Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

7 sahneli film: Murat Aslan’a 10 yıl hapis

YARSAV Başkanı Murat Aslan’ın duruşmada, “Yıllarca beni zindanda tutsak edebilirsiniz, ancak beni teslim alımazsınız.” dedi.

Yargıçlar ve Savcılar Birliği’nin (YARSAV) Başkanı Murat Arslan’a 10 yıl hapis cezası verildi. Hâkim öyle şeyler yaptı ki duruşma hukuk tarihine geçen bir kötü bir film gibiydi. İşte sahne sahne yaşananlar.

YARSAV Başakanı Murat Arslan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik soruşturmalar çerçevesinde yargılandığı davanın son duruşması Ankara 25’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmayı Avrupalı hukukçulardan oluşan bir heyet de takip etti. Mahkemenin başlangıcında Murat Arslan, Bylock dahil tüm suçlamaları reddetti.

1. SAHNE: BİLİRKİŞİNİN DİNLENMESİNE RED

Murat Arslan’ın avukatı Öykü Didem Aydın, savcılık sorgusunda herhangi bir Bylock suçlaması yapılmadığını, konunun mahkeme aşamasında gündeme geldiğini, mahkemenin raporuyla kendi bilirkişileri arasında farklılıklar olduğunu, bu sebepla bilirkişi Özgür Derebaşı’nın mahkemede tanık olarak dinlenilmesini talep etti.

Mahkeme bu talebi reddetti.

2. SAHNE: REDDİ HAKİM TALEBİNE RED

En önemli bilirkişi raporunun dinlenme talebinin reddi üzerine Murat Arslan’ın avukatları mahkeme heyetinin tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme, bu talebi de aynı gerekçeyle reddetti.

3. SAHNE: ÜST MAHKEMENİN DEĞERLENDİRMESİ MÜTAALASINA DA RED

Avukat Aydın, reddi hakim talebinin reddine itiraz ettiklerini belirterek, kararın CMK’nın 27 ve 31’inci maddeleri gereğince bir üst mahkeme olan 26’ınca Ağır Ceza Mahkemesi tarafından değerlendirilmesi gerektiğini belirti.

Mahkeme heyeti, bunun üzerine duruşma savcısına talep yönündeki görüşünü sordu. Duruşma savcısı da kararı, 26’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nin değerlendirmesi yönünde görüş bildirdi. Ancak mahkeme heyeti, talepleri, ‘duruşmayı uzatmaya yönelik’ görüşünde ısrar ederek reddetti.

4. SAHNE: AVUKATLAR İSTİFA ETTİ

Bunun üzerine söz alan Avukat Aydın, “Başından beri müvekkilin lehine olan delillerin toplanılması yönündeki talebimiz reddedildi. Reddi hakim talebimiz CMK’ya göre bir üst mahkeme tarafından değerlendirilmeliydi. Ancak siz yine aynı gerekçeyle bu talebi de reddettiniz. Bu aşamada ne yapmamız gerektiğini siz söyleyin. Biz yapacak bir şey bulamıyoruz ve istifa ediyoruz.” dedi.

5. SAHNE: YENİ AVUKAT TALEBİNE DE RED

Avukatlarının istifası üzerine Murat Aydın, yeni avukat talebinde bulundu. Ancak mahkeme heyeti bu talebi de reddederek, hüküm aşamasına avukatsız geçilmesine karar verdi.

6. SAHNE: “DARAĞACINA GÜLEREK GİDEN DEVRİMCİLERİN MİRASÇISIYIM”

Murat Aslan savunmasında, “Ben, bırakın zindanı, darağacına gülerek giden devrimcilerin mirasçısıyım. Bayrağı devraldığımız özgürlük savaşçılarının değerleri, yaşanan her gelişmede daha bir anlam kazanıyor, bize ilham kaynağı oluyor.” dedi.

Arslan şunları söyledi: “Bedel ödeme konusunda onlardan daha üstün, daha değerli değiliz. Dolayısıyla onlardan farklı bir ayrıcalığımız da yok. Bu ülkenin ve çocuklarımızın geleceği için yargıda örgütlü mücadeleyi büyütürken ödeyebileceğimiz tüm bedelleri göze alarak yola düştük.

