Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

31 Mart sloganları: Gönül belediyeciliğine karşı derman belediyeciliği

Partilerin belirledikleri ve zaman içinde değişen sloganları Türkiye’nin gerçeğine dair çok şey anlatıyor. Yeni sloganlar eşliğinde yerel seçim analizi…

BOLD- 31 Mart yerel seçimlerinde, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) “gönül belediyeciliği”, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise “derman belediyeciliği” sloganlarını kullanacak.

Seçim yarışı ittifaklar, işbirlikleri, adaylar, istifa tartışmaları arasında son hız devam ediyor. Seçimlere yaklaşık 2.5 ay bir sürenin kaldığı şu günlerde, partilerin seçim sloganları da netleşmeye başladı.

“EKMEK İÇİN EKMELEDDİN” SLOGANI AKILLARDA KALDI

Seçim sonuçları üzerindeki etkisi sınırlı boyutta olsa da sloganlar, partilerin bakış açısını yansıtması adına bir değer arz ediyor. Yapılan anketlerde akıllarda kalan en etkili sloganın “Ekmek için Ekmeleddin” çıkması konunun özeti olsa gerek. Söz konusu slogan 10 Ağustos 2014’te yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde Ekmeleddin İhsanoğlu tarafından kullanılmıştı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) “Seni başkan yaptırmayacağız” sloganı da siyaset tarihine geçecek kadar etkili oldu.

AKP “GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ” DİYECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart 2019 Pazar günü yerel seçim için AKP’nin sloganını “Gönül belediyeciliği” olarak ilan etti. Asıl slogan 15 Şubat tarihinde açıklanacak. O tarihe kadar ara slogan olarak “Önce millet, önce memleket” kullanılacak.

“HİZMET” KELİMESİ SLOGANLARDAN ÇIKARTILDI

AKP, 2014 yerel seçimlerinde “Daima millet daima hizmet” sloganını kullanmış ve yüzde 44 oy almıştı. Ustalık dönemine kadar millete hizmet etmeyi ve hizmetkar olmayı ilke edindiğini söyleyen bir AKP vardı.

Ancak son dönemde “hizmet” kelimesinin yerini daha çok “güç” odaklı kelimeler aldı.

TÜM MUHALİFLERİ DÜŞMANI İLAN ETME

17/25 Aralık 2013 yolsuzluk operasyonlarından itibaren, AKP’nin propaganda metinlerinde “hizmet” kelimesi literatürden çıkartıldı. Yeni dönemde vatan, millet, din, iman ve güç gibi kelimeler kullanmaya başladı.

Gerilim siyasetini odağına alan AKP, “Dış güçler, içerideki hainler” söylemleri, tüm muhalifleri ötekileştirme ve düşman ilan etme stratejisi izlemeye başladı. Erdoğan’ın büyük fotoğrafları eşliğinde, “sağlam irade” “mutlak güç” sloganları, Irak’ta Saddam’ın yıllarca kullandığı propagandanın benzeriydi.

KORKU İMPARATORLUĞU KURULDU

Kendisine biat etmeyenler hakkında, önce toplum önünde linç kampanyaları yürüten, ardından da yargıya talimat vererek gereğinin yapılmasını sağlayan bir siyaset anlayışı ortaya çıktı. Oluşturulan bu korku imparatorluğu ülkenin yarısını “Biz olmazsak ülke de olmaz” anlayışını kabullenmeye mecbur bıraktı.

AKP, KURTULUŞ SAVAŞI VERDİĞİNİ İDDİA EDİYOR

Bugün kullanılmaya başlanan “Önce millet, önce memleket” sloganı da bu siyaset anlayışının bir yansıması.

Yine içeriden, dışarıdan yapılan tüm saldırılara göğüs geren ve vatanı, milleti kurtarmak için kurtuluş savaşı veren bir AKP var. Hem de bu kez yanına aldığı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile birlikte.

TÜRKİYE’NİN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ

Karşısında ise, bagajındaki tek parti dönemi siyasetinin yüküyle, bugünkü bir takım yanlış politikalarına rağmen, “birleştirme” sloganıyla hareket eden bir CHP. CHP 2014’te ‘Türkiye’nin birleştirici gücü’ sloganını kullandı, ancak yüzde 27 oy alabildi.

CHP’DEN “MARTIN SONU BAHAR” MESAJI

Bugün ise “Derman belediyeciliği”, “Martın sonu bahar” gibi seçmene umut vermeye çalışan sloganları vitrinine koyuyor. CHP’li adaylardan kart vizitlerinde “seni seviyorum” ifadesini kullanması isteniyor. Seçmene AKP’ye mecbur olmadığı mesajını vermeye çalışıyor.

