Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Trump’ın Meksika sınırında istediği duvarın inşaatı en az 10 yıl sürecek

Trump, ABD-Meksika sınırına duvar örmekte kararlı.

BOLD- ABD Başkanı Donald Trump’ın Meksika sınırına yapmayı planladığı duvarın ödeneği onaylansa bile en az 10 yıl içinde tamamlanacağı belirtildi. 21 gündür federal hükümetin kapanmasına sebep olan duvar krizi devam ediyor.

Başkan Trump, Meksika sınırına çelik ızgaralardan oluşan bin 600 km’lik bir duvar yapmayı planlıyor. Uzmanlar duvarın yapılması için en az 10 bin işçinin çalışması gerektiğini ve inşaatın 10 yıldan daha fazla süreceğini belirtti.

BİN 600 KM’LİK DUVAR BİLE SINIRI KAPATMAYA YETMEYECEK

ABD’nin Meksika ile olan toplam 3 bin 92 km’lik sınırın yaklaşık 2 bin 46 km’lik bölümünde herhangi bir güvenlik bariyerleri bulunmuyor. Trump’ın bin 600 km’lik duvar hedefi bile sınırın tamamını kontrol altına alınması için yeterli olmayacak.

12 YILDIR GÜVENLİK TEDBİRLERİ ARTIRILIYOR

Sınırda bulunan 24 farklı bölgede yaklaşık 7,3 milyon insan yaşıyor. Bölgede yaşayan insanlar son 12 yılda ABD’nin sınır güvenliği artırmak için bariyerlerin yapıldığını, teknolojik kamera ve asker sayısının artırıldığına şahit oldu.

TRUMP’IN İSTEDİĞİ DUVARIN MALİYETİ EN 25 MİLYAR DOLAR TUTACAK

Massachusetts’deki Worcester Polytechnic Institute’de inşaat dersleri veren Ed Zarenski, Trump’ın planladığı yükseklikte ve uzunlukta bir duvarın yapılmasının en az 25 milyar dolara mâl olacağını söyledi. Başkan Trump ise Kongre’den 5,7 milyar dolar ödenek talebinde bulunuyor.

Duvarın yapılmasının imkansız olmadığını ama mühendislik açısından iyi tahlil edilmesi gerektiğini söyleyen Zarenski, “Projenin realist bir proje olmayacağını söyleyebilirim.” dedi.

3 MİLYON TON ÇELİK KULLANILACAK

ABD Başkanı, neredeyse iki yıldır Kongre’den duvar için ödenek istiyor. Ancak duvarın inşası konusunda yeterli derecede fizibilite çalışması yapılmadığı belirtiliyor. Bu standartlarda bir projenin daha önce hiç denenmemesi duvarın imarı konusundaki soru işaretleri artıyor.

Başkan Trump, duvar inşası sırasında ihtiyaç duyulacak çeliğin ABD ekonomisine katkıda bulunacağını dile getiriyor.

Zarenski, bin 600 km’lik inşaata en az 3 milyon ton çelik gerekecek.

Çelik analiz eden CRU şirketi analistlerinden Josh Spoores, duvarın “Amerikan çelik üreticileri üzerinde limitli bir etkisi” olacağını söyledi.

Önceki gün ulusa seslenen Başkan Trump duvar ödeneğini onaylamayan Demokratlara suçlamalarda bulunmuştu.

Trump ulusa seslendi, Meksika sınırına duvar için 5,7 milyar dolar istedi

 

 

BOLD ÖZEL

Cezaevinde koronavirüs kapan akademisyen Halil Şimşek hayatını kaybetti

BOLD ÖZEL – 5 yıldır Çanakkale Cezaevinde tutuklu Çanakale Onsekiz Mart Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğr. Üyesi Yrd. Dr. Halil Şimşek (53) bugün hayatını kaybetti. 15 gün önce virüs kapan Şimşek geçen hafta yoğun bakıma kaldırılmıştı. Cemaat soruşturmaları kapsamında 19 Temmuz 2016’da tutuklanan Şimşek 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

İçişleri Bakanlığının genelgesinin arkasında bu görüntüler mi var?

Tam kapanma sonrası pazar yeri kapanan pazarcı esnafı ellerindeki bozulma riski bulunan ürünleri yasağa rağmen caddelerde sergiliyor. İstanbul caddelerini pazara çeviren esnafın isyanına kayıtsız kalamayan bakanlık pazaryeri genelgesi yayınladı.

BOLD ÖZEL – Tam kapama sonrası, taze yaş sebze ve meyvenin satıldığı pazar yerleri de kapandı. Ürünlerinin ellerinde kaldığını belirten pazarcılar mallarını dökerek hükumetin kararını protesto etti. Pazarcılar Odasından yapılan açıklamada hem halkın hem de üreticinin kaybettiği vurgulandı.

İçişleri Bakanlığı, bugün yayınladığı genelgeyle tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen cumartesi günleri 10.00- 17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze, meyve ile fide satışı yapan pazaryerlerinin açık olacağını duyurdu.

