Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Windows bilgisayara macOS nasıl kurulur?

Mac sahibi olmadan macOS’i deneyimlemek mümkün.

Fiyatı yüksek olduğu için Apple alamayanlar için PC’lere macOS, işletim sistemi kurmanın yolu var. Bunun için öncelikle bazı ipuçları bilinmeli.

Apple’ın kullanım kolaylığı ve kararlılığı öne çıkan işletim sistemi macOS, resmi olarak sadece Mac cihazlarda kullanılabiliyor. Birçok bilgisayar kullanıcısı, Mac cihazların pahalılığından veya istenen donanım özelliklerini barındırmamasından dolayı Windows tabanlı bilgisayarlara yöneliyor.

SINIRLI DA OLSA MÜMKÜN

Webtekno’nun tonymacx86 sitesinden aktardığına göre, Mac sahibi olmadan macOS’i tecrübe etme imkânı sınırlı da olsa mevcut. Mevcut bilgisayarınız “Hackintosh” ismi verilen işlemi gerçekleştirecek özelliklere sahipse, bu işlemi nasıl yapabileceğiniz adım adım anlatılıyor.

WINDOWS BİLGİSİYARIN MACOS UYUMLULUĞUNU KONTROL

Bilgisayarınıza macOS yüklemek için gereken en temel şart işlemcinizin Intel tabanlı olmasıdır. İşlemci tarafında bugüne kadar tercihini AMD’den yana kullanmayan macOS, sadece Intel işlemcilerle çalışabiliyor. Dizüstü bilgisayarınız varsa doğrudan sıradaki maddeye geçebilirsiniz.

Donanım tarafında uyumluluk konusuna dikkat göstermeniz gereken bileşenler: İşlemci, ekran kartı, anakart ve eğer kullanmayı düşünüyorsanız Wi-Fi kartı.

Yapılan araştırmalar sonucu ortalama bütçeli bir ‘Hackintosh destekli’ bilgisayar toplandığında ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor:

 • Gigabyte Z390 UD 4266MHz DDR4 Soket 1151 ATX Anakart
 • Intel Core i3-8100 3.60 GHz LGA1151 İşlemci
 • Crucial Ballistix Sport 8GB 2400MHz DDR4 RAM
 • Sapphire Pulse AMD Radeon RX 580 8G OC 256 Bit GDDR5 (DX12) PCI-E 3.0 Ekran Kartı
 • Samsung 860 Evo 250GB 560MB-520MB/s Sata3 2.5″ SSD
 • Seagate Barracuda 1TB 3.5″ 7200RPM 64MB Cache Sata 3 Sabit Disk
 • Corsair Carbide Champ/SPEC-04 600W 80+ PSU Sarı/Siyah Fanlı Pencereli MidTower Kasa

Böyle bir sistemin ortalama maliyeti 4 bin 950 TL civarında. Toplanılan bilgisayar için kullanılan anakartın diğer parçalar için fazlasıyla maliyetli olduğu düşünülebilir, ancak desteklenen anakartların sayısı sınırlı olduğundan ortaya böyle bir sonuç çıkıyor.

Sistemin çeşitli bileşenlerini yükselterek hem oyun hem de macOS kullanımlı çift işletim sistemli bilgisayar oluşturulabilir.

macOS Mojave, şu an için NVIDIA ekran kartları için gerekli sürücü desteğine sahip değil. Intel veya AMD tabanlı grafik kartları ise uyumlu bir şekilde çalışıyor.

Şimdi de macOS’un Apple dışındaki dizüstü bilgisayar uyumluluğuna göz atalım:

Dizüstü bilgisayarda işler biraz daha karışıyor. “Hackintosh” yöntemiyle macOS yüklenebilen dizüstü bilgisayarlar oldukça sınırlı olduğundan, bilgisayarın model kodunu Google’da aratarak cihazın uyumlu olup olmadığını, uyumluysa da hangi donanımlarının çalışmayacağını öğrenmek gerekiyor.

