Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Osmanen Germania yöneticilerine ceza yağdı

Almanya’da faaliyet gösteren “Osmanen Germania BC” (Almanyalı Osmanlılar) adlı rocker grubunun yöneticisi ve üyesi olduğu gerekçesiyle yargılanan 7 kişiye dünkü duruşmada ceza verildi.

2014 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) yurtdışı yapılanması kapsamında kurulduğu iddia edilen Almanyalı Osmanlılar Grubu’nun tüm faaliyetleri 2018 yılı mart ayında başlatılan soruşturma kapsamında durdurulmuştu.

Osmanen Germenia liderlerinden Mehmet Bağcı

STUTTGART SORUMLUSUNA 6,5 YIL CEZA VERİLDİ

Almanya Federal İçişleri Bakanlığı onayıyla yürütülen soruşturmada Almanyalı Osmanlılar grubunun bireysel ve toplumsal mülkiyet için ağır tehlike oluşturduğu ifade edilmişti.

Stuttgart Eyalet Mahkemesi’nde yargılaması yapılan grubun Stuttgart sorumlusu Levent Uzundal’a 6,5 yıl hapis cezası verildi. Kendisini “Osmanen Germania Dünya Lideri” olarak ilan eden ve AKP’nin 26’ncı dönem İstanbul Milletvekili Metin Külünk ile yakın ilişkisi olduğu bilinen Mehmet Bağcı ise 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarpıtıldı.

Osmanen Germenia Grubu lideri Mehmet Bağcı ve diğer üyelerin AKP’li Metin Külünk (soldan 3’üncü) ile birlikte çektirdikleri fotoğraf.

DAVANIN BİR NUMARALI SANIĞI TÜRKİYE’YE KAÇTI

Stuttgart Eyalet Mahkemesi’nde görülen davanın bir numaralı sanığı Mustafa Kılınç ise Türkiye’ye kaçtığı için hakkında hiçbir karar verilmedi.

İzmir’de yaşadığı tespit edilen Kılınç’ın Alman Konsolosluğu üzerinden ifade verme girişimi sonuçsuz kalmıştı. Stuttgart’ta yargılanan grubun üyeleri savcılığın kendilerine yönelttiği suçlamaları Kılınç’ın üzerine atmışlardı.

Osmanen Germenia Grubu’nun silahlarla yaptığı gösteri Almanya’da tepki ile karşılanmıştı.

GRUP LİDERLERİNİN AKP’Lİ METİN KÜLÜNK İLE BAĞLANTISI BİLİNİYOR

2017 yılının aralık ayında basına yansıyan ses kayıtlarına göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın isimlerinden AKP’li Metin Külünk, Almanyalı Osmanlılar’a silah alınması için çetenin lider isimlerine birçok kez para akışında bulunduğu iddiası gündeme gelmişti.

Osmanen Germania Grubu’nun söz konusu silahlarla Almanya’da faaliyet yürüten Kürt gruplara karşı kullanılacağı ileri sürülmüştü. Grubun liderleri olduğu belirtilen Mehmet Bağcı ve Selçuk Şahin bu bağlantılar yüzünden geçen yıl gözaltına alınmıştı.

AKP iktidarının açık desteğini alan Almanyalı Osmanlılar Grubu’nun faaliyetleri 10 Temmuz 2018 günü İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in açıklamasıyla yasaklanmıştı.

Grubun 1.500’den fazla üyesi olduğu Almanya’nın birçok eyaletinden aktif faaliyet yürüttüğü biliniyordu.

AKP Milletvekili Arvas: Seçimi kazanamazsak silahlı çeteler peydahlanır

Dünya

ABD’de 3 eski başkan kamera karşısında Kovid-19 aşısı olacak

ABD’nin eski başkanları, kamera karşısında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olmaya gönüllü olduklarını açıkladı. Obama, Bush ve Clinton, aşı için kamera karşısına geçecek.

BOLD – Eski başkanlar Barack Obama, George W. Bush ve Bill Clinton, Kovid-19’a karşı ABD Gıda ve İlaç İdaresinin (FDA) onayladığı aşıyı kamera karşısında yaptıracaklarını belirtti.

Obama, Bush ve Clinton’ın kamera karşısında aşı olarak halk arasında farkındalığı arttırmayı ve aşının güvenilir olduğunu kanıtlamayı hedeflediği ifade edildi.

Obama, ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci’yle daha önceden çalıştığını ve kendisine çok güvendiğini belirtti. Fauci’nin “güvenilir” dediği aşıyı hemen yaptıracağını ifade eden Obama, bunu televizyon ekranlarında yapacağını ya da kaydedeceğini söyledi.

Bush’un özel kalem müdürü Freddy Ford, Fauci ve Beyaz Saray Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücünde yer alan Doktor Deborah Birx ile temasa geçtiklerini kaydederek, Bush’un kameralar önünde aşıyı olabileceğini belirtti.

Clinton’ın basın sekreteri Angel Urena de eski Başkan’ın halkı teşvik etmek için kamuoyu önünde aşı olmayı istediğini ifade etti.

