Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Pamukkale, Metro Turizm tekel olsun diye mi iflas ettirildi?

Mahkemenin iflasına karar verdiği Pamukkale Turizm yetkilileri, bu kararın rakip firmayı tekel yapacağını ifade etti.

Konkordato talebi mahkeme tarafından reddedilen ve iflasına karar verilen Pamukkale Turizm’in yöneticileri çarpıcı bir iddiada bulundu. Firma yetkilileri, Pamukkale’nin iflasını gerektirecek bir durum olmadığını belirterek, bu kararın rakip firmayı (Metro Turizm) tekel yapmak için alındığını ifade etti.

BOLD– Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan Pamukkale Turizm’in konkordato talebini reddeden İzmir 1’inci Asliye Ticaret Mahkemesi şirketin iflasını kararlaştırmıştı.

Pamukkale ise daha sonra yaptığı açıklama ile seferlerin sürdüğü ve hukuki sürecin devam ettiğini kamuoyuna duyurmuştu. Açıklamada, şirketi iflas sürecinden kurtarmak için çabaların sürdüğü hatırlatılarak, şöyle denilmişt:

“Bir süredir yaşadığımız olumsuzlukları aşabilmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz başvurular ve hukuki süreçler devam etmektedir. Seferlerimizde hiçbir değişiklik olmayıp bu döneme özel faaliyet iznimiz alınmıştır. Tüm çalışmalarımız normal seyrinde devam etmektedir.”

RAPOR OLUMLUYKEN NEDEN İFLAS VERİLDİ?

Gazete Duvar’dan Özlem Akarsu Çelik’e konuşan Pamukkale Turizm yetkilileri ise mahkemenin verdiği iflas kararı hakkında çarpıcı iddialar ortaya attı.

Mahkemenin, geçici konkordato sürecinde şirkete atadığı denetleme komiserinin firma hakkındaki raporunun olumlu olduğunu kaydeden yetkililer, şu görüşleri dile getirdi: “Alacaklılar davaya müdahil olup olumlu dilekçe vermişti. Ancak mahkeme, bilirkişi incelemesi ve uzatma vermeden bir anda iflas kararı verdi. Mahkemenin bu kararı vermesini gerektiren hiçbir durum yokken iflas demesi, bizim için kötü bir sürpriz oldu. İstinaf mahkemesine başvuracağız. Hukuki süreç devam ediyor. Seferlerimiz sürüyor.”

RAKİP FİRMAYI TEKEL YAPACAKLAR

Pamukkale, 57 yıldır sektörde faaliyet gösteren, 3 bin 500 çalışanı ve 600 otobüsü bulunan köklü bir firma. Pamukkale’nin sektördeki şu anda en büyük rakibi ise Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) yakınlığı ile tanınan ve halen cinayet suçundan hüküm giydiği için kaçak durumunda bulunan Galip Öztürk’e ait Metro Turizm. Pamukkale’nin devreden çıkması, Metro Turizmi sektörde rakipsiz hale getirecek.

Pamukkale Turizm yetkilileri, “Türkiye’de şehirlerarası taşımacılıkta iki büyük firmadan biri hakkında iflas kararı verirseniz bu iş diğer firmanın tekel olması anlamına gelir. Rakip firmanın bizim konkordato ilan etmemizin ardından bilet fiyatlarını düşürmesi iyi niyetle bağdaşmamaktadır. Mahkeme bunları gözetmeliydi.” dedi.

50 BİN KİŞİ EKMEK YİYOR

Pamukkale Turizm’de 3 bin 500 kişi çalışıyor. Şirket yetkilileri, lastikçisinden benzincisine ve bakımcısına kadar tedarikçilerle birlikte toplam 50 bin kişinin firmadan ekmek yediğine dikkati çekti ve şöyle devam etti: “Konkordatoda biz işçi alacaklarını ödemek zorundayız ama iflasta böyle bir zorunluluk yok, muhatap iflas masası. İşçilerimizin ve ailelerinin geleceğiyle ilgili karar vermek bu kadar kolay mı?”

