Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Yargıda Birlik Platformu’nun takviminin üzerindeki cümle

Yargıda Birlik Platformu’nun Adliyelerde dağıttığı takvimlerin üzerinde yazan bir cümleyi yorumlayan Mustafa Erdoğan: “AKP döneminin ruhunu anlamak için pahabiçilmez” dedi.

Hükümete yakın Hakim ve Savcıların oluşturduğu Yargıda Birlik Platformu, Adliyelerdeki tüm hakim ve savcılara takvim dağıttı. Takvimin üzerinde yazan bir cümleyi, Hukuk Profesörü Mustafa Erdoğan yorumladı.

Mustafa Erdoğan’ın yazısı şöyle:

Ahmet Battal’ın bugünkü köşe yazısından öğrendiğime göre, ‘’Yargıda Birlik Derneği’’nin bastırıp dağıttığı ve Adliyelerde bazı hâkim ve savcıların masalarının üzerinde bulundurdukları bir masa takviminde şu motto yer alıyormuş:

“Ne zulüm, ne merhamet, sadece adalet için”

Hukuk Profesörü olan Ahmet Battal’ın –galiba nezaketen- anlam vermekte zorlandığı bu mottonun bana düşündürdüklerini sizinle paylaşmak isterim.

Makemelerin hukuk yoluyla ‘’adalet dağıttıkları’’ varsayıldığına, daha doğrusu adalet dağıtmaları gerektiği kabul edildiğine göre, hâkimlerin görevlerini yaparken temel kılavuzlarının normal olarak adalet olması beklenir.

Meşhur Roma vecizesinde dendiği gibi: Fiat justitia pereat mundus: ‘’Adalet yerini bulsun da isterse dünya yıkılsın!’’

Hadi onu geçtik, Türkçedeki ‘’Adalet mülkün temelidir’’ vecizesi neden yetmiyor bu ‘’iktidara yakın’’ yargıç ve savcılara da, ‘’adalet’’in yanında –sözde eleştirel bağlamda da olsa- ‘’zulüm’’ ve ‘’merhamet’’e de yer veren bir cümleyi kendilerine kılavuz ediniyorlar.

En başta, ‘’merhamet’’in adaletin karşısında, üstelik ‘’zulüm’’le birlikte konuşlandırılmasında sizce bir tuhaflık yok mu?…

Elbette tuhaf ama onlar için öyle olmayabilir, çünkü belki de onların asıl derdi adalet değerini vurgulamak değil, kendilerinin ‘’adaleti’’nin acımasız olduğunu hatırlatmak.

Aslında demek istiyorlar olabilirler ki, ’’biz (sözde) adaleti yerine getirirken kimseye acımaz, merhamet etmeyiz.’’

Öte yandan, adaletin zulmün karşıtı olduğu zaten apaçık değil midir?…

Öyleyse, hiç gerek olmadığı halde zulüm kelimesini neden o talihsiz mottoya dahil etmişler?… Yoksa, böylece adaletten asıl anladıklarının acımasızlık olduğunu gözlerden saklamak mı istiyorlar?…

Eğer öyleyse, zulüm karşıtlığı gösterisi bir tür ‘’rüşvet-i kelâm’’ onlar için.

Belki de böylece, ‘’adalet dağıtmak’’ adı altında, hak-hukuk tanımaz bir ‘’Devlet buyrukları sistemi’’nin acımasız ve ruhsuz icracıları olmaya talip olduklarını anlatmak istiyorlardır.

Her ne hal ise, bana öyle geliyor ki, bu söz hem AKP döneminin ruhunu, hem de AKP misyonerlerinin psikolojisini anlamak bakımından paha biçilmez değerdeki bir ipucudur.

Politika

Berat Albayrak’ın istifasıyla ilgili anket: Yüzde 90 başarısız buldu

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifası sonrası yapılan anket sonucunu paylaştı. Araştırmada “Berat Albayrak’ın istifasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna vatandaşların yüzde 90,2’si “Başarısız bir bakandı, istifasına sevindim” diye görüş bildirdi.

BOLD – Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, Hazine ve Maliye Bakanlığından istifa eden Berat Albayrak’la ilgili yaptığı anketin sonucunu paylaştı.

“Berat Albayrak’ın istifasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 9,8’i “Başarılı bir bakandı istifasına üzüldüm” cevabı verdi. Yüzde 90,2 ise “Başarısız bir bakandı, istifasına sevindim” dedi.

Ankete katılanların yüzde 72’si Berat Albayrak’ın istifasını sosyal medyadan öğrendiğini söylerken, yüzde 12,1 televizyon, radyo ve gazeteden, yüzde 15,8 ise eş, dost ve tanıdıklarından öğrendiğini söyledi.

AKP VE MHP SEÇMENİ ‘EKONOMİK KRİZ VAR’ DEDİ

Ankette “Türkiye’nin bir ekonomik kriz içinde olduğunu düşüyor musunuz?” sorusuna AKP seçmeninin yüzde 24,9′ u “evet, ekonomik kriz var” derken MHP’de bu oran yüzde 57,2 olarak kaydedildi. AKP’ seçmeninin yüzde 36,8’i az da olsa kriz var, yüzde 38,3’ü ‘hayır, hiç yok” cevabı verdi. MHP seçmeninin yüzde 13,1’i az da olsa var, yüzde 29,7’si ‘hayır, hiç yok” görüşü verdi.

