Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Hollanda bilgi istedi, Türkiye gazeteciyi sınır dışı etti

Hollandalı gazeteci Ans Boersma sınır dışı edildi.

Gazeteci Ans Boersma’nın eşyalarını almasına dahi izin verilmeden sınır dışı edilmesini Cumhurbaşkanlığı, Nusra Cephesi ile bağlantısına bağladı. Hollanda makamları ise, “Türkiye’den bir terör soruşturması çerçevesinde bilgi istedik, sınır dışı edilmesini istemedik.” dedi.  

BOLD- Hollanda’da yayın yapan ekonomi gazetesi Het Financieele Dagblad’ın Türkiye muhabiri Ans Boersma, basın kartı verilmesinden dokuz gün sonra sınırdışı edildi.

CUMHURBAŞKANLIĞI, 8 OCAK’TA BASIN KARTI VERDİ

Boersma, Noel tatilinin ardından 3 Ocak’ta Türkiye’ye döndü. 8 Ocak’ta Cumhurbaşkanlığı tarafından kendisine basın kartı verildi.

Ans Boersma, ikametini uzatmak için İstanbul İl Göç İdaresi Bakırköy Grup Başkanlığı’na gitti. Ancak buradaki görevliler, gazeteciyi resmi bir gerekçe olmadan polise teslim etti.

Gözaltına alınan Hollandalı gazeteci, 16 Ocak’ta polisler tarafından Ataköy’deki geri gönderme merkezine götürüldü.

GAZETECİNİN EVİNDEKİ EŞYALARI ALMASINA İZİN VERİLMEDİ 

Belgeleriyle ilgili idari bir sorun bulunmadığı bildirilen Boersma’ya sözlü olarak güvenlik sebebiyle sınırdışı edileceği bilgisi verildi.

Yanında bir sırt çantası bulunan gazeteciye özel eşyalarını alması için evine gitmesine de izin verilmedi.

Hollandalı gazeteci Ans Boersma

Boersma, geceyi merkezde geçirdikten sonra havalimanına götürüldü. Basın kartına da havalimanında el kondu.

Boersma, bugün Atatürk Havalimanı’ndan kalkan uçakla ülkesine gönderildi. Gazeteciye bu süreçte Hollanda konsolosluğunun sağladığı bir avukat da eşlik etti.

HOLLANDALI GAZETECİYE, 6 YIL TÜRKİYE’YE GİRİŞ YASAĞI KONULDU 

Sınırdışı edilirken gazeteciye 5 Ocak’ta alınan bir kararla Türkiye’ye altı yıllık bir giriş yasağı konduğu da bildirildi.

Gazetenin yazı işleri müdürü Jan Bonjer, gazetecinin sınırdışı edilmesinin kendilerinde ‘şok’ etkisi yarattığını belirtti.

Bonjer, “Ans işini çok adil, hassas ve sorumluluk sahibi bir şekilde yapıyordu. Bu sınırdışı işlemi basın özgürlüğüne yapılmış bir saldırı. Türkiye’de gazetecilerin işini düzgün yapamıyor olması çok üzücü.” dedi.

Bonjer, Het Financieele Dagblad ve Hollanda’daki meslek örgütlerinin sınırdışı işleminin iptali için mücadele edeceklerini söyledi.

İLK RESMİ AÇIKLAMADA ÖRGÜT ADI VERİLMEDİ, IŞİD VE PKK’YA İŞARET EDİLDİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Boersma’nın sınır dışı kararının, Türkiye’de gerçekleştirdiği gazetecilik faaliyetleriyle ilgili olmadığını iddia etti.

Anadolu Ajansı’na konuşan Fahrettin Altun, “İlgili makamlarımızla bir süre önce Hollanda polisi tarafından istihbarat paylaşımı yapılarak şahsın bir terör örgütüyle bağlantılı olduğu bilgisi verilmiş; tarafımızdan şahsın Türkiye’ye giriş ve çıkışları hakkında bilgi talep edilmiştir.” dedi.

Boersma’nın hangi terör örgütü ile bağlantılı olduğunu açıklamayan Altun, Türkiye’nin son yıllarda PKK ve DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin hedefinde bulunduğunu belirtti.

