Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Arabalar 10 yılda ne kadar değişti?

Bazı arabalar 10 yıl içinde fazlasıyla değişikliğe uğradı, bazılarıysa tasarımını korumaya devam etti.

Facebook ve Instagram’ı kasıp kavuran #10YearChallenge, insanların 10 sene önceki fotoğraflarıyla şu anki hallerini yan yana koyarak paylaşmaları konusunda yeni bir etkinlik.

Webtekno da aynı başlık altında arabaların değişimlerini inceledi.

2009 Hyundai Accent

Hiçbir otomotiv şirketi geçen 10 yılda Hyundai kadar gelişmedi. Neredeyse tüm Hyundai araçlarında tasarım konusunda bir gelişim gözlemlenmiş olsa da Accent 10 yılda fazlasıyla gelişti.

2019 Hyundai Accent

Daha keskin hatların yanı sıra ilgi çekici bir tasarımla Hyundai’nin gelişimi açıkça görülebiliyor.

2009 Kia Optima

Zamanının araçlarından olan 2009 model Optima da ciddi değişiklikler geçirdi.

2019 Kia Optima

Bugünün Optima’sına baktığınızda bile gelişimi görmek mümkün.

2009 Mercedes-Benz A-Class

ABD’de 2009 yılında A-Class yoktu ancak Avrupa’da vardı.

2019 Mercedes-Benz A-Class

Önceki nesilden sonra gelişimde sınır tanımayan A-Class fazlasıyla lüks bir izlenim oluşturuyor.

2009 Mercedes-Benz E-Class

10 yıl önce daha köşeli bir tasarımı olan araç, o zamanlar da aynı görkemli görünüşe sahipti.

2019 Mercedes-Benz E-Class

Daha yumuşak geçişlere sahip olan araç, şu an yoldaki tüm gözleri üzerine toplayacak bir tasarıma sahip.

2009 Nissan 370Z Coupe

2009 yılında 370Z, efsane araç olan 350Z’nin tasarımının yerini aldı.

2019 Nissan 370Z Coupe

10 yılın ardından Nissan 370Z’nin tasarımını koruduğunu söyleyebiliriz.

2009 Ford Mustang Bullitt

Son Mustang Bullitt 10 yıl önce tanıtılmıştı. Fazlasıyla havalı olduğunu söylemekte yarar var.

2019 Ford Mustang Bullitt

Hâlâ yeşil, hâlâ havalı.

2009 Honda Accord

2009 yılı Honda için büyük bir başarısızlık olarak tarihe geçti. Accord aracı gerek iç, gerek dış tasarımı konusunda fazlaca tepki gördü.

2019 Honda Accord

Şu anki Accord’un tasarımı da fazlasıyla eleştiri alsa da aracı beğenen bir kısım da mevcut. 10 sene önceki eleştirilere oranla çok daha iyi bir hali var diyebiliriz.

2009 Chevrolet Silverado

Sade ve etkileyici tasarımıyla hayran olunacak bir araç… Tabii ki bu durum da değişecek.

2019 Chevrolet Silverado

Kırmızı renginde bir değişiklik olmasa da tasarım konusu fazlasıyla değişikliğe uğramış.

10 yıl içerisinde bazı araçlar fazlasıyla değişikliğe uğramışken bazıları da tasarımını korumaya devam etmiş.

Okumaya devam et
Reklamlar

Teknoloji

Elon Musk insan beynini bilgisayara bağlayacağı tarihi açıkladı

Elon Musk, insanlık için bir dönüm noktası olarak gösterilen deneyler için tarih verdi. İnsan ve bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kuracak olan Neuralink çipinin insanlı deneylerine bu yılın sonlarında başlanması planlanıyor.

BOLD – Elon Musk, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. Musk, beyni bilgisayara doğrudan bağlamayı planlayan çalışmaların insanlı deneylerine yıl sonunda başlanabileceğini açıkladı.

İNSANLI DENEYLER İÇİN İZİN BEKLENİYOR

Neuralink,  geçtiğimiz yıl kamuoyuna tanıtıldığında büyük ses getirmişti. Hatta ABD Gıda ve İlaç İdaresi çipi ‘çığır açan cihaz’ olarak isimlendirdi. Buna karşın henüz insan üzerinde deney yapılmasına imkan verecek izinleri verilmedi.

DENEY TARİHİ İÇİN HEDEF YIL SONU

Twitter üzerinden sorulara cevap veren Musk, “Neuralink implant güvenliğini sağlamak için çok sıkı çalışıyor ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi ile yakın iletişim içerisindeler. İşler iyi giderse, bu yılın sonlarında ilk insan deneylerine başlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Neuralink’i geçtiğimiz yıl tanıtan milyarder girişimci, beyin implantının; hafıza kaybı, depresyon ve görme engeline kadar çeşitli nörolojik sorunları ve omurga yaralanmalarını çözebileceğini iddia etmişti.

Musk’ın 2016 yılında hayata geçirdiği  Neuralink adlı şirketin amacı çok yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine ara yüzleri geliştirmek.

MUSK ÇALIŞMALARIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

Diğer yandan Musk’un sahibi olduğu SpaceX firması yaklaşık 10 gün önce uzaya tek seferde 143 uydu fırlatarak rekor kırdı. Uyduların 133’ü ticari ve devlet uydusu. 10’u ise Starlink uydusu. Daha önceki rekor ise 104 uydu ile Hindistan’a aitti.

SpaceX’in yanı sıra elektrikli otomobil Tesla ve toplu taşımada çığır açmayı hedefleyen Hyperloop’un da sahibi olan Elon Musk, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un  ardından dünyanın en zengin ikinci insanı olma unvanına sahip.

Okumaya devam et

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0