Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Cumhur İttifakı seçmeni de “ekonomi çok kötü” diyor

İstanbul Ekonomi Araştırma’nın yaptığı araştırma sonuçları, 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak yerel seçimler öncesi Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) seçmeninin, ekonominin gidişatından rahatsız olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırma şirketinin bin 500 kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimi’nde AKP’ye oy veren seçmenin yüzde 56’sı ekonomiyi ‘çok kötü’ veya ‘kötü’ buluyor. MHP seçmeninin yüzde 84’ü için de ekonomi ‘çok kötü’ veya ‘kötü’.

ERDOĞAN’A GÜVEN AZALIYOR

Araştırmaya göre seçmenlerin ekonomik problemleri çözmesi konusunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğine olan güveni de giderek azalıyor. Ahvalnews’den Deniz Öz’ün haberine göre gıda enflasyonunun yukarı yönlü hareketiyle fiyatlardaki artış, AKP ve MHP’ye oy veren düşük ve düşük orta gelirli seçmeni de vurdu.

AĞUSTOS İLE ARALIK ARASINDA BÜYÜK FARK

Araştırma sonuçlarına göre, 24 Haziran’da AKP’ye oy veren seçmenin yüzde 11,6’sı Ağustos’ta ekonominin durumu için ‘çok kötü’’ derken, bu oran Aralık’ta yüzde 35,2’ye çıkıyor. Aynı şekilde ‘kötü’ diyenlerin oranı yüzde 20’den yüzde 21’e yükseliyor. Yani AKP seçmeninin yüzde 56’sı ekonomi için ‘kötü’ veya ‘çok kötü’ diyor.

ÇOK KÖTÜ DİYENLER YÜZDE 4’DEN YÜZDE 30’A YÜKSELDİ

‘Çok iyi’ diyenler de yüzde 7,7’den yüzde 1,4’e düşüyor. Seçmenler, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumu bir yıl önceye göre de kıyaslıyor. Buna göre AKP seçmeninin yüzde 4,4’ü Ağustos ayında ‘ekonomi bir yıl önceye göre çok kötü’ derken, bu oran Aralık ayında yüzde 30,1’e çıkıyor.

YILLIK BAZDA DA SEÇMEN GİDİŞATI KÖTÜ GÖRÜYOR

‘Bir yıl önceye göre kötü’ diyenlerin oranı da yüzde 18.1’den yüzde 22,2’ye yükseliyor. ‘Bir yıl önceye göre daha iyi’ diyenlerin oranı ise yüzde 32’den yüzde 14,8’e düşüyor.

MHP SEÇMENİ DE DURUMDAN RAHATSIZ

MHP seçmeni ise bir yıl önceye kıyasla, ekonomiyi ağustos ayında yüzde 9,8 ‘daha kötü’ bulurken, bu oran aralık ayında yüzde 53,3 oranına çıkıyor. Ekonomiyi bir yıl önceye göre daha iyi bulanların oranı ise yüzde 16,8’den yüzde 7,1’e düşmüş gözüküyor.

Ekonomik kriz korkusu terörü geçti, halk geçim derdinde

Politika

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na: Haddini bilmesi lazım

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı. Kılıçdaroğlu’na açtığı tazminat davası için “Haddini bilmesi lazım. Bu ülkede cumhurbaşkanı ve makamına nasıl konuşulur nasıl oraya mesajlar verilir bunu öğrenmesi lazım” dedi. Erdoğan, koronavirüs aşısını örnek olmak için kendisinin de vurduracağını söyledi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını kıldığı cami önünde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu’na açtığı son tazminat davasıyla ilgili konuşan Erdoğan, “Şu anda Cumhurbaşkanlığı makamında olan bir kişi olarak her şeyden önce eleştiri değil hakaret seviyesine çıkan ifadeleri nedeniyle hukuk içinde bu kişiye gerekli hesap sorulmalıdır. Avukatlarım da şu anda hukuk dairesinde gereken neyse bunun hesabını bu şahsa soruyorlar. Çünkü edep denilen bir şey var, haddini bilmesi lazım. Bu ülkede cumhurbaşkanı ve makamına nasıl konuşulur nasıl oraya mesajlar verilir bunu öğrenmesi lazım” ifadesini kullandı.

