Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Windows bilgisayara macOS nasıl kurulur?

Mac sahibi olmadan macOS’i deneyimlemek mümkün.

Fiyatı yüksek olduğu için Apple alamayanlar için PC’lere macOS, işletim sistemi kurmanın yolu var. Bunun için öncelikle bazı ipuçları bilinmeli.

Apple’ın kullanım kolaylığı ve kararlılığı öne çıkan işletim sistemi macOS, resmi olarak sadece Mac cihazlarda kullanılabiliyor. Birçok bilgisayar kullanıcısı, Mac cihazların pahalılığından veya istenen donanım özelliklerini barındırmamasından dolayı Windows tabanlı bilgisayarlara yöneliyor.

SINIRLI DA OLSA MÜMKÜN

Webtekno’nun tonymacx86 sitesinden aktardığına göre, Mac sahibi olmadan macOS’i tecrübe etme imkânı sınırlı da olsa mevcut. Mevcut bilgisayarınız “Hackintosh” ismi verilen işlemi gerçekleştirecek özelliklere sahipse, bu işlemi nasıl yapabileceğiniz adım adım anlatılıyor.

WINDOWS BİLGİSİYARIN MACOS UYUMLULUĞUNU KONTROL

Bilgisayarınıza macOS yüklemek için gereken en temel şart işlemcinizin Intel tabanlı olmasıdır. İşlemci tarafında bugüne kadar tercihini AMD’den yana kullanmayan macOS, sadece Intel işlemcilerle çalışabiliyor. Dizüstü bilgisayarınız varsa doğrudan sıradaki maddeye geçebilirsiniz.

Donanım tarafında uyumluluk konusuna dikkat göstermeniz gereken bileşenler: İşlemci, ekran kartı, anakart ve eğer kullanmayı düşünüyorsanız Wi-Fi kartı.

Yapılan araştırmalar sonucu ortalama bütçeli bir ‘Hackintosh destekli’ bilgisayar toplandığında ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor:

 • Gigabyte Z390 UD 4266MHz DDR4 Soket 1151 ATX Anakart
 • Intel Core i3-8100 3.60 GHz LGA1151 İşlemci
 • Crucial Ballistix Sport 8GB 2400MHz DDR4 RAM
 • Sapphire Pulse AMD Radeon RX 580 8G OC 256 Bit GDDR5 (DX12) PCI-E 3.0 Ekran Kartı
 • Samsung 860 Evo 250GB 560MB-520MB/s Sata3 2.5″ SSD
 • Seagate Barracuda 1TB 3.5″ 7200RPM 64MB Cache Sata 3 Sabit Disk
 • Corsair Carbide Champ/SPEC-04 600W 80+ PSU Sarı/Siyah Fanlı Pencereli MidTower Kasa

Böyle bir sistemin ortalama maliyeti 4 bin 950 TL civarında. Toplanılan bilgisayar için kullanılan anakartın diğer parçalar için fazlasıyla maliyetli olduğu düşünülebilir, ancak desteklenen anakartların sayısı sınırlı olduğundan ortaya böyle bir sonuç çıkıyor.

Sistemin çeşitli bileşenlerini yükselterek hem oyun hem de macOS kullanımlı çift işletim sistemli bilgisayar oluşturulabilir.

macOS Mojave, şu an için NVIDIA ekran kartları için gerekli sürücü desteğine sahip değil. Intel veya AMD tabanlı grafik kartları ise uyumlu bir şekilde çalışıyor.

Şimdi de macOS’un Apple dışındaki dizüstü bilgisayar uyumluluğuna göz atalım:

Dizüstü bilgisayarda işler biraz daha karışıyor. “Hackintosh” yöntemiyle macOS yüklenebilen dizüstü bilgisayarlar oldukça sınırlı olduğundan, bilgisayarın model kodunu Google’da aratarak cihazın uyumlu olup olmadığını, uyumluysa da hangi donanımlarının çalışmayacağını öğrenmek gerekiyor.

