Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Mehmet Ocaktan: AKP’nin 2002 manifestosunu şimdi yayımlasak hainlikle suçlanırız

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde (AKP) bir dönem Bursa milletvekili olarak siyaset yapan gazeteci Mehmet Ocaktan, AKP kadrolarında liyakatsizliğin had safhada olduğunu ve partinin kuruluş çizgisinin çok uzağına savrulduğunu söyledi. Ocaktan, “Tek kişinin karar verdiği ve istişarenin çok önem taşımadığı bir dönemi yaşıyoruz.” dedi.

BOLD- Karar gazetesi yazarı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) 23’üncü dönem Bursa Milletvekili Mehmet Ocaktan, T24’ten Şirin Payzın’ın sorularını cevaplandırdı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkarı Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Mart Mahalli İdareler Seçimi’ne yönelik manifestosunu eleştiren Ocaktan, son manifestonun AKP’nin daha önceki manifestolarının çok uzağında olduğunu söyledi.

AKP’nin kuruluşundan sonra yayımladığı 2002’deki manifestosunu noktasına virgülüne dokunmadan bugün yayımladıkları takdirde “hain” olmakla suçlanacaklarını vurgulayan Ocaktan, 31 Mart’ta Cumhur İttifakı’nın büyükşehirlerden birini kaybetmesi durumunda Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçim isteyebileceğini ifade etti.

OCAKTAN: MİLLETVEKİLİ ARKADAŞLAR ‘NEREYE GİDİYORUZ?’ DİYE SORUYOR

AKP’li bazı milletvekili arkadaşlarla karşılaştığında kendisine “nereye gidiyoruz?” diyerek memnuniyetsizliklerini ve endişelerini dile getirdiklerini söyleyen Ocaktan, “AKP’nin kendi koyduğu ilkeleri dile getirsem ‘Vay bu partiye ihanet ediyor’ gibi ithamlarla karşılaşırsınız. Çünkü gelinen nokta bu.” şeklinde konuştu.

“LİYAKATSİZLİK HAD SAFHADA”

AKP kadroları için “Liyakatsizlik ve kalitesizlik had safhada.” ifadesini kullanan Ocaktan, “2002’deki manifestosu ve bugünkü manifestosu ne kadar farklı ise o günkü AKP ile bugünkü AKP de çok farklı. Tek kişinin karar verdiği ve istişarenin çok önem taşımadığı bir dönemi yaşıyoruz. Bu bakımdan AKP de kendi içerisinde tasfiyeye uğramış bir yapıya dönüştü. Manifesto diye ortaya koydukları şeyi çok yadırgadığımı söyleyebilirim.” dedi.

“15 TEMMUZ’DA ASKERİ DARBE ENGELLENDİ FAKAT BAŞKA BİR SİYASİ DARBE YAŞANDI”

“Aslında 15 Temmuz olmasaydı. Şu anda farklı şeyleri eleştiriyor olacaktık.” sözleri ile yaşananları değerlendiren Ocaktan, “Belki farklı bir iktidarla karşı karşıya olacaktık. Arkadaşlarla aramızda konuşurken 15 Temmuz’dan bir yıl önce.

Mustafa Karaalioğlu şöyle bir şey demişti, ‘Dua edelim darbe yapmasınlar. Yoksa memleketin bütün şeylerini Tayyip beye teslim ederler ve bu iş biter’ demişti. Evet, öylede oldu.” dedi.

“CUMHUR İTTİFAKI KAYBEDERSE BAHÇELİ ERKEN SEÇİM İSTEYEBİLİR”

AKP ve MHP’nin birlikte oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın, 31 Mart’ta büyükşehirlerden birini kaybetmesi durumunda meşruiyet tartışması ile karşı karşıya geleceğini belirten Ocaktan, “Cumhur İttifakı olarak MHP’nin veya AKP’nin elinde olan büyükşehirlerden birinin kaybedilmesi durumunda Devlet Bahçeli, sistemi tekrar sorgulamamız gerek diyebilir. 31 Mart seçimlerinden sonra Devlet Bahçeli bir erken seçim önerisinde bulunabilir.” dedi.

Ocaktan şunları kaydetti: “Cumhur İttifakı açısından İstanbul kolay olmayacak gibi gözüküyor. İstanbul’daki MHP seçmenini, Ankara’daki MHP seçmeni gibi görmemek lazım. İstanbul’daki MHP seçmeni farklı. İç Anadolu’da MHP seçmeni hiçbir şekilde CHP’ye oy vermez. Fakat İstanbul seçmeni, CHP’ye oy verebilir.”

AKP oyları, ANAP’lı 1989 seçimlerindeki gibi düşüşte

Genel

AKP döneminde İBB’ye milyonlarca dolara itfaiye aracı diye füze rampası sattılar

AKP’nin yönetimde olduğu 2006 yılında İBB’ye teslim edilen 90 adet füze rampasından bozma itfaiye araçları büyüklükleri nedeniyle İstanbul sokaklarında kullanılamıyor.

BOLD – Sosyal medyadan canlı yayın gerçekleştiren İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ve CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı, İBB’de geçmiş dönemde yapılan usülsüz harcamalara dair açıklamalarda bulundu. Şubaşı, AKP döneminde füze rampasında bozma itfaiye araçlarına milyonlarca lira ödendiğini söyledi.

