Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Apple’ın erimesi niçin durdurulamıyor?

Sadece dört ay önce dünyanın en değerli şirketi olan Apple'ın piyasa değeri 428 milyar dolar eridi.

2018 yılı eylül ayında piyasa değeri 1 trilyon doları geçerek ABD tarihinin en değerli şirketi olan Apple sadece 4 ayda 428 milyar dolar eridi. Peki, Apple’ın değer kaybı niçin durdurulamıyor?

BOLD- ABD tarihinde piyasa değeri 1 trilyon doların üzerine çıkan ilk halka açık şirket unvanını kazanan Apple, unvanını sadece iki ay koruyabildi.

2 kasım 2018’de 1 trilyon doların altına düşen piyasa değeri, 3 ocak 2019’da adeta dibe vurdu. Böylelikle Apple son iki ayda 380,25 milyar dolar, toplamda ise 428,25 Milyar dolar (yüzde 38,82) değer kaybı yaşadı.

Peki, Apple ABD’nin en değerli şirketi olduktan kısa süre sonra neden bu krize girdi?

TOPLAM GELİRİN YÜZDE 62’Sİ IPHONE’DAN

AA’nın analizine göre, toplam gelirinin yüzde 62’sini iPhone satışlarından elde eden Apple, müşterilerine farklı ürünler de (iPad, iPod, Mac, iWatch) sunmasına rağmen iPhone’un ikamesini oluşturamadı. Yani şirketin varlığını sürdürebilmesi için iPhone satışları hâlâ hayati öneme sahip.

1 Kasım 2018’de Apple Genel Müdürü (CEO) Tim Cook’un bundan sonra Apple’ın satış rakamlarını paylaşmayacağını, sadece elde edilen satış gelirlerinin açıklanacağını bildirmesi ise büyük bir soru işareti oluşturdu. Zira Apple’ın bu açıklamasının akabinde piyasa değeri 1 trilyon doların altına düştü.

İNSANLAR ESKİSİ KADAR YENİ TELEFON ALMIYOR

Bu gelişmeye paralel olarak IDC’nin (International Data Corporation) açıkladığı rapora göre dünya genelinde akıllı telefon satışlarının yüzde 8 oranında düştü. Yani insanlar artık eskisi kadar telefon değiştirme ihtiyacı duymuyor.

Satışlarının sonsuza kadar artarak devam etmeyeceğini 2014 yılında öngören Apple, ürün farklılaştırmasına giderek 6 Plus’ı piyasaya sürmüş ve böylelikle pazarın talebine de karşılık verdiğini göstermişti. Yani daha geniş ekrana sahip telefonlar üretmişti, ancak fiyat farkıyla.

Plus serilerinin fiyatlarını normal iPhone modellerine göre artırarak satışa sundu ve bu sayede daha az ürün satışı gerçekleşse bile satış gelirlerini korumaya çalıştı. Bu stratejinin 2018’in son çeyreğine kadar işlediği görülüyor.

Apple CEO’su Tim Cook şirketi krizden çıkarmaya çalışıyor.

20 YILDA İLK KEZ SATIŞ TAHMİNİNİ DÜŞÜRDÜ

Ancak Tim Cook, 29 Aralık 2018 tarihli açıklamasında yeni iPhone modellerinden elde edilen gelirin beklentiyi karşılamadığını, 2019 yılı için satış beklentilerini düşürdüklerini aktarmıştı. Böylece Apple 20 yıldır ilk kez satış tahminini düşürmüş oldu.

Eğer Apple, düşürülen satış beklentilerine rağmen yine de bu beklentileri karşılayamaz ise ne olacak?

TÜKETİCİ DE GÜVEN KAYBI OLUŞTU?

Gelirleri etkileyen diğer bir faktör de Apple’ın iPhone kullanıcılarına çok farklı özellikler sunmamakla birlikte son iPhone modellerine de fahiş fiyatlandırma uygulayarak piyasaya sürmesi oldu.

Ayrıca iPhone kullanıcıları en büyük güven kaybını, Apple’ın sürüm güncellemeleri vasıtası ile eski iPhoneları yavaşlatma ve batarya sorunu oluşturmaya çalışarak kullanıcıları yeni iPhone almaya zorlaması olayı ile yaşadı. Tüketici bu uygulamalara yeni model almayarak tepki gösterdi.

TİCARET SAVAŞI ÇİN GELİRLERİNİ VURDU

Apple’ın performansını etkileyen diğer önemli faktör de elbette ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşı. Gelirlerinin yaklaşık yüzde 25’ini Çin’den sağlayan Apple için bu savaş çok büyük bir darbe oldu. Apple’a rakip olan firmaların bu dönemde özellikle Çin pazarında gücünü artırması ile Apple daha da büyük bir çıkmaza girdi.

