Bizimle iletişime geçiniz

Politika

CHP ile İyi Parti 22 büyükşehir, 27 il ve 304 ilçede anlaştı

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile İyi Parti lideri Akşener, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimi’nde hangi illerde ortak aday çıkaracaklarını açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile İyi Parti arasında bir süredir devam eden görüşmeler, ittifak protokolü imzalanarak resmiyet kazandı. İki parti 22 büyükşehir, 27 il ve 304 ilçede anlaştı.

BOLD- İşbirliği yapılan 22 büyükşehirin 12’si CHP’ye, 10’u ise İyi Parti’ye bırakıldı. Anlaşmaya varılan 27 ilin ise 16’sında CHP, 11’inde de İyi Parti adayları desteklenecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığında, CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nu destekleyecek iki parti ilçeler konusunda da anlaşmaya vardı. 25 ilçede CHP adayları, 4 ilçede ise İyi Parti adayları desteklenecek.

İYİ PARTİ, ÜSKÜDAR’DA CHP ADAYINI DESTEKLEYECEK

10 ilçede ise iki parti ayrı ayrı aday çıkaracak. İstanbul’da kime bırakılacağı merak konusu olan Üsküdar ilçesinde de CHP adayı desteklenecek.

Görüşmelerde, Ankara’nın 17 ilçesinde iki partinin ayrı ayrı aday çıkarmasına karar verildi. 4 ilçe CHP, 4 ilçe ise İyi Parti’ye bırakıldı. Görüşmelerin tıkandığı ilçelerden olan Gölbaşı İyi Parti’ye bırakılırken, Etimesgut ilçesinde ise iki partinin ayrı ayrı aday çıkarması kararlaştırıldı. CHP’nin kalesi Çankaya’da İyi Parti’nin de aday çıkaracak olması ilginç bulundu.

İZMİR’DE AĞIRLIK CHP ADAYLARINDA

İzmir’in ilçelerinde de mutabakata varıldı. 23 ilçede CHP, 2 ilçede ise İyi Parti adayları desteklenecek. 5 ilçede ise her iki parti ayrı ayrı aday çıkaracak.

CHP’nin İzmir Büyükşehir belediye başkan adayının ise Pazar günü açıklanması bekleniyor. CHP’nin elinde bulunan Muğla’nın Bodrum ilçesinde de iki parti ayrı aday çıkaracak.

GAZİANTEP İYİ PARTİ’YE BIRAKILDI

İttifakın AKP’nin elindeki Gaziantep Büyükşehir’de nasıl hareket edeceği merak ediliyordu. Gaziantep, İyi Parti’ye bırakıldı. İttifak kapsamında yer alan Bursa ise son anda ittifak kapsamından çıkarıldı. Bursa’da her iki parti kendi adayını çıkarma kararı aldı. Gerekçesi ise açıklanmadı.

İKİ LİDER ORTAK AÇIKLAMA YAPTI

Anlaşmanın ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İyi Parti Genel Merkezi’nde ortak basın açıklaması yaptı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, demokrasi ve huzur içinde beraber yaşamak mücadelesi verdiklerini belirtti. Kavgadan yana değil, huzur ve barıştan yana olduklarını söyledi.

KILIÇDAROĞLU: SON DERECE MUTLUYUM

Kılıçdaroğlu, “Tüm belediye başkanlarının hiçbir ayrıcalık ve ayrımcılık yapmadan yönetmesini istiyoruz. İyi Parti ve CHP’den dört arkadaşımız uzun bir çaba gösterdiler, bize hazır bir liste getirdiler. Teşekkürü bu dört arkadaşımız hak ediyor. Demokrasi ve uzlaşma anlayışını geniş bir bağlamda Türkiye’nin önüne koyduğumuz için son derece mutluyum.” dedi.

AKŞENER: YEREL SEÇİME GİDİYORUZ, SAVAŞA DEĞİL

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise ortak çıkarların Türkiye adına ortaya konulabileceğini göstermiş olduklarını dile getirdi.

Akşener, “Biz yerel seçimlere gidiyoruz, ama sanki savaşa giriyoruz. Dolayısıyla savaş tamtamlarıyla kutuplaştırıcı tavırlardan uzak durulmalı.” ifadelerini kullandı.

Akşener şunları söyledi: “Millet İttifakı’nı oluşturan büyük kesime hakaret etmek, tahkir etmek Türkiye’yi yönettiğini sananlar açısından utanç verici. Yerel seçimlerde adayların projelerinin tartışılacağı, yapılacak hizmetlerin anlatılacağı bir seçim süreci sağlayacağız.”

CHP-İYİ PARTTİ’NİN İTTİFAK KARARI ALDIĞI BELEDİYELERİN LİSTESİ:

 

 

 

 

 

Politika

Saray’dan korona açıklaması: Geçen yıl umut ediyorduk ama olmadı!

Koronavirüs krizini doğru yönetemediği için eleştirilen AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bayram sonrası ‘normalleşme’ sinyali verdi. “Geçen yıl umut ediyorduk ama olmadı” dedi.

BOLD – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, ‘normalleşme’ açıklaması yaptı. “İnşallah güzel günler bizi bekliyor” diyen Erdoğan, “Geçtiğimiz ramazan bayramında bu musibetten yıl bitmeden kurtulmayı umut ediyorduk ancak daha sonraki aylarda yeni dalgalar halinde tüm dünyayı etkisi altına alan salgının olumsuzluklarından kaçınılmaz olarak biz de etkilendik” ifadelerini kullandı.

