Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

IMF’ye göre Türkiye, ekonomi liginde küme düşecek

IMF'nin tahminlerine göre Türkiye bu yıl 619 milyar dolar milli gelirle, ekonomik büyüklükte 20'nci sıraya inecek.

IMF’nin büyüme tahminleri tutarsa, Türkiye 2018’de “17’nci büyük ekonomi” unvanını kaybedecek. Türkiye 2018’de, 713,5 milyar dolar büyüklüğü ile Hollanda ve Suudi Arabistan’ın ardından 19’ncu sıraya gerileyecek. 2019’da ise 619 milyar dolarlık milli gelirle, İsviçre’nin altına düşerek, 20’nci sıraya düşecek.

BOLD – Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) revize ettiği son “Ekonomik Görünüm Raporu”nda, Türkiye ile ilgili “büyük daralma” bekleniyor. IMF’nin internet sitesinde yayınladığı verilere göre, Türkiye ekonomisi 2023 yılına kadar istediği büyüme rakamlarını yakalamayacak.

2017 yılında 851,5 milyar dolarlık gayri safi yurtiçi hasılayla (GSYİH) dünyanın en büyük 17’nci ekonomisi olan Türkiye, 2018’de 713,5 milyar dolarla Hollanda ve Suudi Arabistan’ın ardından 19’ncu sıraya gerileyecek. 2018 GSYİH rakamlarının mart ayında açıklanması bekleniyor.

TÜRKİYE’DEKİ DARALMA SEBEBİYLE KÜRESEL BÜYÜMEYİ REVİZE ETTİ

Sözcü’den Nuray Tarhan’ın haberine göre, IMF’nin öngörüleri doğru çıkarsa bu yıl (2019) 631 milyar dolarlık milli gelirle İsviçre’nin gerisinde kalarak 20’nci sıraya düşeceğiz.

Oysa Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nda 2018 yılı için 763, 2019 içinse 795 milyar dolarlık GSYİH hedefleniyor.

IMF, 22 Ocak’ta yenileyerek Davos Zirvesi’nde sunduğu Ekonomik Görünüm Raporu’nda, bu yıl Türkiye’de “büyük daralma” beklediğini belirterek gelişmekte olan ülkeler için büyüme öngörüsünü 1,3 puan düşürerek yüzde 0,7’ye, 2020 içinse 0,4 puan düşürerek yüzde 2,4’e indirmişti.

HAYALLER 2023’TE İLK 10’A GİRMEK AMA

Kurdaki artış Türkiye’nin büyük ekonomiler sıralamasını da değiştirecek. IMF’nin öngörüsü gerçekleşirse, 2023 yılında en büyük 10’ncu ekonomi olma hayali de suya düşecek.

Türkiye, 5 yıl sonra 958,3 milyar dolarlık milli gelirle 18’inci sırada yer alacak. Türkiye, sıralamada 2012, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında 17’nci, 2013 ve 2014 yıllarında ise 16’ncı sırada bulunuyordu.

IMF’den Türkiye uyarısı: Ekonomik daralma tahmin edilenden daha derin olacak

Ekonomi

Google’a 196 milyon lira ceza

Rekabet Kurulu, Google’a ‘genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı’ gerekçesiyle 196 milyon 708 bin lira idari para cezası verdi.

BOLD – Rekabet Kurulu, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği gerekçesiyle Google şirketine 196 milyon 708 bin 54 lira idari para cezası verilmesine hükmetti.

Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti, Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc hakkında “genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı” gerekçesiyle yürütülen soruşturma tamamlandı.

Rekabet Kurulu, 12 Kasım 2020 tarihli kararı ile Google’ın, “genel arama sonuçlarının en üstüne, reklam niteliği belirsiz olarak ve yoğun bir şekilde metin reklamlarına yer vererek kendisine reklam geliri getirmeyen organik sonuçların içerik hizmetleri pazarındaki faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği” sonucuna vardı. Kurul, Rekabet Kanununu ihlal ettiği gerekçesiyle Google’a 196 milyon 708 bin 54,78 lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

Google, geçtiğimiz hafta soruşturmayla ilgili sözlü savunma vermişti.

Rekabet Kurulu, Google hakkında yürütülen soruşturma sonucunda Şubat ayında da 98,3 milyon lira idari para cezası verilmesini kararlaştırmıştı.

Naci Ağballı yeni Merkez’in yıl sonu dolar tahmini 7.88 TL

Okumaya devam et

Ekonomi

AKP’nin esnafa dağıttığı siftah parası tepki çekti

Pandemi nedeniyle iş yapamayan esnafa siftah parası dağıtan AKP Gençlik Kolları Başkanlığı’nın uygulaması tepki çekti. Olay sosyal medyada gündem oldu.

BOLD – Sakarya’nın Pamukova ilçesinde AKP Gençlik Kolları Başkanlığı esnafa “siftah parası” olarak 1 TL dağıttı. Esnafın tepki gösterdiği olay sosyal medyanın gündemine oturdu.

KAPI ALTLARINDAN DÜKKANLARA ATILDI

AKP Gençlik Kolları tarafından dükkanlara kapı altlarından 1 TL’nin yanında bırakılan mektupta, “Bir maldan yapılan ilk satış günün ilk alışverişi. Günün ilk satışından kazanılan ve günün devamında bereket getir inanılan paradır. Geleneğimizde “siftah parası” olarak geçen ve unutulmaya yüz tutmuş bu değerimizi AK Parti Gençlik Kolları Pamukova İlçe Başkanlığı olarak siz değerli esnafımıza bu sabah yeniden yaşatmayı hedefliyoruz. Günün bereketli kazancınız daima yanınızda olsun” ifadelerine yer verildi.

ESNAF RAHATSIZLIKLARINI DİLE GETİRDİ

İyi Parti Sakarya İlçe Başkanı Selçuk Kılıçaslan uygulama ile alakalı yaptığı açıklamada, ‘’Bütün esnafa kapılarının altından bereket duası yazılı kağıtlarla birlikte 1 TL atarak bir ziyaret yapmışlar. Bu esnaf için çok rencide edici bir durum. Pandemi döneminde esnaf borç batağında. İran’da böyle bir gelenek varmış bizim böyle bir geleneğimiz yok. Esnafımız ilçe binamıza gelerek konuyla ilgili rahatsızlıklarını dile getirdiler’’ dedi.

Yunanistan’dan İtalya’ya geçmeye çalışan 36 mülteci gözaltına alındı

Okumaya devam et

Ekonomi

Naci Ağballı yeni Merkez’in yıl sonu dolar tahmini 7.88 TL

Merkez Bankası, kasım ayı beklenti anketi sonuçlarını duyurdu. Açıklanan anket verilerine göre yıl sonu dolar/TL kuru beklentisi 7,8867’ye geriledi.

BOLD – Bir önceki anket döneminde dolar beklenti dolar/TL’nin yıl sonunda 7,8979 olacağı yönündeydi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 8,31 TL iken, bu anket döneminde 8,41 TL olarak gerçekleşti. Merkez Bankası Beklenti Anketinde cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 11,76 iken, bu anket döneminde yüzde 12,47 oldu. 12 sonrası için enflasyon beklentisi yüzde 10,53’ten yüzde 10,77; 24 ay sonrası için ise yüzde 9,05’ten yüzde 9,2’ye çıktı.

Okumaya devam et

Popular