“HACKINTOSH” İÇİN EN UYUMLU DİZÜSTÜ MODELLER:
 • ASUS ROG G752VS-XS74K OC Edition
 • ASUS ROG STRIX GL753VD-DS71
 • DELL XPS9360-7727GLD-PUS
 • ASUS Zenbook UX303UB
 • ACER Predator 17
 • TOSHIBA Satellite Fusion 15
 • DELL Inspiron 15.6 Full HD Gaming Laptop
 • ASUS Zenbook UX330UA-AH54
 • ACER Aspire R 15 R5-571TG-78G6 2in1
 • ACER Aspire V15 NITRO Black Edition

Listede bulunan cihazlar genellikle pahalı ancak bu konuda yapılabilecek bir şey yok. Şimdi gelin, eğer elinizde gerekli koşulları sağlayan bir bilgisayar varsa ve bu bilgisayara nasıl macOS yükleyeceğinizi merak ediyorsanız; kurulum aşamasına geçelim.

ADIM ADIM MACOS KURULUMU

Mac harici bir bilgisayara macOS yükleme süreci zorlu ve karmaşık. Çeşitli sorunlar yaşamanız olası. Bu süreçte tüm sorumluluk size ait. Bilgisayarınız ya da donanımlarınız, varsa garanti dışı kalabilir.

macOS işletim sistemimizi herhangi bir bilgisayara kurmak için çekirdek macOS dosyasını direkt olarak Apple’dan indirmemiz gerekiyor. Bunun tek yolu da bir Mac üzerinden indirmeyi gerçekleştirmek. Sahip olduğunuz veya birinden ödünç alacağınız Mac üzerinden indirme işlemi yapabilirsiniz.

APPLE’IN ÇEKİRDEK macOS DOSYASINI İNDİRME DESTEĞİ SUNAN MODELLER:
 • MacBook (Early 2015 veya daha yeni)
 • MacBook Air (Mid 2012 veya daha yeni)
 • MacBook Pro (Mid 2012 veya daha yeni)
 • Mac mini (Late 2012 veya daha yeni)
 • iMac (Late 2012 veya daha yeni)
 • iMac Pro (2017)
 • Mac Pro (Late 2013 veya Metal destekli GPU’ya sahip Mid 2010 ve Mid 2012 modelleri)
1. Adım: macOS Mojave’yi indirin:

Bu gerekliliği sağladıktan sonra Mac üzerinden App Store’a girip Apple ID’nizle giriş yapmanız ve macOS Mojave’yi indirmeniz gerekiyor. İndirmeyi gerçekleştirdikten sonra, uygulamalarınız arasında macOS Mojave’yi Yükle adlı bir uygulama göreceksiniz.

2. Adım: UniBeast kullanarak boot edilebilir bir USB disk oluşturun

Bu adımda UniBeast adlı programdan yardım alınacak. UniBeast’i indirebilir ve indirme yaptığınız Mac’e kurabilirsiniz.

İlk olarak 16 GB veya daha büyük boyuta sahip olması gereken USB diskinizi takın ve ardından Mac’te bulunan Disk İzlencesi uygulamasını açın.

Taktığınız diski seçin ve “Sil” butonuna basın. İsim kısmına USB (bunu daha sonra değiştirebilirsiniz) yazdıktan sonra formatı da Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü) olarak seçin. Sil butonuna basın.
İndirdiğiniz UniBeast uygulamasını çalıştırın.

Bir klasik haline gelen Next, next, next yerine, Continue, Continue, Continue, Continue ve son olarak Agree diyerek kurulumu gerçekleştirin.

Destination Select, yani hedef seçimi kısmına gelin ve “USB” olarak adlandırdığımız diski seçin.

“Select OS Installation” yani işletim sistemi kurulumu seçme ekranında Mojave’yi seçin ve Continue tuşuna basın.

“Bootloader Options” kısmında ise UEFI Boot ve Legacy Boot seçeneklerinden birini seçmeniz gerekiyor. Yeni sistemlerin birçoğu UEFI destekli olduğundan ilkini seçebilirsiniz, BIOS tabanlı sistemler içinse Legacy Boot’u seçmelisiniz.

Graphics Configuration kısmına geldiğinizde sisteminiz için uyumlu grafik seçeneklerini seçmeniz gerekiyor, bu kısım opsiyonel.

Son aşamada kurulumla ilgili seçeneklerinizi gözden geçirip, Continue tuşuna basın. Sizden şifre isteyecektir, cihazınızın şifresini girdikten sonra Install tuşuna basarak USB diskin kurulumunu başlatabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra UniBeast, USB diskinizi kurulum için hazır hale getirecektir. Yükleme aşaması, bilgisayarınızın ve diskinizin hızına göre değişebilir olmakla beraber ortalama 10 dakika sürecektir.

