Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

BM Güvenlik Konseyi’nde konuşan Avrupa ülkeleri: Maduro’ya 8 gün verdik

Birleşmiş Milletler (IPA)- Birleşik Krallık’ın Avrupa ve ABD’den Sorumlu Devlet Bakanı Sir Alan Duncan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada Venezüela’da 8 gün içinde seçime gidilmemesi halinde muhalif lider Juan Guaido’yı geçici devlet başkanı olarak tanıyacaklarını açıkladı.

BM Güvenlik Konseyi, Venezüela’da yaşanan siyasi krizi görüşmek için bugün bir araya geldi. Toplantı öncesi Almanya, İspanya ve Fransa da Nicolas Maduro’ya 8 gün süre verdiklerini belirtmişti.

POMPEO: ARTIK OYUN YOK, HERKES TARAFINI BELİRLEMELİ

Toplantıda konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ülkelere hitaben “artık oyun yok geçikmeden herkese tarafını belirlemeli” dedi

Pompeo, bütün milletlerin Nicolas Maduro’nun “meşru olmayan mafya devletin”den kurtulmak isteyen Venezüela halkını desteklenmesini istedi.

Venezuela’da yaşanan “insani durum için” BMGK’nın harekete geçmesi gerektiğini belirten Bakan Pompeo 10 Venezüela vatandaşından dokuzunun yoksulluk için yaşadığını ve 3 milyonun anavatanında kaçmak zorunda kaldığına dikkat çekti. Pompeo bu durumun “Uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiğini” söyledi.

Pompeo, Rusya’yı ve Çin’i “Maduro’ya milyarlarca dolar yardım gönderip kurtarmakla” suçladı.

Pompeo hiçbir ülkenin “Venezüela halkının yaşadığı kabus durumu  sürdürmesi için Maduro’yu desteklemek amacıyla güvenlik ve istihbarat haydutları gönderen Küba’dan daha fazlasını” yapmadığını söyledi.

RUSYA, GÜVENLİK KONSEYİ’NDE ABD’Yİ SUÇLADI

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vassily Nebenzia, Venezuella’nın uluslararası barış ve güvenlik için bir tehdit oluşturmadığını söyleyerek ABD’nin söylemlerine karşı çıktı.

Nebenzia bunun yerine “Venezuela’da ABD’nin çabasıyla ülkede darbe girişiminde bulunduğunu”savundu. Rus Büyükelçi şayet ortada barışa karşı bir tehdit varsa o da “ABD ve müttefiklerinin Venezüela’nın yasal başkanına karşı utanmaz ve agresif tavırlarıdır.” şeklinde konuştu. 

Maduro’yu protesto eden Venezuela halkı sokaklarda

 

Dünya

AB: Türkiye ile ilişkiler ‘kritik bir anda’

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye ile ilişkilerin “kritik bir anda” olduğunu söyledi. Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ise Türkiye’nin bu kez AB’yi aldatamayacağını belirtti.

BOLD – Doğu Akdeniz’deki faaliyetler ve Kıbrıs’ta çözüm görüşmeleri konusunu değerlendiren AB Dış Politika Temsilcisi Borrell, “Kesinlikle Türkiye ile ilişkimizin kritik bir anındayız, ama emin olabilirsiniz ki Avrupa Birliği, (Güney) Kıbrıs’ın yanındadır. Yunanistan, Birleşmiş Milletler himayesi altında Kıbrıs’ın çözüm görüşmelerinin hızla yeniden başlamasını desteklemektedir.” diye konuştu.

AB LİDERLERİ 10 ARALIK’TA TOPLANIYOR

Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri nedeniyle AB Konseyi’nin Türkiye ile ilgili “önemli kararlar almak zorunda olacağını” söyleyen Borrell, “Türkiye ile uzlaşmaya devam etmeliyiz.” dedi.

Brüksel’de 10 Aralık’ta toplanacak Avrupalı liderlerin Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri konusunda, aralarında ‘yaptırımın’ da olabileceği ifade edilen kararlar alması bekleniyor.

“TÜRKİYE, BU KEZ AB’Yİ ALDATAMAYACAK”

Brüksel’de 10-11 Aralık tarihlerinde yapılacak AB Konseyi toplantısı öncesi Türkiye’ye ‘politikalarını değiştirmesi’ çağrısında bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, “AB’nin saf olmadığını ve Ankara’nın bu sefer Brüksel’i aldatamayacağını” söyledi.

