Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Pamukkale, Metro Turizm tekel olsun diye mi iflas ettirildi?

Mahkemenin iflasına karar verdiği Pamukkale Turizm yetkilileri, bu kararın rakip firmayı tekel yapacağını ifade etti.

Konkordato talebi mahkeme tarafından reddedilen ve iflasına karar verilen Pamukkale Turizm’in yöneticileri çarpıcı bir iddiada bulundu. Firma yetkilileri, Pamukkale’nin iflasını gerektirecek bir durum olmadığını belirterek, bu kararın rakip firmayı (Metro Turizm) tekel yapmak için alındığını ifade etti.

BOLD– Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan Pamukkale Turizm’in konkordato talebini reddeden İzmir 1’inci Asliye Ticaret Mahkemesi şirketin iflasını kararlaştırmıştı.

Pamukkale ise daha sonra yaptığı açıklama ile seferlerin sürdüğü ve hukuki sürecin devam ettiğini kamuoyuna duyurmuştu. Açıklamada, şirketi iflas sürecinden kurtarmak için çabaların sürdüğü hatırlatılarak, şöyle denilmişt:

“Bir süredir yaşadığımız olumsuzlukları aşabilmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz başvurular ve hukuki süreçler devam etmektedir. Seferlerimizde hiçbir değişiklik olmayıp bu döneme özel faaliyet iznimiz alınmıştır. Tüm çalışmalarımız normal seyrinde devam etmektedir.”

RAPOR OLUMLUYKEN NEDEN İFLAS VERİLDİ?

Gazete Duvar’dan Özlem Akarsu Çelik’e konuşan Pamukkale Turizm yetkilileri ise mahkemenin verdiği iflas kararı hakkında çarpıcı iddialar ortaya attı.

Mahkemenin, geçici konkordato sürecinde şirkete atadığı denetleme komiserinin firma hakkındaki raporunun olumlu olduğunu kaydeden yetkililer, şu görüşleri dile getirdi: “Alacaklılar davaya müdahil olup olumlu dilekçe vermişti. Ancak mahkeme, bilirkişi incelemesi ve uzatma vermeden bir anda iflas kararı verdi. Mahkemenin bu kararı vermesini gerektiren hiçbir durum yokken iflas demesi, bizim için kötü bir sürpriz oldu. İstinaf mahkemesine başvuracağız. Hukuki süreç devam ediyor. Seferlerimiz sürüyor.”

RAKİP FİRMAYI TEKEL YAPACAKLAR

Pamukkale, 57 yıldır sektörde faaliyet gösteren, 3 bin 500 çalışanı ve 600 otobüsü bulunan köklü bir firma. Pamukkale’nin sektördeki şu anda en büyük rakibi ise Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) yakınlığı ile tanınan ve halen cinayet suçundan hüküm giydiği için kaçak durumunda bulunan Galip Öztürk’e ait Metro Turizm. Pamukkale’nin devreden çıkması, Metro Turizmi sektörde rakipsiz hale getirecek.

Pamukkale Turizm yetkilileri, “Türkiye’de şehirlerarası taşımacılıkta iki büyük firmadan biri hakkında iflas kararı verirseniz bu iş diğer firmanın tekel olması anlamına gelir. Rakip firmanın bizim konkordato ilan etmemizin ardından bilet fiyatlarını düşürmesi iyi niyetle bağdaşmamaktadır. Mahkeme bunları gözetmeliydi.” dedi.

50 BİN KİŞİ EKMEK YİYOR

Pamukkale Turizm’de 3 bin 500 kişi çalışıyor. Şirket yetkilileri, lastikçisinden benzincisine ve bakımcısına kadar tedarikçilerle birlikte toplam 50 bin kişinin firmadan ekmek yediğine dikkati çekti ve şöyle devam etti: “Konkordatoda biz işçi alacaklarını ödemek zorundayız ama iflasta böyle bir zorunluluk yok, muhatap iflas masası. İşçilerimizin ve ailelerinin geleceğiyle ilgili karar vermek bu kadar kolay mı?”

KAZA ORANI EN DÜŞÜK FİRMA

Pamukkale’nin rakibi Metro Turizm, sektörde ölümlü kaza oranı en yüksek firma konumunda. Pamukkale ise tam tersine kaza oranı en düşük firma. Pamukkale, yılda 15 milyon yolcu taşıyor.

Şirket yetkilileri, şunları söyledi: “Yolcu sayısı ve verimlilik geçen yılın bu aylarına göre arttı, ama mahkeme iflas kararı verdi. Doğuş Finansman’a 30 milyon lira civarında borcumuz varken -araçların kiralandığı buyback (geri ödemeli) sistemiyle- mahkemenin verdiği bu kararla borcun 130 milyon liraya çıkması nasıl açıklanabilir? Borcu bu kadar artırmanın bir mantığı yok! Bu süreçte seferlerimiz aksamamış, kimse yolda kalmamış.”

