Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Leyla Halid’den Leyla Güven’e mektup: Mücadelen kazanacak!

Filistin Kurtuluş Örgütü­/Cephesi üyesi Leyla Halid

Filistin halkının mücadelesinin uluslararası alana taşınmasında önemli bir pay sahibi olan Filistin Halk Kurtuluş Örgütü/Cephesi (FKHC) üyesi Leyla Halid, açlık grevine devam eden Leyla Güven’e destek mektubu gönderdi.

BOLD- Açlık grevi eyleminin 70’inci gününe giren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e destek mektubu gönderen FKHC üyesi Leyla Halid, Güven’in mücadelesinin kazanacağını belirtti. Halid, Türkiye ya da İsrail zindanlarındaki açlık grevlerinin özgürlük, adalet, demokrasi isteyen halkın sesini kesmek isteyen egemen sistemleri kırmak için yapıldığını belirtti.

ZİNDAN SESİNE ENGEL OLAMADI

Halid’in mektubunda şu ifadeleri kullandı: “Ey zalimlerin zindanlarındaki Leyla, sana binlerce sıcak selam. Zindan, senin yanında olmamız, başta Abdullah Öcalan olmak üzere siyasi tutsakların serbest bırakılması talebinin yerine getirmek amacıyla tüm dünya parlamentolarını harekete geçirmemiz için bize ulaşan sesine engel olamadı.

Kendi adıma ve Filistinli kadınlar adına, devrimcilere yönelik tüm saldırılara karşı sesimi sesine katacağımı söylüyorum. Zindanların zulmünün devam etmeyeceğini söylüyoruz. Açlığa karşı mücadelen ve sabrın kazanacak. Açlık grevin ne kadar zor olsa da onurlu bir mücadeledir. Halkın ve dünyadaki tüm özgürlükçüler, eylemine yanıt veriyor. Seni alnından öpüyorum, elini tutuyorum. Dünyadaki tüm kadınlar için örneksin. Özgürlük umuduyla…”

İNGİLTERE, İRLANDA VE İTALYA’DAN DESTEK

İngiltere, İrlanda ve İtalya’dan Diyarbakır’a gelen Avrupa Parlamentosu milletvekilleri ve avukatlar insan hakları örgütleri, meslek odaları ve siyasi partilerin temsilcileri ile görüştü.

Heyet, İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV), Diyarbakır Tabip Odası, Diyarbakır Barosu, Barış Anneleri, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Partisi (HDK), TJA, Leyla Güven’in avukatları ve kızı Sabiha Temizkan’ı ziyaret etti.

Leyla Halid, silahlı mücadele yıllarında…

HEYET GÜVEN İLE DE GÖRÜŞMEK İSTEDİ

Leyla Güven ile görüşmek amacıyla Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunan uluslararası heyet, Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önüne de gitti. Başvurularının akıbetini öğrenmek ve Leyla Güven ile görüşmek amacıyla Cezaevi yönetimi ile görüşmek istedi. Ancak cezaevi önünde bekleyen polisler, heyeti çembere alarak müdahalede bulundu.

Heyette bulunan İnsan Hakları avukatı Margaret Owen ezilme tehlikesi geçirirken, cezaevi yönetimi görüşme taleplerine herhangi bir yanıt vermedi. Heyet adına basın açıklaması yapan SinnFein ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Martina Anderson, Türkiye hükümetini baskıyı, işkenceyi ve tecridi sonlandırmaya çağırdı.

ÇEVİK KUVVETİN MÜDAHALESİ İLE KARŞILAŞTIK

İngiltere İşçi Partisi ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Julie Ward ise, “Türkiye’de insan hakları ihlallerinin günlük rutinin bir parçası haline gelmiş. Leyla Güven ile görüşmemize izin verilmemesi hali kibar bir şekilde yapılmadı. Aksine çevik kuvvet polisinin sert muamelesi ile karşılaştık. Tüm prosedürleri takip ettiğimiz halde böylesi bir şekilde davranılmış olması bir skandaldır,” diye konuştu.

HDP heyeti Leyla Güven için Strazburg’da

Politika

Bülent Arınç’ın oğlundan babasına fitneci diyen ‘Reis’e duygu dolu mesaj

AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Mücahit Arınç, babasının istifasının ardından sosyal medya hesabından, “Bu denizde tek bir gemi, tek bir rota ve tek bir Reis var” mesajı paylaştı.

BOLD – TBMM eski Başkanı Bülent Arınç Habertürk’te katıldığı programda Osman Kavala ve HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluklarını eleştirerek tahliye edilmeleri gerektiği yönünde açıklamalarda bulundu. Arınç’ın sözleri hükumetin normalleşme adımı gibi görülse de bir gün sonra, partisinin il kongrelerinde konuşan Erdoğan tarafından sert bir dille eleştirildi.