KAZA ORANI EN DÜŞÜK FİRMA

Pamukkale’nin rakibi Metro Turizm, sektörde ölümlü kaza oranı en yüksek firma konumunda. Pamukkale ise tam tersine kaza oranı en düşük firma. Pamukkale, yılda 15 milyon yolcu taşıyor.

Şirket yetkilileri, şunları söyledi: “Yolcu sayısı ve verimlilik geçen yılın bu aylarına göre arttı, ama mahkeme iflas kararı verdi. Doğuş Finansman’a 30 milyon lira civarında borcumuz varken -araçların kiralandığı buyback (geri ödemeli) sistemiyle- mahkemenin verdiği bu kararla borcun 130 milyon liraya çıkması nasıl açıklanabilir? Borcu bu kadar artırmanın bir mantığı yok! Bu süreçte seferlerimiz aksamamış, kimse yolda kalmamış.”

MÜEBBET HAPİS CEZASINI YARGITAY ONADI, GALİP ÖZTÜRK GÜRCİSTAN’A KAÇTI

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı sektöründe Varan, Ulusoy ve son olarak Pamukkale Turizm iflas etti. Hepsi de Metro Turizm’in en büyük rakipleriydi. Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk’ün adı İstanbul Esenler Otogarı’nın işletmecisi olmasından sonra sektörde öne çıktı.

AKP ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Galip Öztürk, 15 Temmuz 2016’da başarısız darbe girişiminden sonra İstanbul Esenler Otogarı’nın ismini, “15 Temmuz Şehitler Otogarı” olarak değiştirmesiyle gündeme gelmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanından ayrılmayan Öztürk, hakkındaki cinayet davasında müebbet hapis cezasının infazı Yargıtay tarafından onandıktan sonra ortadan kayboldu. Firari Öztürk’ün, Gürcistan vatandaşlığına geçtiğine ve bu ülkede yapılan son seçimde oy kullandığına dair fotoğraflar sosyal medyada paylaşılmıştı.

1996’da İstanbul Beyoğlu’nda bir evde öldürülen Kuvvet Köseoğlu cinayetinin azmettiricisi olarak yargılanan Galip Öztürk, müebbet hapis cezası almış ve dava geçen yıl ekim ayında Yargıtay tarafından onanarak, karara bağlanmıştı. Öztürk, kararın açıklandığı gün yurt dışına çıkmıştı.

Konkordato da kurtaramadı, 57 yıllık Pamukkale iflas etti

Ekonomi

4 aylık enflasyon TÜİK’in açıkladığı gibi 5,45 değil yüzde 16.2

Son yıllarda resmi verileri düşük açıkladığı ve gizlediği için eleştirilen TÜİK’e yönelik bir suçlama da Büro Emekçileri Sendikasından geldi. Sendikaya göre 4 aylık enflasyon TÜİK’in açıkladığı gibi 5,45 değil, yüzde 16,2…

BOLD – KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES), kamu emekçilerinin maaşlarındaki büyük erimeyi ortaya koyan dikkat çekici bir rapor hazırladı. Rapora göre bu yılın ilk dört ayındaki enflasyonun TÜİK’in açıklamalarının tam üç katı olduğu öne sürüldü.

YILLIK ENFLASYON YÜZDE 35.60

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre TÜİK’in, nisan ayı için enflasyonu (TÜFE) aylık olarak yüzde 1.68, 4 aylık olarak yüzde 5.45 ve yıllık olarak yüzde 17.14 açıkladığını hatırlatan BES, buna karşın yaptıkları Kamu Emekçilerinin Enflasyon Sepeti Araştırması’na göre enflasyondaki artışın aylıkta yüzde 1.79, 4 aylıkta yüzde 16.2 ve yıllıkta yüzde 35.60 olduğunu vurguladı.