Bu açıklamadan Türk medyası ve yabancı medya Boersma’nın PKK ve IŞİD ile bağlantılı olma iddiası ile sınırdışı edilmiş olabileceği yorumunu yaptı.

İKİNCİ AÇIKLAMADA EL KAİDE BAĞLANTILI “NUSRA CEPHESİ” DENİLDİ 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ilk açıklamadan saatler sonra sosyal medya hesabı Twitter’dan İngilizce bir açıklama yaptı.

Altun paylaşımda, “Hollanda, Türkiye’ye bugün sınır dışı edilen gazetecinin Nusra Cephesi ile bağlantılı olduğunu söyledi. Hollanda’dan gelen istihbarat üzerine harekete geçtik ve ihtiyati tedbir aldık.” ifadesini kullandı.


“Eğer güvenilir yabancı bir devletin istihbaratı size vatandaşlarından birinin terörle bağlantılı olduğunu söylüyorsa, riske girmezsiniz.” ifadesini kullanan Altun, “Öyle bir sonuca neden vardıklarını açıklayacak Hollandalı yetkililerdir. Onların istihbaratının güvenilirliliği üzerine yorum yapmayacağız.” dedi.


HOLLANDA: GAZETECİ TALEBİMİZ ÜZERİNE SINIR DIŞI EDİLMEDİ 

Hollanda makamları ise gazetecinin talepleri üzerine sınır dışı edildiği veya iade edildiği haberlerini yalanladı.

Hollanda Ulusal Savcılığı Sözcüsü Jeichien de Graaff, savcıların Türk yetkililerden bir terör soruşturması çerçevesinde Boersma hakkında bilgi istediğini ve Türkiye’ye bilgi iletildiğini söyledi.

Hollanda Savcılığı’ndan yapılan açıklamada Boersma’nın “terörizme ilişkin devam eden bir soruşturmada şüpheli” olduğu ancak “terörist suçlar” işlediği için şüpheli konumunda olmadığı vurgulandı.

Boersma’nın Hollanda’ya gelişinde gözaltına alınmadığını vurgulayan De Graaff, Türkiye’den gazeteciyi sınır dışı etmesini de istemediklerini sözlerine ekledi.

Türkiye muhabirliğini yaptığı “Het Financieele Dagblad” gazetesine konuşan Boersma, Nusra Cephesi ile bağlantısı olduğu şüphesi ile tutuklanan ve 2015 yılına kadar birlikte olduğu Suriyeli arkadaşı yüzünden sınırdışı edilmiş olabileceğini belirtti.

Suriyeli kişinin 2018 yılı sonuna doğru Nusra Cephesi ile bağlantısı olduğu şüphesi ile tutuklandığı ifade edildi.

BOERSMA, FEMİNİST BİR SİTEDE KADIN HAKLARINI YAZDI 

Boersma, Hollanda’nın “Financial Times”ı kabul edilen “Het Financieele Dagblad” adlı saygın bir ekonomi gazetesinin Türkiye muhabirliğini yapıyordu.

Ans Boersma, Het Financieele Dagblad gazetesinde son yazdığı yazılarda iktidarı rahatsız edecek “Türkiye’deki enflasyon” ve Erdoğan’ın Kaşıkçı cinayetini uluslararası alanda yerini sağlamlaştırmak için kullandığını dile getiren yazıları dikkati çekiyor.

Boersma ayrıca feminist yönüyle öne çıkan “FemFacts-NewsMavens” adlı bir site için de kadın hakları ve insan hakları konularında yazılar kaleme alıyordu.

Ans Boersma’nın burada “Cumartesi Annelerine” yapılan polis müdahalesi, insan hakları savuncusu Avukat Eren Keskin ve tutuklu Kürt gazeteci Zehra Doğan hakkında iktidarı rahatsız edecek yazılar kaleme almıştı. Ayrıca “trans ve gay hakları”, “kız çocuklarının küçük yaştaki evlililleri” ve “Türkiye’de seçimlere girecek gay hakları savunucusu” gibi konuları gündeme getirdiği görülüyor.

