Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’li Senatör Marco Rubio’dan Enes Kanter’e destek

Can güvenliği nedeniyle Londra’ya gidemeyeceğini açıklayan ve dün Türkiye’nin hakkında kırmızı bültenle yakalama talep ettiği NBA yıldızı Enes Kanter’e Florida Senatörü Morco Rubio’dan destek geldi.

Cumhuriyetçi Partili Senatör Marco Rubio, Washington’da Enes Kanter’i kabul etti, Türkiye’deki insan hakları ihlalleri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetiminde Türkiye’nin demokrasiden uzaklaşmasını tartıştı.

RUBİO: TÜRKİYE’DE HÜKÜMETİ ELEŞTİRMEK “TERÖR SUÇU” GİBİ GÖSTERİLİYOR 

Enes Kanter’in pasaportunun Türkiye tarafından iptal edildiğini belirten Senatör Rubio, Türkiye’de hükümeti eleştirmenin terörizm gibi gösterildiğini ve Enes Kanter hakkında da aynı şekilde terörizm davası açıldığını ifade etti.

Rubio, “Diyeceğim şu ki Enes takımıyla birlikte Avrupa’da olmak yerine şimdi burada çünkü yurtdışına seyahat ettiği sırada rejim tarafından kaçırılmaktan veya öldürülmekten korkuyor. Ve bu korku sağlam temellere dayanıyor.” dedi.

Kanter, takımının 17 Ocak’ta Londra’da Washington Wizards ile oynayacağı karşılaşmaya can güvenliği endişeleri dolayısıyla katılamayacağını açıklamıştı.

Türkiye’nin kendisi hakkında “kırmızı bültenle” yakalama kararı çıkardığını Kanter’den öğrendiğini ifade eden Senatör Rubio, Enes Kanter’in şu anda Kanada’ya gidip gidemeyeceği konusunda tereddütleri olduğunu belirtti.

ABD yönetiminin Enes Kanter’in rahatça seyahat etmesi için girişimde bulunmasını beklediğini kaydeden Senatör Rubio, Kanter hakkındaki suçlamaların komik olduğunu söyledi.

Rubio, Enes Kanter’in babasının sadece “Kanter’in babası olmaktan” dolayı mahkeme önüne çıkacağını ve bu durumun da komik olduğunu vurguladı.

ENES KANTER’İN SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI DELİL GÖSTERİLDİ

Enes Kanter, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve Türkiye’de giderek artan insan hakları ihlalerini her platformda eleştiriyor.

Kanter’in Türk pasaportu 2017 yılında iptal edildi ve Türkiye, Enes Kanter için uluslararası yakalama kararı çıkardı.

Türkiye’nin pasaportunu iptal etmesi sebebiyle 2017 yılında Romanya’da kısa süre gözaltına alındı.

Türkiye, Kanter hakkında ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan iade talepnamesi düzenleyerek, kırmızı bülten çıkarılması için dün girişim başlattı. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca hakkında daha önce de soruşturma bulunan Kanter hakkında ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan iade talepnamesi hazırlandı.

15 Temmuz 2016 darbe girişiminden bahsedilen talepnamede, şüpheli Kanter’in bağlantıları ve Fetullah Gülen hakkında sosyal medyadaki paylaşımlarına yer verildi.

Türkiye, NBA oyuncusu Enes Kanter hakkında kırmızı bülten talebinde bulundu

Dünya

Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu ile SDG arasında çatışma: En az 27 kişi hayatını kaybetti

Suriye’nin kuzeyinde Kürt unsurların oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Türkiye’nin destek verdiği Suriye Milli Ordusu (SMO) arasındaki son dönemin en kanlı çatışmalarında en az 27 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

BOLD – İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, çatışmaların salı sabahı Ayn İsa kasabası yakınlarında SDG pozisyonlarına düzenlenen saldırıyla başladığını ileri sürdü.

Gözlemevi, Suriye Milli Ordusu’ndan 27 kişinin hayatını kaybettiğini SDG’den de birçok kişinin olaylarda öldüğü ve yaralandığını açıkladı.

Rusya’nın arabuluculuğu sonrası çatışmalarda hayatını kaybeden 21 Suriye Milli Ordusu mensubunun cansız bedeninin SMO yetkililerine teslim edildiği kaydedildi.

Suriye Demokratik Güçleri, çatışmaları onaylarken saldırının püskürtüldüğünü ileri sürdü. Suriye Milli Ordusu ise iki farklı cepheden SDG’nin saldırması üzerine çatışmaların başladığını bildirdi. Olaylarda sadece iki askerin yaralandığını belirten SMO yetkilileri ölen olmadığını açıkladı.

MUHALİFLERİN KONTROLÜNDEKİ BÖLGELERDE PATLAMA

Bu arada SMO kontrolündeki Afrin ve El Bab’da da patlamalar yaşandığı bildirildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi El Bab’daki patlamada 5 kişinin öldüğünü, 20 kişinin de yaralandığını ileri sürdü.

Afrin’de ise bir araca yerleştirilen bombanın patlaması nedeniyle 3 kişinin hayatını kaybettiği, 16 kişinin ise yaralandığı açıklandı.

