Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kenevir üretimi bir anda Türkiye’nin milli meselesi oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından bürokrasiden peş peşe açıklamalarla kenevir Türkiye’nin milli meselesi oldu. Taliplileri çok…

BOLD- Endüstriyel bir bitki olan, fakat uyuşturucunun ham maddesi olarak kullanılan kenevir üretimi Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her katıldığı her programda birinci gündemi oldu.

Adeta milli bir mesele haline gelen kenevir üretimi ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından bürokrasiden ve iş dünyasından destek mesajları geldi.

ERDOĞAN: VEZİRKÖPRÜ BU İŞİN MERKEZİ OLACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP Samsun ilçe belediye başkan adayları toplantısında ekonomik değeri yüksek olan kenevir üretimi tekrar gündeme getirdi. Kenevir üretimi üzerinde durduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Samsun Vezirköprü’de kenevir ekimini yoğun bir şekilde sürdüreceğiz. Vezirköprü bu işin merkezi olacak.” dedi.

Kırklareli Valisi Osman Bilgin

KIRKLARELİ VALİSİ BİLGİN: BİZDE YETİŞİYOR

Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Kırklareli Valisi Osman Bilgin de kenevir üretimi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kırklareli’nde de yaklaşık 3 ile 3,5 milyon kök arasında kendiliğinden yetişen Hint keneviri bulunduğunu anlatan Vali Bilgin, “Belli aralıklarla yetişen kenevirleri sökülüp imha edilmektedir. Bunların ekonomiye kazandırılması çok önemlidir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri ile temasa geçtiklerini aktaran Vali Bilgin, “Kırklareli’ni de kenevir ekim sahası içerisine aldıracağız, var olan yani kendiliğinden yetişen kenevirleri değerlendireceğiz. Vatandaşımızın talep etmeleri halinde ise kendi arazilerine devlet kontrolü altında kenevir ekimi yapılacak. Hem vatandaşımızın kalkınmasına hem de ülke ekonomisine katkı sağlanacak.” ifadesini kullandı.

MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan

MÜSİAD BAŞKANI KAAN: ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ KURALIM

AKP’ye yakınlığı ile bilinen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, uyuşturucu seviyesi düşük ‘Endüstriyel Türk Keneviri’ tohumu üretilmesi gerektiğini kaydetti.

Kaan, “Çiftçiler bu konuda bilinçlendirilmeli, teşvik edilmeli. Tüm bu süreçlerin takibi ve planlı bir şekilde ilerleyebilmesi için bir Türk Keneviri Araştırma Enstitüsü kurulmalıdır.” teklifinde bulundu. MÜSİAD olarak her türlü desteğe hazır olduklarını belirten Başkan Kaan, Türkiye’de üretilen kenevirin Avrupa’da ve diğer bölgelerde üretilen çeşitlerine göre kalitesi ve yüksek verimliliğiyle öne çıktığını vurguladı.

ERDOĞAN: ONLAR CAYIR CAYIR EKİYOR

Daha önce katıldığı bir programda kenevir üretimini gündeme getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afyon ve kenevirle ilgili kısıtlamaların yer alması, konunun bir başka önemli boyutudur. Bize bir zamanlar afyon ekimini yasaklayanlar kendileri cayır cayır afyon ekiyorlar. Tarım Bakanlığımıza bu konuda gerekenleri söyledim. Yeniden bir kenevir ekimi süreci başlatalım. Çünkü kenevir ekiminin çok farklı alanlarda çok farklı faydalarının olduğunu göreceğiz. Bu süreci başlatacağız. Buradaki amacın ülkemizi sadece askeri açıdan değil ekonomik olarak dışarıya bağlılığını kaldırmaktır.” demişti.

KENEVİR NEDİR?

Anavatanı Orta Asya olan Kenevir, insanlık tarihinin en eski bitkisel ham madde kaynağıdır. Saplarında bulunan liflerden iplik üretilerek dokuma ve kumaş yapımında kullanılmaktadır. Esrar yapımında da kullanılan bitkinin üretimi sınırlama getirildiği için Tarım ve Orman Bakanlığ’ndan izin alınması gerekiyor.

Türkiye’de, Kastamonu, Samsun, Kocaeli, Adana, Amasya, Kayseri, Sivas, İzmir, Kütahya ve Hatay gibi illerde yetiştiriciliğini yapmak mümkün.

AKP hükümeti, Türkiye’yi Rus buğdayına bağımlı hale getirdi

Gündem

İşte ilk koronavirüs aşısı vurulacaklar

Fahrettin Koca başkanlığında aşı gündemiyle toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu, yaptığı yazılı açıklamada koronavirüs aşısı olacakları öncelik sırasına göre dört grupta açıkladı.

BOLD – Dünyadan art arda gelen aşı haberlerinin ardından aşıların ülkelere dağıtımı hız kazandı. Son Kabine toplantısı sonrası AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan 50 milyon doz aşı için anlaşmanın imzalandığını duyurdu. Bu akşam da Koronavirüs Bilim Kurulu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında aşı gündemiyle toplandı.

Toplantıda, KOVID-19 aşı çalışmalarına ilişkin Türkiye ve dünyadaki gelişmeler, aşının kimlere yapılacağı ve öncelikli gruplar ele alındı. Toplantıya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlar ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinlerin aşılanacağının belirtildiği açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

50 YAŞ ÜZERİ KRİTİK İŞLERDE ÇALIŞANLAR

“İkinci aşamada toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler aşılanacaktır.

