Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Suriyelilerin çoğu dönmek, Türkiyelilerin çoğu göndermek istiyor

Suriyeli mültecilerin yüzde 56,1’i ülkesine dönmeyi; Türkiyelilerin daha ezici çoğunluğu ise gitmelerini istiyor. Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi 10-12 Ocak tarihleri arasında Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis’te Suriyeli mültecilerle ilgili uyum ve kabul hallerine dair eş zamanlı iki ayrı araştırma yaptı.

İlk çalışmada şehirlerin değişik mahallelerine yerleşerek yaşayan 120 mülteciyle görüşülürken, ikinci çalışma ise aynı şehirlerin değişik mahallerinde yaşayan 300 Türkiye vatandaşı ile yüz yüze görüşüldü.

Karşılaştırmalı tablolara yer verilen her iki çalışmanın analiz, grafik ve tablolarının ayrıntılarında özetle, şu tespitler yapıldı:

GELİR SEVİYELERİ AÇLIK SINIRININ ALTINDA

Suriyeli göçmenlerin büyük bir bölümü açlık sınırının altında ve sosyal güvenceden yoksun çalıştırıldığını belirtiyor. Buna göre yüzde 39,8’i işsiz olup iş aradığını beyan ederken, yüzde 21,4’ü işçi olduğunu belirtiyor.

Yüzde 28,6’sı hane aylık gelirini 0-500 TL arasında olarak bildirirken, yüzde 28,6’sı 501- 1000 TL arasında olduğunu ifade ediyor. Katılımcıların yüzde 92,9’u herhangi bir sosyal güvenlik kaydı bulunmadığını belirtiyor.

NEGATİF DÜŞÜNENLERİN ORANI YÜZDE 15

“Şehir sakinlerinin sizlere yaklaşımını değerlendirmenizi istersek ne dersiniz ?” sorusuna Suriyelilerin yüzde 46,9’u “Beslenme barınma gibi temel ihtiyacımızı karşılamamızda yardımcı oldular.”, yüzde 30,6’sı “Bizi bağırlarına bastılar.” derken, yüzde 6,1’i “Fikrim yok.” diyor.

Katılımcıların yüzde 5,1’i “Ayrımcı yaklaştılar.”, yüzde 4,1’i “Dışladılar.”, yüzde 4,1’i “Kimseden yardım görmedik.”, yüzde 2’si “Kötü davrandılar.” derken, toplamda yüzde 15,3 gibi bir oran negatif bir duruma işaret ediyor.

“Bu şehirde/ülkede kendinizi güvende hissediyor musunuz?” sorusuna Suriyelilerin yüzde 76,5’i “evet”, yüzde 12,3’ü “hayır” cevabı verdi.  Yüzde 11,2’si ise kararsız olduğunu ifade ediyor.

MADDİ DESTEK DEVLETTEN DEĞİL YAKINLARINDAN

“İhtiyaçlarınızı karşılayabilmek için size maddi yardımda bulunan kurumlar/kişiler var mı? Varsa kimlerdir?” sorusuna ise, Suriyelilerin yüzde 31,6’sı maddi bir yardım görmediğini, yüzde 27,6’sı “Bu ülkede vatandaş olan yakınlarımız ve akrabalarımızdan maddi destek gördük.” cevabını veriyor.

Ayrıca yüzde 9,2’si valilik/kaymakamlık, yüzde 9,2’si muhtarlık, yüzde 8,2’si sivil toplum örgütleri, yüzde 6,1’i belediyeden yardım aldıklarını söylüyor.

ÜLKELERİNE DÖNMEK İSTEYENLERİN ORANI YÜZDE 56

“Şehirde yaşayan vatandaşlardan bir talebiniz var mı?” sorusunu da cevaplayan Suriyeli mültecilerin yüzde 71,4’ü “Hayır”, yüzde 28,6’sı “Evet” dedi. Soruya “Evet” cevabını veren yüzde 28,6’lık kesim taleplerinin ne olduğuna ise, yüzde 42,8’i “Bizi dışlamasınlar”, yüzde 21,4’ü “Bizlerle kardeşçe yaşamayı kabul etsinler”, yüzde 17,9’u “Ev kirası konusunda yardımcı olsunlar”, yüzde14,3’ü “Sosyal yardım”, yüzde 3,6’sı “İş yerimde emeğim sömürülmesin” cevabını veriyor.