“HER KESİME DERMAN OLUN”

Esnafa derman, çiftçiye derman, memura derman, kadına derman, işsize derman, emekliye derman, yani kısa tüm sıkıntı içerisindeki kesimlere derman olacağım iddiası ile seçmenin karşısına çıkıyor. Karanlık günler yaşayan ülkeye nisan ayında baharın geleceğini müjdeliyor.

MHP BU SEFER “TAK TUK TUK” DİYECEK

MHP henüz bir seçim slogana açıklamasa da, Devlet Bahçelinin söylediği sözler partinin duruşunu anlatmak için yeterli: “Geçen yerel yönetim seçimlerinde bizim sloganımız çok netti. Ne dedik? ‘Tak, tak, tak’. Yani üçünde de MHP’ye oy atacaksın. Bu defa da şunu deriz: Tak, tuk, tuk.”

ÇALMADAN ÇALIŞACAKLAR

Saadet Partisi ise “Çalmadan çalışacaklar” sloganını kullanacak. Vatandaşa devletin malına el uzatanlara, hırsızlara, kul hakkı yiyenlere oy vermeyin mesajı verecek. Solganı ile iktidarı yolsuzluklar üzerinden eleştirecek.

HDP ile İyi Parti’nin henüz açıklanmış bir sloganı yok. Vatandaş nezdinde hangi sloganların etkili olacağını ise seçim sonuçları gösterecek.

Hükümet kaşıkla verdiğini seçimden sonra kepçeyle geri alacak

BOLD ÖZEL

Tayyip Erdoğan ‘ikinci evim’ dedi İranlılar deniz kenarına yerleşti

Türkiye İstatistik Kurumu’nun konut satış verilerinde ilginç detaylar yer alıyor. 2021’in ilk üç ayında Türkiye’den en çok İranlılar konut aldı. 1.599 ev alan İranlıları Irak ve Rusya vatandaşları izledi. Yabancıların en çok deniz kenarlarındaki şehirlere yerleşmeleri dikkat çekti.

BOLD ÖZEL – Türkiye’de yabancılara konut satışları, AKP siyasetiyle paralel yürüyor. 2015 yılına kadar Avrupa ülkelerinin vatandaşları Türkiye’den ev alırken, son yıllarda Orta Doğu ülkeleri ve Rusya ön plana çıktı. TÜİK’in ülke uyruklarına göre konut satış rakamlarına göre Mart ayında İran vatandaşları Türkiye’den 663 konut satın aldı. İran vatandaşlarını sırasıyla, 644 konut ile Irak, 419 konut ile Rusya Federasyonu, 302 konut ile Afganistan ve 166 konut ile Kazakistan vatandaşları izledi.

ALMANYA’NIN YERİNİ RUSYA ALDI

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “İkinci evim İran” açıklamasından sonra hızla Türkiye’den ev almaya başlayan İranlılar, geçen sene ilk kez zirveye yerleşmişti. Bu yılın ocak-mart döneminde de tablo değişmedi. 1.599 ev alan İranlılar, 1.461 konut alan Iraklılar, 938 ev alan Rusya vatandaşları ilk üç sırada yer aldı. Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ile yakın teması konut satışlarına da yansıdı. Rusya vatandaşlarının ev sahibi olma oranları yukarılara çıktı. Önceki yıllarda Almanya vatandaşları Türkiye’den en fazla ev satın alan ülkeler arasında yer alırken şimdi alımlar geriledi. Geçen yılın ilk 3 ayında 328 Almanya vatandaşı Türkiye’den ev alırken bu yıl sayı 303’e düştü. Ev alanların çoğunluğunu da çiftte vatandaşlığı olan gurbetçiler oluşturdu.

SUUDİ ARABİSTAN’A SATIŞLAR DÜŞÜYOR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan yönetimi arasındaki kriz sebebiyle ambargoya varan ticari ilişkililer konut satışlarında da kendini gösterdi. Suudi Arabistan vatandaşları geçen yılın ilk üç ayında 303 ev satın alırken, bu senenin aynı döneminde 106 konut aldı.

YABANCILAR İSTANBUL’DAN EV ALIYOR

Yabancıların ev aldığı şehirlerde deniz manzaralı iller ön plana çıkıyor. Bu yılın ilk 3 ayında yabancılar İstanbul’dan 5 bin 24 konut satın aldı. Antalya’da ise 1.884 yabancı uyrukluya ev satışı yapıldı. Siyasete yakın olmak isteyen 642 yabancı Ankara’dan ev sahibi oldu.