Koronavirüs aşısını kendisinin de yaptıracağını belirten Erdoğan, “Çeşitlilik ilkesi var. Uğur Bey (Şahin) ile bizzat görüştüm. Olay sadece Çin değil Rusya ile de görüşmeler var. Bu konuyla ilgili şahsen aşı olma konusunda sıkıntım söz konusu değil. Sağlığın söz konusu olduğu yerde bizler de ne gerekiyorsa yapmak durumundayız. Sağlık için gerekeni yapar, örnek olurum” dedi.

Koronavirüs aşısının mucitleri Şahin ile Türeci: Henüz aşı olmadık

Okumaya devam et

Politika

Kemal Kılıçdaroğlu: Takip edildiğimi gayet iyi biliyorum

kemal kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP medyasında hakkında yazılan ‘suikast’ iddiasıyla ilgili ilk kez konuştu. Telefonlarının dinlendiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Takip edildiğimi gayet iyi biliyorum. Korumalar var. Ama ciddi bir tehdit var. Bu bizi korkutmaz. CHP’de bir tane Kemal Kılıçdaroğlu yok ki, binlerce, on binlerce Kemal Kılıçdaroğlu var” dedi.

BOLD – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinden T24’ün canlı yayınına katılarak gazeteci Murat Sabuncu’nun sorularını yanıtladı.

Hakkında açılan tazminat davalarının yanı sıra suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’dan tehditler geldiğinin hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, Tank Palet fabrikasının bedelsiz olarak Katar ordusuna verildiği iddiasını tekrarladı. Kılıçdaroğlu, “Tahammül edemedikleri için baskı kuruyorlar, tehdit ediyorlar. Bir siyasi iktidar bu pozisyona düşmüşse artık o ülkeyi yönetemez. Eleştiriye tahammülü kalmamışsa, artık o ülkeyi yönetemez” dedi.

KORUMALAR VAR AMA CİDDİ BİR TEHDİT VAR

AKP medyasında bazı köşe yazarlarının kendisiyle ilgili ölüm senaryolarına yer verdiğinin hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Telefonlarımın dinlendiğini, takip edildiğimi gayet iyi biliyorum. Korumalar var. Ama ciddi bir tehdit var. Bu bizi korkutmaz. CHP’de bir tane Kemal Kılıçdaroğlu yok ki, binlerce, on binlerce Kemal Kılıçdaroğlu var. Aynı şekilde genel başkanlık yapacak, bizim söylediklerimizi tekrarlayacak, Türkiye’nin bağımsızlığı, özgürlüğü için mücadele edecek, on binlerce kişi var bu ülkede. Onlar çok dar düşünüyorlar, sanıyorlar ki bir kişiyi ortadan kaldırdıklarında sorunlar çözülür. Çözülmez, tam tersine Türkiye kaos sürecine girer. Biz her şeye rağmen bildiğimiz, inandığımız yoldan kararlılıkla yürümeye devam edeceğiz. Eğer verdiğiniz mücadelede ülkenin çıkarı varsa kişilerin hayatı çok önemli değildir, bizim hayatımız çok önemli değildir. Önemli olan bu ülkede herkesin huzur içinde yaşaması, demokrasi için mücadele etmesidir.”

Muharrem İnce’den ‘devlet ciddiyeti’ açıklaması

Okumaya devam et

Politika

Muharrem İnce’den ‘devlet ciddiyeti’ açıklaması

Eski CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na suikast düzenleneceği haberleriyle ilgili, “Ben devletin ciddiyetine hep inandım. Devlet muhalifini de korumaya mecburdur” dedi.

BOLD – Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi’ye konuşan Eski CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, yeni parti kuruluşuyla ilgili soruya ise, “Evet” cevabı verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu suikast düzenleneceği iddiasıyla ilgili İnce, “Cumhurbaşkanlığı seçimi kampanyasında bir ilde emniyet müdürü otobüsüme geldi. Suikast ihbarı olduğunu, mitingi iptal etmemiz gerektiğini söyledi. Ben de iptal etmeyeceğimi söyledim. ‘Senin görevinin beni korumak’ dedim. En kısa yaptığım miting odur. 21 dakikadır. Bu tür şeyler ortalıkta konuşulmaz. Ortada bir devlet vardır. Devlet muhalifini de korumaya mecburdur” ifadelerini kullandı.

İnce kuracağı partinin ismi ve logo üzerindeki çalışmalarının büyük ölçüde tamamlandığını, koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle kurucular kurulu toplantısını ertelediklerini söyledi.

2021 bütçesine muhalefet şerhi: Çöküşü hızlandıracak

Okumaya devam et

Popular