MÜEBBET HAPİS CEZASINI YARGITAY ONADI, GALİP ÖZTÜRK GÜRCİSTAN’A KAÇTI

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı sektöründe Varan, Ulusoy ve son olarak Pamukkale Turizm iflas etti. Hepsi de Metro Turizm’in en büyük rakipleriydi. Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk’ün adı İstanbul Esenler Otogarı’nın işletmecisi olmasından sonra sektörde öne çıktı.

AKP ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Galip Öztürk, 15 Temmuz 2016’da başarısız darbe girişiminden sonra İstanbul Esenler Otogarı’nın ismini, “15 Temmuz Şehitler Otogarı” olarak değiştirmesiyle gündeme gelmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanından ayrılmayan Öztürk, hakkındaki cinayet davasında müebbet hapis cezasının infazı Yargıtay tarafından onandıktan sonra ortadan kayboldu. Firari Öztürk’ün, Gürcistan vatandaşlığına geçtiğine ve bu ülkede yapılan son seçimde oy kullandığına dair fotoğraflar sosyal medyada paylaşılmıştı.

1996’da İstanbul Beyoğlu’nda bir evde öldürülen Kuvvet Köseoğlu cinayetinin azmettiricisi olarak yargılanan Galip Öztürk, müebbet hapis cezası almış ve dava geçen yıl ekim ayında Yargıtay tarafından onanarak, karara bağlanmıştı. Öztürk, kararın açıklandığı gün yurt dışına çıkmıştı.

Konkordato da kurtaramadı, 57 yıllık Pamukkale iflas etti

Ekonomi

Diyanet Vakfı esnafa acımadı: Kiralara yüzde 12 zam!

Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiren esnafa bir darbe de Türkiye Diyanet Vakfı vurdu. Diyanet Vakfı, kiraları ertelemediği gibi dükkan kiralarına yüzde 12 zam yaptı. Başvurmadıkları yer bırakmayan esnaf, sorunlarına çare arıyor.

BOLD – Bingöl’de Türkiye Diyanet Vakfı, kiralarını ödemekte zorlanan kiracılarının borçlarını ertelemek yerine yüzde 12 zam yaptı. Salgın nedeniyle işyerlerini açamayan, para kazanamayan esnaf, yaptıkları başvurulardan sonuç alamadı.

CİMER DE VAKFA YÖNLENDİRDİ

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek, Bingöl il merkezinde Türkiye Diyanet Vakfı kiracısı olan esnaf pandemi döneminde kiralarını ödemekte zorluk çekiyor. Uzun bir süre kepenk kapattıkları için geçen aylarda yaşadıkları maddi sıkıntıyı Türkiye Diyanet Vakfı’na anlatan ama sonuç alamayan esnaf, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvurmuştu. CİMER ise yanıt olarak, “Doğrudan vakfa müracaat etmeniz gerekmektedir” cevabını vermişti.

KİRALARI ÖDEMEKTE ZORLANIRKEN BİR DE ZAM YAPILDI

Pandeminin başlangıç döneminde esnafa yardım etmek yerine sadece 3 aylık kiralarını 6 aya yayan Türkiye Diyanet Vakfı bu defa da kiracılarına zam yaptı. Pandemi döneminde zam yapılmasına tepki gösteren esnaf, “Yüzde 12 kadar zam yapıldı. Diyanet Vakfı Başkanlığı’nı aradık ‘Burada her şey üç dört kişinin ağzına bakıyor. Onların kararıyla yapılan bir şey. Hakkınızı arayın’ dediler. Bize yol yordam gösterdiler. İl müftülüğünü aradık, o da tayini çıkıyor diye çok fazla ilgilenmedi. Birçok insan ekmeğinden olur diye konuşamıyor, şikâyet edemiyor. Son süreçte iş çığırından çıkmaya başladı. Kiralarımızı ödemekte zorlanırken şimdi de zam yapıldı” dedi.

Katar’ın Borsa İstanbul hisseleri için ne kadar ödediği belli oldu

Okumaya devam et

Ekonomi

18 yıl önce 8 altın alabilen emekli bugün sadece 2 tane alabiliyor

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, 2002 yılında aylığıyla yaklaşık 8 çeyrek altın satın alabilen en düşük işçi emeklisinin şimdi sadece 2 çeyrek altın alabildiğine dikkat çekti. 

BOLD – CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in emekli aylıkları arasındaki maaş adaletsizliklerinin giderilmesine ilişkin verdiği yasa teklifi, bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek. Teklif kabul edilirse, emekli olanlar arasındaki maaş farkları giderilmiş olacak.

ARTAN DOLAR EMEKLİNİN ALIM GÜCÜNÜ ERİTTİ

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda değişiklik yapılmasını ve aylık bağlama oranının yüzde 70’e çıkmasını öngören teklife ilişkin yazılı açıklama yapan Sertel, Türk Lirası’nın döviz karşısında hızlı değer kaybının, işçi, memur, emekli gibi maaşlı kesimin satın alma gücünü erittiğini, en düşük emekli maaşı 1500 lira olan bir emeklinin maaşındaki erimenin dolar karşısında 525 lira olduğunu ve maaşının satın alma gücünün 975 liraya indiğini kaydetti.

