Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Bolton: Erdoğan beni Türkiye’ye davet etti

BOLD- Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Suriye ilgili askeri görüşmelerin gelecek hafta devam edeceğini söyledi. Pazartesi günü Ankara’da Suriye merkezli görüşmeler yapan Bolton, askeri düzeyde görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

“ERDOĞAN DAVET ETTİ BENİ”

Amerikalı radyocu Hugh Hewitt’e konuşan Bolton, “Türkiye’ye Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından davet edildiğini” söyledi. Erdoğan’ın kendisi ile görüşmemesini yerel seçimlere bağlayan Amerikalı diplomat “23 Aralık’ta Başkan Trump  ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki konuşmada, beni Türkiye’ye gelmeye davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan oldu. Başkan Trump’ın Türk Ulusal Güvenlik Danışmanı olan meslektaşıma teslim edilmesini istediği mesajını verdim. Büyük bir askeri heyet ve Dışişleri Bakanlığı personeli vardı. Ben gittikten sonra tartışmalar askeri düzeyde devam etti. Biliyorsunuz, politika tüm dünyada gerçekleşiyor ve dinleyicileriniz 31 Mart’ta Türkiye’de ulusal ve yerel seçimler olduğunu bilmelerinde fayda var. Türkler tarafından söylendiği gibi, bu ABD’nin ara seçimlerinde yapılan seçimlere eşdeğerdir. Bu yüzden orada politikanın küçük bir gösterimi olmasına şaşırmadım.”dedi. 

TRUMP’IN ERDOĞAN’A MESAJI

“Gazetecinin Başkan Trump’ın Erdoğan’a mesajı neydi?” sorusuna Bolton, Trump ile Erdoğan arasında geçen telefon görüşmesini hatırlatarak “Erdoğan’dan, IŞİD’e karşı bizimle savaşan Kürtlere zarar verilmeyeceğinden emin olmasını istedi. Ve hem Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’unun hem de benim kamuoyu önünde söylediğimiz gibi, biz Erdoğan’ın bu taahhütte bulunduğunu anladık.”cevabını verdi.

Bolton gazetecinin Türkiye, Amerikalı askerlere saldırması halinde sonuçları ne olur sorusuna? ” Başkan Trump’ın aklında Amerikan askerlerinin özellikle NATO müttefiki tarafından herhangi bir tehlikeye atılmaması kaygısı var.Başkanın ilk görevi Amerikalıları korumak. Suriye’den çekilirken Türklerin veya başka kimsenin kendilerini tehlikeye atacak herhangi bir eylemde bulunmasını istemiyor. Bu nedenle, hepimizin kamuya açık bir şekilde söylediği ve Türkiye’de yaptığımız sunumun bir parçası olarak gösterdiğimiz gibi Türklerin bizden, askeri kanallarla koordine edilmeden hiçbir askeri eylemde bulunmaması gerektiğine inanıyorum.”şeklinde cevapladı.

Bolton Türkiye’den ayrıldı, taraflardan farklı açıklamalar yapıldı

“TÜRKİYE, KÜRTLERE ZARAR VERMEME TAAHHÜDÜNDE BULUNDU”

Bolton,  yaptığı görüşmelerde Türkiye’nin ABD ile IŞİD’e karşı savaşan Kürtlere zarar vermeme konusunda taahhütte bulunduğunu anladığını dile getirdi.

Bolton, önümüzdeki hafta devam edecek görüşmelerde “herkesin kendisini rahat hissetmesini sağlayacak güvenceler ve protokoller oluşmayı amaçladıklarının” altını çizdi.

Bolton görüşmelerin her iki taraf için kabul edilebilir olmasının önemli olduğuna dikkat çekti.

“KÜRTLERİ GEREKİRSE RUSYA’YLA GÖRÜŞEBİLİRİZ MESAJI”

Bolton, ABD’nin çekilmesi sonrasında Suriye’deki Kürt silahlı güçlerin güvenliğiyle ilgili olarak Rusya’yla da görüşebileceklerini söyledi. Bolton, “Kürtlerin zarar görmeyeceğine emin olmalıyız. Türkiye ile de bu konuyu görüşüyoruz. Gerekirse Rusya’yla da bunu konuşuruz.” dedi.

