Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Uzun süre IŞİD ile mücadele eden McGurk: Türkiye bölgede güvenilir bir ortak değil

New York (BOLD)- ABD’nin IŞİD ile mücadele eski özel temsilcisi Brett McGurk, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilmesinin IŞİD’e yeni bir hayat vereceğini söyledi.

Başkan Trump’ın Suriye’den çekileceklerini duyurmasının ardından istifa eden McGurk, “Başkan, müttefiklere danışmadan veya gerçekleri anlamadan ABD kuvvetlerini geri çekmeye karar verdi.” değerlendirmesinde bulundu.

McGurk, Türkiye’nin bölgede güvenilir bir ortak olmadığını iddia etti.

The Washington Post (WAPO) için bir makale kaleme alan tecrübeli diplomat, Trump’ın geri çekilme kararını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinden sonra almasını “Kötü bir durum” olarak niteledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun aralık ayında kendisini aradığını ve Başkan Trump’ın ani bir karar vererek Suriye’den çekileceğini aktaran McGurk, bu haberi alır almaz Beyaz Saray ile irtibata geçtiğini ve karardan vazgeçilmesi gerektiğini yetkililere ilettiğini yazdı.

TÜRKİYE, ABD’NİN YARDIMI OLMADAN SURİYE TOPRAKLARINDA OPERASYON YAPAMAZ

Trump’ın Erdoğan’ın “Suriye’deki IŞİD ile mücadele edeceğiz” önerisine göre hareket ettiğini belirten tecrübeli diplomat, “Aslında Türkiye, ABD’nin askeri desteği olmadan sınırından yüzlerce kilometre uzaklıktaki düşman topraklarında operasyon yapamaz.” ifadelerini kullandı.

Ünlü filozof Noam Chomsky: ABD Suriye’den çekilirse Türkiye, Kürtlere saldırabilir

“TÜRKİYE GÜVENİLİR BİR ORTAK DEĞİL”

McGurk “Türkiye’nin güvenilir bir ortak olmadığına” vurgu yaparak “Türkiye’nin kontrol ettiği İdlib’de El-Kaide egemenlik gösteriyor. ABD, Türkiye’nin sınırını korumasına yardımcı olabilir, ancak Türk askeri ve Türk destekli muhalif savaşçılarının Suriye’nin SDF’nin bulunduğu kuzey doğu bölgesine girmesi şu anda tartışıldığı gibi – aşırılık yanlılarının gelişmesi için bir kaos ve ortam oluşturacak.”dedi.

“TÜRKİYE’NİN DESTEKLEDİĞİ MUHALİF GRUPLAR IŞİD İLE DEĞİL KÜRTLERLE SAVAŞMAK İSTİYOR”

Türkiye’nin desteklediği Suriye muhalif gruplarının birçoğu, IŞİD ile değil, Kürtlerle savaşmak istediklerini açıkça ilan ettiğini hatırlatan Amerikalı diplomat “ Trump’ın Twitter üzerinden teklif ettiği 32 km’lik güvenli bölge teklifi ile ilgili benzer şekilde işlem ve analiz yapılmadığı görünüyor. Bu bölge, Suriye’nin doğusundaki tüm Kürt bölgelerini kapsayacak. Amerikan birlikleri ayrılmaya hazırlanırken, bölgeyi devralmaya hazır bir güç veya inşaa edilmesi söz konusu değil. Ve Türk destekli muhalif güçlerin girmesi, binlerce Kürt’ün yerini almasının yanı sıra bu alanlarda serpiştirilmiş savunmasız Hristiyan toplulukları tehdit edecektir.” uyarısında bulundu.

TRUMP’IN ALDIĞI KARARIN SONUÇLARI ŞİMDİDEN ORTAYA ÇIKIYOR

Uzun yıllardır bölgede çalışmalar yapan McGurk, Trump’ın aldığı son kararın stratejik sonuçlarının şimdiden ortaya çıktığına dikkat çekerek “ Türkiye, Suriye’deki erişimini artırdıkça, bölgedeki Arap ortaklarımız Şam’a doğru hızla ilerliyor. Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Trump’ın çekildiğimizi duyurduktan kısa bir süre sonra orada elçilikler açması tesadüf değil. Bu ülkeler, Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün’ün yanı sıra, Şam ile bağlantı kurmanın Suriye’deki Rus, İran ve Türklerin etkilerini (Washington’un aksine) azalttığına inanıyor. Yakında tek başına kalacağını ve düşmanlarla çevirileceğini kabul eden Suriye Demokratik Güçleri (SDF), Suriye Devlet Başkanı  Beşar Esad’ın rejimi ile görüşmelerini hızlandırdı.” dedi.

