Bizimle iletişime geçiniz

Politika

165 yaşında seçmen de var bir dairede 1.108 seçmen de!

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen seçmen kayıtlarında tespit ettikleri skandalları TBMM kürsüsünde tek tek okudu.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) usulsüz seçmen kayıtları ve seçim hilelerinin araştırılması için verdiği önerge, 31 Mart yerel seçimleri için hazırlanan seçmen listelerindeki usulsüzlükleri göz önüne serdi. 165 yaşında seçmen de var bir dairede 1.108 seçmen de.

BİR DAİREDE BİN 108 SEÇMEN

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) oyları ile reddedilen önergede yer alan usulsüzlük tespitlerini Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde paylaştı.

Buna göre Iğdır’da maksimum 108 kişinin kalabileceği Polis Evi’nde 374 seçmen bulunuyor. Hakkari’de bir dairede bin 108 seçmen, Batman’da bir dairede 189 seçmen, Bingöl’de kapıcı dairesinde 224 seçmen, Diyarbakır Hani’de bir adreste 208 seçmen görünüyor.

MARDİN’DE BİR EVDE 506 SEÇMEN

Bitlis Çevreyolu Caddesi’nde bir dairede 338 seçmen, Hakkari Çukurca kaymakam Niyazi Erten Caddesi 2 nolu kapıda 627 kişi seçmen ikamet ediyor. Hakkari’de bir dairede 395 seçmen, Mardin Artuklu’da bir dairede 506 seçmen bulunuyor.

10 YILDIR BENDEN ÖNCE OY KULLANIYOR

Bilgen, yaşananları sosyal medyada dolaşan bir hikâye ile özetledi: “Bir yaşlı amca sandığa gidiyor ve oyunu kullandıktan sonra soruyor: ‘Benim eşim de oy kullanmaya geldi mi?’ Sandıktaki görevliler merak ediyorlar, diyorlar ki: ‘Amca, hayırdır, eşinle ayrı mısınız yani birlikte yaşamıyor musunuz, neden soruyorsun?’ Diyor ki: ‘On yıl önce öldü.’ ‘E, o zaman niye soruyorsun?’ diyorlar. Diyor ki: ‘Ya, on yıl önce öldü ama her seçimde gelip oyunu kullanıyor ama bir türlü birbirimizi göremiyoruz. Hep benden önce kullanmış oluyor, bir türlü karşılaşmıyoruz. Bunu çözseniz de bir görüşsek çok iyi olur.”

165 YAŞINDA İLK KEZ OY KULLANACAK

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel ise listelerde soyadı olmayan seçmenlerin bile bulunduğunu belirtti. “Zülfü 149 yaşında. Ayşe Ekici 165 yaşında, bu seçimde ilk defa seçmen olmuş. Çankırı’nın Orta diye bir ilçesi var, seçmen sayısı 24 Hazirandan bu yana yüzde 95,74 artmış, Ankara Çamlıdere yüzde 90 artmış.” dedi.

18 BİN YENİ SURİYELİ SEÇMEN

56 bin 364 Suriye doğumlu seçmen bulunduğunu aktaran Adıgüzel, “Bakan 36 bin seçmen diyor. Yalnız, Hatay’da son on ayda 6 bin 364 Suriyeli seçmen artmış. Türkiye genelinde 18 bin Suriyeli seçmen artmış. Üsküdar Bulgurlu Mahallesi’nde AKP’li meclis üyesi Süleyman Gedikoğlu’nun evinde 40 seçmen yaşıyor.” ifadelerini kullandı.

GEL BİZ SANA ADRES BULURUZ

Adıgüzel şunları dile getirdi: “Selimiye Mahallesi’nde inşaat hâlindeki bir binada 43 seçmen var. İstanbul’da bir hanede 7 tane farklı soyadı var. Üsküdar’da oturan bir arkadaşım Maltepe’ye taşınmış. Arkadaşımı 0216 495 .. .. numaralı telefdan arayıp, ‘Sen Maltepe’ye taşınmışsın ama gel Üsküdar’da oy kullan, biz sana oturacak yer buluruz, biz sana adres buluruz’ demişler. Bunu bir araştırın, bu numara kime ait?”

TÖREMİZDE EMANETE İHANET EDİLMEZ

İyi Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel ise devletin vatandaşın mal, can ve namus güvenliğinden maddi anlamda sorumlu olduğu gibi namus kabul edilen oylarından da manevi anlamda sorumlu olduğunu söyledi. “Vatandaş namusunu sandıkta devlete emanet etmektedir. Türk’ün töresinde emanete ihanet edilmez.” dedi.

Politika

AKP’nin ‘Yalan Üretim Merkezi’ yayından kaldırıldı!

AKP, resmi Twitter hesabından yayımladığı ve CHP ile Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan ‘Yalan Üretim Merkezi’ videosunu yayından kaldırmak zorunda kaldı.