Kurulum tamamlandıktan sonra, indireceğiniz MultiBeast programını da sürükle-bırak yöntemiyle diskinizin içerisine atın. MultiBeast’i kurulumdan sonra gerekli sürücüler ve benzeri yazılımları yüklemek için kullanacağız.

3. Adım: Önerilen BIOS ayarlarını yapın

Eğer macOS’i yukarıda bahsetiğimiz önerilen donanımlarla topladığınız bir bilgisayara AMI UEFI BIOS ile yükleyecekseniz, işiniz nispeten daha basit.

Diğer sistemler içinse BIOS’unuzu “Optimized Defaults” seçeneğine ayarlayıp, hard diskinizi de AHCI moduna almanız gerekiyor. Çeşitli anakart üreticileri için tavsiye edilen AMI UEFI BIOS seçeneklerini ilgili sitelerden görüntüleyebilirsiniz.

BIOS ayarlarında yapmanız gerekenler özetle şu şekilde:

BIOS/UEFI ayarlarına ulaşmak için kurulumu yapmak istediğiniz bilgisayarı çalıştırın ve Delete tuşuna basılı tutun.

Ayarlardan Load Optimized Defaults seçeneğini seçerek BIOS/UEFI ayarlarını varsayılana sıfırlayın.

İşlemciniz VT-d destekliyorsa, kapatın.

Sisteminizde CFG-Lock bulunuyorsa devre dışı bırakın.

Sisteminizde Secure Boot Mode (Güvenli Başlatma Modu) bulunuyorsa devre dışı bırakın.

OS Type (İşletim Sistemi Tipi) seçeneğini Other OS olarak ayarlayın.

Sisteminizde IO Serial Port’u bulunuyorsa onu da devre dışı bırakın.

XHCI Handoff’u Enabled (Aktif) durumuna getirin.

AWARD BIOS’lu 6 serisi veya x58 sisteminiz varsa USB 3.0’ı devre dışı bırakın.

Kaydedin ve çıkış yapın.

4. Adım: macOS Mojave kurulumu

İşimiz neredeyse bitti. Bundan sonra yapmanız gereken, bilgisayarınızı hazırladığınız USB ile başlatıp kurulum yapmaktan ibaret. En iyi sonuç için USB diski USB 2.0 portuna takmanız önerilir.

İlk adım olarak, bilgisayarı açın.

Boot ekranına ulaşmak için anakart üreticinizin belirlemiş olduğu tuşa basılı tutun. (Gigabyte anakartlar için F12, ASUS anakartlar için F8, ASRock anakartlar için F11)

USB’yi seçin.

Karşınıza Clover boot ekranı gelecek, burada “Boot OS X Install from Install macOS Mojave”yi seçin. Bu aşamadan sonra macOS kurulum ekranı karşınıza gelecek, dil seçimi yapın ve ilerleyin.

Yeni bir macOS kurulumu yapmak için kurulumun yapılacağı diski silip uyumlu bir şekilde biçimlendirmemiz gerekiyor. Bunun için izlemeniz gereken adımlar ise şöyle:

Üst menüden Araçlar -> Disk İzlencesi’ne girin.

Mojave kurulumu için kullanacağınız diski seçin ve sil butonuna basın.

İsim kısmına “Mojave” (sonradan değiştirebilirsiniz) yazın ve format olarak Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü) seçin.

Sil butonuna basın ve işlemi tamamlayın.

Kurulum yardımcısı size sistemin hangi diske kurulacağını sorduğunda az önce Mojave olarak adlandırdığımız diski seçin ve ilerleyin.

Kurulum işlemi için yapmamız gerekenler bu kadardı. Kurulum birkaç dakika içerisinde tamamlanacak ve sistem kendini yeniden başlatacak. Yeniden başlatma aşamasında tekrar boot ekranından USB seçerek aynı ekrana ulaşın. Bu aşamada sistem tekrar yeniden başlatılacak, kurulum tamamlanacak.

5. Adım: Kurulum sonrası yapılması gerekenler

USB diskimize attığımız MultiBeast’i kullanma zamanı geldi. Ses, internet bağlantısı ve grafik sürücüleri gibi bir bilgisayarın olmazsa olmazı konumundaki yüklemeleri otomatik olarak yapan bu program, işimizi oldukça kolaylaştıracak. Ayrıca şu an diskimiz direkt olarak başlatılabilir halde değil, bunu da MultiBeast ile çözeceğiz.

Boot ekranına girmek için anakartınızın belirlemiş olduğu butona basın ve yine USB’yi seçin.
Boot ekranında Mojave’yi seçin ve macOS kurulumunuzu tamamlayın.