Genelgede, mevsimsel etkiler nedeniyle ürün arzında yaşanan artış, ürünlerin saklama zorluğu ve raf ömürlerindeki kısalık nedeniyle çiftçiler tarafından üretilen tarımsal ürünlerin (yaş sebze-meyve) zayi olabileceği yönünde tespitler bulunduğu belirtildi.

Öte yandan, bakanlığın genelgesi yayınlanmadan önce pazarcılar İstanbul’un çeşitli yerlerini yasağa rağmen pazar yerine çevirdi. İşlek caddelerde pazar kamyonlarını satış için hizmete açan pazarcılara halk da ilgi gösterdi. Pazarcılar polis ve zabıta ekiplerine aldırış etmeden satışa devam etti.

Çiftçi kazanamıyor halk alamıyor

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

NBA yıldızı Enes Kanter’e Atina’dan maç teklifi!

Yunanistan’ın başkenti Atina’daki bir basketbol kursu, geleceğin NBA yıldızlarını yetiştirmeye aday oldu. Kurs, şimdilik sadece Türkiye’yi terk edip Yunanistan’a sığınmak zorunda kalan mülteci çocukların yaşadığı travmayı silmeyi amaçlıyor. Çocukların en büyük hayali ise NBA yıldızı Enes Kanter ile maç yapmak.

BOLD ÖZEL – Olimpiyatların beşiği Yunanistan, farklı bir basketbol kursuna ev sahipliği yapıyor. Kursun katılımcıları, 15 Temmuz sonrası sıkıntılar yaşayan ve aileleriyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan çocuklar.

Çocukların yaşadığı zor günleri atlatmasına ve sosyalleşmesine yardımcı olabilmek amacıyla açılan kursun hocaları ise yine kursiyer çocuklar gibi Türkiye’den göç etmek zorunda bırakılan yargı mensupları…

BASKETBOL TERAPİ OLDU

Yaşadıkları baskı nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan yargı mensupları, Atina’da pandemi sürecinde basketbol oynamaya başladı. Bir açık hava sahasında amatörce başlayan basketbol merakı, kısa sürede basketbol severleri buluşturan bir aktivite oldu. Yetişkin mültecileri stresten uzaklaştıran basketbol, zamanla  çocuklar için bir terapiye dönüştü.

Basketbol eğitimi alan ve güvenlik gerekçesiyle adını açıklamayan bir yargı mensubu, gönüllü olarak çocukların koçu oldu ve haftada iki gün antrenmanla eğitime başladı. Kursun başlangıçta hedefi 15 öğrenciye ulaşmaktı. Ancak talep beklenenden çok daha fazla oldu. Bu mart ayı sonunda başlayan kursta, şu anda yaşları 5 ile 15 arasında değişen 44 öğrenci eğitim alıyor.  Hem erkek hem de kız çocuklarına eğitim verilen kursta yeni kayıtlar da devam ediyor.

GELECEK KAYGISI TAŞIYAN ÇOCUKLAR SOSYALLEŞTİ

Pandemi şartlarında eve kapanan çocuklar basketbol kursu ile yeniden sosyalleşmeye başladılar. Türkiye’de yaşadıkları sıkıntılar ve gelecek kaygıları sebebiyle büyük travmalar yaşayan çocuklar, basketbol sayesinde özgüvenlerine de yeniden kavuştu. Ailelerin de çocuklardaki hızlı değişimi hemen fark ettiğini vurgulayan basketbol koçu, “Ben, bana daha çok terapi olduğunu düşünüyorum. Moral olarak düştüğüm yerden, o çocukların enerjisini görünce moral bulup toparlandığım çok olmuştur” ifadelerini kullandı.

AMAÇ KURSU BASKETBOL OKULUNA DÖNÜŞTÜRMEK

Kursun adı Spor Akademi olarak belirlendi. Yunanistan’a teşekkür için de formaların rengi mavi ve beyaz olarak seçildi. Üzerine NBA’in sloganı ‘I love this game’  yazıldı. Ayrıca kursun yerini ve zamanını belirtmek için de Athens 2021 eklendi. Formalar hayırseverlerin destekleri ile alındı. Kursa katılan çocukların kardeşlerinin üzülmemesi için  onlara da ayrıca forma hazırlandı.

Kursu hayata geçiren ekibin amacı uzun vadede, ülkesini terk etmek zorunda kalıp Yunanistan’a sığınan mülteci çocuklarının tamamını kapsayacak bir basketbol okulu açmak. Bunun için BM, AB, UNICEF gibi pek çok uluslararası kuruluşlarla iletişime geçmeyi planlıyorlar.

ENES KANTER GİBİ OLMAK İSTİYORLAR

Çocukların kendilerine örnek aldıkları isim ise NBA’de Portland’ın yıldızı Enes Kanter…

Dünyaca ünlü oyuncu ile maç yapmak istediklerini belirten minikler, Kanter’in maçlarını yakından takip ediyor. Basketbol koçu, çocuklarla Enes Kanter’in maçları ve nasıl oynadığıyla ilgili sürekli konuştukları belirtiyor.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0