Bizimle iletişime geçiniz

Politika

AKP, emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetini “boş işler” diye tanımladı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Başkanvekili Cahit Özkan, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) mağduriyetini boş işler olarak tanımlayarak, “Yasa koyucu boş işlerle uğraşmaz.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Altay, “Milyonlarca insanın feryadı boş iş değildir.” diye Özkan’a tepki gösterdi.

AKP “RED” OYU VERDİ, MHP ÇEKİMSER KALDI

CHP’nin, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) mağduriyetinin giderilmesi için hazırladığı kanun teklifi, İyi Parti ve Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin desteğine karşı, AKP’nin oyları ile reddedildi. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ise çekimser kaldı.

YASA KOYUCU BOŞ İŞLERLE UĞRAŞMAZ

AKP Grup Başkanvekili Özkan’ın “Yasa koyucu boş işlerle uğraşmaz.” sözü tartışma konusu oldu. CHP’li Engin Altay, “Milyonlarca insanın feryadı bizim için boş iş değildir. ‘Açız, geçinemiyoruz’ diyen insanların, çocuğuna pantolon alamadığı için intihar eden insanların feryadı da bizim için boş iş değildir. Bunu kabul etmek mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

ENGİN ALTAY: SANKİ BUNLAR MİKROP, AYIPTIR

Altay, mevkidaşının bu sözünü yadırgamadığını dile getirerek, “Partisinin Genel Başkanı da emeklilikte yaşa takılanlar için şöyle talihsiz bir beyanatta bulundu: ‘Bir de başımıza bunlar türedi’ sanki bunlar mikrop! Günahtır! Ayıptır! Yazıktır! Bunlar ‘Açız’ diye bağıran insanlar.” dedi.

EYT’LİLERİN UMUTLARI YİNE BAŞKA BAHARA

Emeklilikte yaşa takılan milyonlarca çalışan bir kez daha hayal kırıklığı yaşadı. AKP, oluşan mağduriyetlerin Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesine bile gerek duymadı. Daha önce İyi Parti’nin önergesini reddettiği gibi CHP önergesine de red oyu verdi.

Görüşmeleri izlemek için Meclis’e gelen EYT mağdurları önce içeri alınmadı. CHP’nin girişimleri, HDP ve İyi Parti’nin desteği ile genel kurula giren EYT’liler bu defa da polis tarafından locadan çıkarıldı. Grubun locadan çıkarılması üzerine HDP’li Meclis Başkanvekili Mithat Sancar grubun tekrar locaya alınmasını sağladı.

ERDOĞAN 46 YAŞINDA EMEKLİ OLDU

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 46 yaşında emekli olduğunu ve yaklaşık yirmi yıla yakındır emekli maaşı aldığını hatırlattı. Emekli maaşıyla birlikte 100 bin lira maaş aldığını belirtti. Kerestecioğlu, Erdoğan’ın danışmanlarının maaşının da çifte maaş şeklinde düzenlendiğini ifade ederek, kendilerine bulunan kaynağın EYT’liler için yok denilmesini eleştirdi.

4 MİLYON SURİYELİYE KAYNAK VAR EYT’LİYE YOK

İyi Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu ise spor kulüplerinin borçlarını kapatmak için Ziraat Bankasına talimat veren iradenin, “emeklilikte yaşa takılanların” sorunlarına da el atması gerektiğini dile getirdi. 4 milyon Suriyeli’ye kaynak bulan hükümetin bu sorunu da çözmesi gerektiğini dile getirdi.

SAADET PARTİSİ VE TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ DE DESTEKLEDİ

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, işçilerin lehine olan düzenlemelerin Mecliste kabul edilmediğini belirtti. Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam teklifi desteklediklerini ve “emeklilikte yaşa takılanların” sorunlarının çözülmesi gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından oylamaya sunulan kanun teklifinin doğrudan gündeme alınması AKP oylarıyla reddedildi.

Emeklilere verilmedi, ama bakanlar ‘çifte maaş’ alacak

Politika

15 Temmuz’dan sonra ülkeye dönmeyen 617 kamu personeli ihraç edildi

CHP’li Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 15 Temmuz 2016’dan sonra yurtdışından dönmeyen 617 kamu görevlisinin, görevlerine son verildiğini açıkladı. Görevine son verilen personelin 507’sinin diplomatik memur olduğu belirtildi.

BOLD – CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 15 Temmuz 2016 tarihinden sonra yurtdışından dönmeyen kamu görevlilerinin sayısını sordu.

Gürer, yazılı soru önergesinde, “2017 yılında kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olduğu halde yurtdışına çıkıp dönüş süresi içerisinde dönmeyenlerin sayısı kaçtır? Bu kamu görevlileri hakkında işlem yapılmış mıdır?” sorularını yöneltti.

Gürer’in önergesini yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 15 Temmuz 2016 tarihinden sonra 617 personelin kamu görevinden çıkarıldığını, kamu görevine son verilen personelin 507’sinin diplomatik kariyer memuru olduğunu kaydetti.

Ankara ve İstanbul başsavcıları Yargıtay üyeliğine getirildi

Okumaya devam et

Politika

Akşener: Ümit Özdağ benden grup başkanlığı istedi

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ümit Özdağ’ın partiden ihraç süreciyle ilgili konuştu. Özdağ’ın kongre sürecinde gelip İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu hakkında iddiada bulunduğunu söyleyen Akşener, ”Ben de kendisine konuyla ilgili belge ve bilgi getirmesini gereğini yapacağımı söyledim. Sonra geldi, belge ve bilgi yok” dedi.

BOLD – İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Habertürk’te Teke Tek programında Ümit Özdağ’ın partiden ihraç edilmesiyle ilgili gazeteci Fatih Altaylı’nın sorularını cevapladı.

