Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

7 sahneli film: Murat Aslan’a 10 yıl hapis

YARSAV Başkanı Murat Aslan’ın duruşmada, “Yıllarca beni zindanda tutsak edebilirsiniz, ancak beni teslim alımazsınız.” dedi.

Yargıçlar ve Savcılar Birliği’nin (YARSAV) Başkanı Murat Arslan’a 10 yıl hapis cezası verildi. Hâkim öyle şeyler yaptı ki duruşma hukuk tarihine geçen bir kötü bir film gibiydi. İşte sahne sahne yaşananlar.

YARSAV Başakanı Murat Arslan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik soruşturmalar çerçevesinde yargılandığı davanın son duruşması Ankara 25’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmayı Avrupalı hukukçulardan oluşan bir heyet de takip etti. Mahkemenin başlangıcında Murat Arslan, Bylock dahil tüm suçlamaları reddetti.

1. SAHNE: BİLİRKİŞİNİN DİNLENMESİNE RED

Murat Arslan’ın avukatı Öykü Didem Aydın, savcılık sorgusunda herhangi bir Bylock suçlaması yapılmadığını, konunun mahkeme aşamasında gündeme geldiğini, mahkemenin raporuyla kendi bilirkişileri arasında farklılıklar olduğunu, bu sebepla bilirkişi Özgür Derebaşı’nın mahkemede tanık olarak dinlenilmesini talep etti.

Mahkeme bu talebi reddetti.

2. SAHNE: REDDİ HAKİM TALEBİNE RED

En önemli bilirkişi raporunun dinlenme talebinin reddi üzerine Murat Arslan’ın avukatları mahkeme heyetinin tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme, bu talebi de aynı gerekçeyle reddetti.

3. SAHNE: ÜST MAHKEMENİN DEĞERLENDİRMESİ MÜTAALASINA DA RED

Avukat Aydın, reddi hakim talebinin reddine itiraz ettiklerini belirterek, kararın CMK’nın 27 ve 31’inci maddeleri gereğince bir üst mahkeme olan 26’ınca Ağır Ceza Mahkemesi tarafından değerlendirilmesi gerektiğini belirti.

Mahkeme heyeti, bunun üzerine duruşma savcısına talep yönündeki görüşünü sordu. Duruşma savcısı da kararı, 26’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nin değerlendirmesi yönünde görüş bildirdi. Ancak mahkeme heyeti, talepleri, ‘duruşmayı uzatmaya yönelik’ görüşünde ısrar ederek reddetti.

4. SAHNE: AVUKATLAR İSTİFA ETTİ

Bunun üzerine söz alan Avukat Aydın, “Başından beri müvekkilin lehine olan delillerin toplanılması yönündeki talebimiz reddedildi. Reddi hakim talebimiz CMK’ya göre bir üst mahkeme tarafından değerlendirilmeliydi. Ancak siz yine aynı gerekçeyle bu talebi de reddettiniz. Bu aşamada ne yapmamız gerektiğini siz söyleyin. Biz yapacak bir şey bulamıyoruz ve istifa ediyoruz.” dedi.

5. SAHNE: YENİ AVUKAT TALEBİNE DE RED

Avukatlarının istifası üzerine Murat Aydın, yeni avukat talebinde bulundu. Ancak mahkeme heyeti bu talebi de reddederek, hüküm aşamasına avukatsız geçilmesine karar verdi.

6. SAHNE: “DARAĞACINA GÜLEREK GİDEN DEVRİMCİLERİN MİRASÇISIYIM”

Murat Aslan savunmasında, “Ben, bırakın zindanı, darağacına gülerek giden devrimcilerin mirasçısıyım. Bayrağı devraldığımız özgürlük savaşçılarının değerleri, yaşanan her gelişmede daha bir anlam kazanıyor, bize ilham kaynağı oluyor.” dedi.

Arslan şunları söyledi: “Bedel ödeme konusunda onlardan daha üstün, daha değerli değiliz. Dolayısıyla onlardan farklı bir ayrıcalığımız da yok. Bu ülkenin ve çocuklarımızın geleceği için yargıda örgütlü mücadeleyi büyütürken ödeyebileceğimiz tüm bedelleri göze alarak yola düştük.

Boyun eğmemenin ve haksızlığa, hukuksuzluğa başkaldırmanın bedelini ödüyorum şu an. Ama Nâzım’ın dediği gibi, ‘mesele esir düşmekte değil, teslim olmamakta bütün mesele.’

Yıllarca zindanda tutsak edebilirsiniz ama beni teslim alamazsınız. Faşizmin yargıcı olmaktansa tutsağı olmayı tercih ederim. Bugüne kadar kimliğini sormadan, kişiliğini sorgulamadan mağdurun, ezilenin, sömürülenin, mazlumun yanında yer aldım.