AB’nin Ankara’nın davranışlarının farkında olduğunu belirten Dendias, Türkiye’ye şu ana sunulan fırsatların karşılığının alınamadığını dile getirdi.

Yunanistan’ın her zaman samimi diyalogdan yana olduğunu savunan Dendias, “AB ise yaptırımlar konusunda her zaman ‘erteleyici’ bir tavır takınırken Ankara’nın bir dizi pozitif politikalar ve eylemlere yönelmesini ve yasa dışı aktivitelerine son vermesini istedi” dedi.

Yunan Dışişleri Bakanı ayrıca Ankara’nın son günlerdeki eylemlerinin Avrupa Konseyi toplantısı öncesi olası pozitif bir diyaloğa imkan bırakmadığını belirtti.

IRINI Komuta Merkezinden baskın hakkında ‘İyi niyetli çaba’ açıklaması

Okumaya devam et

Dünya

Amerikan medyası: Trump, Michael Flynn için af kararı alabilir

ABD medyasında Başkan Donald Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn için bir af kararı çıkarabileceği iddia ediliyor. İlk olarak Axios adlı internet haber sitesi tarafından ortaya atılan iddia konuyla ilgili yakın bir kaynağa dayandırılıyor.

BOLD – Eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn, Rusya’nın 2016 başkanlık seçimlerine müdahale edip etmediğine dair soruşturmada Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) yalan söylediğini itiraf etmişti.

Başkan Donald Trump’ın Michael Flynn’le ilgili bir af kararı alma düşüncesinde olduğu ancak bu kararından da heran vazgeçebileceği de belirtiliyor.

Trump, eğer Flynn için bir af kararı çıkarırsa, bu Trump tarafından bir üst düzey yetkili hakkında alınmış ilk af kararı olacak.

Flynn, Rusya’nın Washington Büyükelçisi’yle, Başkan Trump görevi devralmadan haftalar öncesinde yaptığı görüşmeler konusunda  FBI’a yalan söylediğini kabul etmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Mart ayında yaptığı bir açıklamada Flynn için bir af kararı almayı düşündüğünü, FBI ve Adalet Bakanlığı’nın Flynn’in hayatını mahvettiğini söylemişti.

Trump, eski ulusal güvenlik danışmanı Flynn’i affetmeye hazırlanıyor

Okumaya devam et

Dünya

Trump yenilgiyi kabul etti: “Biden’ın geçiş takımı ile iş birliği yapın”

ABD’de seçim sürecinin ardından sonucu kabullenmeyen, oylara itiraz eden ABD Başkanı ve Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’tan kaybettiğine dair ilk işaret geldi. Trump’ın ekibine, “Biden’ın geçiş takımı ile iş birliği yapın” talimatı verdi.

BOLD – Seçim sonuçlarına yaptığı başvurular  reddedilen ABD Başkanı Donald Trump, yenilgiyi kabullenmeye başladı. Trump, ekibiyle yaptığı toplantıda seçimi kazanan Joe Biden’in geçiş takımıyla iş birliği yapılması talimatını verdi.

BELGELERİ VERMEYEN MEMURA TALİMAT VERDİ

Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Trump, Biden’ın geçiş sürecini başlatmak için imzalanması gereken belgeleri vermeyen Emily Murphy isimli memura talimat verdiğini söyledi. Murphy’nin ülkesine sadık bir çalışan olduğunu söyleyen Trump, “Geçiş süreci için ilk protokolleri başlatması için talimat verdim ve kendi ekibime de geçiş süreci için iş birliği yapmalarını söyledim” dedi.

“İTİRAZLARIMIZ SÜRECEK” AÇIKLAMASI

Trump bu açıklamadan yaklaşık 4 saat sonra ise Twitter’dan yine seçimi kaybetmediğini söyledi. Trump, “Bu demek değildir ki ABD tarihinin en usulsüz seçimlerine itirazlarımız sürmeyecek. Sahte oylara boyun eğmeyeceğiz” ifadesini kullandı. Birçok Cumhuriyetçi senatör ve iş insanının Trump’a “Görevi artık devret” çağrısının ağırlık kazanmasıyla ABD Başkanı’nın bu adımı attığı tahmin ediliyor.

Alman ordusu Türk gemisine neden çıkarma yaptı

Okumaya devam et

Popular