Akşener, şunları söyledi: ”Buğra Kavuncu ile ilgili olarak bana geldi ve kongremiz vardı. Buğra’nın FETÖ’cü olduğunu söyledi. Ben de kendisine konuyla ilgili belge ve bilgi getirmesini gereğini yapacağımı söyledim. Sonra geldi, belge ve bilgi yok. Bu bilgiler nereden? O da devletin bazı kurumlarını söyledi. Belgesi yok. Not aldım. Jandarma, askeriye ve MİT’ten aldığını söyledi. Ben de ilgili kurumların başındaki kişileri aradım(Hakan Fidan ve Hulusi Akar’ı mı aradınız?). Evet. Okudum, bunlar iddia, iddia sahibi şu kişi. Dolayısıyla sizden alındığını söyledi. Bu bilgilerin sizde olup olmadığı doğru mu? Sonuç itibariyle o bilgi oradan çıktı. Ben eski İçişleri Bakanı’ydım. Nasıl soru soracağımı bilirim. Özel kalemler üzerinden gizli değil resmi bir biçimde aradım. Devletin sistematiği şudur. Siz müracaat edersiniz, size gizli bilgiyse, verilemeyecek bilgi ise yüzünüze yazıyla veya şifahi olarak söylerler. Çarşamba bir arkadaşımız, Perşembe bir arkadaşımız geri döndüler. Sayın Özdağ’ın oralardan aldığını iddia ettiği kayıtların sisteminde olmadığını söylemiş oldular. Ben o insanlara ‘Buğra Bey FETÖ’cü müdür?’ diye sormadım. Biz siyasi partiyiz, her yerde üye yazarlar. Her yerde stant kurarak üye yazarız. Biz bu üyelerin bir terör örgütüne üye midir, sempatizan mıdır bilemeyiz. Biz yazarız Yargıtay’a veririz, bakar.”

Ümit Özdağ’ın kendisinden grup başkanlığı talep ettiğini açıklayan Akşener, şu bilileri paylaştı: “Ben kendisine hayır demedim. Edirne Milletvekilimiz Orhan Çakırlar çok beyefendi insan ona sen kenara çekil bu arkadaşı alıyoruz demenin doğru olmayacağını kongreden sonra bu eylemi gerçekleştireceğimizi kendisine söyledim. Nitekim ben GİK listemde Orhan Çakırlar’ı koydum ve orayı boşalttım. Sonra el yazısı listenin içinde Sayın Özdağ’ın isimleri vardı. GİK listesinde olmadıklarını biliyorlardı. Sayın Özdağ tek tek görüştüğümüz arkadaşlarımızın arasına katıldı. Sonuçta ne olduğunu bilemediğim sistemin içinde bir gün baktım ki televizyon kanalında veryansın ediyor arkadaşımız.”

Berat Albayrak Varlık Fonundan da istifa etti

Okumaya devam et

Politika

Cuma çıkışı korona açıklaması: Birinci sorumlu Bilim Kurulu

Tayyip Erdoğan, Yeni tedbirlerle ilgili sorumluluğun birinci derecede Bilim Kuruluna ait olduğunu vurguladı. Vatandaşlara da tedbirlere uymadıkları için sitem etti.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı sonrası korona salgınıyla ilgili açıklama yaptı. “Bu konuda vatandaşlarımızın hassasiyeti önemli. Birçok tedbir açıklamamıza rağmen vatandaşlarımızın hâlâ kapalı mekanlarda bu işlere hiç dikkat etmediklerini, kapalı mekanlarda sigara içtiklerini görüyoruz. Maske takmadıklarını görüyoruz” dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

  • Yeni tedbirlerle alakalı olarak bu işin birinci derecede sorumlusu Bilim Kuruludur. Bilim Kurulu her türlü hazırlığı ve çalışmayı yürütüyor.
  • Bu konuda vatandaşlarımızın hassasiyeti önemli. Birçok tedbir açıklamamıza rağmen vatandaşlarımızın hâlâ kapalı mekanlarda bu işlere hiç dikkat etmediklerini, kapalı mekanlarda sigara içtiklerini görüyoruz. Maske takmadıklarını görüyoruz.
  • Sağlık bakanlığımızın kararlı bir tutumu bütün sağlıkçılarımızın kararlı tutumlarıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
  • Bu çalışmaları (aşı) yürüten firmaların başta TÜBİTAK olmak üzere verdikleri raporlar üzerinden hareket ediyoruz. Bu raporlara göre de en erken nisan ayının olabileceğini söylüyorlar.
  • Aşı ithalatında yaptığımız görüşmelerimiz var.
  • Varlık Fonunun resmen başkanı benim. Bizim daha önce belli periyodlarla aldığımız kararları bundan sonraki süreçte de devam ettiriyoruz. Burada fevkalade bir durum yok.
  • Ancak önümüzdeki sürece yönelik bizim Varlık Fonunu küresel anlamda çok daha farklı bir noktaya oturtmak istiyoruz.
  • Katar emirinin Türkiye’ye ziyareti atılan bu adımlardan bir tanesidir. Şu anda en önemli adımlar atılan imzalar.
  • Bazı firmaların kendi hisselerini satışlarında tutunuz da farklı ülkelerdeki şirketlerin hizmetlerini almaya kadar adımalar var.
  • Benim çılgın projem dediğim, Kanal İstanbul projesiyle ilgili de yoğun talepler artıyor. Yerli ve küresel. Dikkat ederseniz şu an itibariyle yine bizim yatırımlarda herhangi bir durma söz konusu değil.

Okumaya devam et

Popular