Şubaşının bahsettiği araçlar, hacimlerinden dolayı İstanbul sokaklarında da kullanılamıyor, üstelik itfaiye istasyonlarının garajlarına da sığmıyor.

Şubaşı araçların rutin masraflarıyla ilgili de: “Yakıt tüketimi yüzde 100 ve tek bir firma ürettiği için bakım masrafı çok yüksek. Hiçbir ülkede de kullanılmıyor. Gerçekten akıl alır gibi değil” ifadelerini kullandı.

90 alınan ve tanesine AKP yönetimi döneminde 1.1 milyon dolar ödenen ‘Koca Yusuf’ adı verilen itfaiye araçlarının yerine yeni araçların alınması gündemde.

İŞLEVİNİ YERİNE GETİREMİYOR

Sözcü’de yer alan habere göre bu araçlardan 13’ünün büyüklüğü nedeniyle faal olarak kullanılamadığı, geniş alanlarda orman yangını gibi olaylara müdahale edebildiği bildirildi.

Araçların kullanım amacının fabrika yangınlarında duvar yıkmak, enkazdan yük kaldırmak olmasına rağmen satın alındıktan sonra yapılan testlerde beton kıramadığı anlaşıldı.

90 ADET ALINDI

İBB, 2004 yılında 21/b maddesine göre ilana çıkmadan davet usulü ile ihale düzenledi. Yabancı bir şirketten “6x6x6” denilen, adedi o dönemki kura göre 1 milyon 100 bin dolar olan 90 adet araç alındı.

Araçlar 2006 yılında itfaiyeye teslim edildi. Füze rampasından itfaiye araçlarına dönüştürülen bu araçların 45’inin ilk müdahale, 45’inin de arama-kurtarma aracı olarak kullanıldığı öğrenildi.

3 bin 600 litre su kapasitesi olan araçların Beyoğlu ve Fatih gibi dar sokaklı ilçelerde kullanılamadığı, her itfaiye garajına da giremediği kaydedildi. Bu tip araçlara sadece 3 personel binebiliyor.

Time dergisi 2020’nin en iyi 10 filmini seçti

 

Okumaya devam et

Genel

Vefat sayısı 4 kat artan kentte AKP’li belediyeden 5 bin yeni mezar kazımı için ihale

Pandemi öncesi günlük ortalama vefat sayısı 15 kişi olan Gaziantep’te dün 67 kişinin defnedildiği, büyükşehir belediyesinin de yeni mezarlıklar için ihale açtığı öğrenildi.

BOLD – CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan, Mart 2020 öncesi günlük vefat sayısı 15 olan kentte, dün 67 kişinin defnedildiğini duyurdu. Kalkan, AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin de yeni mezarlık kazımı için ihaleye çıktığını söyledi.

Kalkan paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “2020 Mart ayında Gaziantep Valiliği günlük 15 civarında vefat olduğunu açıklamıştı. Dün Gaziantep’te defnedilen cenaze sayısı:67. Bu sayı nasıl buralara geldi? Daha sıkı önlemler almanın zamanı geldi de geçiyor. Gaziantep Büyükşehir Bel. 5 bin daha mezar kazılması için ihale yaptı.”

Hizmet Hareketi gönüllülerine hakaret ve saldırıya ‘ağır ceza’

Okumaya devam et

Genel

Kovid-19 İstanbul’da ölümleri ikiye katladı

Geçen yıllarda İstanbul’da günde ortalama 200 vefat gerçekleşirken, bu rakam koronavirüs salgını sonrası ikiye katlandı. 2018 ve 2019 yıllarında aylık 5 bin civarında olan ölümler bu yıl kasım ayında 10 bine yaklaştı.

BOLD – Koronavirüs salgının merkezi olan İstanbul’daki toplam ölüm sayısı, Kasım ayında geçtiğimiz yıllara göre 2 katına çıktı. 2018 ve 2019’da günlük ortalama 200’ler civarında olan vefat sayısı, bu kasım ayında 400’lere ulaştı.

GASİLHANELERDE CENAZE SIRASI BEKLENİYOR

Koronavirüs salgınında vaka sayılarının tekrar zirve yapması ile birlikte açıklanan vefat sayıları ile ilgili tartışmalar da yeniden gündemde. Salgının merkezi durumunda olan İstanbul’daki vaka ve vefat sayısı da bu tartışmaların odağında yer alıyor. Son olarak Küçükçekmece’deki gasilhane önünde yıkanmayı bekleyen cenazeler nedeniyle oluşan uzun kuyruk görüntüsü İstanbul’daki son durumu da özetler nitelikte. İstanbul’da son 3 yılın Kasım ayındaki vefat sayıları arasında neredeyse 2 katı ulaşan bir fark dikkat çekiyor.

VEFAT  SAYISI İKİ KATINA ÇIKTI

2018 ve 2019 yılının Kasım aylarında günlük ölüm sayısının 200’ler civarında olduğu İstanbul’da, bu yıl sayı 400’ler seviyesinde. E-Devlet uygulaması üzerinde İstanbul’daki vefat sayıları sorgulandığında 2018 yılında 1-26 Kasım arasında toplam vefat sayısı 5 bin 385 iken 2019’da aynı dönemde bu sayı 5 bin 312 oluyor. 2020 yılına gelindiğinde ise 1-26 Kasım tarihleri arasındaki toplam vefat sayısı 9 bin 828’e çıkıyor.

Koronavirüs vaka sayısı 30 bini geçti

Okumaya devam et

Popular