Boersma, sınır dışı edilmeden hemen önce 10 Ocak 2019’da yazdığı yazıda da Türkiye’deki “devasa” cinsiyet eşitsizliğine dikkati çekiyor ve hükümetten bu konuda adım atmasını istiyor.

Alman Gazeteciler Federasyonu’ndan üyelerine “Türkiye’de tutuklanabilirsiniz” uyarısı

Dünya

Hizmet Hareketi gönüllülerine hakaret ve saldırıya ‘ağır ceza’

Belçika’da Hizmet Hareketi gönüllülerini hedef alan saldırganlardan 3’ü para cezası alırken 14 kişi hakkında Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılıyor.

BOLD – Belçika’da AKP rejimini nefret söyleminin neden olduğu şiddet olaylarıyla ilgili önemli bir dava görüldü. 15 Temmuz sonrasında Belçika’da Hizmet Hareketi gönüllülerini ve Fedactio ile De Gouden Meridiaan isimli dernekleri hedef alan şüpheliler yargılandı.

Hizmet Hareketi’ne mensup insanlara sözlü ve fiili saldırıda bulunan AKP yandaşı bazı Türk vatandaşları, Gent’teki Islah Mahkemesi tarafından suçlu bulundu.

Dava konularından biri, Facebook’taki bazı hesaplardan Gülen Hareketi’ne mensup insanlara yönelik aktif bir şekilde nefret ve şiddetin körüklenmesiydi. Söz konusu davada 14 kişi bu tür Facebook mesajlarından ve paylaşımlarından dolayı yargılandı. Facebook’taki sayısız mesaj nedeniyle, birçok AKP yandaşı gerçek hayatta da Belçika’daki Gülen Hareketi’ne mensup insanlara saldırmaya hakkı olduğunu savundu. Bu saldırıların bir kısmı da yine bu davada ele alındı.

1.600 AVRO PARA CEZASI

Hürü Örnek ve Sultan Yıldırım isimli saldırganlar, Gent’teki Fedactio binalarını tahrip etti. Söz konusu binalara Gülen Hareketi mensuplarını aşağılayan ve onları terörist olmakla suçlayan duvar yazıları yazıldı. Ahmet Başoğlu adlı bir başka saldırgan da daha sonra söz konusu binaların pencerelerini kırdığı için yargılandı.

Mahkeme, 16 Kasım 2020 tarihinde kararını verdi. Hürü Örnek ve Sultan Yıldırım, 1.200’er euro para cezalarına çarptırıldı. Ahmet Başoğlu ise 6 ay ertelemeli hapis ve 1.600 euroluk para cezası aldı.

Islah Mahkemesi, Facebook paylaşımları sebebiyle yargılanan 14 kişiyle ilgili de görevsizlik kararı verdi ve şahısların Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanması gerektiğine hükmetti.

Ağır Ceza Mahkemeleri, en ciddi cezai suçlar için ayrılmış ve bir halk jürisinden oluşuyor. Nefret suçu işledikleri belirtilen 14 kişiyle ilgili jürili Ağır Ceza Mahkemesinde yeni bir dava süreci başlayacak.

Okumaya devam et

Dünya

Alman der Spiegel: Uydu görüntüleri Roselina-A’nın silah kaçakçılığına işaret ediyor

Alman der Spiegel dergisi, Alman askerlerinin aradığı Rosaline-A’dan uzun süredir kuşkulanıldığı, uydu görüntülerinin geminin Libya’ya silah sevkiyatında kullanıldığına işaret ettiğini iddia etti.

BOLD – Der Spiegel dergisi, İrini misyonunda görevli analistlerin geminin daha önce de Libya’nın Mısrata limanında zırhlı askeri araçları boşalttığını uydu görüntüleriyle tespit ettiğini öne sürdü.

Spiegel’in haberinde güvenlik kameralarından elde edilen görüntülere göre, Rosaline-A’nın Kasım ayında demirlediği Ambarlı Limanı’nda da gemiye şüpheli malların yüklendiği iddia edildi. Bunun üzerine de, Libya’ya silah ambargosunu denetlemeyi hedefleyen İrini misyonu komutanlarının gemiyi kontrol etme kararı aldığı belirtildi.

