Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Uzun süre IŞİD ile mücadele eden McGurk: Türkiye bölgede güvenilir bir ortak değil

New York (BOLD)- ABD’nin IŞİD ile mücadele eski özel temsilcisi Brett McGurk, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilmesinin IŞİD’e yeni bir hayat vereceğini söyledi.

Başkan Trump’ın Suriye’den çekileceklerini duyurmasının ardından istifa eden McGurk, “Başkan, müttefiklere danışmadan veya gerçekleri anlamadan ABD kuvvetlerini geri çekmeye karar verdi.” değerlendirmesinde bulundu.

McGurk, Türkiye’nin bölgede güvenilir bir ortak olmadığını iddia etti.

The Washington Post (WAPO) için bir makale kaleme alan tecrübeli diplomat, Trump’ın geri çekilme kararını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinden sonra almasını “Kötü bir durum” olarak niteledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun aralık ayında kendisini aradığını ve Başkan Trump’ın ani bir karar vererek Suriye’den çekileceğini aktaran McGurk, bu haberi alır almaz Beyaz Saray ile irtibata geçtiğini ve karardan vazgeçilmesi gerektiğini yetkililere ilettiğini yazdı.

TÜRKİYE, ABD’NİN YARDIMI OLMADAN SURİYE TOPRAKLARINDA OPERASYON YAPAMAZ

Trump’ın Erdoğan’ın “Suriye’deki IŞİD ile mücadele edeceğiz” önerisine göre hareket ettiğini belirten tecrübeli diplomat, “Aslında Türkiye, ABD’nin askeri desteği olmadan sınırından yüzlerce kilometre uzaklıktaki düşman topraklarında operasyon yapamaz.” ifadelerini kullandı.

Ünlü filozof Noam Chomsky: ABD Suriye’den çekilirse Türkiye, Kürtlere saldırabilir

“TÜRKİYE GÜVENİLİR BİR ORTAK DEĞİL”

McGurk “Türkiye’nin güvenilir bir ortak olmadığına” vurgu yaparak “Türkiye’nin kontrol ettiği İdlib’de El-Kaide egemenlik gösteriyor. ABD, Türkiye’nin sınırını korumasına yardımcı olabilir, ancak Türk askeri ve Türk destekli muhalif savaşçılarının Suriye’nin SDF’nin bulunduğu kuzey doğu bölgesine girmesi şu anda tartışıldığı gibi – aşırılık yanlılarının gelişmesi için bir kaos ve ortam oluşturacak.”dedi.

“TÜRKİYE’NİN DESTEKLEDİĞİ MUHALİF GRUPLAR IŞİD İLE DEĞİL KÜRTLERLE SAVAŞMAK İSTİYOR”

Türkiye’nin desteklediği Suriye muhalif gruplarının birçoğu, IŞİD ile değil, Kürtlerle savaşmak istediklerini açıkça ilan ettiğini hatırlatan Amerikalı diplomat “ Trump’ın Twitter üzerinden teklif ettiği 32 km’lik güvenli bölge teklifi ile ilgili benzer şekilde işlem ve analiz yapılmadığı görünüyor. Bu bölge, Suriye’nin doğusundaki tüm Kürt bölgelerini kapsayacak. Amerikan birlikleri ayrılmaya hazırlanırken, bölgeyi devralmaya hazır bir güç veya inşaa edilmesi söz konusu değil. Ve Türk destekli muhalif güçlerin girmesi, binlerce Kürt’ün yerini almasının yanı sıra bu alanlarda serpiştirilmiş savunmasız Hristiyan toplulukları tehdit edecektir.” uyarısında bulundu.

TRUMP’IN ALDIĞI KARARIN SONUÇLARI ŞİMDİDEN ORTAYA ÇIKIYOR

Uzun yıllardır bölgede çalışmalar yapan McGurk, Trump’ın aldığı son kararın stratejik sonuçlarının şimdiden ortaya çıktığına dikkat çekerek “ Türkiye, Suriye’deki erişimini artırdıkça, bölgedeki Arap ortaklarımız Şam’a doğru hızla ilerliyor. Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Trump’ın çekildiğimizi duyurduktan kısa bir süre sonra orada elçilikler açması tesadüf değil. Bu ülkeler, Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün’ün yanı sıra, Şam ile bağlantı kurmanın Suriye’deki Rus, İran ve Türklerin etkilerini (Washington’un aksine) azalttığına inanıyor. Yakında tek başına kalacağını ve düşmanlarla çevirileceğini kabul eden Suriye Demokratik Güçleri (SDF), Suriye Devlet Başkanı  Beşar Esad’ın rejimi ile görüşmelerini hızlandırdı.” dedi.