Mültecilerin yüzde 56,1’i ülkelerine dönmek istediğini belirtirken, yüzde 43,9’u dönmek istemediğini beyan ediyor.

SURİYELİLER ŞEHRİ DEĞİŞTİRDİ

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının aynı araştırmada verdiği cevaplar ilginç sonuçlar ortaya koydu:

“Sizce göç şehrinizi değiştirdi mi?” sorusuna karşılık yüzde 52,4’ü “Evet, çok değişti.”, yüzde 42,9’u “Değişti.”, yüzde 3,7’si “Değişmedi.” ve sadece yüzde 1’i “Hiç değişmedi.” diyor.

“Evet çok değişti” ya da “Değişti” diyen katılımcılara “Göçle beraber şehrinizde sizce neler değişti?” sorusuna, yüzde 19,5’i “Sosyo-ekonomik yapı değişti.” derken, yüzde 19’u “Suç oranı arttı, güvenlik düzeyi düştü.” dedi. Yüzde 14,8’i “Şehirde işsizlik arttı.”, yüzde 13,8’i “Kültürel yapı değişti.” diye düşünüyor.

“Yaşanan göç hayatınızı nasıl etkiledi?” sorusunu cevaplayan yerli halkın yüzde 80,4’ü göçlerin hayatlarını olumsuz etkilediğini düşünüyor. Toplamda sadece yüzde 4,8’i olumlu etkilediği görüşünde. Yine yüzde 76,7’si göçleri desteklemezken, toplamda destekleyenlerin oranı yüzde 14,7’de kalıyor.

BİRLİKTE YAŞAMAK İSTEMİYOR

Yerli halkın yüzde 71’i Suriyelilerle yaşamaktan/çalışmaktan memnun değilken; toplamda yüzde 17,6’sı memnun olduğunu belirtiyor. Araştırmaya göre, “Hiç memnun değilim.” diyen görüşmecilerin ilk sıradaki cevabı yüzde 18,5 ile “Toplumda kargaşa ve huzursuzluğa sebep oldular.” diyor.

İkinci sırada yüzde 16 ile “İşsizliğe sebep oluyorlar.” cevabını verirken, “Memnun değilim.” diyenlerin ilk sırasını ise yüzde 32,4 ile “Kültürel dokuya zarar veriyorlar.” cevabı aldı.

Memnun ve çok memnun olduklarını söyleyenlerin ilk sıradaki cevapları ise, “İyi insanlar olduklarını düşünüyorum.” şeklinde. “Suriyeliler ile aynı binada yaşamak sizi rahatsız eder mi?” sorusuna araştırma grubunun yüzde 42,9’u “Evet”, yüzde 40’ı “Hayır” ve yüzde 17,1’i ise “Kararsızım” diyor.

KÖTÜ GİDİŞATTAN MÜLTECİLER SORUMLU TUTULUYOR

“Şehrinize göç edenlerle ilişkilerinizi değerlendirmenizi istesek ne söylersiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 26,7’si “Hiç karışmıyorum, uzak duruyorum.” derken, yüzde 19’u “Şehrimize huzursuzluk ve kargaşa getirdiklerini düşünüyorum.”, yüzde 17,1’i “Hakkımız olan imkânlara onların sahip olduğunu düşünüyorum.” ve yüzde 15,7’si ise “Kötü ekonomik durumun sorumlusu olarak görüyorum.” diyor.

Diğer katılımcıların yüzde 9,5’i “Beslenme, giyim, barınma gibi ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için çaba sahibiyim.” derken, yüzde 7,6’sı “Şehre alışmaları için yardımcı oluyorum.” ve yüzde 4,4’ü ise “Yakın komşuluk ilişkileri içindeyiz.” diye ifade ediyor.

EVLERİNE DÖNSÜN DİYENLER YÜZDE 77

“Suriyeli göçmenlerin dönmesini ister misiniz?” sorusuna 100 kişiden 77,2’si “Evet” derken; yüzde 17,1’i “Kendileri buna karar vermeli.”, yüzde 3,8’i “Kararsızım.” ve yüzde 1,9’u ise “Hayır.” diyor.