GEMİDEKİ 150 KONTEYNERDEN ÇOK AZI KONTROL EDİLDİ

Haberde, İrini misyonu bünyesindeki Alman fırkateyni Hamburg’da görevli askerlerin geçen Pazar günü Bingazi açıklarında gemiyi durdurarak, arama yapmaya başladığı, ancak Türkiye’nin tepkisi üzerine operasyona son verildiği hatırlatıldı. Alman askerlerin gemide bulunan yaklaşık 150 konteynerden çok azını kontrol edebildiği ve kontrol edilen konteynerlerde silah bulunmadığı belirtildi.

TÜRKİYE’NİN SERT TEPKİSİ ŞÜPHELERİ ARTTIRDI

Spiegel, Türkiye’nin gösterdiği sert tepkinin Avrupa Birliği (AB) diplomatları tarafından gemide yasa dışı mallar bulunduğu yönündeki şüphenin doğru olduğunun bir göstergesi olarak değerlendirildiğini yazdı. Spiegel’in güvenlik çevrelerinden edindiği bilgilere göre, AB’nin İrini misyonunun uzun zamandır Rosaline-A’yı takip ettiği, geminin sadece bu yıl sekiz kez Türkiye’den Libya’ya gittiği belirtildi.

GEMİ UZUN SÜREDİR TAKİP EDİLİYOR

Alman haber ajansı DPA da AB’nin gizli bir raporuna dayandırdığı haberinde, geminin Libya’ya yasa dışı silah sevkiyatı yaptığından uzun süredir kuşkulanıldığını iddia etti. Haberde, geminin geçen Pazar günü Alman askerleri tarafından aranmasından önce Birleşmiş Milletlerin silah ambargosu uzmanlarının gemiye ilişkin özel bir rapor hazırladığı belirtildi.

AB’nin Mart ayı sonunda kabul ettiği İrini misyonu, Libya’da yasa dışı yollardan silah sevkiyatının yanı sıra petrol ve akaryakıt kaçakçılığını engellemeyi hedefliyor.

Akdeniz’de Alman askerlerinden silah yüklü Türk gemisine baskın

Türkiye’nin Libya’ya silah gönderdiğine ilişkin görüntüler BBC’de: Türkiye’nin hayalet gemileri

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da naylon poşet yasağı Federal Meclis’ten geçti

Almanya’da market ve mağazalarda naylon poşet sunumuna yasak getiren yasa Federal Meclis’ten geçti. Ülkede naylon poşetler 2016’dan beri parayla satılıyordu.

BOLD – Almanya’da süpermarketlerde naylon poşetlere yasak getiren yasa Federal Meclis’te kabul edildi. Yasaya göre süpermarketler 2022 yılından itibaren, kasalarda verilen 15 ila 50 mikrometre kalınlığındaki standart poşetleri tamamen kaldırmak zorunda olacak.

Çok kullanımlık dayanıklı kalın torbalarla sebze-meyve reyonlarında sunulan ince poşetler yasak kapsamının dışında tutuldu.

Yasak öncesindeki geçiş süreci ise sektörden gelen talepler nedeniyle başlangıçta planlanan altı ay yerine 12 aya uzatıldı.

PLASTİK TÜKETİMİNİN SADECE YÜZDE 1’İ

Uluslararası çevre kuruluşu WWF, naylon poşetlerin Almanya’daki plastik tüketiminin sadece yüzde 1’ini oluşturduğuna işaret ederek yasağın sadece sembolik anlam taşıdığını belirtti.

Almanya’da hükümetle Alman Ticaret Birliği arasında 2016 yılında varılan anlaşmayla market ve mağazalarda naylon poşetlerin ücretlendirilmesi karara bağlanmış, pek çok süpermarket zinciri naylon poşetleri kaldırarak yerine dayanıklı plastik çanta veya bez çantalar sunmaya başlamıştı.

Rus uzmanlardan korona aşısı uyarısı: Garanti yok, her yıl vurulmalı

Okumaya devam et

Popular