Bolton ayrıca,  İsrail’in kendisini İran’a karşı her zaman savunma hakkı olduğunu belirterek Başkan Trump’ın bu konuya çok önem verdiğini kaydetti.

Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmeye başladığını duyurmuştu. ABD Savunma Bakanlığı, aralık ayındaki Suriye’den çekilme ile ilgili aldıkları talimatları yerine getirmeye başladığını açıkladı.

 

“ABD, Suriye’den çekilmeye başladı”

Dünya

Hizmet Hareketi gönüllülerine hakaret ve saldırıya ‘ağır ceza’

Belçika’da Hizmet Hareketi gönüllülerini hedef alan saldırganlardan 3’ü para cezası alırken 14 kişi hakkında Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılıyor.

BOLD – Belçika’da AKP rejimini nefret söyleminin neden olduğu şiddet olaylarıyla ilgili önemli bir dava görüldü. 15 Temmuz sonrasında Belçika’da Hizmet Hareketi gönüllülerini ve Fedactio ile De Gouden Meridiaan isimli dernekleri hedef alan şüpheliler yargılandı.

Hizmet Hareketi’ne mensup insanlara sözlü ve fiili saldırıda bulunan AKP yandaşı bazı Türk vatandaşları, Gent’teki Islah Mahkemesi tarafından suçlu bulundu.

Dava konularından biri, Facebook’taki bazı hesaplardan Gülen Hareketi’ne mensup insanlara yönelik aktif bir şekilde nefret ve şiddetin körüklenmesiydi. Söz konusu davada 14 kişi bu tür Facebook mesajlarından ve paylaşımlarından dolayı yargılandı. Facebook’taki sayısız mesaj nedeniyle, birçok AKP yandaşı gerçek hayatta da Belçika’daki Gülen Hareketi’ne mensup insanlara saldırmaya hakkı olduğunu savundu. Bu saldırıların bir kısmı da yine bu davada ele alındı.

1.600 AVRO PARA CEZASI

Hürü Örnek ve Sultan Yıldırım isimli saldırganlar, Gent’teki Fedactio binalarını tahrip etti. Söz konusu binalara Gülen Hareketi mensuplarını aşağılayan ve onları terörist olmakla suçlayan duvar yazıları yazıldı. Ahmet Başoğlu adlı bir başka saldırgan da daha sonra söz konusu binaların pencerelerini kırdığı için yargılandı.

Mahkeme, 16 Kasım 2020 tarihinde kararını verdi. Hürü Örnek ve Sultan Yıldırım, 1.200’er euro para cezalarına çarptırıldı. Ahmet Başoğlu ise 6 ay ertelemeli hapis ve 1.600 euroluk para cezası aldı.

Islah Mahkemesi, Facebook paylaşımları sebebiyle yargılanan 14 kişiyle ilgili de görevsizlik kararı verdi ve şahısların Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanması gerektiğine hükmetti.

Ağır Ceza Mahkemeleri, en ciddi cezai suçlar için ayrılmış ve bir halk jürisinden oluşuyor. Nefret suçu işledikleri belirtilen 14 kişiyle ilgili jürili Ağır Ceza Mahkemesinde yeni bir dava süreci başlayacak.

Okumaya devam et

Dünya

Alman der Spiegel: Uydu görüntüleri Roselina-A’nın silah kaçakçılığına işaret ediyor

Alman der Spiegel dergisi, Alman askerlerinin aradığı Rosaline-A’dan uzun süredir kuşkulanıldığı, uydu görüntülerinin geminin Libya’ya silah sevkiyatında kullanıldığına işaret ettiğini iddia etti.

BOLD – Der Spiegel dergisi, İrini misyonunda görevli analistlerin geminin daha önce de Libya’nın Mısrata limanında zırhlı askeri araçları boşalttığını uydu görüntüleriyle tespit ettiğini öne sürdü.

Spiegel’in haberinde güvenlik kameralarından elde edilen görüntülere göre, Rosaline-A’nın Kasım ayında demirlediği Ambarlı Limanı’nda da gemiye şüpheli malların yüklendiği iddia edildi. Bunun üzerine de, Libya’ya silah ambargosunu denetlemeyi hedefleyen İrini misyonu komutanlarının gemiyi kontrol etme kararı aldığı belirtildi.