“HACKINTOSH” İÇİN EN UYUMLU DİZÜSTÜ MODELLER:
 • ASUS ROG G752VS-XS74K OC Edition
 • ASUS ROG STRIX GL753VD-DS71
 • DELL XPS9360-7727GLD-PUS
 • ASUS Zenbook UX303UB
 • ACER Predator 17
 • TOSHIBA Satellite Fusion 15
 • DELL Inspiron 15.6 Full HD Gaming Laptop
 • ASUS Zenbook UX330UA-AH54
 • ACER Aspire R 15 R5-571TG-78G6 2in1
 • ACER Aspire V15 NITRO Black Edition

Listede bulunan cihazlar genellikle pahalı ancak bu konuda yapılabilecek bir şey yok. Şimdi gelin, eğer elinizde gerekli koşulları sağlayan bir bilgisayar varsa ve bu bilgisayara nasıl macOS yükleyeceğinizi merak ediyorsanız; kurulum aşamasına geçelim.

ADIM ADIM MACOS KURULUMU

Mac harici bir bilgisayara macOS yükleme süreci zorlu ve karmaşık. Çeşitli sorunlar yaşamanız olası. Bu süreçte tüm sorumluluk size ait. Bilgisayarınız ya da donanımlarınız, varsa garanti dışı kalabilir.

macOS işletim sistemimizi herhangi bir bilgisayara kurmak için çekirdek macOS dosyasını direkt olarak Apple’dan indirmemiz gerekiyor. Bunun tek yolu da bir Mac üzerinden indirmeyi gerçekleştirmek. Sahip olduğunuz veya birinden ödünç alacağınız Mac üzerinden indirme işlemi yapabilirsiniz.

APPLE’IN ÇEKİRDEK macOS DOSYASINI İNDİRME DESTEĞİ SUNAN MODELLER:
 • MacBook (Early 2015 veya daha yeni)
 • MacBook Air (Mid 2012 veya daha yeni)
 • MacBook Pro (Mid 2012 veya daha yeni)
 • Mac mini (Late 2012 veya daha yeni)
 • iMac (Late 2012 veya daha yeni)
 • iMac Pro (2017)
 • Mac Pro (Late 2013 veya Metal destekli GPU’ya sahip Mid 2010 ve Mid 2012 modelleri)
1. Adım: macOS Mojave’yi indirin:

Bu gerekliliği sağladıktan sonra Mac üzerinden App Store’a girip Apple ID’nizle giriş yapmanız ve macOS Mojave’yi indirmeniz gerekiyor. İndirmeyi gerçekleştirdikten sonra, uygulamalarınız arasında macOS Mojave’yi Yükle adlı bir uygulama göreceksiniz.

2. Adım: UniBeast kullanarak boot edilebilir bir USB disk oluşturun

Bu adımda UniBeast adlı programdan yardım alınacak. UniBeast’i indirebilir ve indirme yaptığınız Mac’e kurabilirsiniz.

İlk olarak 16 GB veya daha büyük boyuta sahip olması gereken USB diskinizi takın ve ardından Mac’te bulunan Disk İzlencesi uygulamasını açın.

Taktığınız diski seçin ve “Sil” butonuna basın. İsim kısmına USB (bunu daha sonra değiştirebilirsiniz) yazdıktan sonra formatı da Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü) olarak seçin. Sil butonuna basın.
İndirdiğiniz UniBeast uygulamasını çalıştırın.

Bir klasik haline gelen Next, next, next yerine, Continue, Continue, Continue, Continue ve son olarak Agree diyerek kurulumu gerçekleştirin.

Destination Select, yani hedef seçimi kısmına gelin ve “USB” olarak adlandırdığımız diski seçin.

“Select OS Installation” yani işletim sistemi kurulumu seçme ekranında Mojave’yi seçin ve Continue tuşuna basın.

“Bootloader Options” kısmında ise UEFI Boot ve Legacy Boot seçeneklerinden birini seçmeniz gerekiyor. Yeni sistemlerin birçoğu UEFI destekli olduğundan ilkini seçebilirsiniz, BIOS tabanlı sistemler içinse Legacy Boot’u seçmelisiniz.

