belgede yarışmanın ücretsiz ve gönüllülük esasına göre yapılması belirtildi.

Çin’in Sincan bölgesinden kaçıp Türkiye’ye sığınan Uygur Türkleri ve insan hakları savunucuları MEB’in düzenlediği bu yarışmaya akıl olmaz olarak değerlendirdi. İstanbul’da yaşayan ve ailesinden 5 yıldır haber alamayan Ömer Hamdullah, “Kızlarım Çin ’de Türk olduğu için alıkonuluyor artık bu duruma bir son verin yalvarıyorum. Orada Çinlileştirmeye izin vermeyin vatandaşlarınızı. yüreğimdeki acı gün geçtikçe büyüyor, sabrım tükendi.” dedi. 

“TOPLU TECAVÜZE UĞRADIM”

Sincan’daki gizli gözaltı merkezinde 9 ay kalan ve daha sonra kaçıp Amerika’ya sığınan Tursunay Ziyabudun, maskeli Çinli erkeklerin “her gece” hücrelerden kadınları çıkarıp tecavüz ettiklerini, kendisinin de işkence gördüğünü ve üç farklı zamanda iki-üç kişinin toplu tecavüzüne uğradığını söylemişti.

Üç ay önce BBC’ye konuşan Ziyavudun yaşadığı anı şöyle anlatmıştı: “Polis üniforması değil, takım elbise giyiyorlardı. Bazen gece yarısından sonra hücrelere geliyor, istedikleri kadınları seçiyor ve hiçbir gözetim kamerasının olmadığı ‘kara oda’ adı verilen odaya götürüyorlardı.”

Okumaya devam et

Politika

72 Kürt siyasetçi için şipşak inceleme: 424 yıl hapis talebi

HDP’nin kapatılması için Anayasa Mahkemesinde açtığı dava iade edilen Yargıtay Başsavcılığı, şimdi de başka bir davada 72 Kürt siyasetçiye verilen 424 yıl 10 ay 20 günlük hapis cezasının onanmasını istedi.

BOLD – Yargıtay Başsavcılığı, “KCK Cizre” davasının binlerce sayfadan oluşan dosyasını kısa sürede inceleyerek, 72 siyasetçiye verilen 424 yıl hapis cezasının onanmasını istedi.

İSTİNAF DA KISA SÜREDE ONAYLADI

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 2011 yılında yapılan operasyonlar kapsamında 72 kişinin yargılandığı davanın karar duruşması, 24 Haziran 2020’de Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 72 kişi hakkında toplam 424 yıl 10 ay 20 gün hapis cezası verildi. Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi de kararı kısa sürede onamasının ardından dosya Yargıtay’a taşındı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı 16. Ceza Dairesi, 11 Kasım 2020’de başladığı 135 klasör ve 2 binden fazla sayfadan oluşan dava dosyanın incelemesini, 29 Nisan’da tamamladı. Yargıtay savcısının hazırladığı cezaların onanması istendi.

135 KLASÖR 50 GÜNDE İNCELENDİ

MA’dan Zeynep Durgut’a konuşan dava avukatlarından Nevroz Uysal, Yargıtay savcısının hazırladığı mütalaanın hukuka ve hakkaniyete uymadığını belirterek, kararın usul açısından hatalar içerdiğine dikkat çekti. Uysal, “Bu aynı zamanda dosyaya ne kadar üstün körü, ne kadar toptancı ve ne kadar baştan salma ve ciddiyetsiz yaklaştıklarını gösteriyor. Çünkü dosyada 135 klasör var ve sadece 2 klasörden oluşan gerekçeli bir karar var. Yani yaklaşık 135 klasörlük bir dosyanın Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi tarafından 50 günlük kısa bir süre içerisinde incelenmiş olması akla, mantığa, hukuka, hakkaniyete, bir insanın vereceği efor ve emeğe uymuyor” dedi.

MÜTALAA SİYASİ SAİKLERLE YÜRÜTÜLÜYOR

Dava kapsamında ceza yağdırıldığını, bu durumun “KCK” adı altında yürütülen tüm davalarda benzer olduğunu hatırlatan Uysal, “Mütalaa maalesef hukuki değil, siyasi saiklerle yürüttüğünü gösteriyor. Bu bizi tedirgin ediyor. Bu aşamada müvekkillerimizin haklarının hukuki anlamda yürütebileceği bir süreç değil ve güvensizliğin zemini hazırlanıyor. Savcılığın vermiş olduğu tebliğname, bizce hukuka uygun değil. Buna karşı bizler de kendi görüşlerimizi sunacağız. Ama maalesef diğer KCK dosyalarına benzer bir hukuki garabetle karşı karşıya kalacağımıza dair bir öngörümüz var. Umarız ki bu öngörü gerçekleşmez ve hukuka uygun bir tavır sergilenir” dedi.

Kolombiya’da ordu ve polis katliam yaptı: Ölü sayısı 100’ün üzerinde

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0