Baskıya, korkuya, zulme teslim olmadım, bundan sonra da olmam, hiçbir güce biat etmem, boyun eğmem. Ne faşizmden merhamet dilenecek kadar küçülürüm ne de korkuya teslim olacak kadar alçalırım.

Ödediğim bedeller ancak mücadelemin haklılığını gösterir, aydınlık yarınlara inancımı artırır, hak ve özgürlük adına mücadele ve kavga azmimi kamçılamaktan başka bir işe yaramaz.

Şunu da söyleyeyim: 17/25 Aralık 2014 Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçim sürecinde iktidar kanadından gelen iş birliği tekliflerine ‘evet’ deseydim şu anda burada karşınızda değil, saray sofralarında ağırlanıyor olurdum.

Ancak, siyasal iktidar koltuklarından, sofralarından, keselerinden saygınlık devşirilmesi mümkün değildir.

Bu ülkede hâlâ yalana karşı hakikatin, haksızlığa karşı vicdanın, baskıya karşı hak ve özgürlüğün mücadelesini veren azımsanmayacak bir kitle var. Bu yüzden korku imparatorluğunun, zulüm düzeninin ve faşizmin başarılı olma şansı yoktur.

Bir süreliğine hükmünü icra etse de eninde sonunda kaçınılmaz olanı yaşamaya, mutlak başarısızlığa ve yıkılmaya mahkumdur.”

7. SAHNE: HÜKÜM

Murat Arslan’ın hükmü avukatsız olarak yüzüne okundu ve Arslan, “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

“AKP şartlar değiştiği an sebep olduğu insan hakları ihlallerini inkâr edecek”

Gündem

Damadın gazetesinden Bakan Fahrettin Koca’ya eleştiri

Hıncal uluç

Yakın zamanda istifa eden damat Berat Albayrak’ın ağabeyinin yönettiği Sabah gazetesinin köşe yazarı Hıncal Uluç, Sağlık Bakanı Koca’yı eleştirdi. “Bakan Koca merak edilen hiçbir konuya, kısa, net, anlaşılır açıklamalar getirmiyor” dedi.

BOLD – Sabah yazarı Hıncal Uluç, bugünkü yazısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın koronavirüsle ilgili açıklamalarını, “Bakan Koca merak edilen hiçbir konuya, kısa, net, anlaşılır ve akılda kalır açıklamalar getirmiyor” diye eleştirdi.

MİLLETİ PANİK YARATACAK BİN BİR SORUYLA YATAĞA YOLLUYOR

Sabah gazetesi yazarı Uluç, Kovid-19 hastalığının Türkiye’de başladığı günden bu yana en sevdiği ve saydığı insanın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olduğunu belirterek, “Hem de tam akşam yemeği saatinde halkı iki saat ekran başında tutup elle tutulur çok az şey söyleyen, merak edilen hiçbir konuya, kısa, net, anlaşılır ve akılda kalır açıklamalar getirmeyen, milletin yarısını usandırıp ekran başından kaçıran, kalanı da aç susuz, kafasında panik yaratacak bin soruyla yatağa yollayan Sağlık Bakanı’ma, gene bir Şinasi Nahit lafıyla veda edeyim. Neler yapmadık bu vatan için.. Kimimiz öldük. Kimimiz nutuk söyledik'” dedi.

GÜCÜ YETMEYENLER İLAÇLARA NASIL ULAŞACAK?

Sağlık Bakanı Koca’nın 25 Kasım Çarşamba günü yaptığı basın toplantısında, zatürree ilaçlarını erken kullanılmaya başlanması yönündeki açıklamasına da değinen Hıncal Uluç, bugünkü yazısında “Bu ilaçlar sayesinde “Zatürre kovid” ölümleri yüzde 30’dan yüzde 3’e düşmüş. Harika da bakanım, harika da, ilaçlara nerede, nasıl ulaşacak özellikle gücü yetmeyenler” ifadelerini kullandı.

Tayyip Erdoğan’ın paralel ordusu: Sayıları 29 bini geçti

Okumaya devam et

Gündem

Tayyip Erdoğan’ın paralel ordusu: Sayıları 29 bini geçti

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sokaklarda düdük sesi duymak istiyorum” sözleriyle alımına başlanan ve silah taşıma, olaylara müdahale etme, üst arama gibi yetkiler de verilen bekçilerin sayısı 29 bini geçti.

BOLD – İçişleri Bakanlığının bütçe görüşmelerinde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çok sayıda tartışmalı yetkiye kavuşan bekçilerin sayısının üç yıl içerisinde 29 bine ulaştığını söyledi.