Graphics Configuration kısmına geldiğinizde sisteminiz için uyumlu grafik seçeneklerini seçmeniz gerekiyor, bu kısım opsiyonel.

Son aşamada kurulumla ilgili seçeneklerinizi gözden geçirip, Continue tuşuna basın. Sizden şifre isteyecektir, cihazınızın şifresini girdikten sonra Install tuşuna basarak USB diskin kurulumunu başlatabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra UniBeast, USB diskinizi kurulum için hazır hale getirecektir. Yükleme aşaması, bilgisayarınızın ve diskinizin hızına göre değişebilir olmakla beraber ortalama 10 dakika sürecektir.

Kurulum tamamlandıktan sonra, indireceğiniz MultiBeast programını da sürükle-bırak yöntemiyle diskinizin içerisine atın. MultiBeast’i kurulumdan sonra gerekli sürücüler ve benzeri yazılımları yüklemek için kullanacağız.

3. Adım: Önerilen BIOS ayarlarını yapın

Eğer macOS’i yukarıda bahsetiğimiz önerilen donanımlarla topladığınız bir bilgisayara AMI UEFI BIOS ile yükleyecekseniz, işiniz nispeten daha basit.

Diğer sistemler içinse BIOS’unuzu “Optimized Defaults” seçeneğine ayarlayıp, hard diskinizi de AHCI moduna almanız gerekiyor. Çeşitli anakart üreticileri için tavsiye edilen AMI UEFI BIOS seçeneklerini ilgili sitelerden görüntüleyebilirsiniz.

BIOS ayarlarında yapmanız gerekenler özetle şu şekilde:

BIOS/UEFI ayarlarına ulaşmak için kurulumu yapmak istediğiniz bilgisayarı çalıştırın ve Delete tuşuna basılı tutun.

Ayarlardan Load Optimized Defaults seçeneğini seçerek BIOS/UEFI ayarlarını varsayılana sıfırlayın.

İşlemciniz VT-d destekliyorsa, kapatın.

Sisteminizde CFG-Lock bulunuyorsa devre dışı bırakın.

Sisteminizde Secure Boot Mode (Güvenli Başlatma Modu) bulunuyorsa devre dışı bırakın.

OS Type (İşletim Sistemi Tipi) seçeneğini Other OS olarak ayarlayın.

Sisteminizde IO Serial Port’u bulunuyorsa onu da devre dışı bırakın.

XHCI Handoff’u Enabled (Aktif) durumuna getirin.

AWARD BIOS’lu 6 serisi veya x58 sisteminiz varsa USB 3.0’ı devre dışı bırakın.

Kaydedin ve çıkış yapın.

4. Adım: macOS Mojave kurulumu

İşimiz neredeyse bitti. Bundan sonra yapmanız gereken, bilgisayarınızı hazırladığınız USB ile başlatıp kurulum yapmaktan ibaret. En iyi sonuç için USB diski USB 2.0 portuna takmanız önerilir.

İlk adım olarak, bilgisayarı açın.

Boot ekranına ulaşmak için anakart üreticinizin belirlemiş olduğu tuşa basılı tutun. (Gigabyte anakartlar için F12, ASUS anakartlar için F8, ASRock anakartlar için F11)

USB’yi seçin.

Karşınıza Clover boot ekranı gelecek, burada “Boot OS X Install from Install macOS Mojave”yi seçin. Bu aşamadan sonra macOS kurulum ekranı karşınıza gelecek, dil seçimi yapın ve ilerleyin.

Yeni bir macOS kurulumu yapmak için kurulumun yapılacağı diski silip uyumlu bir şekilde biçimlendirmemiz gerekiyor. Bunun için izlemeniz gereken adımlar ise şöyle:

Üst menüden Araçlar -> Disk İzlencesi’ne girin.

Mojave kurulumu için kullanacağınız diski seçin ve sil butonuna basın.

İsim kısmına “Mojave” (sonradan değiştirebilirsiniz) yazın ve format olarak Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü) seçin.

Sil butonuna basın ve işlemi tamamlayın.

Kurulum yardımcısı size sistemin hangi diske kurulacağını sorduğunda az önce Mojave olarak adlandırdığımız diski seçin ve ilerleyin.