Diske daha önce attığımız MultiBeast’i çalıştırın.

Temiz bir kurulum için, Quick Start’ı seçin.

UEFI/Legacy boot modlarından sisteminize uygun olanı seçin.

Sisteminiz için gerekli olan sürücüler karşınıza çıkacak, bunları seçin ve yükleyin. Farklı seçenekler için Customize bölümünü kullanabilirsiniz.

Print veya Save butonlarına basarak seçmiş olduğunuz ayarları kaydedin. Build ve ardından Install tuşlarına basarak kurulumu tamamlayın.

Eğer GeForce GTX 1050, 1050 Ti, 1060, 1070, 1070 Ti, 1080, 1080 Ti, TITAN Pascal ve TITAN Xp ‘Pascal’ ekran kartlarından birine veya NVIDIA GeForce GTX 750, 750 Ti, 950, 960, 970, 980, 980 Ti ve TITAN X kartlarından birine sahipseniz, bu yöntemle ekran kartı sürücülerini yüklemeniz mümkün değil.

ARTIK BİR MAC’E SAHİH OLDUNUZ

Bu işlemi mümkün kılmak için alternatif sürücüler bulunuyor olsa da bu sürücüler henüz macOS Mojave ile uyumlu değil. Yani NVIDIA ekran kartı kullanıyorsanız, bu işlemleri gerçekleştirmek için gerekli sürücülerin yayınlanmasını beklemeniz veya High Sierra sürümünü yüklemeniz gerekiyor. Yukarıda verdiğimiz uyumluluk listesinde yer alan AMD ekran kartlarından birine sahipseniz endişe etmenize gerek yok.

Eğer donanımlarınız uyumluysa sorunsuz çalışan ve tamamen kendinize ait yeni bir Mac’e sahip oldunuz. Ayrıca oluşturduğunuz USB diski kurtarma amaçlı kullanmak için saklamanız en doğrusu olacaktır.

Apple, FaceTime’ın “gizli dinleme” özelliğinden haberdar mıydı?

Teknoloji

Elon Musk insan beynini bilgisayara bağlayacağı tarihi açıkladı

Elon Musk, insanlık için bir dönüm noktası olarak gösterilen deneyler için tarih verdi. İnsan ve bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kuracak olan Neuralink çipinin insanlı deneylerine bu yılın sonlarında başlanması planlanıyor.

BOLD – Elon Musk, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. Musk, beyni bilgisayara doğrudan bağlamayı planlayan çalışmaların insanlı deneylerine yıl sonunda başlanabileceğini açıkladı.

İNSANLI DENEYLER İÇİN İZİN BEKLENİYOR

Neuralink,  geçtiğimiz yıl kamuoyuna tanıtıldığında büyük ses getirmişti. Hatta ABD Gıda ve İlaç İdaresi çipi ‘çığır açan cihaz’ olarak isimlendirdi. Buna karşın henüz insan üzerinde deney yapılmasına imkan verecek izinleri verilmedi.

DENEY TARİHİ İÇİN HEDEF YIL SONU

Twitter üzerinden sorulara cevap veren Musk, “Neuralink implant güvenliğini sağlamak için çok sıkı çalışıyor ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi ile yakın iletişim içerisindeler. İşler iyi giderse, bu yılın sonlarında ilk insan deneylerine başlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Neuralink’i geçtiğimiz yıl tanıtan milyarder girişimci, beyin implantının; hafıza kaybı, depresyon ve görme engeline kadar çeşitli nörolojik sorunları ve omurga yaralanmalarını çözebileceğini iddia etmişti.

Musk’ın 2016 yılında hayata geçirdiği  Neuralink adlı şirketin amacı çok yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine ara yüzleri geliştirmek.

MUSK ÇALIŞMALARIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

Diğer yandan Musk’un sahibi olduğu SpaceX firması yaklaşık 10 gün önce uzaya tek seferde 143 uydu fırlatarak rekor kırdı. Uyduların 133’ü ticari ve devlet uydusu. 10’u ise Starlink uydusu. Daha önceki rekor ise 104 uydu ile Hindistan’a aitti.

SpaceX’in yanı sıra elektrikli otomobil Tesla ve toplu taşımada çığır açmayı hedefleyen Hyperloop’un da sahibi olan Elon Musk, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un  ardından dünyanın en zengin ikinci insanı olma unvanına sahip.

Okumaya devam et

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0