Boyun eğmemenin ve haksızlığa, hukuksuzluğa başkaldırmanın bedelini ödüyorum şu an. Ama Nâzım’ın dediği gibi, ‘mesele esir düşmekte değil, teslim olmamakta bütün mesele.’

Yıllarca zindanda tutsak edebilirsiniz ama beni teslim alamazsınız. Faşizmin yargıcı olmaktansa tutsağı olmayı tercih ederim. Bugüne kadar kimliğini sormadan, kişiliğini sorgulamadan mağdurun, ezilenin, sömürülenin, mazlumun yanında yer aldım.

Baskıya, korkuya, zulme teslim olmadım, bundan sonra da olmam, hiçbir güce biat etmem, boyun eğmem. Ne faşizmden merhamet dilenecek kadar küçülürüm ne de korkuya teslim olacak kadar alçalırım.

Ödediğim bedeller ancak mücadelemin haklılığını gösterir, aydınlık yarınlara inancımı artırır, hak ve özgürlük adına mücadele ve kavga azmimi kamçılamaktan başka bir işe yaramaz.

Şunu da söyleyeyim: 17/25 Aralık 2014 Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçim sürecinde iktidar kanadından gelen iş birliği tekliflerine ‘evet’ deseydim şu anda burada karşınızda değil, saray sofralarında ağırlanıyor olurdum.

Ancak, siyasal iktidar koltuklarından, sofralarından, keselerinden saygınlık devşirilmesi mümkün değildir.

Bu ülkede hâlâ yalana karşı hakikatin, haksızlığa karşı vicdanın, baskıya karşı hak ve özgürlüğün mücadelesini veren azımsanmayacak bir kitle var. Bu yüzden korku imparatorluğunun, zulüm düzeninin ve faşizmin başarılı olma şansı yoktur.

Bir süreliğine hükmünü icra etse de eninde sonunda kaçınılmaz olanı yaşamaya, mutlak başarısızlığa ve yıkılmaya mahkumdur.”

7. SAHNE: HÜKÜM

Murat Arslan’ın hükmü avukatsız olarak yüzüne okundu ve Arslan, “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

“AKP şartlar değiştiği an sebep olduğu insan hakları ihlallerini inkâr edecek”

Gündem

2,5 milyon yeni iflas dosyası açıldı: Tayyip Erdoğan’a hakkınızı helal eder misiniz?

AKP yönetimindeki Türkiye’de ekonomik kriz derinleşiyor. Bu yılın ilk 4 ayında 2,5 milyona yakın yeni icra ve iflas dosyası açıldı. Yeni dosya sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre 500 binden fazla arttı. Muhtarlar vatandaşa gelen icra ihbarnamelerine yetişmek için yeni personel alıyor.

BOLD –  Türkiye İstatistik Kurumu eliyle işsizlik ve enflasyon rakamlarını düşüren AKP Hükumeti, icra ve iflas dosyalarındaki artışı engelleyemiyor. 2021 yılının ilk 2 ayında tüketici kredisini ödeyemeyen 75 bin kişi ve kredi kartı borcunu ödeyemeyen 76 bin kişi bankalar tarafından icraya verildi.

SON 5 YILDA KREDİ BORCU ÖDEYEMEYENLER

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer de icra dosyalarındaki artışa yönelik Meclis Başkanlığı’na önerge sundu. Buna göre son 5 yılda bankalara 2 milyon 357 bin kişi tüketici kredisini,  2 milyon 475 bin kişi kredi kartı borcunu ödeyemedi. İcra dairelerindeki dosya sayısı da 22 milyona ulaştı

ÇİFTÇİDEN ESNAFA HERKES ZORDA

Üreticiler ve çiftçiler tarlasını, bağını, bahçesini ve traktörünü sattığı halde borçlarından kurtulamıyor. Esnaftan çiftçiye, işçiden sanayiciye toplumun tüm kesimleri pandemi döneminde iyice yoksullaştı. AKP lideri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, esnaflardan helallik istemişti.