ABD’NİN ÇEKİLME KARARININ ARDINDAN TÜRKİYE, RUSYA İLE GÖRÜŞTÜ

Trump’ın çekilme kararından sonra “NATO müttefiki Türkiye’nin birkaç gün içinde Rusya’ya üst düzey yetkilileri göndererek Suriye’de atılacak adımları görüştü. Bölgedeki en yakın müttefikimiz olan İsrail, ABD’nin bölgeden ayrılacağı gerçeklikle karşılaşmış oldu. Yalnızca Rusya ve İran, Trump’ın kararını memnuniyetle karşıladı.” değerlendirmesinde bulundu. Trump’ın kararını değiştirmemesi halinde bunun ABD’yi olumsuz etkileceğini kaydeden McGurk “Ortaklarımız bizi dinlemeyi bırakacak ve çıkarlarımıza aykırı kararlar alacak. Düşmanlarımız ABD’nin ayrıldığını bilerek zaman kazanacak. IŞİD ve diğer aşırı yanlısı gruplar ayrılığımızın açtığı boşluğu dolduracak.”dedi.

Suriyeli Kürtler, ülkenin kuzeyinde “güvenli bölge” oluşturulmasına karşı çıkıyor

Dünya

ABD’li en üst düzey istihbarat yetkilisi: Çin özgürlüğe karşı en büyük tehdit

ABD’nin en üst düzey istihbarat yetkilisi Ulusal İstihbarat Direktörü John Ratcliffe, Çin’in İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana demokrasi ve özgürlüğe en büyük tehdit olduğunu söyledi.

BOLD – Wall Street Journal gazetesinde bir makale kaleme alan Ratcliffe, Çin’in ABD’nin sırlarını çalarak ve piyasada ABD’li şirketlerin yerini alarak büyüdüğünü belirtti.

RUSYA VE TERÖRLE MÜCADELENİN ÖNÜNE GEÇTİ

Ratcliffe ayrıca Pekin’in ABD ile bir sürtüşmeye hazırlandığını ve ekonomik, askeri ve teknolojik açılardan dünyaya hükmetmeye niyetli olduğunu belirtti.

Daha önce Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve FBI Başkanı Christopher Wray de benzer açıklamalar yapmıştı.

Ulusal İstihbarat Direktörü Ratfcliffe Çin’in ABD istihbarat faaliyetlerinin başlıca odağı olma özelliğini Rusya ve terörle mücadeleden aldığını belirtti.

FİKRİ MÜLKİYET HIRSIZLIĞI

Ratcliffe Çin’in “çal, taklit et ve yerini al” diye tanımladığı bir tür ekonomik casusluğa giriştiğini söyledi ve Çinli bir rüzgar türbini şirketinin ABD’de, Amerikalı bir rakibinden çalmaktan suçlu bulunmasını ve daha sonra bu ürünü dünya çapında satarken, Amerikalı şirketin müşteri kaybedip, işçi çıkartmasını örnek gösterdi.

Ratfcliffe her yıl 500 milyar dolar tutarında fikri mülkiyetin çalındığını savundu.

Son dönemde FBI sık sık araştırmaları çaldıkları gerekçesiyle, Çin vatandaşlarını tutukluyor. Çin’in ayrıca, Harvard Üniversitesi Kimya Fakültesi’nin dekanına ayda 50 bin dolar ödediği ortaya çıkartılmış ve tutuklanmıştı.

Ratcliffe ayrıca, Çinli istihbarat servislerini Huawei gibi teknoloji şirketleri aracılığıyla teknolojik zayıflıklar oluşturmaya çalışmakla suçladı ve Çin teknolojisi kullanan müttefik ülkelerle Amerikan istihbaratının paylaşılmayacağını belirtti.

Ratcliffe ABD’nin elde ettiği istihbarata göre Çin’in “biyolojik olarak artırılmış kabiliyetlere sahip” askerler geliştirmek için askerleri üzerinde testler yaptığını da söyledi.