EMEKLİLER ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ ALIYOR

2002 yılında aylığıyla yaklaşık 8 çeyrek altın satın alabilen en düşük işçi emeklisinin şimdi sadece 2 çeyrek altın alabildiğini hatırlatan Sertel, “İşçi emeklisi aradan geçen 18 yılda refahı artacağına 6 çeyrek altın birden kaybetti. Emeklilerimizin neredeyse yarısına denk gelen 4 milyon 179 bin 840 emeklimiz, asgari ücretin altında bir maaş almakta. Emeklilerimiz iktidar partisi eliyle açlığa ve yoksulluğa mahkûm edilmişlerdir” dedi.

GEÇİNEBİLMEK İÇİN İKİNCİ İŞTE ÇALIŞIYORLAR

Emeklilerin düşük maaş ve maaş adaletsizlikleri nedeniyle açlık sınırının altında yaşamaya mahkûm edildiğine işaret eden Sertel,“8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar, 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 arasında sigortalı olanlar ve 30 Nisan 2008 sonrasında sigortalı olanlar olmak üzere üç ayrı sistem ve bu sistem arasında ciddi adaletsizlikler var. Bu adaletsizlik giderilsin, alın size bir reform. Türkiye’de emekli olanlar, açlık sınırının altında maaş almakta dolayısıyla insanca yaşayamadıkları için ikinci bir işte çalışmakta” dedi.

Katar’ın Borsa İstanbul hisseleri için ne kadar ödediği belli oldu

Okumaya devam et

Ekonomi

TCDD’nin Marmaray kararı bugün başlıyor: 7 TL olacak

TCDD’nin itirazıyla Marmaray’da aktarma indirimi kaldırıldı. Aktarmanın kaldırılmasıyla birlikte daha önce 3,50 TL’ye yapılan yolculuk artık 7,00 TL olacak. Bugünden itibaren geçerli olacak karar İBB tarafından mahkemeye taşındı.

BOLD – Marmaray’da 9 aydır uygulanan aktarma indirimi, TCDD’nin itirazı sonucu mahkeme kararıyla kaldırıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) geçen hafta UKOME’ye getirdiği aktarmanın devam etmesi yönündeki yeni karar ise, merkezi yönetim temsilcilerinin oy çokluğuyla reddedildi.

METROBÜSLERİN YOLCU YOĞUNLUĞUNU AZALTMIŞTI

2013 yılında başlayan Marmaray raylı sistem hattında, ücret tarifeleri UKOME tarafından aktarma ücreti uygulanacak şekilde belirlendi. 2019 yılında Gebze-Halkalı arasında 43 istasyonun tamamının işletmeye alınmasının ardından, bir önceki İBB yönetimi tarafından, Marmaray Hattı’nın “aktarma almayacağı, aktarma vereceği” kararı alındı. Yeni İBB yönetiminin Şubat 2020’de UKOME’ye sunduğu teklifle, Marmaray’ın yeniden aktarma uygulamasına dahil edilmesi sağlandı. Hat, diğer tüm ulaşım sistemleriyle entegre hale getirildi. Kararla, metrobüsün yoğunluğun bir kısmının Marmaray Hattına kaydığı da tespit edildi.

TCDD İTİRAZ ETTİ, İDARE MAHKEMESİ DURDURDU

Ancak, TCDD tarafından açılan dava sonucunda; Temmuz 2020’de UKOME kararında yer alan elektronik bilet ücret düzenlemelerinin Marmaray ile ilgili hükümler içeren kısımlarının yürütmesinin durdurulmasına karar verildi. İBB, Bölge İdare Mahkemesi’ne itirazda bulundu ve koşulları oluşmayan yürütmenin durdurulması talebinin reddine karar verildi. 6 Kasım tarihinde, İstanbul 10. İdare Mahkemesi TCDD’nin açmış olduğu davaya istinaden yeniden yürütmenin durdurulmasına karar verdi. İBB, bu kararı da Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıdı.

HÜKUMET TEMSİLCİLERİNİN OYLARIYLA REDDEDİLDİ

İBB Ulaşım Daire Başkanlığı; yolculukların tek biletle sağlanması ve vatandaşların ulaşımının en ekonomik şekilde sağlanması amacıyla, Marmaray hattının aktarma almaya devam etmesi konusunu, 26 Kasım’da UKOME gündemine taşıdı. Ancak yapılan oylama sonucunda, İBB temsilcilerinin dışında kalan merkezi yönetim temsilcilerinin oyu ile Marmaray hattında “aktarma alır” uygulamasının reddine karar verildi. Bugünden itibaren Marmaray’da seyahat eden İstanbullular, ne kadar durak gittiği fark etmeksizin 7,00 TL ücret ödeyecek. Bu karar da İBB tarafından mahkemeye taşındı.

Katar’ın Borsa İstanbul hisseleri için ne kadar ödediği belli oldu

 

Okumaya devam et

Popular