Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Türkiye’nin en stratejik fabrikası Ethem Sancak’a peşkeş çekildi

Türkiye'nin en stratejik kurumlarından Sakarya tank palet fabrikası, yandaş iş adamı Ethem Sancak'ın BMC'sine peşkeş çekildi.

Sakarya Arifiye’deki 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü’nün özelleştirme süreci yeni bir boyut kazandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, fabrikanın yandaş işadamı Ethem Sancak’a ait BMC firması tarafından işletileceğini açıkladı. Türkiye’nin en stratejik kurumlarından olan fabrika, TSK’nın kullandığı tank paleti, gece görüş dürbünü ve Fırtına obüslerini üretiyor, Leopard T1 ve T2 tanklarının da modernizasyonu yapıyor.

ANALİZ– Sakarya Arifiye’de bulunan ve Türk Silahlı Kuvetleri’nin (TSK) en stratejik kurumlarından kabul edilen 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü, 21 aralık 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile özelleştirme kapsamına alınmıştı.

Kararda, sürecin 31 aralık 2019 tarihine kadar tamamlanması öngörülmüştü. Cumhurbaşkanlığı’nın bu kararı, başta Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İyi Parti milletvekilleriyle, Harb-İş Sendikası başkanı Bayram Bozal’ın tepkisiyle karşılaşmıştı.

TÜRKİYE’NİN EN STRATEJİK TESİSLERİNDEN BİRİ

TSK’nın kullandığı tank paleti, gece görüş dürbünü ve Fırtına obüslerini imal eden fabrika, Leopard T1 ve T2 tanklarının da modernizasyonu yapıyor.

Şu ana kadar 281 adet Fırtına Obüsü’nü TSK’ya teslim eden ve 140 yeni sipariş daha alan fabrika, Türkiye’nin en stratejik kurumlarından biri kabul ediliyor.

1 milyon 804 bin metrekarelik alan üzerine kurulu fabrikada , toplam 970 personel görev yapıyor. Bunların 112’si sivil memur, 714’ü ise subay ve astsubay.

Fabrikada Türkiye’nin en iyi yetişmiş askeri mühendisleri görev alıyor.

Erdoğan, Sakarya’da BMC’nin etkinliklerine katıldı.

ETHEM SANCAK İDDİASI DOĞRU ÇIKTI

Resmi Gazete’de işletme hakkının 25 yıllığına özel sektöre devredileceğinin belirtilmesinden sonra askeri fabrikanın Katarlılar veya Ethem Sancak’a satılacağı iddiaları ortaya atılmıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bugün yaptığı açıklama ile fabrikanın 25 yıllığına Ethem Sancak’a ait BMC firmasına devredildiğini açıkladı. Böylelikle Türkiye’nin en stratejik tesislerinden birinin özeleştirme süreci, ihalesiz olarak tamamlandı ve yandaş iş adamına peşkeş çekilmiş oldu.

CHP’Lİ VEKİLLER SAKARYA’YA ÇIKARMA YAPMIŞTI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Yıldırım Kaya’nın da aralarında bulunduğu 25 milletvekili, Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesi kararına tepki göstermek amacıyla, önceki gün  Harb-İş Sendikası Sakarya Şubesi’ni ziyaret etmişti.

Ankara’dan gelen ve CHP Sakarya İl Başkanlığı önünde toplanan parti heyeti, sendika binasına kadar yürümüştü.

“CHP YALAN SÖYLÜYORMUŞ”, FAKAT ÖZELLEŞTİ!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bugün BMC Sakarya Karasu üretim ve teknoloji üssü temel atma, Pınarbaşı fabrika ileri teknoloji üretim hattı hizmete alım ve BMC Power ilk yerli ve milli motor çalıştırma ortak töreninde konuştu.

Tank ve palet fabrikasının özel sektöre devrini teyit eden Erdoğan şunları söyledi:

“Ben şahsen tank palet fabrikasında çalışan kardeşlerim başta olmak üzere hiç kimsenin CHP’nin yalanlarına itibar etmediğini biliyorum. Öncelikle fabrikamızın satılması yalanını uydurarak, kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil. Buna inananlara üzülüyorum. Kusura bakmasınlar Tayyip Erdoğan böyle bir yola tevessül etmemiştir. Bundan sonra da etmez. Burada çalışan arkadaşlarımızın özlük haklarında bir eksilme olmayacaktır. Aldığımız kararın gayesi fabrikanın üretkenliğini ve gücünü artırmaktır. Oradaki fabrikanın mülkiyeti devlete aittir ve öyle kalacak.”