Özellikle Huawei’nin pazarını genişletmesi ve daha düşük maliyetlerle telefonlar üretmesi üzerine ABD ve Çin ticaret savaşı, özel sektörde Apple ve Huawei savaşı olarak yorumlanmaya başlandı.

2017’nin son çeyreğinde en güçlü rakibi olan Samsung’un satış rakamlarını yakalayan Apple (yüzde 18), 2018’in ilk çeyreğinden sonra Huawei’nin (yüzde 14) de gerisinde kaldı.

QUALCOMM İLE PATENT SAVAŞI DEVAM EDİYOR

Ayrıca, Çin teknoloji devlerinden olan Xiaomi (yüzde 9) ve Oppo (yüzde 9) ile Apple’ı takip etmekte. Apple ile Qualcomm arasında yaşanan patent savaşı da Apple’ın olumsuz gidişatında önemli rol oynamakta.

Qualcomm firması Apple’ın bazı iPhone modellerinde patenti kendisine ait olan ve batarya ömrünü uzatan pil teknolojisini kullandığı gerekçesiyle hukuki yollara başvurmuştu.

AÇILAN DAVALAR SATIŞLARI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Açılan davalar neticesinde, Almanya Münih Bölge Mahkemesi tarafından iPhone 7/7 Plus ve iPhone 8/8 Plus ürünlerinin satışı yasaklanmış ve mağazalarda bulunan bu ürünlerin ise toplatılmasına karar verilmişti.

Çin’de ise Fuzhou mahkemesince daha geniş kapsamlı bir karar verilmiş, bu karar neticesinde yukarıda sayılan ürünlerin yanı sıra iPhone 6, iPhone 6 Plus ve iPhone X modellerinin de satışı durduruldu.

Apple’ın piyasaya sürdüğü son model telefonların Almanya ve özellikle Çin gibi büyük bir pazarda satışının yasaklanması da ekonomik zorlukların bir başka nedeni olarak öne çıktı.

EKONOMİK DURGUNLUK APPLE’I DA ETKİLEYECEK

Apple’ı önümüzdeki dönemde bekleyen zorluklardan bir diğeri de dünya piyasalarının içinde bulunduğu ekonomik durgunluk. Apple, dünya çapında yaklaşık 500 satış mağazasına sahip olmasının yanı sıra, kendi ürünlerini satan ve destekleyen yüz binlerce perakende satış mağazasına da sahip olan global bir şirket.

Tam da bu sebeple, dünya piyasalarında doların yerel para birimleri karşısında değer kazanması, global pazarlarda Apple’ın satışlarının düşmesine sebep olan diğer bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye üzerinden yola çıkarsak, Apple’ın son sürümlerinden olan iPhone XS Max serisi 10,799 TL’den başlayan ve 13,999 TL’ye kadar çıkan satış fiyatlarına sahipken, Amerika’da ise bu fiyatlandırma 1.099 dolar ve 1.449 dolar bandında.

New York’ta aylık asgari ücret yaklaşık 2 bin 150 dolarken Türkiye’de asgari ücretin 2 bin 20 TL olmasını göz önünde bulundurursak, dünya genelinde Türkiye gibi yerel para birimi değer kaybetmiş olan ülkelerin pazarında Apple’ın yerinin günden güne azalması kaçınılmaz görünüyor.

ABD PİYASASININ YÜZDE 40’I APPLE’DA

Apple, ABD piyasasının yüzde 40’ını elinde bulundurmasına rağmen dünya çapında bu oran yüzde 12 seviyesinde.

Sonuç olarak Apple gelirlerinin büyük bir bölümünün iPhone satışlarından elde edilmesi, ABD-Çin ekonomik savaşı, dünya genelinde doların yerel para birimleri karsısında değer kazanması, yüksek fiyatlandırma ve akıllı telefon satışlarının azalması, Apple’ın piyasa değerinin düşmesine yol açan başlıca faktörler olarak öne çıkıyor.

iPhone satışları azaldı, Apple işe alımları azaltıyor

Ekonomi

TÜİK gerçek resmi göstermeye başladı: İşsizlik 250 bin kişi arttı

Geçen aydan itibaren işsizlik verilerini aylık olarak yayımlamaya başlayan TÜİK, eleştirilen işsizlik verilerini beklentiler yönünde açıklamaya başladı. Daha önce işsizliği azalmış olarak gösteren TÜİK, Şubat ayında 250 kişinin işsiz kaldığını duyurdu.   