50 YAŞ ALTI KRONİK HASTALIĞI OLANLAR

Üçüncü aşama, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşları, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanları kapsamaktadır.

İLK ÜÇ DIŞINDAKİ HERKES

Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacaktır.

Şu anda teminine en yakın olduğumuz üç aşıdan birisi olan, sözleşme imzaladığımız aşı ile ülkemizde geliştirilen aşılardan ilk klinik çalışmalara ulaşan aşı ‘inaktif’ diye bilinen aşılardır.

Ülkemiz standartlarına uygun bulunduğu takdirde erken kullanım izni verilecek, uygulamaya bu aşamadan sonra geçilecek.”

Toplantı sonrası sosyal medya hesabından alınan kararları duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu mesajı paylaştı: “Ülke olarak aşılama çalışmalarına önceden hazırlıklı olma gayretindeyiz. Bilim Kurulumuz aşılama stratejisi üzerinde çalışmalarını yürütüyor. Planlamalarımızı yaptık.”

Sağlık Bakanlığı verilerinin elbette doğru olma ihtimali var ama milyarda bir

 

Okumaya devam et

Gündem

Sağlık Bakanlığı verilerinin elbette doğru olma ihtimali var ama milyarda bir

Sağlık Bakanlığının açıkladığı rakamlarda 0’la biten sayıların çok az olduğunu belirten Veri Bilimci Nick Brown bu yüzden Türkiye’de açıklanan verilerin Benford Yasası’na uymadığını söyledi.

BOLD – Veri bilimci Dr. Nick Brown, Sağlık Bakanlığının açıkladığı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) verilerini Daktilo1984’ten Salpi Özgür’e değerlendirdi.

Bakanlığın verilerin doğru sayılar olma ihtimali olduğunu söyleyen Brown: “Ancak, bu ihtimal milyarda bir gibi bir şeye tekabül ediyor. Bu da bana neredeyse imkansız görünüyor” dedi.

Böyle bir şeyin nasıl olabileceğine değinen Brown, son rakamı 0’la biten sayının çok az olduğunu bu yüzden Türkiye’de açıklanan verilerin Benford Yasası’na uymadığını söyledi.

MİLYARDA BİRDEN AZ

Hesaplamalarını aktaran Brown: “Elimizde vaka sayıları, ölüm sayıları, yapılan test sayıları gibi pek çok sayının bulunduğu veri grupları varsa, yani elimizde gerçekten çok fazla miktarda sayı varsa, bunlardan yüzde onunun 0’la, yüzde onunun 1’le, yüzde onunun 2’yle bitmesini ve bu şekilde ilerlemesini bekleriz, çünkü on tane rakam vardır ve son hanelerin rakamlara dağılımının bir miktar farklılıklar içererek yakın olmasını bekleriz. Fakat fark ettim ki, sıfırla biten sayılar neredeyse yok denecek kadar az.

Bu verilerin sıfırla bitmemesinin olasılığını hesaplamak için birkaç test yaptım. Elimizde üç veri grubu var. Bu gruplardan ilkinin böyle sonuçlara sahip olma olasılığı binde bir. İkinci grubun sonuçlarının bu şekilde çıkma olasılığı yüz milyonda bir ve toplamda tüm bu veri gruplarının Sağlık Bakanlığının bizlerle paylaştığı sayılar gibi olması ihtimali ise milyarda birden bile az” ifadelerini kullandı.

Resmi rakamlara göre koronavirüs kaynaklı can kayıpları 14 bini geçti

Okumaya devam et

Gündem

Resmi rakamlara göre koronavirüs kaynaklı can kayıpları 14 bini geçti

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre bugün hayatını kaybeden 193 kişiyle birlikte toplam can kaybı 14 bin 129’a ulaştı

BOLD – Sağlık Bakanlığı günlük koronavirüs verilerini saglik.covid19.gov.tr adresinden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre son 24 saatte 193 kişi koronavirüsünden hayatını kaybetti. Böylece toplam can kaybı 14 bin 129’a yükseldi.

Bugün yapılan 183 bin 624 test sonucuna göre, semptom gösteren 6 bin 690 kişiyle birlikte toplam 31 bin 923 yeni vaka tespit edildi. Türkiyede toplam hasta sayısı da 513 bin 656 oldu.

Bugün iyileşen 4 bin 821 kişiyle birlikte toplam iyileşen hasta sayısı 414 bin 141’e yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 3.3, toplam ağır hasta sayısının ise 5 bin 502 olduğu açıklandı.

Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 55.7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71.7 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 40.1 olarak duyuruldu.

KAPALI ORTAMLARDAN UZAK DURUN

Verileri sosyal medya hesabından değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu ifadeleri kullandı: “Bugün tespit edilen 6.690 yeni hastamız var. Mevsim şartları nedeniyle kapalı ortamların kullanımı arttı. Artan aktif hasta sayısını azaltmak için kalabalık, kapalı ve yeterince havalandırılmayan ortamlardan uzak durmalıyız.”

Kovid-19 hastası olduğu için hastaneye alınmayan 9 aylık hamile kadın hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Popular