Okumaya devam et

Gündem

Müebbet verilen Harbiyeli Burak Cansever’in annesi öldü

Beş yıldır Silivri Cezaevinde tutuklu olan Harbiyeli Burak Cansever’in annesi Elmas Cansever, stres nedeniyle demans hastalığına yakalandı ve 55 yaşında hayata gözlerini yumdu.

BOLD – Müebbet hapis cezasına çarptırılan askeri öğrenci Burak Cansever’in annesi Elmas Cansever hayatını kaybetti. Doktorların ifadesine göre stres nedeniyle demans hastalığına yakalanan Cansever 55 yaşındaydı.

Elmas Cansever’in ölüm haberini Harbiyeli annesi Melek Çetinkaya sosyal medya hesabından duyurdu. Cansever’in oğluna çok üzüldüğünü belirten Çetinkaya, “Bir anne daha evladına hasret gitti.” dedi.

15 Temmuz Sultanbeyli Davası’nda yargılanan ve müebbet hapis cezasına çarptırılan Burak Cansever, 5 yıldır Silivri Cezaevinde tutuklu bulunuyor.

 

Okumaya devam et

Gündem

Eminağaoğlu: Mafya kanunları işliyor yargı oturmuş seyrediyor

Eski YARSAV Başkanı ve Savcı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Sedat Peker’in iddialarıyla ilgili soruşturma başlatılmamasını yargının AKP’ye bağımlı olduğunu gösterdiğini söyledi. “Yargı oturmuş bunu seyrediyor. HSK, tarihinin en bağımlı dönemini yaşıyor. Ticaret Bakanı’nda görüldüğü gibi, AKP’den asla hesap sorulamıyor” dedi.

BOLD – Eski Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in videolarındaki ağır iddialarına henüz hiçbir savcı tarafından soruşturma açılmamasına tepki gösterdi.

Gazete Kolektif’ten Miray Mert’e konuşan, Eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, yaşananları adeta bir mafya dizisine benzeterek bu dizideki karakterlerin ve rollerin gerçek olduğunu belirtti. Anayasa’nın AKP iktidarı için bağlayıcılığının kalmadığını, hukuk ve yargının, AKP’yi denetleyemeyecek, hesap soramayacak hale getirildiğini belirten Eminağaoğlu, Peker’in videolarıyla ilgili şunları söyledi:

KİRLİ İLİŞKİLER ORTAYA KONULUYOR

“Türkiye’de televizyonlar yayınladıkları dizilerle halkı ekranlara bağlamıştı. Bu yetmezmiş gibi şimdi de adeta bayramda gösterime giren yeni bir dizi gibi, bu mafya dizisinin her seferinde yeni bir bölümü, her bölüm hakkında da dizi kahramanlarının beyanları gündemde. Diğer dizilerden farkı ise bu dizideki karakterler gerçek ve bu karakterler kendi gerçek rollerini oynuyor. Kirli ilişkiler ortaya konuluyor. İşin en ilginç yani özellikle yargı oturmuş bunu seyrediyor. Evet bu anlatım şaka değil gerçek ve de içler acısı, yaşanan gerçekler de keşke bu kadar olsa. Yaşananlar, izlenenler ve bir kısmı toplum önüne konulan ilişkiler, bu ilişkilerin iktidar dahil güç odakları ile bağlantıları.