HULUSİ AKAR FABRİKA İŞÇİLERİYLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 4 Ocak’ta Cumhurbaşkanlığı kararı ile özeleştirilen Sakarya’daki tank-palet fabrikasını ziyaret etmişti.

Özelleşme sonrası yapılan protesto eylemleri sebebiyle fabrikaya geldiği öğrenilen Hulusi Akar işçi ve sendika üyeleriyle görüşmeler yapmıştı.

“Sakarya’daki askeri fabrika Katarlılara satılacak”

BOLD ÖZEL

Anne öldü, baba 4 yıldır hapiste, geride ise 2 çocuk kaldı!

Dört  yıldır tutuklu olan edebiyat öğretmeni Yusuf Coşkun’un ALS hastası eşi Yeşim Coşkun, dün saat 15.00’te hayatını kaybetti. 18 ve 13 yaşında iki çocuk sahibi olan Yeşim Coşkun, bugün öğle vaktinde Ordu Yıldızlı Köyü’nde defnedildi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL 

Babaları yaklaşık 4,5 yıldır tutuklu olan Coşkun kardeşlerin annesi, ALS hastası Yeşim Coşkun hayatını kaybetti.

KOMADAYKEN ZİYARET EDEBİLDİ

Eşi hapse girdikten sonra Als hastalığına yakalanan 44 yaşındaki Yeşim Coşkun, uzun zamandır tedavi görüyordu. Tekerlekli sandalyeye mahkum olduktan sonra ‘Eşim beni bu halde görmesin’ diye hapisteki kocasını ziyarete gidemeyen Coşkun, 4-5 ay önce beyin kanaması geçirdi ve komaya girdi. Yusuf Coşkun, savcılığın özel izniyle eşini en son o zaman görebildi. Anneleri ölen, babaları da hapiste olan Coşkun çiftinin çocukları köyde artık anneanneleriyle yaşıyor.

Cemaat soruşturmaları kapsamında Ocak 2017’de tutuklanan Yusuf Coşkun (45) önce Bitlis Cezaevine gönderildi. Bir buçuk yıldır Diyarbakır Cezaevinde kalan Yusuf Coşkun, en son Bitlis Yavuz Sultan Selim Eğitim Kurumları’nda yöneticilik yapıyordu. 13 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Coşkun’un Dosyası Yargıtay’da bulunuyor.

 

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

İşkencecilere hapiste bile boyun eğmeyen Şeref hoca koronavirüse yenildi

Koronavirüs vakalarıyla anılan 2 bin mahpusun kaldığı Kocaeli 2 Nolu T Tipi Cezaevinde kalan Bilgisayar öğretmeni 2 çocuk babası Şerif Vatansever 47 yaşında koronavirüsten yaşamını yitirdi. Koğuş arkadaşının, onun vefatı sonrası paylaştıklarıysa Şeref Vatansever’in maruz kaldığı işkenceyi gözler önüne serdi.

BOLD – Kocaeli Cezaevinde yakalandığı koronavirüs yüzünden kaldırıldığı hastanede tedavi gören bilgisayar öğretmeni Şeref Vatansever hayatını kaybetti.

47 yaşında hayatını kaybeden Vatansever’in kaldığı koğuşta mahkumların tamamının koronavirüse yakalandığı öğrenildi.

TABUTTA TAHLİYEYE SON

Cezaevleri İhlalleri adlı sosyal medya hesabı Vatansever’in vefat haberini şöyle duyurdu: “Kocaeli 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde Bilgisayar öğretmeni Şerif Vatansever koronadan 47 yaşında yaşamını yitirdi. Koğuşunun hepsi korona olan Şerif Vatansever bir haftadır tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Tabutta tahliyeye son verin!”

GECELER BUNA ŞAHİT

Vefat haberine gelen yorumlardan biri de Vatansever ile birlikte hapis yatan Cihat adlı kullanıcıdan geldi. Vatansever’in cezaevinde kaldığı süre boyunca da işkence gördüğünü anlatan koğuş arkadaşı şunları söyledi: “Kardeşim, Allah’ın huzuruna alnın ak yüzün pak olarak çıkacaksın. Beraber yattığımız 42 ay bunun şahididir… Mahkeme devam ederken koğuştan götürüldüğün ve bir hafta boyunca polisin elinde işkenceye maruz kaldığın o gün ve geceler buna şahittir. Bize de şefaatçi ol nolursun.”