ERDOĞAN’IN TALEBİYLE OLUŞTURULDU

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda İçişleri Bakanlığının 2021 yılı Bütçe Teklifi onaylandı. Bütçe sunuşunda konuşan Bakan Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sokaklarda düdük sesi duymak istiyorum” sözleriyle alımına başlanan ve silah taşıma, olaylara müdahale etme, üst arama gibi yetkiler de verilen bekçilerin sayısının 29 bine ulaştığını açıkladı.

HEDEF 30 BİNE ÇIKARMAK

Hedefin bekçi sayısını 30 bine çıkartmak olduğunu belirten Soylu, “Kolluk birimlerimizde 2016 sonundan bugüne personel sayımız yüzde 25,5 oranında artmıştır. Sayısal artışın yanı sıra yeni alımlar, emekli olanlar ve yeni açılan kadrolarla, önemli bir yenilenme yaşadık. Çarşı ve mahalle bekçiliğinde 2017’de ilk alımları yaptık, şu ana kadar 29 bin 185 bekçimiz görev başında, kalan 695 arkadaşımızın da alım süreci devam ediyor” dedi.

EL KONULAN BELEDİYE SAYISI 151

Bakan Soylu, el konulan belediyelerle ilgili de bilgi verdi. Son iki dönemde kayyum atanan belediye sayısının 151’e ulaştığını dile getiren Soylu, “151 belediye başkanından 73’ü ilk derece mahkemelerce toplam 694 yıl 998 ay 338 gün hapis cezası almış, diğerlerinin ise adli süreçleri devam etmektedir” dedi. Soylu, kayyum politikalarına dönük eleştirileri de “yol yaptık” diyerek belediyelerin faaliyetlerinden örnekler vererek cevapladı.

Trump: Seçiciler Kurulu onaylarsa Beyaz Saray’ı terk edeceğim

Okumaya devam et

Gündem

Süleyman Soylu’dan Osman Şiban ve Servet Turgut itirafı

Van’da helikopterden atıldıkları ortaya çıkan ancak bu durum resmi mercilerce yalanlanan Osman Şiban ve Servet Turgut’a ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ilk kez konuştu. Soylu, ikilinin helikoptere bindiklerini kabul etti.

BOLD – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gözaltına alındıktan sonra helikopterden atıldığı öne sürülen Osman Şiban ve Servet Turgut hakkında, “Helikoptere bindiler, geldiler. Bundan sonrası ne olmuşsa, soruşturmamızda ne varsa bunun sonucunu ortaya koyarız” dedi.

BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNDE GÜNDEME GELDİ

İçişleri Bakanlığı bütçesi, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun görüşmelerinde bulunduğu komisyon toplantısında Van’da helikopterden atıldıkları kaydedilen Osman Şiban ve Servet Turgut’la ilgili açıklamalarda bulundu. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir ise Van’da askerlerce gözaltına alındıktan sonra ağır yaralı halde hastanede bulunan Osman Şiban ve yaşamını yitiren Servet Turgut’a ilişkin iddiaları Soylu’ya sordu.

HELİKOPTERE BİNDİRİLDİKLERİNİ KABUL ETTİ

Bakan Soylu, Osman Şiban ve Servet Turgut ile ilgili açıklamalara karşılık verdi. Bu konuda kendi adına ilk kez açıklama yaptığını söyleyen Soylu, Van’da operasyon başlattıklarını söyleyerek, Şiban ve Turgut’un “milis” olduğu ifadesini kullandı. O gün yapılan operasyonda 3 askerin hayatını kaybettiğini belirten Soylu, “Servet Turgut, olayın olduğu yerde. Bir kovalamaca oluyor, ardından ‘Ben değilim, bu adamlara ev sahipliği yapan Osman Şiban’dır’ diyor. İlk, Osman Şiban’ı o veriyor, ev de Osman Şiban’ın evi. Sonra Osman Şiban’ı alıyorlar ve oradan sonra da helikoptere bindiriyorlar” dedi.

HELİKOPTERDEN ATILMA İDDİASI AKILLARA ZİYAN

Helikopterden atılmanın akıllara ziyan olduğunu savunan Soylu, “Helikopterin yukarıdan şeyinin açılıp aşağıya atılması gibi bir şeyin akla ziyan olduğunu sorduklarında ben söyledim. Şimdi, neticede bindiler geldiler ve bundan sonrası, eğer bir şey olmuşsa, ne olmuşsa… Yani hem idari soruşturmamız hem de adli soruşturmamız, hem savcılık hem mülkiye teftiş, burada ne varsa biz bunun sonucunu ortaya koyarız ama bilesiniz ki yani komutanları bir terörist tarafından şehit edilmiş” dedi. Neden geç açıklama yaptığı ile ilgili soruya Soylu, hasta olmasını gerekçe gösterdi.

Rus uzmanlardan korona aşısı uyarısı: Garanti yok, her yıl vurulmalı

Okumaya devam et

Popular