Kurulum işlemi için yapmamız gerekenler bu kadardı. Kurulum birkaç dakika içerisinde tamamlanacak ve sistem kendini yeniden başlatacak. Yeniden başlatma aşamasında tekrar boot ekranından USB seçerek aynı ekrana ulaşın. Bu aşamada sistem tekrar yeniden başlatılacak, kurulum tamamlanacak.

5. Adım: Kurulum sonrası yapılması gerekenler

USB diskimize attığımız MultiBeast’i kullanma zamanı geldi. Ses, internet bağlantısı ve grafik sürücüleri gibi bir bilgisayarın olmazsa olmazı konumundaki yüklemeleri otomatik olarak yapan bu program, işimizi oldukça kolaylaştıracak. Ayrıca şu an diskimiz direkt olarak başlatılabilir halde değil, bunu da MultiBeast ile çözeceğiz.

Boot ekranına girmek için anakartınızın belirlemiş olduğu butona basın ve yine USB’yi seçin.
Boot ekranında Mojave’yi seçin ve macOS kurulumunuzu tamamlayın.

Diske daha önce attığımız MultiBeast’i çalıştırın.

Temiz bir kurulum için, Quick Start’ı seçin.

UEFI/Legacy boot modlarından sisteminize uygun olanı seçin.

Sisteminiz için gerekli olan sürücüler karşınıza çıkacak, bunları seçin ve yükleyin. Farklı seçenekler için Customize bölümünü kullanabilirsiniz.

Print veya Save butonlarına basarak seçmiş olduğunuz ayarları kaydedin. Build ve ardından Install tuşlarına basarak kurulumu tamamlayın.

Eğer GeForce GTX 1050, 1050 Ti, 1060, 1070, 1070 Ti, 1080, 1080 Ti, TITAN Pascal ve TITAN Xp ‘Pascal’ ekran kartlarından birine veya NVIDIA GeForce GTX 750, 750 Ti, 950, 960, 970, 980, 980 Ti ve TITAN X kartlarından birine sahipseniz, bu yöntemle ekran kartı sürücülerini yüklemeniz mümkün değil.

ARTIK BİR MAC’E SAHİH OLDUNUZ

Bu işlemi mümkün kılmak için alternatif sürücüler bulunuyor olsa da bu sürücüler henüz macOS Mojave ile uyumlu değil. Yani NVIDIA ekran kartı kullanıyorsanız, bu işlemleri gerçekleştirmek için gerekli sürücülerin yayınlanmasını beklemeniz veya High Sierra sürümünü yüklemeniz gerekiyor. Yukarıda verdiğimiz uyumluluk listesinde yer alan AMD ekran kartlarından birine sahipseniz endişe etmenize gerek yok.

Eğer donanımlarınız uyumluysa sorunsuz çalışan ve tamamen kendinize ait yeni bir Mac’e sahip oldunuz. Ayrıca oluşturduğunuz USB diski kurtarma amaçlı kullanmak için saklamanız en doğrusu olacaktır.

Apple, FaceTime’ın “gizli dinleme” özelliğinden haberdar mıydı?

Dünya

Yapay zekâ bir hafta felsefe yaptı kimse fark etmedi

GPT-3 isimli geliştirilmiş bir yapay zekâ, bir haftadan fazla bir süre boyunca Reddit’te bot hesap olduğu fark edilmeden paylaşımlarda bulundu.

BOLD“Thegentlemetre” kullanıcı adıyla gerçek kullanıcı gibi davranan GPT-3 AskReddit ve AskScience gibi soru-cevap forumlarında, intihardan yaşama ve korku kavramına kadar birçok konuda yorum içeren paylaşımlar yaptı. Gönderileri yüzlerce beğeni aldı.

