Bizimle iletişime geçiniz

Politika

HDP, 24 Haziran’ın ikinci turuna hazırlanıyor

HDP, Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, aday çıkarmadıkları büyükşehirlerde, 24 Haziran’ın ikinci turunu yapacaklarını söyledi. Kimse ile pazarlık da ittifak da yapmadıklarını dile getirdi.

BOLD-HDP’nin, bazı büyükşehirlerde aday çıkarmama stratejisi, tartışılmaya devam ediyor. HDP, AKP ile de Millet ittifakı ile hem pazarlık hem de gizli ittifak yapmakla suçlanıyor. Temelli bu durumu, “Şimdi bütün bordrolu gazeteciler televizyonlara üşüşmüşler, sabahtan akşama kadar bizim ittifakımızı konuşuyorlar” sözleri ile özetledi.

KİRLİ İTTİFAK İÇİNDE OLANLAR BİZİ KENDİLERİ GİBİ SANMASIN

Suçlamalara cevap veren Sezai Temelli, “Biz kimseyle pazarlık yapmadık, ittifak yapmadık. Biz Ankara kulislerinde zaman harcamadık. Biz bütün zamanımızı halkla beraber, sokaklarda, meydanlarda, iş yerlerinde demokrasi barış mücadelesi için harcadık. Bunu bilmeyenler her türlü kirli ittifak içinde yoğrulanlar, bizi de kendileri gibi bir parti sanmasınlar” dedi.

BAZI KENTLER 2. TURU GERÇEKLEŞTİRECEK

Türkiye’de iktidar olma olanağının olmadığı yerlerde demokrasi güçlerinin gücüne güç katma kararında olduklarını dile getiren Temelli, “Olanca gücümüzle AKP-MHP blokuna karşı yan yana geleceğiz. 24 Haziran seçimlerine giderken bir ikinci tur vardı. Seçimler ikinci tura kalmadı ama şimdi öyle kentler var ki bu ikinci turu gerçekleştirecek. O yüzden de diyoruz ki bazı yerlerde aday çıkartmıyoruz” ifadelerini kullandı.

YSK AKP’NİN BİLGİ MERKEZİ GİBİ ÇALIŞIYOR

Temelli, iktidarın gözünü kararttığını dile getirerek, “Herkese talimat yağdırıyorlar. Kaymakama, emniyet müdürlerine, valilere, jandarma komutanlarına. Sanırsınız ki bütün bu kamunun görevlileri, bütün bu kurum ve kuruluşlar AKP’nin yerel teşkilatı. YSK bile AKP’nin bilgi işlem merkezi gibi çalışıyoruz. Nerede bu Cumhur İttifakı’na seçim kazandırılabilir, bunun mühendisliğini yapıyor” dedi.

BİNLERCE SAHTE SEÇMEN KAYDI BULDUK

Temelli şunları söyledi: “Her yerde teşhir ettik. Bütün her yerde binlerce sahte seçmen kaydını bulup önlerine koyduk, teşhir ettik. Hatalı işlem olduğunu belirtip düzelteceklerini söylüyorlar. Bir kısmını düzeltip bir kısmını düzeltmeyeceklerini çok iyi biliyoruz. Bütün bunlara rağmen bizler sandıklarımıza sahip çıkacağız. Oylarımıza sahip çıkacağız, siyasi irademize, geleceğimize sahip çıkacağız.”

HİLE İLE KAZANMAYI ADET EDİNDİLER

Temelli, AKP’nin hile ve şaibe ile seçim kazanmayı adet haline getirdiğini belirtti. “Ama 1,5-2 puanlık hile ve şaibe ile bir meşruiyet var edemezsiniz. Bu meşruiyeti var edemediği için de zulmüne ve şiddetine devam ediyor. Bizi terör örgütü olarak nitelendirip aklınca HDP’nin oylarını alabileceğini sanıyor. Eğer bir terör arıyorsa, kendi teşkilatlarına dönüp baksın. Nasıl halka şiddet uygulandığına, o yereldeki baskı politikalarına baksın.” ifadelerini kullandı.