ABD’NİN ÇEKİLME KARARININ ARDINDAN TÜRKİYE, RUSYA İLE GÖRÜŞTÜ

Trump’ın çekilme kararından sonra “NATO müttefiki Türkiye’nin birkaç gün içinde Rusya’ya üst düzey yetkilileri göndererek Suriye’de atılacak adımları görüştü. Bölgedeki en yakın müttefikimiz olan İsrail, ABD’nin bölgeden ayrılacağı gerçeklikle karşılaşmış oldu. Yalnızca Rusya ve İran, Trump’ın kararını memnuniyetle karşıladı.” değerlendirmesinde bulundu. Trump’ın kararını değiştirmemesi halinde bunun ABD’yi olumsuz etkileceğini kaydeden McGurk “Ortaklarımız bizi dinlemeyi bırakacak ve çıkarlarımıza aykırı kararlar alacak. Düşmanlarımız ABD’nin ayrıldığını bilerek zaman kazanacak. IŞİD ve diğer aşırı yanlısı gruplar ayrılığımızın açtığı boşluğu dolduracak.”dedi.

Suriyeli Kürtler, ülkenin kuzeyinde “güvenli bölge” oluşturulmasına karşı çıkıyor

Dünya

Türkiye’de öyle Almanya’da böyle: Çocuklara 2 milyar € eğitim desteği

Türkiye’de okulların kapalı olması nedeniyle milyonlarca çocuk online dersleri takip edemiyor. Almanya’da ise derslerinde geri kalan öğrencilere destek için hazırlanan 2 milyar euroluk paket bakanlar kurulu tarafından kabul edildi.

BOLD – Alman hükümeti korona tedbirlerinin çocuklar ve gençler için olumsuz sonuçlarını azaltabilmek için yaklaşık 2 milyar euro hacminde destek paketini onayladı. Eğitim Bakanı Anja Karliczek ve Aile Bakanı Fransiska Giffey tarafından hazırlanan ‘Telafi için Eylem Programı’ bugünkü kabine toplantısında kabul edildi.

EK DERS VE TELAFİLER İÇİN 1 MİLYAR EURO

Programın 1 milyar eurosu, öğrenimlerinde geri kalan öğrencilerin aradaki farkı kapatabilmeleri için ek ders ve desteğe ayrılacak. Geriye kalan 1 milyar euronun ise korona tedbirlerinin çocuklar ve gençler üzerindeki psikolojik etkilerinin hafifletilmesi için sosyal önlemlere ayrılması öngörülüyor. Bu kapsamda, okul öncesi eğitim, okullarda sosyal hizmet çalışmaları ve boş zaman değerlendirme gibi mevcut programların bütçesinin artırılması planlanıyor.

DÜŞÜK GELİRLİ AİLELERE BİN EURO

Eylem planı çerçevesinde, sosyal yardım programı Hartz IV ile geçimini sağlayan ve çok düşük gelirli ailelerin çocuklarına bir kereye mahsus olmak üzere 100 euro ödeme yapılması da öngörülüyor. Bu paranın ihtiyaca göre, tatil, spor veya boş zaman değerlendirme faaliyetleri için kullanılabileceği düşünülüyor. Söz konusu ödeme ağustos ayında yapılacak.

Almanya’da korona tedbirleri kapsamında okulların kapatılması nedeniyle öğrencilerin yaklaşık yüzde 20 ila yüzde 25’inin derslerinde geri kalmış olabileceğini belirten Eğitim Bakanı Karliczek, bu programla çocukların pandemiden en az zararla kurtulmasını hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’de de faaliyet gösteren kuruluş Almanya’da yasaklandı

Okumaya devam et

Dünya

Ege’de ‘çok ciddi’ gerilim

Yunan gazetesi Kathimerini, Ege’de 26-27 Nisan tarihlerinde Türk Sahil Güvenliği ile Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı Frontex’in gemileri arasında uluslararası düzenlemeleri ihlal eden ‘çok ciddi’ olaylar meydana geldiğini iddia etti.