Mülteci Suriyelileri fuhuşa zorlama soruşturması: İmam ve iki asker açığa alındı

Gündem

Libya’ya aşı verdik inşaat aldık troller coştu: Sancak teslimidir

Erdoğan’ın Libya Heyetiyle yaptığı görüşme sonrası açıkladığı 150 bin doz aşı hibesi tepki toplarken, AKP’li sosyal medyada kullanıcısı Abdurrahman Uzun’dan skandal ‘sancak’ paylaşım geldi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi ziyaret eden Libya heyetindeki Millî Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe ile ortak basın toplantısında konuştu.

HİBE 150 BİN AŞI

Erdoğan ve Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, iki ülke arasında 5 anlaşma imzalandı. Bu kapsamda, ‘Libya’da Elektrik Santrali Yapımına İlişkin Protokol’, ‘Libya’da 3 adet Elektrik Santrali İnşasına İlişkin Mutabakat Zaptı’, ‘Trablus Havalimanı Yeni Uluslararası Terminal İnşasına İlişkin Mutabakat Zaptı’ ve ‘Trablus’ta Yeni Bir Alışveriş Merkezi İnşasına İlişkin Mutabakat Zaptı’ imza altına alındı.

Libya ile kader birliği yaptıklarını söyleyen Erdoğan, “Bu vesileyle Korona belasının yaygın şekilde devam ettiği sürede yarın 150 bin doz aşıyı da kendilerine teslim edeceğiz” dedi.

SIRADA MUSUL KERKÜK KIRIM….

Erdoğan’ın aşı açıklaması sosyal medyada tepki topladı. Vatandaşlar aşısız  öğretmenlerin yüz yüze eğitim yapmak zorunda olduğu halde Libya’ya aşı gönderilmesine tepki gösterdi.

Öte yandan, AKP’li sosyal medya kullanıcısı Abdurrahman Uzun’dan ilginç bir paylaşım geldi. Libya Heyetinin Türkiye ziyaretinin basit bir ziyaret olmadığını vurgulayan Uzun: “Libya Heyetinin tam kadro ülkemize gelmesi bir ziyaret değil bir sancak teslimidir. Emanetler tek tek geri alınacak. Kıbrıs’tan başladık. Şuana kadar Afrin, İdlib, Ayasofya, Karabağ, Trablusgarp…. Sırada Musul, Kerkük, Kırım, Balkanlar, Yemen, Kudüs ve Medine… inşallah” ifadelerini kullandı.

Moskova Ukrayna’ya İHA-SİHA satışı konusunda Ankara’yı uyardı

Okumaya devam et

Gündem

Cumhuriyet savcısı kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırdı

Sırası gelmeden doktorun odasına giren ve kendisini muayene etmeyen doktora kızan Osmaniye Cumhuriyet Savcısı doktoru gözaltına aldırdı. Savcı, doktor Kemal Gökhan Günel’i tehdit de etti. Meslektaşlarına destek olmak amacıyla Devlet Hastanesi’nden 50 kadar doktor Osmaniye Adliyesi önünde bekliyor.

BOLD  – Osmaniye Devlet Hastanesi ortopedi bölümüne gelen cumhuriyet savcısı, sırası gelmeden girdiği doktorun odasında kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırdı.

Edinilen bilgiye göre, daha önce farklı bir doktorda muayene olan Osmaniye Cumhuriyet Savcısı Mehmet B., bugün Osmaniye Devlet Hastanesi ortopedi bölümüne gelerek iddiaya göre Ortopedi Uzmanı Doktor Kemal Gökhan Günel’in odasına girdi. Kendisinin savcı olduğunu söyleyen Mehmet B., doktordan kendisini muayene etmesini istedi.

Sözcü’nün haberine göre içeride başka bir hasta olduğunu söyleyen Doktor Kemal Gökhan Günel, ayrıca Savcı Mehmet B.’ye daha önceki doktoruna kontrol olması gerektiğini, bu şekilde kendisini muayene edemeyeceğini belirtti. Bunun üzerine iddiaya göre Savcı Mehmet B., kendisini muayene etmeyen doktorun gözaltına alınması için polise talimat verdi. Olayın duyulması üzerine hastane yönetimi ve diğer doktorlar meslektaşlarının bu şekilde gözaltına alınmaması için Doktor Kemal Gökhan Günel’in odasının önüne gelerek gözaltı işlemine engel olmak istediler.

