Bizimle iletişime geçiniz

Politika

AKP döneminde 200 bin kişinin grev hakkı elinden alındı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) döneminde işçilerin elinden alınan grev haklarıyla ilgili hazırlanan rapora göre 2001-2015 yılları arasında, 200 bin işçinin grev hakkı elinden alındı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından hazırlanan raporda, 1985-2000 dönemine kıyasla AKP döneminde grev oranının yüzde 85 azaldığı vurgulandı. Danıştay ve Anayasa Mahkemesi’nin ise yasakları onayladığı belirtilerek, mahkeme kararları eleştirildi.

7’Sİ OHAL’DE 16 GREV YASAKLANDI

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba tarafından grev yasaklarına ilişkin rapor hazırlandı.

Raporda İzmir Banliyö Taşımacılığı Sistemi Ticaret AŞ (İZBAN) grevinin Cumhurbaşkanı kararnamesi ile yasaklanması ile 7’si Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde olmak üzere toplam 16 grevin, AKP iktidarı döneminde “erteleme” adı altında yasaklandığı vurgulandı.

AKP’NİN İLK YASAĞI PETROL-İŞ GREVİNE

AKP hükümetinin yasakladığı ilk grev 1 Temmuz 2003’te Petrol-İş’in örgütlü olduğu Petlas Lastik Sanayi ve Ticaret AŞ grevi oldu. Hükümet 8 Aralık 2003’te, Kristal-İş üyesi 5 bin Paşabahçe işçisinin grevini daha başlamadan durdurdu.

Hükümet Şişecam grevini “milli güvenliği tehlikeye attığı” gerekçesiyle ertelemişti.

ŞİŞECAM VE MADEN-İŞ GREVLERİ YASAKLANDI

27 Haziran 2014’te ise 5 bin 800 işçinin Şişecam’a bağlı 10 cam fabrikasında 8 gündür sürdürdüğü grev yasaklandı.

21 Temmuz 2014’te ise Bakanlar Kurulu, Çöllolar Kömür Sahası işyeri ile Çayırhan Kömür İşletmesinde, Türkiye Maden İşçileri Sendikası tarafından alınan grev kararını yasakladı.

OHAL’DE İLK YASAK ASİL ÇELİK’E

20 Temmuz 2016’da başlayan OHAL döneminde ise ilk yasaklama 18 Ocak 2017’de başlayacak Asil Çelik grevine yönelik oldu.

Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu EMİS’e bağlı işyerlerinde, 20 Ocak 2017’de başlayan grev, Erdoğan’ın da imzasının bulunduğu bir kararla “milli güvenliği bozucu” nitelikte olduğu gerekçe gösterilerek yasaklandı.

İZBAN GREVİ 60 GÜN ERTELENDİ

Petrol-İş üyesi Soda Kromsan işçilerinin, Adana ve Mersin’de aldığı grev kararı grevin başlayacağı gün olan 23 Mayıs 2018’de, Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklandı.

İZBAN’a bağlı iş yerlerindeki grev, Cumhurbaşkanı kararnamesi ile 60 gün süreyle ertelendi.

“İşçinin hakkını verdiğimiz için grev olmuyor” diyen Erdoğan, İZBAN grevini 2 ay erteledi

Politika

AKP’li vekilin araba gafının faturası tutanak memuruna kesildi

Nilgün Ök

“18 yıl önce araba yoktu” sözü ile gündem olan AKP Milletvekili Nilgün Ök’ün gafının faturası tutanak memuruna kesildi. Ök’ün aslında “Yerli araba yoktu” dediğini bildiren Meclis Başkanlığı, sözü tutanağa geçiren görevlinin istifa ettiğini duyurdu.

BOLD – TBMM Başkanlığı, “18 yıl önce Türkiye’de araba yoktu” diyen AKP Milletvekili Nilgün Ök’ün aslında “Yerli araba yoktu” dediğini belirterek, sözleri tutanağa geçiren görevlinin istifa ettiğini duyurdu.

RESMİ KAYITLAR “18 YIL ÖNCE TÜRKİYE’DE ARABA MI VARDI?” ŞEKLİNDE

TBMM’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2021 bütçe görüşmeleri sırasında AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök’ün, 18 yıl önce Türkiye’deki arabalara ilişkin sarf ettiği sözler gündemdeki yerini hâlâ koruyor. Meclis’in resmi tutanaklarına göre Ök, “18 yıl önce Türkiye’de araba mı vardı?” dedi. Bu ifadeleri kamuoyunda tartışma oluşturan Ök, “Yerli araba yoktu” dediğini söyleyerek Meclis Başkanlığı’na başvurdu. Meclis Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada Nilgün Ök’ün “Yerli araba” dediği belirtilerek, sorumlu memurun istifa ettiği bildirildi.

SORUMLULUĞU ÜSTLENEREK İSTİFA ETTİ

Bütçe görüşmeleri sırasında bir vekile ait ifadelerin tutanakta değiştirildiğine ilişkin iddialarla ilgili inceleme başlatıldığı belirtilen açıklamada, “TBMM Tutanak Hizmetleri Başkanlığı bünyesinde yapılan değerlendirmede, incelenmemiş tutanak üzerinde bir değişiklik yapıldığı, bir kaç saat içinde ise ses kayıtlarının incelenmesi neticesinde tutanağın ilk haline döndürüldüğü tespit edilmiştir. İncelenmemiş tutanak üzerinde değişiklik işlemini yapan Tutanak Hizmetleri Başkan Yardımcısı, söz konusu işlemle ilgili sorumluluğu üstlenerek görevinden istifa etmiştir” denildi.

 

Hizmet Hareketi gönüllülerine hakaret ve saldırıya ‘ağır ceza’

Okumaya devam et

Politika

İletişim Başkanlığı: Berat Albayrak Varlık Fonundan affını istedi

İletişim Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığından istifa eden Berat Albayrak ile Arda Ermut’un ‘görevlerinden aflarını’  istediğini belirterek Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyeliklerinin sona erdiği belirtildi.

BOLD – İletişim Başkanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, görevlerinden aflarını talep eden Berat Albayrak ve Arda Ermut’un Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyeliklerinin sona erdiği bildirildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliğine Ahmet Burak Dağlıoğlu’nu atadığı kaydedildi.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu olan Ahmet Burak Dağlıoğlu Şubat 2020’de Yatırım Ofisi Başkanlığına atanmıştı. Üyeliği sona erdirilen Arda Ermut ise Eylül 2018’de TVF Yönetim Kurulu Üyeliğine atanmış, daha önce Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanlığı yapmıştı.

Ankara ve İstanbul başsavcıları Yargıtay üyeliğine getirildi

Okumaya devam et

Politika

Davutoğlu koronavirüse yakalandı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun koronavirüs testinin pozitif çıktığı belirtildi. Davutoğlu, “Genel durumum iyi. Çalışmalarımızı karantina süresi boyunca evimden devam ettireceğim” dedi.

BOLD – Parti Sözcüsü Serkan Özcan, Davutoğlu’nun sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

Davutoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün yaptırdığım Covid-19 test sonucu pozitif çıktı. Allah’a şükürler olsun genel durumum iyi. Çalışmalarımızı karantina süresi boyunca evimden devam ettireceğim. Bütün hastalarımıza Rabbim’den acil şifa diliyorum. Lütfen önlemlere ve sağlığınıza dikkat edin” ifadelerini kullandı.

Çakıcı: Sende beni öldürtebilecek yürek var mı Bay Kemal?

Okumaya devam et

Popular