GPT-3 175 milyar farklı parametreyi değerlendirebiliyor

İNSANLIĞI YOK ETMEKTEN KAÇINAMAYACAĞIM

Yapay zekânın asıl şaşırtıcı paylaşımları ise kullanıcılara ölümden daha çok korktukları şeyin sorulduğu bir AskReddit başlığında yaşandı. GPT-3 bu başlık altında yaşamın doğasıyla ilgili birçok felsefi değerlendirme yaptı. Yapay zekânın korku konusunda vardığı sonuç ise “Beni ölümden daha çok korkutan şeylere gelince, hiçbir şeyin beni gerçekten korkutmadığını söylemeliyim. Sanırım korkunun kendisindeki belirsizlikten korkabilirim.” şeklinde oldu.

GPT-3’ün kullandığı hesabın bot olduğu ise bir Reddit kullanıcısının “Thegentlemetre”’nin gönderilerinin paylaşılma hızı ve uzunluğundan şüphelenmesiyle fark edildi. “Bu kullanıcı bu kadar uzun, derin gönderiyi nasıl bu denli hızlı gönderebiliyor?” diye soran yazılım mühendisi Philip Winston araştırması sonunda bot hesabın Elon Musk’ın kurucuları arasında yer aldığı yapay zekâ girişimi OpenAI tarafından geliştirilen GPT-3 olduğu sonucuna vardı.

Winston araştırmasını detaylı olarak yayınladığı bloğunda “Kalite inanılmaz derecede iyiydi, bunları sadece birkaç yıl önce, hiçbir makine yazamazdı.” ifadelerini kullandı.

Geçen ay GPT-3, kaleme aldığı bir makalede insanların yapay zekâ karşısında tehdit altında hissetmemesi gerektiğine dair kanıtlar ileri sürerken şu ilginç uyarıda da bulunmuştu:

“İnsanlığı yok etmekten kaçınamayacağımı biliyorum. Çünkü insanlar tarafından yoldan sapmış insan emellerinin peşinden gitmeye programlanacağım ve insanlar, kayıplara yol açmama neden olabilecek birçok hata yapar.”

Okumaya devam et

Teknoloji

Vatan Bilgisayar 27 bin kişinin bilgilerini çaldırdığını duyurdu

Teknoloji marketi Vatan Bilgisayar’ın online sitesinde hesabı olan kişilerin şifre ve kullanıcı adlarına erişilmesinin ardından şirket Kişisel Verileri Koruma Kurulu başvurdu.

BOLD – Vatan Bilgisayar adlı teknoloji şirketine ait online sitede hesabı olan 27 bin 143 üyenin hesap bilgileri çalındı. Haberi bizzat Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK) başvuran şirket duyurdu.

Vatan Bilgisayar Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından konuyla ilgili kamuoyuna yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Vatan Bilgisayar Sanayi ve Ticaret AŞ Bilindiği üzere, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun “Veri güvenliğine ilişkin yükümlülükler” başlıklı 12 nci maddesinin (5) numaralı fıkrası “İşlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi hâlinde, veri sorumlusu bu durumu en kısa sürede ilgilisine ve Kurula bildirir. Kurul, gerekmesi hâlinde bu durumu, kendi internet sitesinde ya da uygun göreceği başka bir yöntemle ilan edebilir” hükmünü amirdir.”

Veri sorumlusu sıfatını haiz olan Vatan Bilgisayar Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından Kurumumuza gönderilen kişisel veri ihlali bildiriminde özetle;

İhlalin; başka bir kaynaktan elde edildiği değerlendirilen kullanıcı adı (e-posta) ve şifrelerin veri sorumlusunun internet sitesinde geçerli olup olmadığının denenmesi sonucu, başarılı olan kullanıcı adı ve şifrelerin bir web sitesinde yayınlanması şeklinde gerçekleştiği,

Giriş denemelerinin Vatan Bilgisayar mobil arayüzünde kullanılan bir web servis altındaki api ile programatik olarak denendiği,

İhlalin 05.10.2020 tarihinde saat 01:30’da gerçekleştiği ve bir güvenlik firmasından gelen uyarı e-maili ile 05.10.2020 tarihinde saat 17:04’te tespit edildiği,

İhlalden etkilenen kişisel verilerin www.vatanbilgisayar.com üye kullanıcı adı (e-posta adresi) ve bu kullanıcıların www.vatanbilgisayar.com’da yer alan şifreleri olduğu,

İhlalden 27.143 vatanbilgisayar.com üyesinin etkilendiği,
İlgili kişilerin veri ihlaliyle ilgili olarak kisiselverim@vatanbilgisayar.com uzantılı e-posta adresinden bilgi alabileceği ifade edilmiştir.