Putin’in talimatıyla Rusya’da toplu aşılama gelecek hafta başlıyor

Okumaya devam et

Dünya

Fransa’da 76 camiye inceleme: Bazıları kapatılabilir

Fransa’da bir öğretmenin kafasının kesilerek öldürülmesinin ardından sertleştirilen önlemler çerçevesinde 76 caminin kontrol edileceği açıklandı. Bazı camilerin kapatılmasının söz konusu olduğu belirtiliyor.

BOLD – Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, öğretmen Samuel Paty’nin kafasının kesilerek öldürülmesinden yedi hafta sonra ülkede radikalleşmeye zemin hazırladığından şüphelenilen 76 camide inceleme yapılacağını açıkladı.

Darmanin, Twitter hesabından “yetkililerin önümüzdeki günlerde ayrılıkçılara karşı kapsamlı ve eşi daha önce görülmemiş bir eylem başlatacağı” ve “bazı camilerin kapatılabileceği” mesajını paylaştı.

Söz konusu camilerden 16’sının Paris bölgesinde, diğer 60’ının ise Fransa’nın çeşitli bölgelerinde olduğu belirtiliyor.

Kontrol edilecek camiler arasında Türkiye bağlantılı Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne bağlı camilerin olup olmadığı ise şimdilik bilinmiyor.

RTL Radyosuna konuşan bakan, 2 bin 600 dini merkezden 76’sının şüphe çektiğini, dolayısıyla genel bir radikalleşmeden bahsetmediklerini ifade etti.

CAMİLERE VE DERNEKLERE BASKILAR ARTTI

Fransa’da, 16 Ekim’de Samuel Paty isimli öğretmenin öldürülmesinin ardından Müslüman derneklere ve camilere baskınlar ve baskılar arttı.

Darmanin, 3 Kasım’da yaptığı açıklamada, Emmanuel Macron’un Cumhurbaşkanlığı görevine gelmesinden bu yana son 3 yılda 43 caminin kapatıldığını kaydetmişti.

Macron yönetimin hazırladığı ve 9 Aralık’ta Bakanlar Kuruluna sunulacak “İslamcı ayrılıkçı” yasa tasarısı ile camilerin finansmanının daha sıkı şekilde denetlenmesi, Müslümanlar üzerindeki baskıyla Müslüman derneklerin kontrolünün artırılması, din görevlilerinin yurt dışından gelmesinin engellenmesi hedefleniyor.

47 yaşındaki Samuel Paty, 16 Ekim’de Paris’in banliyölerinden birinde bulunan okulunun yakınlarında, sınıfta ifade özgürlüğünü anlatırken Muhammed Peygamber karikatürlerini gösterdiği gerekçesiyle 18 yaşındaki bir Çeçen kökenli tarafından öldürülmüştü.

Pompeo-Çavuşoğlu kavgasında müttefikler ABD’yi destekledi

Okumaya devam et

Dünya

2020 ‘en sıcak ikinci yıl’ olarak tarihe geçti

Dünya Meteoroloji Örgütü verilerine göre bu yıl, 2016’nın ardından ölçümlenen en sıcak ikinci yıl olarak tarihe geçiyor. BM Genel Sekreteri Guterres, insanlığın doğaya karşı savaş açtığını söyledi. 

BOLD – Bu yıl yaşanan sıcak hava dalgaları, kasırgalar, orman yangınları ve benzeri doğa olayları, 1850 yılından beri yapılan ölçümlere göre 2020’yi en sıcak ikinci yıl sınıfına yükseltiyor.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan Küresel Isınma 2020 yılı raporunda da 2020’nin tarih boyunca görülmüş en sıcak 3 yıldan biri olduğuna dikkat çekiliyor.

Bu yıl yaşanan sıra dışı sıcak havalar; Avustralya’da, Sibirya ve Amerika’da görülen dev orman yangınları atmosfere yoğun duman bulutlarının çıkmasına neden oldu.

“İNSANLIK DOĞAYA KARŞI ADETA BİR SAVAŞTA”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, New York’taki Columbia Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, insanoğlunun sera gazı yayılımı sebebiyle küresel ısınmanın ana kaynağı olduğunu, insanlığın doğaya karşı adeta bir savaş açtığını ve bunun aslında intihar anlamına geldiğini söyledi.

BM Genel Sekreteri, geçen yıl yaşanan doğal felaketlerin toplam faturasının 150 milyar dolar olduğuna dikkat çekti.

SERA GAZI SALINIMI REKOR DÜZEYDE GERÇEKLEŞTİ

Dünya Meteoroloji Örgütü dünya üzerindeki denizlerin yüzde 80’inde rekor düzeyde ısınmalar tespit edildiğine dikkat çekiyor. Örgüt Genel Sekreteri Petteri Taalas “2020 maalesef iklimimiz açısından yine sıra dışı bir başka yıl oldu” ifadelerini kullandı.

Sera gazı salınımı dünya genelinde koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan karantinalara rağmen bu yıl da rekor düzeylerde gerçekleşti.

BM karar aldı: Kenevir ‘en tehlikeli uyuşturucular’ listesinden çıkarıldı

Okumaya devam et

Popular