BOLDYunan gazetesi Kathimerini, Doğu Ege’de Sakız Adası açıklarında, Türk Sahil Güvenlik gemilerinin Yunan karasularını ihlal ettiğini ve Frontex’in ‘Poseidon Operasyonu’ kapsamında Ege’de bulunan İsveç ve Finlandiya’ya ait botlar yakınında tehlikeli manevralar yaptığını ileri sürdü.

Kathimerini’nin yayınladığı haberi EU Observer medya kuruluşu da kaynak göstererek kendi sitesinde yer verdi.

OLAYLAR NASIL GERÇEKLEŞTİ?

İsveç ve Finlandiya yetkilileri, iki olayı “‘çok ciddi” olarak nitelendirdiler ve Frontex başkanı Fabrice Lazeri, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas ve Göç Komiseri Ylva Johansson’a olaylar hakkında bilgi verdiler.

Gazeteye göre, iki olaydan ilki 26 Nisan gecesi Sakız Adası açıklarında bir Türk Sahil Güvenlik gemisinin Yunan karasularına girip Finlandiya gemisiyle ‘çarpışma rotasına’ girmesiyle meydana geldi. Gazeteye konuşan kaynaklar, Türk teknesinin seyir ışıklarının kapatıldığını, Frontex gemisinin ise ışıklarının açık ve neredeyse hareketsiz olduğunu söyledi.

İkinci olay, birkaç saat sonra aynı bölgede meydana geldi. 27 Nisan sabahı bir Türk Sahil Güvenlik gemisi, Yunan karasularına tekrar girdi ve bir İsveç Sahil Güvenlik devriye botuna doğru ‘tehdit edici manevralar’ yaptı. İsveç teknesinin kaptanı, olası bir çarpışmayı manevra yaparak engelledi.

AB YETKİLİLERİ OLAY HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİ

Her iki olaya da tanık olan Yunan Sahil Güvenlik görevlileri, derhal Frontex liderliğini bilgilendirdi.

Gazeteye bilgi veren bir kaynak, Frontex başkanı Fabrice Lazeri’nin son olayların ardından doğu Ege’de devriye gezen Frontex gemilerinin güvenliği konusunda endişelerini dile getirdiğini kaydetti. Lazeri, Poseidon Operasyonu kapsamında bölgede faaliyet gösteren Frontex gemilerinin mürettebatının, Türk gemilerinin öngörülemez hareketleri konusunda durum değerlendirmesi yaptığını ifade etti.

EGE’DE TARTIŞMALI SULAR

Ege Denizi’nde kara suları ve hava sahası konusunda Türkiye ve Yunanistan arasında ciddi anlaşmazlıklar bulunuyor. Her iki ülke de sürekli olarak birbirlerini ülkelerinin kara sularını ve hava sahasını işgal etmekle suçluyorlar. Ayrıca Ankara ve Atina Ege Denizi’nde ve Doğu Akdeniz’de münhasır ekonomik bölgelerin sınırlarını konusunda da anlaşamıyor.

Yunanistan Ege’de ayrıca kara sularını 6 milden 12 mile çıkarmak istiyor. Ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 1996 yılında aldığı bir kararla bunun savaş sebebi (casus belli) olacağını belirtmesinin ardından Atina bu politikasını hayata geçiremedi. Yunanistan geçtiğimiz yıl İtalya ile imzaladığı anlaşma kapsamında İyon Denizi’nde kara sularını 12 mile çıkarmıştı. Yunan Meclisi’ndeki görüşmelerde hükumet Türkiye ile karasularını 12 mile çıkarma konusundaki hakkını gizli tuttuğunu ifade etmişti.

POSEİDON OPERASYONU

Avrupa Birliği sınır teşkilatı Frontex’in yürüttüğü Poseidon Operasyonu, Ege Denizi’nde Yunanistan’ı sınır gözetleme, denizde hayat kurtarma, kayıt ve kimlik belirleme kapasitelerinin yanı sıra sınır ötesi suçlarla mücadele konularında destekliyor.

Operasyon alanı, Yunanistan’ın Türkiye ile deniz sınırları ve Yunanistan’a ait Ege adalarından oluşuyor. Poseidon Operasyonu kapsamında, Avrupa Birliği’ne mensup ülkelerden 600 görevli sınır gözetimi, gelen göçmenlerin kimlik tespiti ve kayıtlarının yanı sıra bilgi alma ve tarama faaliyetlerinde bulunuyor.