GEMİDEKİ 150 KONTEYNERDEN ÇOK AZI KONTROL EDİLDİ

Haberde, İrini misyonu bünyesindeki Alman fırkateyni Hamburg’da görevli askerlerin geçen Pazar günü Bingazi açıklarında gemiyi durdurarak, arama yapmaya başladığı, ancak Türkiye’nin tepkisi üzerine operasyona son verildiği hatırlatıldı. Alman askerlerin gemide bulunan yaklaşık 150 konteynerden çok azını kontrol edebildiği ve kontrol edilen konteynerlerde silah bulunmadığı belirtildi.

TÜRKİYE’NİN SERT TEPKİSİ ŞÜPHELERİ ARTTIRDI

Spiegel, Türkiye’nin gösterdiği sert tepkinin Avrupa Birliği (AB) diplomatları tarafından gemide yasa dışı mallar bulunduğu yönündeki şüphenin doğru olduğunun bir göstergesi olarak değerlendirildiğini yazdı. Spiegel’in güvenlik çevrelerinden edindiği bilgilere göre, AB’nin İrini misyonunun uzun zamandır Rosaline-A’yı takip ettiği, geminin sadece bu yıl sekiz kez Türkiye’den Libya’ya gittiği belirtildi.

GEMİ UZUN SÜREDİR TAKİP EDİLİYOR

Alman haber ajansı DPA da AB’nin gizli bir raporuna dayandırdığı haberinde, geminin Libya’ya yasa dışı silah sevkiyatı yaptığından uzun süredir kuşkulanıldığını iddia etti. Haberde, geminin geçen Pazar günü Alman askerleri tarafından aranmasından önce Birleşmiş Milletlerin silah ambargosu uzmanlarının gemiye ilişkin özel bir rapor hazırladığı belirtildi.

AB’nin Mart ayı sonunda kabul ettiği İrini misyonu, Libya’da yasa dışı yollardan silah sevkiyatının yanı sıra petrol ve akaryakıt kaçakçılığını engellemeyi hedefliyor.

Akdeniz’de Alman askerlerinden silah yüklü Türk gemisine baskın

Türkiye’nin Libya’ya silah gönderdiğine ilişkin görüntüler BBC’de: Türkiye’nin hayalet gemileri

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da naylon poşet yasağı Federal Meclis’ten geçti

Almanya’da market ve mağazalarda naylon poşet sunumuna yasak getiren yasa Federal Meclis’ten geçti. Ülkede naylon poşetler 2016’dan beri parayla satılıyordu.

BOLD – Almanya’da süpermarketlerde naylon poşetlere yasak getiren yasa Federal Meclis’te kabul edildi. Yasaya göre süpermarketler 2022 yılından itibaren, kasalarda verilen 15 ila 50 mikrometre kalınlığındaki standart poşetleri tamamen kaldırmak zorunda olacak.

Çok kullanımlık dayanıklı kalın torbalarla sebze-meyve reyonlarında sunulan ince poşetler yasak kapsamının dışında tutuldu.

Yasak öncesindeki geçiş süreci ise sektörden gelen talepler nedeniyle başlangıçta planlanan altı ay yerine 12 aya uzatıldı.

PLASTİK TÜKETİMİNİN SADECE YÜZDE 1’İ

Uluslararası çevre kuruluşu WWF, naylon poşetlerin Almanya’daki plastik tüketiminin sadece yüzde 1’ini oluşturduğuna işaret ederek yasağın sadece sembolik anlam taşıdığını belirtti.

Almanya’da hükümetle Alman Ticaret Birliği arasında 2016 yılında varılan anlaşmayla market ve mağazalarda naylon poşetlerin ücretlendirilmesi karara bağlanmış, pek çok süpermarket zinciri naylon poşetleri kaldırarak yerine dayanıklı plastik çanta veya bez çantalar sunmaya başlamıştı.

Rus uzmanlardan korona aşısı uyarısı: Garanti yok, her yıl vurulmalı

Okumaya devam et

Popular