İSTİFASI KABUL EDİLDİ

Arınç’ın sözleri için ‘fitne ateşi’ ifadesi kullanan Erdoğan, Demirtaş ve Kavala’nın tahliyelerini de yalanladı. Erdoğan’ın sözlerine incindiğini söyleyen Arınç, bugün Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa etti. Arınç’ın istifası Erdoğan tarafından kabul edildi.

TEK GEMİ TEK REİS

Öte yandan, Bülent Arınç’ın oğlu AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Mücahit Arınç, babasının istifasının ardından sosyal medya hesabından ilginç bir paylaşımda bulundu. Mücahit Arınç paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Aynı denize dökülen farklı ırmaklarız. Ama sefere çıktığımız ilk gün de dediğimiz gibi; “Bu denizde tek bir gemi, tek bir rota ve tek bir Reis var.”

Gökçek’e Bülent Arınç’ın gidişi yetmedi kampanya başlattı: Bülent de öğrensin

Okumaya devam et

Politika

Genel Kurul’da koronavirüs paniği

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir’in, TBMM Genel Kurul’daki çalışmaları sırasında koronavirüs testinin pozitif olduğunun öğrenilmesinin ardından Genel Kurul salonu boşaltıldı.

BOLD – HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Meclis kampüsündeki hastanede yaptırdığı koronavirüs testi sonucunu TBMM Genel Kurulda olduğu sırada öğrendi. Aydemir pozitif çıkan sonucun ardından çalışmalarını yarıda bırakarak Meclis’ten ayrıldı. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, TBMM Başkanlık Divanı’nı konuyla ilgili bilgilendirdi.

Oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Celal Adan, “Genel kurul salonuna girip çıkan bir arkadaşımızın daha pozitif çıktığını öğrendik” anonsunu yaptıktan sonra Genel Kurul’un dezenfekte edilip havalandırılması için ara verdi.

KORONAVİRÜSLÜ VEKİL SAYISI 102 OLDU

Dezenfekte çalışmalarının ardından Genel Kurul çalışmalarına yeniden başladı. Aydemir ile birlikte koronavirüse yakalanan milletvekili sayısı 102’ye yükseldi.

Vefat sayılarının açıklanmasına tepki gösteren Bahçeli’ye İmamoğlu’dan yanıt: Derdim şeffaflık

Okumaya devam et

Politika

Vefat sayılarının açıklanmasına tepki gösteren Bahçeli’ye İmamoğlu’dan yanıt: Derdim şeffaflık

imamoğlu bahçeli

Partisinin grup toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu hedef alan MHP lideri Devlet Bahçeli’ye, İmamoğlu’dan şeffaflık hatırlatması geldi.

BOLD – MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu hedef aldı.

NİYETİ KÖTÜDÜR

İmamoğlu’nun İstanbul’daki anormal artışta olan bulaşıcı hastalık kaynaklı ölümleri gündeme getirmesine tepki gösteren Bahçeli: “Özellikle vaka ve vefat sayılarıyla ilgili korku uyandıranların bize göre niyeti kötüdür. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı’nın Sağlık Bakanlığı’nın verilerini tekzip eden laçka açıklamalarının itibar edilecek hiç bir yanı yoktur. Böylesi bir dönemde siyasi çıkar peşinde koşmak gafilce bir yaklaşımdır. Sağlık Bakanımızın geceli gündüzlü mücadele ederken, belediye işlerinden başka işlere burnunu sokan bu kendini bilmezin amacı nedir?

Virüsün bir siyaset ve ekonomik krize yol açması, demokrasi dışı oluşumları tetiklemesi mi amaçlanmaktadır. Covid-19’un meslek hastalığı sayılması konusunda TBMM’de üzerimize ne düşüyorsa yapacağımızın teminatını veriyoruz” dedi.

ŞEFFAFLIK VURGUSU

Bahçeli’nin kendisini hedef alan konuşmasının ardından saygı duyduğu siyasi parti liderleri ile polemiğe girmek istemediğini söyleyen İmamoğlu ise: “Benim yapmak istediğim, vatandaşı doğru bilgilendirmek ve doğru tedbirlerin alınmasını sağlamaktır. Dünyada da örnekleri var. Bazen bir ülkedeki doktorun feryadı sayesinde, o ülkedeki sistem şeffaflığa dayalı olunca başarılar elde ediliyor.

Benim derdim, sürecin şeffaflıkla yönetilmesidir. Vefat rakamlarını öğrenmek için genel başkanlar beni aramıştır. Ben de şeffaflıkla bilgi vermişimdir. Umuyorum ki Sayın Bahçeli de arar. Gerektiğinde ben de aramaktan imtina etmem, süreci paylaşırım” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: İradeleri ipotek altında reform yapamazlar

Okumaya devam et

Popular