YARGI, TARİHİNİN EN BAĞIMLI DÖNEMİNİ YAŞIYOR

Anayasa’nın AKP için neredeyse bağlayıcılığın kalmaması bir yana, hukuk sistemi ve yargı öyle bir hale sokulmuş durumdaki, AKP iktidarını sınırlandıramıyor ve denetleyemiyor. Türkiye’de mahkemelerin bağımsızlığı ve yargıç güvencesinden sorumlu ve görevli olan organ HSK. 13 üyesi olan bu Kurul’un 13 üyesinin 13’ü de partili Cumhurbaşkanı ve de Cumhur İttifakı’nın sayısal çoğunluğuyla TBMM tarafından belirlenmiş durumda. HSK, tarihinin en bağımlı dönemini yaşıyor. Yargı organlarının, başsavcılıkların bu yaşananlar karşısında doğrudan soruşturma açması gerekirken, tüm bu yaşananları seyreden iktidar gibi yargının da yaşananları seyretmesi demek, yargının bağımsız olmadığı, hatta iktidara ne kadar bağımlı olduğu ve iktidarın da yaşanan ilişkilerin ne kadar içinde olduğu demek. Aksi halde bu sürecin yargı tarafından seyredilmesi düşünülebilir mi? Bir hukuk devletinde bu süreci seyreden savcı ve başsavcıların görevde kalması veya böyle hareketsiz kalan o savcı veya başsavcılara HSK’nın soruşturma açmaması, soruşturma açmayan HSK üyelerine bile soruşturma açılmaması düşünülebilir mi? Yani yargı hele de 2017 Anayasa değişikliği sonrası HSK’dan alıp ilgili başsavcılıklardan çıkarsak tepeden tırnağa bağımsızlığı elinden alınmış durumda.

YARGI SUSTU MAFYA ÖNE ÇIKTI

Her sınırlandırılamayan, denetlenemeyen iktidar gibi AKP iktidarı da, mafya ile söz düellosuna girerek, onlara koruma bile tahsis ederek, süreci seyrederek, onlara alan ve ortam yaratarak, hatta açık davranmayıp, ilişkileri konusunda anayasal organlar önünde hesap vermeyip kaçarak olabildiğince kirlenmiş durumda. İddialar karşısında alnım ak, veremeyecek hesabım yok demeden, ancak çatışma ve sataşma dili ile gündemin değiştiriliyor. Bu arada Peker’in açıklamaları karşısında yargı susunca yine mafya öne çıkıyor ve mafyadan devlet yasalarıyla değil mafya hesap sorar; mafya, mafya kanunları ile hareket eder, mafya kendi ilişkilerini ortaya dökmez misali mafyadan mafyaya cevaplar bile söz konusu oluyor.

YARGI AKP’LİLER İLE İLGİLİ ADIM ATMIYOR

Geçmişteki ve şimdiki İçişleri Bakanları da iç işlerini, iç düzeni sağlayan değil aksine bozan açıklamalardan ve bu çerçevedeki ilişkilerden de geri durmayınca devlet kanunları işlemiyor o zaman da sanki mafya kanunları işliyor. Daha çok yakın bir zamanda Ticaret Bakanı konusunda da görüldüğü gibi, AKP’den asla hesap sorulamıyor. Hatta hukuk düzeni içinde söz konusu olamayacak bir iş AKP üzerinden gerçekleştirildiğinde, hatta bir şekilde AKP’ye bulaştığında, hesap sormak bir yana neredeyse adeta meşruiyet kazanıyor. Türkiye’de hukukun üstünlüğünün yerini gücün hukuku almış durumda. Tüm bu ilişkilere bakınca görülenin tek adama dayalı parti devleti yaratan AKP iktidarında devletin hukuk düzenin işlemez hale geldiği, hesap sorulamayan bir iktidarın ortaya çıkıyor. FETÖ ile ilgili yaşananlar, diğer yandan çıkar amaçlı suç örgütü konularında yani mafyatik ilişkilerde yaşananlar, işte Peker ve Çakıcı konularında yaşananlar, 128 milyar dolar konusunda yaşananlar, öne çıkan ihaleler ve daha birçok konularda yaşananlar… Tüm bunlarda yargı ya hiç adım atmıyor ya da hukukun dışında ve mağduriyet yaratacak biçimde, sonradan her şeyin boşa çıkmasına yol açacak biçimde adımlar atıyor. Diğer yandan ise iktidar gücü karşısında hukuk ve demokrasi içinde hareket eden herkes üzerinde yargı da kullanılarak baskılar yaratılıyor.”

Soylu’nun zengin danışmanı ‘yabancı servisler’e sığındı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0