OCAKTA ENFLASYON REKOR KIRDI

BES’e göre aylık enflasyon ocakta yüzde 9.32, şubatta 1.83, martta 2.54, nisanda ise 1.79 olurken, TÜİK bunları sırasıyla yüzde 1.68, yüzde 0.91, yüzde 1.08 ve yüzde 1.68 olarak ilan etti. Yine BES’in hesaplamasına göre gıda ve alkolsüz içeceklerdeki aylık fiyat artışları ocakta yüzde 13.23, şubatta yüzde 3.28, martta yüzde 4.07 ve nisanda yüzde 2.72 oldu. TÜİK’in bunları da sırasıyla yüzde 2.48, yüzde 2.57, yüzde 1.13 ve yüzde 2.13 olarak hesapladı. BES’in araştırmasına göre yıllık gıda enflasyonu, yüzde 16.98 olan TÜİK rakamlarının 37.06 puan üzerinde, yüzde 54.04 oldu.

YILLIK ENFLASYON TÜİK’İN VERİSİNİN İKİ KATI

Kamu emekçilerine bu yılın ilk altı ayı için yüzde 3 zam verildiği hatırlatılan araştırmada, TÜİK’e göre bile 4 aylık enflasyonun yüzde 5.45 olduğuna dikkat çekildi ve şimdiden maaş zammının TÜFE karşısında 2.45 puan geriye düştüğü vurgulandı. Yüzde 16.2’lik 4 aylık enflasyon dikkate alındığında ise kayıp 13.2 puan. BES ayrıca kamu emekçilerinin enflasyonunun yıllık bazda nisan ayında yüzde 17.14 olan TÜİK enflasyonun 18.46 puan üzerinde gerçekleşerek yüzde 35.60’a ulaştığına dikkat çekti.

Devlet mafya nasıl bu kadar iç içe girdi

Okumaya devam et

Ekonomi

Altın 1.800 dolar barajını yıktı

Yatırımcısının merakla beklediği altın fiyatlarında yükseliş hızlandı. İki haftadır 1.795 dolarını barajını aşamayan ons fiyatı 1.816 dolara ulaştı. Gram altın ise 482 liraya çıktı.

BOLD – Geçen yıl 2 bin 30 doları aşarak rekor kıran ons fiyatı bu yıl 1.700 doların da altına düştü. Ons fiyatındaki düşüşle birlikte Türkiye’de altının gram fiyatında da gerileme yaşandı. 400 liranın altına inen altının gram fiyatı nisan ayında başlayan tırmanışın ardından 470 liraya kadar çıktı.

İki haftadır 470 lira ile 479 lira arasında gidip gelen sarı metal, 6 Mayıs 2021 itibariyle 480 direncini de kırdı. Yükselişin ardından çeyrek altın kuyumcularda 810 liraya satılmaya başladı.

Analistler altın fiyatlarının önümüzdeki günlerde artmaya devam edeceği tahmininde bulunuyor.

Sabah yazarı Barlas: Türkiye’yi yönetmek güçleşiyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez faizi %19’da sabit tuttu

Faiz indirimi için göreve getirilen Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ikinci kez de pas geçti. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faizi yüzde 19’da sabit tuttu.

BOLD – Faiz indirimi savunan TCMB Başkanı Kavcıoğlu dolar/TL paritesindeki yükseliş sebebiyle nisan ayında faizde değişikliğe gitmemişti. Kavcıoğlu yönetimindeki Para Politikası Kurulu, mayıs toplantısında da faizi sabit tutarak yüzde 19’da bıraktı.

Doların 8,30 lira seviyesinde olduğu Türkiye yüzde 19’luk yüksek faiz oranlarıyla Kongo’nun önündeki yerini korudu.

ÜLKE – FAİZ ORANI YÜZDE

Venezuela: 38.8

Arjantin: 36

Zimbabve: 35

Yemen: 27

Liberya: 25

Surinam: 25

TÜRKİYE: 19

Kongo: 18.5

İran: 18

ABD: 0,25

Almanya: 0

Japonya: -0.1

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0