AKP-MHP BLOĞU DİKTATÖRLÜK HAYALLERİ GÖRÜYOR

Temelli sözlerini şöyle noktaladı: “Bugünkü iktidar AKP-MHP bloku, Erdoğan rejimi, faşizmi olağanlaştırmaya ve kurumsallaştırmaya çalışmaktadır. Diktatörlük hayalleri görmektedir, işte şimdi hep birlikte buna son vermeliyiz. Bu gidişata dur demeliyiz, bu hepimizin önceliği olmalıdır. Barış, demokrasi, geleceğimiz, çocuklarımızın geleceği ancak ve ancak bugün bizlerin bu mücadelede yan yana gelmesi ile mümkün. Bunu başaracağız.”

Politika

AKP’li Siverek Belediye Başkanı da affını istedi

Sağlık sorunlarını gerekçe gösterip affını isteyen damat Berat Albayrak’tan sonra AKP’de sağlık gerekçeli istifalar sürüyor. AKP’li Siverek Belediye Başkanı Şehmus Aydın da sağlık sorunları gerekçesiyle görevinden istifa etti.

BOLD – Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi Belediye Başkanı Şehmus Aydın, sağlık sorunları gerekçesiyle görevinden istifa etti. Aydın’ın İstifası işleme konurken, belediye meclisi 10 gün içerisinde yeni başkanı seçecek.

BELEDİYE MECLİSİ YENİ BAŞKANI SEÇMEK İÇİN TOPLANACAK

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Siverek Belediye Başkanı Şehmus Aydın’ın sağlık sorunlarını gerekçe göstererek görevinden ayrılmak için dilekçesini kendilerine sunduğunu belirtti. İstifa dilekçesinin işleme alındığını aktaran Erin, “Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığımızın da bilgileri var. Bundan sonraki süreçte belediye başkanı istifasını verdiği için 1. başkan vekili süreç tamamlanıncaya kadar vekaleten belediye başkanlığına bakacak. Meclisi Belediye Kanunu’na göre 10 gün içerisinde toplantıya davet edeceğiz. Meclis kendi içerisinde belediye başkanı seçimini gerçekleştirecek” dedi.

Koronavirüs vaka sayısı 30 bini geçti

Okumaya devam et

Politika

AKP’li vekil: Bize açım diye gelenler iş beğenmiyor

AKP Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Türkiye’de ekonomik kriz olmadığını savunarak, ‘yandım, bittim, işsizim, açım’ diye gelenlerin iş beğenmediğini söyledi.

BOLD – AKP MKYK Üyesi ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, ekonomik kriz ve işsizlikle ilgili tartışmalı açıklamalarda bulundu.

Konya merkezli yayın yapan Kanal 42’deki programda konuşan Sorgun, kendisine iş için gelenlerin iş beğenmediğini söyledi. Sorgun, “Bize ‘yandım, bittim, işsizim, açım’ diye gelenler oluyor. Bize iş için gelenler sonra ‘belediye olmaz mı, hastane olmaz mı diyor’ Bu iş beğenmeme… ‘08.00-17.00 çalışacağım, cumartesi-pazar tatil olacak, önümde internet açık olacak’ anlayışı var. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok” dedi.

TÜRKİYE’DE BİR KRİZ YOK

AKP’li Sorgun şunları söyledi: “Ekonomide problem yok diyemeyiz. Hayat dinamik ve devam ediyor. Alıyoruz, satıyoruz. Dünyanın en güçlü görünen ülkelerinin, ABD’nin ekonomisi ne duruma geldi salgın sürecinde? Avrupa, ne duruma geldi? Avrupa ülkeleri, birçok şeyi üretemez hale geldi. Devlet, salgında 600-700 milyara yakın desteklemede bulundu. Bu süreçten olumsuz etkilenmedik demek, kafamızı kuma gömmek olur ama Türkiye’de bir kriz yok. Biz, şunu biliriz. Sayın Cumhurbaşkanımızın iki özelliği benim için çok önemli. Cumhurbaşkanımız, Allah’tan başka kimseden korkmaz. Bir de bir konuda sonuna kadar çalışır. Sonra da tevekkül eder. Ekonomik alanda da bu böyle. Ekonomi ile olur. Kriz varsa biz pandemi sürecinde insanlara nasıl destek verdik? Tarihin en yüksek konut alımını yaptık. Sıfır araç alımı için 3 ay 6 ay sonrasına vatandaşa gün veriliyor.