Artan koronavirüs vakaları nedeniyle sınırlamalara gitmek zorunda kaldıklarını söyleyen Erdoğan, “Ramazan ayını da büyük ölçüde sınırlamaların gölgesinde geçirdik. Salgını kontrol altına almış olarak bayram sonrasında kontrollü bir şekilde normalleşme adımlarını atıyoruz” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan 11 yıldır Gazze’ye gidecek

İsrail’in Filistin’e dönük saldırıları AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 11 yıl önce “En kısa zamanda gideceğim” dediği Gazze ziyaretini akıllara getirdi. Erdoğan, başbakanken “Gideceğim” dediği Gazze’ye hala gidemedi.

BOLD – 2010 yılındaki Mavi Marmara saldırısının ardından Erdoğan, Gazze’ye gitme kararı aldı. Filistinlilere destek vermek amacıyla Gazze’yi ziyaret edeceğini kaydeden Erdoğan, beraberinde yardım gemileri de götürme sözü verdi.

OBAMA GÖRÜŞMESİ SONRASINA ERTELEDİ

Mavi Marmara saldırısı sonrası Erdoğan ile İsrail Başbakanı Netanyahu arasındaki ilk temas ABD eski Başkanı Barack Obama’nın araya girmesiyle telefonda gerçekleşti. 22 Mart 2013 tarihinde yapılan telefon diplomasisi sonrası Tayyip Erdoğan Gazze’ye ziyaretini iki kez erteleyerek Nisan 2013 yılına attı. Ancak 16 Mayıs 2013 yılında ABD eski Başkanı Barack Obama ile görüşmesi sonrasına 2013 mayıs ayı sonuna attığını açıkladı. Bu ertelemede ABD’nin talebinin etkili olduğu açıklanmıştı.

ZİYARET GÜZARGAHLARI BİLE ÇİZİLDİ

Erdoğan’ın koruma ekipleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Gazze ziyareti için izlenecek güzergahları bile çizdi. Batı Şeria’ya gidebilmesi için İsrail’den geçmesi gerektiği için Batı Şeria ziyaretinin yapılmayacağı sadece Gazze’ye gidileceği açıklandı.

HASRET İÇİNDEYİM DEDİ, BİR TÜRLÜ GİTMEDİ

Bütün planlar tamamlandığındı Tayyip Erdoğan, ”Gazze’ye ziyaretim söz konusu değil, fakat Gazze’yle ilgili ziyaret özlemimin olduğunu da açıkça söylemek isterim. En kısa zamanda da Gazze’yi ziyaret etmenin hasreti içindeyim bunu ifade edeyim.” diyerek Gazze ziyaretini yine erteledi.

Erdoğan’ın 11 yıldır ertelenen Gazze ziyaretini sosyal medya üzerinden Ak troller gerçekleştiriyor. Erdoğan’a giydirilen general üniformasıyla Gazze’ye girdiği fotoğraflar paylaşılıyor.

SÜREKLİ ERTELENEN ZİYARET
  • 23.03.2013: “Nisan’da Gazze’ye gideceğim”
  • 14.04.2013: “Tarih kesin, Mayıs sonu Gazze’deyim”
  • 21.04.2013: ABD Dışişleri Bakanı Kerry: Erdoğan’a Gazze’ye gitme dedim
  • 14.05.2013: Erdoğan: Kerry’nin demeci hiç şık değil Haziran’da Gazze’deyim
  • 18.05.2013: “Haziran’da Gazze’deyim”

Okumaya devam et

Politika

Akşener: Yeter ki vazgeçmeyelim biz vazgeçmeyeceğiz!

Meral Aksener

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Sözleşmesi üzerinden iktidara mesaj gönderdi. “Mutlu ve huzurlu bir Türkiye’yi hep birlikte kurabiliriz. Yeniden ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ diyebiliriz. Yeter ki vazgeçmeyelim, biz vazgeçmeyeceğiz” dedi.

BOLD – Türkiye, 19 Mart tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile kadına yönelik her türlü şiddetle mücadeleye ilişkin standartlar getiren ilk belge niteliğindeki İstanbul Sözleşmesi’nden ayrıldı. Karar büyük tepkiye yol açarken birçok kentte kadınlar tarafından protesto edildi. Türkiye imzacılardan biriyken bile uygulamadaki eksiklikler nedeniyle eleştirildi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının 10’uncu yılına özel video yayımladı. Akşener, Twitter paylaşımında şunları kaydetti: “Gözlerinizi kapattığınızda hayal ettiğiniz mutlu ve huzurlu bir Türkiye’yi hep birlikte kurabiliriz. Kadınları, çocuklarımızı ve ailemizi korumak için yeniden; ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ diyebiliriz. Yeter ki vazgeçmeyelim, biz vazgeçmeyeceğiz…”

İyi Parti liderinin, “Gözlerinizi kapattığınızda nasıl bir Türkiye hayal ediyorsunuz” sorusuyla başlayan videoda beş tane kadının cevabı yer alıyor. Videonun sonunda da konuşan Akşener, şunları söylüyor:

“Bunların hiçbiri aslında hayal değil. Böyle bir Türkiye mümkün. Bir şey değişir ve her şey değişir. Bir zihniyet değişir ve tüm hayatımız değişir. Yeter ki inanalım. Kadınları, çocuklarımızı ve ailemizi koruyabiliriz. Mutlu ve huzurlu bir Türkiye’yi hep birlikte kurabiliriz. Hep birlikte yeniden, ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ diyebiliriz. Yeter ki vazgeçmeyelim, biz vazgeçmeyeceğiz.”

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0