BOLD – Pandemi dönemi boyunca açıkladığı bültenlerde işsizliğin azaldığını ifade eden TÜİK, artık gerçek verileri paylaşmaya başladı. TÜİK’in açıklamasına göre işsiz sayısı 2021 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre 250 bin kişi artarak 4 milyon 236 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,7 puanlık artış ile yüzde 13,4 seviyesinde gerçekleşti.

İŞSİZ SAYISI 4 MİLYON 236 BİNİ GEÇTİ

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre 250 bin kişi artarak 4 milyon 236 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,7 puanlık artış ile yüzde 13,4 seviyesinde gerçekleşti. İstihdam edilenlerin sayısı 2021 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre 22 bin kişi azalarak 27 milyon 477 bin kişi, istihdam oranı ise 0,1 puanlık azalış ile yüzde 43,4 oldu. İş gücü 2021 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre 226 bin kişi artarak 31 milyon 712 bin kişi, iş gücüne katılma oranı ise 0,3 puanlık artış ile yüzde 50,1 olarak gerçekleşti.

GENÇLER ARASINDA İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 27 BANDINDA

15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,4 puanlık artışla yüzde 26,9, istihdam oranı 0,3 puanlık azalışla yüzde 28,1 oldu. Bu yaş grubunda iş gücüne katılma oranı ise bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 38,5 seviyesinde gerçekleşti. Şubat ayında istihdam edilenlerin sayısı bir önceki aya göre tarım sektöründe 52 bin kişi, sanayi sektöründe 166 bin kişi azalırken inşaat sektöründe 37 bin kişi, hizmet sektöründe 157 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 17,4’ü tarım, yüzde 20,8’i sanayi, yüzde 6,0’ı inşaat, yüzde 55,8’i ise hizmet sektöründe yer aldı.

HER 3 İŞ GÜCÜNDEN BİRİ ATIL HALDE

Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel iş gücü ve işsizlerden oluşan atıl iş gücü oranı 2021 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre 1,2 puan azalarak yüzde 28,3 oldu. Mevsim etkisinden arındırılmamış işsizlik oranı bir önceki yılın aynı ayına göre 0,6 puan artarak yüzde 14,1 oldu. İşsiz sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre 206 bin kişi artarak 4 milyon 445 bin kişi olarak gerçekleşti. Mevsim etkisinden arındırılmamış istihdam oranı bir önceki yılın aynı ayına göre 0,7 puan azalarak yüzde 42,9 oldu. İstihdam edilenlerin sayısı 69 bin kişi artarak 27 milyon 150 bin kişi oldu. İş gücüne katılan sayısı 275 bin kişi artarak 31 milyon 595 bin kişi olarak gerçekleşti.

ARTAN KAYIT DIŞI ÇALIŞANLARIN ORANI YÜZDE 27.4’E ÇIKTI

Şubat ayında sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların toplam çalışanlar içindeki payını gösteren kayıt dışı çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı ayına göre 2,8 puan azalarak yüzde 27,4 olarak gerçekleşti. Tarım dışı sektörde kayıt dışı çalışanların oranı bir önceki yılın aynı ayına göre 3,6 puan azalarak yüzde 16,7 oldu.

“Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümünde bir arpa boyu yol alınamadı”

Okumaya devam et

Ekonomi

Esnafa 5 milyarı çok gören iktidar Kuzey Marmara Otoyolu için 18 milyar TL ek ödeme yapacak

İktidara yakın beş yandaş firma arasında yer alan Limak-Cengiz ortaklığı tarafından yapılan Kuzey Marmara Otoyolu’nda 18 milyar liralık ek maliyet ortaya çıktı. Bakanlıklar imza attıkları bu artış karşısında sessizliğe bürünürken muhalefet esnafa 5 milyar lira destek vermeyip yandaşlara 18 milyar ek maliyet ödeyecek olan AKP hükumetini eleştirdi.   

BOLD – CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kurtköy-Akyazı ve Kınalı-Odayeri kesimlerindeki olağanüstü ek maliyet artışlarını iki bakanlığın da sahiplenmediğini açıkladı. Ek maliyet artışının yaklaşık 18 milyar lirayı bulduğunu hatırlatan Akın, “Hazine Bakanlığı da Ulaştırma Bakanlığı da rekor artışla ilgili tek kelime edemiyor. Hesabını neden veremiyorlar? Ek maliyet artışı yüzde 50’yi geçiyorsa ortada çok açık bir rant vardır” dedi.