Koronavirüsle anılan Kocaeli 2 Nolu T Tipi Cezaevinde bilanço ağırlaşıyor. Cezaevinde koronavirüs testi pozitif çıkan çok sayıda tutuklu olduğu öğrenildi. Bir aile yakınının iddiasına göre 300 kişi koronavirüs kaptı. Durumları ağır olan mahpuslar Kocaeli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

“NE HASTANE NE CEZAEVİ SAĞLIKLI BİLGİ VERMİYOR”

Ağustos 2020’den beri Kocaeli 2 Nolu T Tipi Cezaevinde bulunan ve adının açıklanmasını istemeyen başka bir aile yakını, eşine 16 Nisan’da yapılan testin pozitif çıktığını söyledi.

Tüm koğuşun karantinaya alındığı belirten eş, “Ne hastane ne cezaevi sağlıklı bilgi vermiyor. Mektuplarım ulaşıyor mu onu dahi bilemiyorum. Eşimden gelen mektup belli ki hastalık öncesi tarihten ve eşimle ilgili haberleri yan koğuşlarında bulunan tanımadığım insanların yakınlarından almaya çalışıyorum. Her birimiz apayrı mağduriyet içerisindeyiz. 16.04.2021 tarihinden beri cezaevinin genelleme yaparak verdiği bilgiler dışında bir bilgi alamıyor, aksine telefonlar yüzümüze kapanıyor. 2000 kişiyi aşkın cezaevinde bu ne salgın, bu ne sorumsuzluk, tutuklu yakınlarına bu ne saygısızlık.” dedi.

17 GÜNLÜK EVLİYDİ

Eşi tutuklandığında henüz 17 günlük evli olduğunu söyleyen eş, “Bir gece gözaltı sonrası mahkeme denetimli serbestlik verdi. 4 saat sonrası evimize ve ailelerimizin evlerine eş zamanlı yapılan operasyon ile savcının kararı bozduğunu ve tutuklanma talebiyle cezaevine götürüldü. İlk mahkemede hüküm belli denerek 8 yıl 9 ay karar verildi. İstinaf direkt onayladı. Dosyamız Yargıtay’da.” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs Kocaeli 2 Nolu T Tipi Cezaevinde

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Evindeki kitaplar suç sayıldı eşi ikiz bebeğini düşürdü

Öğretmen Sefa Gökalp, 17 -25 Aralık yolsuzluk operasyonları sonrası Hizmet Hareketi mensuplarına yönelik cadı avının ilk kurbanlarından. Devlet memuru değildi ancak zimmet suçlamasıyla tutuklandı. Evindeki kitaplar örgüt üyeliğine delil sayıldı. Tutuklandığında eşi yaşadığı üzüntüyle ikiz çocuklarından birini düşürdü.

BOLD ÖZEL – 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmasının ardından Hizmet Hareketi mensuplarına yönelik başlatılan cadı avının ilk mağdurlarından Sefa Gökalp hukuksuz şekilde tutuklandı.

Gökalp ailesi 17-25 Aralık’la başlayan hukuksuz sürecin ilk kurbanlardan. Dershanede öğretmen olarak görev yapan Sefa Gökalp, devlet memuru olmamasına rağmen haksız bir şekilde zimmetine para geçirmekle suçlandı. Evinde arama yapıldı. Polisler evinde buldukları Fethullah Gülen’in kitaplarını terör örgütü üyeliğine delil saydı. Tutuklandı ancak delil yetersizliği sebebiyle 27 gün sonra tahliye edildi. Eşi, o tutuklandığı dönemde ikiz çocuklarına hamileydi. Yaşadığı üzüntünün etkisiyle ikiz çocuklarından birini düşürdü. İkinci çocuğu da erken doğumla hayata tutunabildi.

Sefa Gökalp, eşi ve çocuklarıyla.

KARDEŞİ DE DÜĞÜN GÜNÜ TUTUKLANDI

Cadı avı Sefa Gökalp ile sınırlı kalmadı. Hukuksuz gözaltı ve tutuklamalar tüm aileye sıçradı. Gökalp’in babası işten çıkarıldı. Eşinin ailesinden 2 kişi daha tutuklandı. Eşinin kız kardeşiyle evlenen Sefa Gökalp’in erkek kardeşi düğün sırasında tutuklanarak hapse konuldu.

YENİ BİR HAYATA TUTUNMAYA ÇALIŞIYORLAR

Eşi hakkında da yakalama kararı çıkarılınca Gökalp ailesi zor bir karar alarak çok sevdikleri vatanlarını terk etmek zorunda kaldılar. 2 çocuğuyla İsviçre’ye gelen Gökalp ailesi yeni bir hayata ‘merhaba’ dedi. Şimdi yeni bir düzen kurmaya çalışıyorlar.

En fazla KHK’lıyı bağrından çıkaran Kavşut Köyü belgesel oldu

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0