SİYASİ NÜFUZ EDİNME ÇABALARI

ABD’li yetkili, Çin’in büyük şirketlerdeki sendikaları, yerel politikacılara Çin’e karşı daha yumuşak bir tutum takınma, aksi takdirde sendika üyelerinin oylarını kaybedeceklerini söylemeye teşvik ederek, ABD Kongresi üyeleri ve danışmanları üzerinde “büyük bir nüfuz kampanyası yürüttüğünü” de ifade etti.

Ratcliffe, Çin’in Kongre üyelerini Rusya’ya kıyasla altı, İran’a kıyasla da 12 kez daha sıklıkla hedef aldığını vurguladı.

PEKİN İDDİALARI REDDETTİ

Pekin yönetimi ise Ratcliffe’ın iddialarını reddetti. Dışişleri Bakanı Hua Çunying, Ratcliffe’ın yazısını “yanlış bilgi, siyasi virüs ve yalan yayma girişimi” diye nitelendirerek, “Çin’i karalamak ve Çin tehdidini abartmak üzere tekrarlanan yalan ve dedikodular dışında yeni bir şey söylemiyor. ABD yönetiminin ilgili kurumlarının bir süredir ürettiği yalan manzumelerinden biri” olarak yorumladı.

İngiliz Times gazetesi: Pekin yönetimi Türkiye’deki Uygurları ajanlık yapmaya zorluyor

Okumaya devam et

Dünya

Pfizer 2020 aşı üretim hedefini 100 milyondan 50 milyona düşürdü

Almanya merkezli BioNTech ile koronavirüse karşı aşı geliştiren Amerikan ilaç devi Pfizer, 2020 aşı üretim hedefini 100 milyon dozdan 50 milyon doza düşürdü. 2021 için 1 milyar dozdan fazla aşının dağıtılması hedefinde ise değişiklik yapılmadı.

BOLD – Şirket sözcüsü yaptığı açıklamasında aşıların üretimi için gereken büyük ölçekli hammaddenin temin edilmesi süreci olmak üzere birçok etmenin üretimin yavaşlamasında etkili olduğunu belirtti.

Buna karşın sözcü şirketin üretim ölçeğinin artması sürecini tamamladığını ve şirketin hızlı bir tempoyla üretim yaptığını belirtti.

Pfizer’in Alman biyoteknoloji şirketi Biontech’le birlikte geliştirdiği aşı iki dozdan oluşuyor. Virüse karşı koruma sağlaması için aşılanacak kişiye belirli aralıklarla iki doz aşının verilmesi gerekiyor.

“Taşıyıcı RNA” isimli yeni bir teknolojiye dayandığı belirtilen aşının İngiltere’de kullanımı bu hafta onaylanmış, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) acil onay başvurusu yapılmıştı.

44 bin deneğin katıldığı klinik testlerde aşının Kovid-19 semptomlarını önlemede yüzde 95 başarı sağladığı ortaya çıkmıştı. Aşı 65 yaş üstündekilerde ise yüzde 94 koruma sağlıyor.

Ancak aşının enfeksiyona karşı ne kadar süre koruma sağladığı bilinmiyor.

Koronavirüs aşısının mucitleri Şahin ile Türeci: Henüz aşı olmadık

Okumaya devam et

Dünya

İsrail’den vatandaşlarına Türkiye ve Azerbaycan’ın da olduğu ülkelere seyahat uyarası

İsrail hükumeti, İran’dan gelebilecek saldırı riskine karşı Körfez ülkelerinin yanı sıra Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan’a seyahat edilmemesi uyarısında bulundu.

BOLD – İran’da nükleer programın mimarı sayılan fizikçi Muhsin Fahrizade’nin öldürülmesi, Tel Aviv-Tahran hattında yeni gerilime yol açtı. İran, Fahrizade’nin suikastının arkasında İsrail olduğunu savunuyor.

Olayla ilgili yorum yapmayan İsrail, Tahran’dan gelen tehditleri gerekçe göstererek ülkelere seyahat uyarılarını güncelledi.

Ulusal Güvenlik Konseyinden yapılan açıklamada “İranlı yetkililerin tehditleri ile İran’ın farklı ülkelerde düzenlediği terör saldırıları ışığında, İran’ın İsrail hedeflerine bu yolla saldırı düzenleme endişesi doğmuştur” denildi.

Seyahat uyarısında Afrika ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi de dahil edildi.

İsrail ve Ermenistan 2020’de en çok silahlanan ülkeler oldu

Okumaya devam et

Popular