BAKANLIKLAR ATTIKLARI İMZALARI SAHİPLENMEDİLER

Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi’nin haberine göre CHP’li Akın, otoyol yapımı projelerinde ek maliyet artışının en fazla yüzde 20 oranında olmasının normal kabul edildiğini, bu oranın üzerindeki maliyet artışlarının ise haklı bir gerekçeye dayanması gerektiğini hatırlattı. Akın, bu kapsamda rekor oranda gerçekleşen ve milyarlarca doları bulan ek maliyet artışıyla ilgili hem borç üstlenim anlaşmasına imza atan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na hem de projeyi ihale eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na sorular yöneltti. İki bakanlık da verdiği yanıtta maliyet artışını sahiplenmedi.

SARAY’A YAKIN LİMAK-CENGİZ ORTAKLIĞI YAPIYOR

İktidara yakın beş yandaş firma arasında yer alan Limak-Cengiz ortaklığı tarafından yapılan Kurtköy, Akyazı kesiminde ek maliyet artışının yüzde 65,5 oranında, Koli-Kalyon ortaklığı tarafından yapılan Kınalı, Odayeri kesiminde ise yüzde 55,3 oranında gerçekleştiğini ifade eden Akın, bir buçuk sene önce yapıldığı anlaşılan ek maliyet artışlarının toplam tutarının 2 milyar 186 milyon 895 bin 114 dolar olduğunu dile getirdi.

ESNAFA 5 MİLYAR VERİLMEDİ, YANDAŞA TEK KALEMDE 18 MİLYAR VERİLİYOR

Bakanlıklardan gelen yanıtları değerlendiren Akın, “Kuzey Marmara Otoyolu’nun iki kesimindeki ek maliyet artışları toplam maliyetin yarısını geçiyor. Ek maliyet demek yandaşların ballı, kaymaklı garantilerinin süresi ve bedelinin de artması demektir. 2 milyar 186 milyon dolar 895 bin dolarlık ek maliyet artışının güncel kura göre toplam tutarı 17 milyar 830 milyon TL’yi buluyor. Esnafa verilen toplam desteğin tutarı bile 5 milyar TL etmezken, yandaşlara tek kalemde bunun neredeyse dört katı sağlanıyor ” dedi.

Vatandaşa soğan patates, Erdoğan’a 5 milyonluk 2. Mercedes

Okumaya devam et

Ekonomi

Gözler yeni başkanda: Alınacak faiz kararı doların yönünü belirleyecek

Politika faizini artırdığı için görevden alınan Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın yerine faiz artışına karşı olan Şahap Kavcıoğlu getirildi. Piyasalar bu hafta perşembe günü Merkez Bankasının alacağı faiz kararını bekliyor.

BOLD – Bugün işsizlik rakamlarının açıklanmasıyla haftaya başlayacak olan ekonomi gündemi, hafta sonuna kadar oldukça yoğun geçecek. Piyasaları yakından ilgilendiren işsizlik rakamlarının yanı sıra sanayi üretimi, bütçe dengesi verileri peş peşe açıklanacak. Konut satışları da yeni haftada açıklanacak olan veriler arasında. Perşembe günü ise gözler Merkez Bankası’nın alacağı faiz kararında olacak.

İŞSİZLİK RAKAMLARI ARTIK AYLIK AÇIKLANIYOR

TÜİK, 10 Mart’tan itibaren işsizlik verilerini üçer aylık dönemler halinde değil, aylık olarak açıklamaya başladı. Ayrıca işsiz sayısı hesabında da değişiklikler yapıldı. Bugün saat 10’da TÜİK işsizlik verilerini açıklayacak. Geçen ay yapılan açıklamada Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre bin kişi azalarak 3 milyon 861 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,4 puanlık azalış ile yüzde 12,2 seviyesinde gerçekleşti.

PANDEMİYE RAĞMEN SANAYİ ÜRETİMİNİ ARTTI

Yeni haftanın bir diğer önemli verisi de sanayi üretimi olacak. TÜİK tarafından açıklanacak olan şubat ayı verisi salı günü saat 10.00’da duyurulacak. Sanayi üretimi ocakta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,4, bir önceki aya göre yüzde 1 arttı.

DOLARIN YÖNÜNÜ FAİZ KARARI BELİRLEYECEK

Yeni haftanın piyasaları yakından etkileyecek en önemli kararı, Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan faiz oranları olacak. Merkez Bankası, politika faizini geçen ay piyasa beklentilerinin üzerinde 200 baz puan artırdı, Başkan Naci Ağbal ise görevden alındı. Yaklaşık dört buçuk ay görevde kalan Ağbal’ın yerine de eski AKP milletvekili Şahap Kavcıoğlu atandı. Şimdi piyasalar Merkez Bankası’nın alacağı faiz kararını bekliyor. Doların yönünü faize de karşı olan yeni başkanın alacağı kararlar belirleyecek.

Putin’den Erdoğan’a Montrö ayarı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0