BOLD – AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Tanıtım ve Medya Başkanı Hamza Dağ, ‘Yalan Üretim Merkezi’ videosunun silinmesiyle ilgili Twitter’da açıklama yaptı. Dağ, parti olarak siyasette seviyeli muhalefetin oluşması için adım attıklarını savundu. Siyasette yalanın ulaştığı boyuta dikkat çektiklerini öne sürerek amaçlarına ulaştıklarını aktardı. Dağ, “Bundan sonrasında da bilgi ve belgeye dayalı, seviyenin korunduğu, aziz milletimize sadece gerçeklerle konuşacakları bir zemin istiyoruz” dedi.

FİLMİN SONU SANDIKTA HEZİMET

CHP’de ise Parti Sözcüsü Faik Öztrak, videonun silinmesiyle ilgili yaptığı paylaşımda gençlere seslendi. “Spoiler vermek istemem ama bu filmin sonu sandıkta hezimet” ifadelerini kullandı. CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan da AKP’li Hamza Dağ’ın açıklamasını paylaştı. “Yanlıştan dönülmesi, hakikate gelinmesi, kötülüğün ve karalamanın bırakılması yeni bir başlangıç olur umarım. Memleketin gerçeklerini konuşalım. Mesela 128 milyar dolar nerede” diye sordu.

BEKLEYİN GÖRÜN!

Animasyon videoda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte CHP Sözcüsü Faik Öztrak yer alıyordu. Çok sayıda AKP’li milletvekili tarafından da paylaşılan videoya CHP lideri Kılıçdaroğlu da dahil olmak üzere CHP’liler tarafından yanıt verildi. Kılıçdaroğlu da Twitter’dan paylaştığı bir videoda, “Bekleyin ve görün, asıl Z kuşağı önümüzdeki seçimlerde sizi çizgi film yapacak” dedi.

AKP’nin animasyon videosunda Kılıçdaroğlu’na “128 milyar dolar nerede” sorusunun tekrar ettirilmesi sebebiyle de söz konusu soru “#128MilyarDolarNerede” etiketiyle Twitter’da çok konuşulan gündemler arasına girdi.

Okumaya devam et

Politika

Devlet Bahçeli sinyali verdi: MHP’den ‘tek başına iktidar’ mesajı

Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP, resmi internet sitesinden ‘tek başına iktidar’ mesajı yayınladı. Devlet Bahçeli’nin fotoğrafıyla verilen mesajda, “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yol kalmıştır. O da Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidarıdır” denildi.

BOLD – AKP’nin Cumhur İttifakı ortağı MHP, resmi sitesinden tek başına iktidar mesajı paylaştı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin fotoğrafıyla yapılan paylaşımda Türkiye’nin sorunlar yumağında olduğu belirtildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sözlerinin paylaşıldığı ilanda “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yolun MHP iktidarı” olduğu kaydedildi.

Sitenin ana sayfasında yayınlanan mesajda, “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yol kalmıştır. O da Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidarıdır” denildi.

Mehmet Ağar’ın sessiz kaldığı suçlamaya jandarmadan yalanlama geldi

Okumaya devam et

Politika

Milli Eğitim’in ‘Hayalindeki Çin’

Milli Eğitim Bakanlığının ortaokullarda düzenlediği “Hayalimdeki Çin Resim Yarışması’na, Türkiye’ye sığınan ve 5 yıldır ailesinden haber alamayan Doğu Türkistanlılar tepki gösterdi.

BOLD – Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü “Hayalimdeki Çin” adlı bir resim yarışması düzenledi. Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı tarafından organize edilen yarışma, 3-5 Mayıs 2021 tarihleri arasında Türkiye geneli resmi/özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler arasında yapıldı. Cengiz Mete imzalı resmi belgede yarışmanın ücretsiz ve gönüllülük esasına göre yapılması belirtildi.

Çin’in Sincan bölgesinden kaçıp Türkiye’ye sığınan Uygur Türkleri ve insan hakları savunucuları MEB’in düzenlediği bu yarışmaya akıl olmaz olarak değerlendirdi. İstanbul’da yaşayan ve ailesinden 5 yıldır haber alamayan Ömer Hamdullah, “Kızlarım Çin ’de Türk olduğu için alıkonuluyor artık bu duruma bir son verin yalvarıyorum. Orada Çinlileştirmeye izin vermeyin vatandaşlarınızı. yüreğimdeki acı gün geçtikçe büyüyor, sabrım tükendi.” dedi. 

“TOPLU TECAVÜZE UĞRADIM”

Sincan’daki gizli gözaltı merkezinde 9 ay kalan ve daha sonra kaçıp Amerika’ya sığınan Tursunay Ziyabudun, maskeli Çinli erkeklerin “her gece” hücrelerden kadınları çıkarıp tecavüz ettiklerini, kendisinin de işkence gördüğünü ve üç farklı zamanda iki-üç kişinin toplu tecavüzüne uğradığını söylemişti.

Üç ay önce BBC’ye konuşan Ziyavudun yaşadığı anı şöyle anlatmıştı: “Polis üniforması değil, takım elbise giyiyorlardı. Bazen gece yarısından sonra hücrelere geliyor, istedikleri kadınları seçiyor ve hiçbir gözetim kamerasının olmadığı ‘kara oda’ adı verilen odaya götürüyorlardı.”

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0