“TERS KELEPÇE YAPIN EMNİYETE GÖTÜRÜN TALİMATI VERDİ”

Daha sonra doktor Kemal Gökhan Günel başka bir araçla Osmaniye İl Emniyet Müdürlüğüne ifade vermeye gitti. Yaşadığı olayın tamamıyla savcının nüfuzunu kullanmak olduğunu belirten Doktor Kemal Gökhan Günel, “Hasta muayene ediyordum. Sert bir şekilde kapı çaldı, birdenbire içeri bir şahıs girdi. Kendisinin savcı olduğunu söyledi ve muayene etmemi istedi. Ben de içeride hasta varken bu şekilde muayene edemeyeceğimi bildirdim. Durumunu anlattı, sonra kontrolünün geldiğini söyledi. Ben de kendisine muayene ve tedavi olduğu ve kendisinin takibinin yapıldığı ilk hekimden muayene olması gerektiğini ilettim. Odamda bana bağırdı çağırdı. ’Şimdi senle görüşeceğiz, sen beni nasıl muayene etmezsin’ dedi. Ben ve hemşirem odamdan çıktık. Bir süre sonra geri geldim. Hastalarım odanın önünde birikmiş şekilde duruyor. Odama girdiğimde savcı bey hala odadan gitmemiş. Sonra ‘ters kelepçe yapın emniyete götürün’ şeklinde polise talimat vermiş. Hastaneye polisler geldi. Üstelik ben olay saatinde hastanede nöbetçi doktordum” dedi.

Osmaniye Devlet Hastanesi’nden yaklaşık 50 kadar doktor, meslektaşlarına destek olmak için Osmaniye Adliyesi’nde bekliyor.

Okumaya devam et

Gündem

Tam kapanmada son söz Erdoğan’ın

Bilim Kurulu toplantısı sonrası kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir süredir gündemi meşgul eden tam kapanmayla ilgili yarınki Kabine Toplantısını işaret etti.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. Koca, gazetecilerin “Tam kapanma veya farklı önlemler söz konusu olacak mı?” sorusunu yanıtladı.

ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Konuyla ilgili sorulara Koca: “Bugün Bilim Kurulu özellikle bu çerçevede yarından itibaren Ramazan’ın başlamasıyla birlikte. Ne gibi tedbirler alınabilir? Önerilerimiz neler olabilir diye. Genel kapsayıcı bir şekilde, alternatifli bir hazırlık yapıldı. Öneri anlamında. Yarın Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında kabine toplantısı var. Kabine toplantısında alternatifli kapsayıcı önerileri sunmuş olacağız. O çerçevede zaten Sayın Cumhurbaşkanımız devamında alınan kararları uygun gördükleri halinde açıklayacak” dedi.

Yoğun bakımda doluluk oranına ilişkin de konuşan Koca: “Vaka sayısının daha yoğun olduğunu, aynı oranda hasta sayımızın daha artmadığını rakamlarda görüyorsunuz. Sağlık altyapımızda ciddi sorunların olmadığını söyleyebilirim. Yatak doluluk oranında yüzde 56.3. Servis yatağında bir sorun yok. Erişkin yoğun bakımda doluluk oranı yüzde 71.3. Yani yüzde 30’a yakın kapasitemizin olduğunu bu da 10 bin hasta anlamına geliyor” dedi.

SORUN YAŞANAN 6 KENT

Bazı illerin yoğun bakım ünitelerinde doluluktan dolayı sorunların yaşandığını belirten Koca: “Yüzde 80’in üzerinde olan iller Sinop, İzmir, Çanakkale, Bartın, Edirne ve Rize’de. Bu illerde, yüzde 80’nin üzerinde diğer illerde ise yüzde 80’in altında erişkin yoğun bakım doluluk oranı. Önümüzdeki dönemde bir sorun yaşanırsa elettik vakalar ve genel düzenlemeyle korona için ayrılan yoğun bakım sayımızı arttırarak herhangi bir sorun olmayacağını söyleyebilirim” dedi.

Moskova Ukrayna’ya İHA-SİHA satışı konusunda Ankara’yı uyardı

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0