Türkiye, Suriye’deki Kürt savaşçıların, terör örgütü olarak kabul ettiği PKK’ya bağlı olduğunu ileri sürüyor. PKK, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından da bir terör örgütü olarak kabul ediliyor. Fakat SDG’yi Ankara dışında terör örgütü olarak gören ülke bulunmuyor.

Amerika tarafından desteklenen SDG, IŞİD’in bölgeden temizlenmesinde önemli bir rol oynamıştı. IŞİD geçen yılın mart ayında Suriye’nin kuzeyindeki son toprağını da kaybederek bölgeden çekilmişti.

AB: Türkiye ile ilişkiler ‘kritik bir anda’

Okumaya devam et

Dünya

Fransız Senatosu, Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ yönetiminin tanınması teklifini görüşecek

Fransız Senatosu, Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin tanınması yönündeki önergeyi bugün görüşmeye başlıyor. Teklifin ilk olarak ele alınacağı Dışişleri ve Savunma Komisyonuna Ermenistan ile Azerbaycan’ın Fransa Büyükelçileri de görüş bildirmeleri için davet edildi.

BOLD – Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’ni tanıma önergesi Senato’daki beş siyasi partinin grup liderleri tarafından teklif edildi.

Yasa teklifinde “Turkiye’nin desteğiyle Azerbaycan’ın askeri saldırıları ve bölgeye yabancı savaşçı götürüldüğü” iddiası da kınanmakta olduğu belirtiliyor. Teklifi hazırlayan senatörler, savaş suçu soruşturması açılmasını talep ederken, yerlerinden edilenlerin evlerine geri dönüşüne de yardım edilmesini ve bölgedeki Ermenilere ait tarihi eserlerin korunmasını istiyor.

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’ni tanımayı öngören tasarı, bu tanımanın bölgedeki barış görüşmelerinin de bir enstrümanı olarak kullanılması çağrısında bulunuyor. Teklifle ilgili konuşan Dışişleri ve Savunma Komisyonu Başkanı Christian Cambon, oylama öncesi Azerbaycan ve Ermenistan Büyükelçilerinin de görüşlerine başvurulacağını söyledi.

Fransa’da Ermenistan için yardım toplayan bir derneğe destek ziyaretinde bulunan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Uluslararası hukuka göre Dağlık Karabağ bölgesi Azerbaycan toprağıdır. Egemen devletin talebi olmadıkça da müdahale etme hakkınız yoktur” demişti.

Kendimizi Avrupa’da görüyoruz diyen Erdoğan’a Fransa’dan yanıt

Okumaya devam et

Dünya

AB: Türkiye ile ilişkiler ‘kritik bir anda’

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye ile ilişkilerin “kritik bir anda” olduğunu söyledi. Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ise Türkiye’nin bu kez AB’yi aldatamayacağını belirtti.

BOLD – Doğu Akdeniz’deki faaliyetler ve Kıbrıs’ta çözüm görüşmeleri konusunu değerlendiren AB Dış Politika Temsilcisi Borrell, “Kesinlikle Türkiye ile ilişkimizin kritik bir anındayız, ama emin olabilirsiniz ki Avrupa Birliği, (Güney) Kıbrıs’ın yanındadır. Yunanistan, Birleşmiş Milletler himayesi altında Kıbrıs’ın çözüm görüşmelerinin hızla yeniden başlamasını desteklemektedir.” diye konuştu.

AB LİDERLERİ 10 ARALIK’TA TOPLANIYOR

Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri nedeniyle AB Konseyi’nin Türkiye ile ilgili “önemli kararlar almak zorunda olacağını” söyleyen Borrell, “Türkiye ile uzlaşmaya devam etmeliyiz.” dedi.

Brüksel’de 10 Aralık’ta toplanacak Avrupalı liderlerin Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri konusunda, aralarında ‘yaptırımın’ da olabileceği ifade edilen kararlar alması bekleniyor.

“TÜRKİYE, BU KEZ AB’Yİ ALDATAMAYACAK”

Brüksel’de 10-11 Aralık tarihlerinde yapılacak AB Konseyi toplantısı öncesi Türkiye’ye ‘politikalarını değiştirmesi’ çağrısında bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, “AB’nin saf olmadığını ve Ankara’nın bu sefer Brüksel’i aldatamayacağını” söyledi.

AB’nin Ankara’nın davranışlarının farkında olduğunu belirten Dendias, Türkiye’ye şu ana sunulan fırsatların karşılığının alınamadığını dile getirdi.

Yunanistan’ın her zaman samimi diyalogdan yana olduğunu savunan Dendias, “AB ise yaptırımlar konusunda her zaman ‘erteleyici’ bir tavır takınırken Ankara’nın bir dizi pozitif politikalar ve eylemlere yönelmesini ve yasa dışı aktivitelerine son vermesini istedi” dedi.

Yunan Dışişleri Bakanı ayrıca Ankara’nın son günlerdeki eylemlerinin Avrupa Konseyi toplantısı öncesi olası pozitif bir diyaloğa imkan bırakmadığını belirtti.

IRINI Komuta Merkezinden baskın hakkında ‘İyi niyetli çaba’ açıklaması

Okumaya devam et

Popular