İller                Konut satışı

İstanbul        5.024

Antalya         1.884

Ankara          642

Mersin           453

Yalova           263

Bursa             205

Samsun         190

İzmir              177

Muğla            160

Sakarya        142

Diğer             747

Toplam          9.887

TÜİK verileri.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

AKP’li belediyeyle beraber insan kaçakçılığı mı yaptı? O şirket yetkilisi ilk kez konuştu

AKP’li Yeşilyurt belediyesinin projesiyle Almanya’ya giden 43 kişinin geri dönmemesi ile ortaya çıkan insan kaçaklığı sonrası gündeme gelen ve bu işi organize etmekle suçlanan Almanya’daki Mega Kilit GmbH isimli şirketin yetkilisi Ersin Kilit ilk kez konuştu.  

BOLD ÖZEL – Almanya’daki Mega Kilit GmbH isimli şirketin yetkilisi Ersin Kilit, AKP’li belediyeyle beraber insan kaçakçılığı yaptıkları ile ilgili suçlamalar konusunda Bold’a özel açıklamalar yaptı. AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’yle beraber insan kaçakçılığı yapmakla suçlanan Kilit’in, Fatih Akalan’ın sorularına verdiği cevaplar…

45 kişiye neden davetiye gönderdi?
Almanya’ya kaç kişi geldi?
Masrafları şirket mi ödedi?
Organizasyon karşılığı ücret aldı mı?
Hakkında soruşturma açıldı mı?
Türk yetkililer kendisini aradı mı?

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

1 ayda 470 bin aile fakirleşti: #MilletDeğilZilletAç

açlık, yoksulluk,

Sosyal medyada #MilletDeğilZilletAç etiketi üzerinden AKP’li trollerle vatandaşların tartışması büyüyor. Sosyal Güvenlik Kurumunun verileri ise resmi yoksul sayısını ortaya koyuyor. Aylık geliri 1.192 liranın altında olan aile sayısı bir ayda 469 bin 652 arttı. İşsiz olan bu ailelerin 107 liralık Genel Sağlık Sigorta primini devlet yatırmaya başladı.

BOLD ÖZEL – SGK’nın yeşil kart verileri Türkiye’deki yoksulluğun boyutunu gözler önüne serdi. Lise ve üniversiteden mezun olup iş bulamayanlar ile işten çıkarılanları ilgilendiren bu rakamlar asgari ücretin üçte birinden az geliri olanları kapsıyor.

İŞ YOK AŞ YOK

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’ndan herhangi birinde sigortası olmayan bu kişiler kaymakamlıklara gidip gelir testi yaptırıyor. Bu kişilerin hem işi yok hem de evde pişirecek bir aşı yok. Gelir testinde hane içinde kişi başına gelir, brüt asgari ücret 3 bin 577 lira 50 kuruşun üçte birinden az çıkarsa primi devlet karşılıyor.

1 AYDA 469 BİN AİLE FAKİRLEŞTİ

2020 yılı aralık ayında gelir testine giren ve asgari ücretin üçte birinden az geliri olan aile sayısı 7 milyon 825 bin 828 idi. 1 ay gibi bir sürede geliri asgari ücretin üçte birinden az olanlara 469 bin 652 aile daha eklendi. 2021 ocak ayında yoksul olduğu için primi devlet tarafından ödenen aile sayısı 8 milyon 295 bin 480’e fırladı.

41 MAAŞLA GEÇİNEMEYENLER, BEDAVA PATATES SOĞAN BEKLEYENLER

Bir tarafta 30 günde 470 bine yakın aile fakirleşirken, diğer tarafta 40 maaşla geçinemediği için 41. maaşa bağlanan AKP’liler bulunuyor. Aylık 250 bin lira maaş alan AKP’lilerin Ziraat, Halkbank, Vakıfbank, Türk Telekom, Borsa İstanbul gibi kuruluşlardan yönetim kurulu üyeliği adı altında aldıkları ballı maaşlara yenileri ekleniyor. Yoksulları unutmayan AKP de market ve pazar fiyatlarına gelen zamlara yetişemeyen fakir fukaraya, çiftçinin elinde kalan patates ve soğanı dağıtacak. Garip gureba Ramazan ayında bedava patates soğanla iftar sahur yapıp oruç tutacak.

60 BİN MESAJLA YOKSULLUĞU ÖRTMEYE ÇALIŞIYORLAR

Resmi yoksul sayısını umursamayan AKP’li troller sosyal medyada açtıkları #MilletDeğilZilletAç tabelasına gönderdikleri mesajlarda muhalefet partilerinin sofralarını paylaştı.

Vatandaşlar ise aynı tabela altında paylaştıkları mesajlarda AKP’lilerin lüks yaşamından fotoğraflarla şatafatı gözler önüne serdi.

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0