BU İŞ BEĞENMEMEK

Konya’da sanayiye gidiyorum. Sanayici ‘Eğer Suriyeliler olmazsa sanayi bitti’ diyor. Ağır iş kollarında çalışanların çoğu nereli? Suriyeliler. Köylere gidiyoruz, ‘Afganlılar olmazsa, köylerde çoban yok’ diyorlar. Bize ‘yandım, bittim, işsizim, açım’ diye gelenler oluyor. Bir işadamını arıyorum. ‘Birisini göndereceğim’ diyorum, hemen gönder diyorlar. Bize iş için gelenler sonra ‘belediye olmaz mı, hastane olmaz mı diyor’ Bu iş beğenmeme. Bizim zihniyet olarak bir değişim yaşamamız gerekiyor. ‘Ben asla tulum giyemem’ diyorlar. Ne yapacaksınız? ‘08.00-17.00 çalışacağım, cumartesi-pazar tatil olacak, önümde internet açık olacak’ anlayışı var. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok.”

Bursa’da mezarlık yakınında oturan vatandaş: Cenaze araçlarını sayamaz oldum

Okumaya devam et

Politika

Berat Albayrak’ın istifasıyla ilgili anket: Yüzde 90 başarısız buldu

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifası sonrası yapılan anket sonucunu paylaştı. Araştırmada “Berat Albayrak’ın istifasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna vatandaşların yüzde 90,2’si “Başarısız bir bakandı, istifasına sevindim” diye görüş bildirdi.

BOLD – Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, Hazine ve Maliye Bakanlığından istifa eden Berat Albayrak’la ilgili yaptığı anketin sonucunu paylaştı.

“Berat Albayrak’ın istifasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 9,8’i “Başarılı bir bakandı istifasına üzüldüm” cevabı verdi. Yüzde 90,2 ise “Başarısız bir bakandı, istifasına sevindim” dedi.

Ankete katılanların yüzde 72’si Berat Albayrak’ın istifasını sosyal medyadan öğrendiğini söylerken, yüzde 12,1 televizyon, radyo ve gazeteden, yüzde 15,8 ise eş, dost ve tanıdıklarından öğrendiğini söyledi.

AKP VE MHP SEÇMENİ ‘EKONOMİK KRİZ VAR’ DEDİ

Ankette “Türkiye’nin bir ekonomik kriz içinde olduğunu düşüyor musunuz?” sorusuna AKP seçmeninin yüzde 24,9′ u “evet, ekonomik kriz var” derken MHP’de bu oran yüzde 57,2 olarak kaydedildi. AKP’ seçmeninin yüzde 36,8’i az da olsa kriz var, yüzde 38,3’ü ‘hayır, hiç yok” cevabı verdi. MHP seçmeninin yüzde 13,1’i az da olsa var, yüzde 29,7’si ‘hayır, hiç yok” görüşü verdi.

ERKEN SEÇİM DİYENLERİN ORANI YÜZDE 39.1

Ankette vatandaşlara erken seçim isteyip istemedikleri de soruldu. Erken seçim olmasını isteyenler yüzde 39,1, erken seçime karşı çıkanların oranı ise yüzde 48,5 olarak kaydedildi. Erken seçim için “kararsızım” diyenlerin oranı ise 12,4 oldu.

Yargıda reform ancak HSK’nın yapısının değiştirilmesiyle olur

Okumaya devam et

Popular