ERKEN SEÇİM DİYENLERİN ORANI YÜZDE 39.1

Ankette vatandaşlara erken seçim isteyip istemedikleri de soruldu. Erken seçim olmasını isteyenler yüzde 39,1, erken seçime karşı çıkanların oranı ise yüzde 48,5 olarak kaydedildi. Erken seçim için “kararsızım” diyenlerin oranı ise 12,4 oldu.

Yargıda reform ancak HSK’nın yapısının değiştirilmesiyle olur

Okumaya devam et

Politika

Akşener: İktidar seçime gitmek mecburiyetinde kalacak 2023’e götüremez

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, AKP’nin Cumhurbaşkanlığı sistemiyle Türkiye’yi taşıyamadığını belirterek, “Dolayısıyla seçime gitmek mecburiyetinde kalacak. Bugünkü sistemle 2023’e götüremez” dedi.

BOLD – Meral Akşener, parti çalışmaları kapsamında gittiği Trabzon’da Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’ı ziyareti sırasında erken seçim tartışmasıyla ilgili konuştu.

Akşener şunları söyledi:

BUGÜNKÜ SİSTEMLE 2023’E GÖTÜREMEZ

“Şimdi anlaşılıyor ki bu noktaya adım atma imkanları yok. Çünkü Sayın Arınç, Sayın Cemil Çiçek, onların yaptığı konuşmaların üzerine 3 gün sonra Sayın Erdoğan’ın rencide olması enteresan bir durum. Böyle bir durumda iktidar partisi bu sistemle partileri taşıyamıyor, bu sistemde Türkiye’yi taşıyamıyor. Dolayısıyla seçime gitmek mecburiyetinde kalacak. 2023’e götüremez, bugünkü sistemle.

DEMOKRASİNİN ÖZELLİĞİ SEÇİMDİR

Gitmeyi ister mi? İstemeyebilir. Ama İyileştirilmiş, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçme konusunda bir adım söz konusu değilse, o zaman da muhalefet partileri olarak ‘Bunu taşıyamıyor Türkiye, bu yanlış bir sistem oldu. Bu sistemle Türkiye nefes alır’ diyoruz. İhmal edilen bir de seçmen var. Muhalefet erken seçim ister ama sayı yetmiyor. Paraya ihtiyacı var Türkiye’nin yatırım gelmiyor bu sistemle de gelmez. Onun için seçimle çıkılır. Demokrasinin özelliği seçimdir, seçmenin iradesidir.”

AKP’li vekilin araba gafının faturası tutanak memuruna kesildi

Okumaya devam et

Politika

AKP’li vekilin araba gafının faturası tutanak memuruna kesildi

Nilgün Ök

“18 yıl önce araba yoktu” sözü ile gündem olan AKP Milletvekili Nilgün Ök’ün gafının faturası tutanak memuruna kesildi. Ök’ün aslında “Yerli araba yoktu” dediğini bildiren Meclis Başkanlığı, sözü tutanağa geçiren görevlinin istifa ettiğini duyurdu.

BOLD – TBMM Başkanlığı, “18 yıl önce Türkiye’de araba yoktu” diyen AKP Milletvekili Nilgün Ök’ün aslında “Yerli araba yoktu” dediğini belirterek, sözleri tutanağa geçiren görevlinin istifa ettiğini duyurdu.

RESMİ KAYITLAR “18 YIL ÖNCE TÜRKİYE’DE ARABA MI VARDI?” ŞEKLİNDE

TBMM’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2021 bütçe görüşmeleri sırasında AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök’ün, 18 yıl önce Türkiye’deki arabalara ilişkin sarf ettiği sözler gündemdeki yerini hâlâ koruyor. Meclis’in resmi tutanaklarına göre Ök, “18 yıl önce Türkiye’de araba mı vardı?” dedi. Bu ifadeleri kamuoyunda tartışma oluşturan Ök, “Yerli araba yoktu” dediğini söyleyerek Meclis Başkanlığı’na başvurdu. Meclis Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada Nilgün Ök’ün “Yerli araba” dediği belirtilerek, sorumlu memurun istifa ettiği bildirildi.

SORUMLULUĞU ÜSTLENEREK İSTİFA ETTİ

Bütçe görüşmeleri sırasında bir vekile ait ifadelerin tutanakta değiştirildiğine ilişkin iddialarla ilgili inceleme başlatıldığı belirtilen açıklamada, “TBMM Tutanak Hizmetleri Başkanlığı bünyesinde yapılan değerlendirmede, incelenmemiş tutanak üzerinde bir değişiklik yapıldığı, bir kaç saat içinde ise ses kayıtlarının incelenmesi neticesinde tutanağın ilk haline döndürüldüğü tespit edilmiştir. İncelenmemiş tutanak üzerinde değişiklik işlemini yapan Tutanak Hizmetleri Başkan Yardımcısı, söz konusu işlemle ilgili sorumluluğu üstlenerek görevinden istifa etmiştir” denildi.

 

Hizmet Hareketi gönüllülerine hakaret ve saldırıya ‘ağır ceza’

Okumaya devam et

Popular