Türkiye’de de faaliyet gösteren kuruluş Almanya’da yasaklandı

Okumaya devam et

Dünya

Türkiye’de de faaliyet gösteren kuruluş Almanya’da yasaklandı

Almanya İçişleri Bakanı Seehofer, Ansaar International adlı örgütün faaliyetlerini yasakladı. Kendini uluslararası yardım kuruluşu olarak tanıtan Ansaar International’ın terör örgütlerine yardım ettiği öne sürülüyor. Örgüt, Türkiye’de de faaliyet gösteriyor.

BOLD – Kendini insani yardım kuruluşu olarak tanıtan ve Türkiye dahil 50’den fazla ülkede faaliyetleri bulunan ‘Ansaar International’ dünya genelinde terörü finanse ettiği gerekçesi ile Almanya’da yasaklandı.

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Ansaar International isimli selefi örgütün ve bu örgüte bağlı tüm yan örgütlerin faaliyetlerini yasakladı.

Seehofer’in sözcüsü Steve Alter, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, söz konusu örgütün, topladığı bağışlarla dünya çapında teröre destek verdiğini öne sürdü. Alter mesajında, Bakan Seehofer’in, “Terörle mücadele etmek isteyen, onun para kaynaklarını kurutmalıdır” ifadesine de yer verdi:

Almanya’ya göre Ansaar ve onun çatısı altında veya onunla ilişkili olan dernekler insani yardım görüntüsü altında Selefi dünya görüşünü yaymak ve terörü finanse etmek için para topluyor.

EL NUSRA VE EŞ-ŞEBAB’A DESTEK

İçişleri Bakanı Seehofer’in yasaklama kararına gerekçe olarak, Ansaar International’ın topladığı yardım paralarını; Suriye’deki El Nusra Cephesi, Filistinli Hamas ve Somali’de radikal İslamcı Eş Şebab gibi, Almanya tarafından terör örgütü kabul edilen yapılanmalara aktarması gösteriliyor. Açıklamada ayrıca, Ansaar International’in topladığı bağışları sadece insani amaçlar için kullandığını belirterek bağış yapanları aldattığı da dile getiriliyor.

Almanya’da ilk olarak 2012 yılında Düsseldorf kentinde kurulan Ansaar International, kendini ‘Allah için’ projeler düzenleyen bir yardım kuruluşu olarak tanımlayan bir yapılanma. Örgüt, faaliyetleri ile ilgili olarak, Gazze’nin yanı sıra Orta Doğu, Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarında ihtiyacı olan kişi ve gruplara sağlık, su, temizlik ve eğitim gibi hizmetler sağladığını ifade ediyor.

Bild gazetesinin haberine göre Alman polisi 10 eyalette grubun binalarını, ofislerini ve Ansaar yetkililerinin evlerini eş zamanlı operasyon ile aradı. Alman polisi daha önce de 2019 yılında Ansaar ofislerine Avrupa Birliği’nin terör listesinde olan Hamas’ı finanse ettikleri şüphesi ile baskın düzenlemişti.

ÖRGÜTÜN TÜRKİYE’DEKİ FAALİYETLERİ

Ansaar International’a bağlı Bursa’daki Kur’an ve Hadis Akademisi Eğitim Derneği (Kaynak: Ansaar International sitesi)

Ansaar International Türkiye‘de de çeşitli faaliyetlerde bulunuyor. Bursa’da bir ‘Kuran ve Hadis Akademisi’ bulunan örgütün, söz konusu merkezdeki öğrencileri, kendi verilerine göre yüzde 70 oranında Suriyeli mülteciler ile Dağıstanlı, Çeçen ve Arnavutlardan oluşuyor.

Ansaar International’in Türkiye’de İHH İnsani Yardım Derneği ile iş birliği yaptığı çalışmalar bulunuyor.

Ansaar International’a bağlı Bursa’daki Kur’an ve Hadis Akademisi Eğitim Derneği (Kaynak: Ansaar International sitesi)

Organizasyonun sitesinde Türkiye’deki mültecilere dikkat çekilerek buradaki mültecilerin kendi belirledikleri yeni bir yaşamı sürdürebilmeleri için bağış isteniyor. Mültecileri teşvik eden çeşitli projeler başlatılmış olduğundan bahsediliyor.

Örgütün Türkiye ofisinde Türkçe olarak ‘Ensar’ isminin kullanıldığı görülüyor.

Almanya’da aşırı sağcıların işlediği suçlar 20 yılın zirvesinde!

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0