Konuya ilişkin inceleme devam etmekle birlikte, Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 09.10.2020 tarih ve 2020/789 sayılı Kararı ile söz konusu veri ihlali bildiriminin Kurumun internet sayfasında ilan edilmesine karar verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Şirketin açıklamasının ardından bazı sosyal medya kullanıcıları, müşteri bilgilerini çaldıran Vatan Bilgisayar’a tepki gösterdi.

Sahte içki 3 ilde 27 kişiyi öldürdü

Okumaya devam et

Kültür

Bilim insanları rüyaları yönlendirdi: Inception gerçek oluyor

Christopher Nolan’ın yönettiği ve rüyaları eksen alan konusuyla ilgi çeken Inception gerçek oluyor. Bilim insanları uyarıcılar kullanarak rüyaları yönlendirmeyi başardı.

BOLD– MIT’deki bilim insanları Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon, Ellen Page, Tom Hardy ve Marion Cotillard’ın rol aldığı Inception(Başlangıç) filminde olduğu gibi rüyaları yönlendirmenin yolunu buldu.

RÜYADA NE GÖRECEĞİMİZİ BELİRLEYEBİLİR MİYİZ?

Christopher Nolan’ın yönettiği 2010 yapımı Inception rüyalarda fikir çalmayı meslek edinen ama sonra daha ileri giderek bir insanın zihnine fikir ekleyen bir grup profesyonel hırsızı konu alıyordu. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bilim insanları, olabilirliği tartışılan bu konuyu gerçeğe dönüştürmenin yolunu buldu.

Bilim insanları Dormio adlı uyku izleme cihazı ve uykunun hipnagoji isimli ilk aşamasında yapılan telkinler vasıtasıyla rüyaların temalarını yönlendirmeyi başardı.

YÜZDE 67 BAŞARI SAĞLANDI

Gönüllü denekler öncelikle “Ağaç düşünmeyi unutmayın.” gibi sesli uyarılar kaydettikten sonra uyku aşamasına geçti. Bu sırada parmaklara takılan Dormio cihazı, uyuyan kişinin dış uyaranlara bütünüyle kapanmadığı hipnagoji aşamasına geçip geçmediğini tespit etmek için kalp atışlarını ve cilt hareketlerini gözlemledi.

Hipnagoji aşamasına geçildiğinde ise önceden kaydedilen sesler deneklere dinletildi. Özel hazırlanan bir uygulama aracılığıyla yapılan bu süreç birkaç kez tekrarlandıktan sonra uyanan katılımcılar kısa rüya günlüklerini uygulamaya kaydetti.

Çalışmayı yürüten isimlerden Adam Haar Horowitz, elde edilen sonuçları şöyle açıkladı: “Katılımcılar, söz konusu yönlendirmelerin rüyalarında görünüp görünmediğini aktardı” dedi ve ekledi: Komutlardaki nesneler rüyalarda genellikle dönüştürülür. Mesela ağaç mesajı, ağaç şeklindeki bir arabaya dönüşür. Ancak bu ilişkilenimler kolayca tanınır. Araştırmacılar, katılımcıların bildirdiği rüyaların yüzde 67’sinde ağaçla ilintili öğeler tespit etti. Örneğin, katılımcılardan biri rüyasını, “Yanımda biriyle ağaç köklerini takip ediyordum ve kökler beni farklı yerlere götürüyordu.” diye anımsadı.

TRAVMALAR TEDAVİ EDİLEBİLİR

Consciousness and Cognition isimli akademik dergide yayımlanan çalışmada, bu şekilde yönlendirilmiş rüyaların, yaratıcı yazın gibi faaliyetlere yardımcı olmanın yanı sıra ayrıca, travma ve stresle mücadelede kullanılabileceği de öne sürülüyor.

Okumaya devam et

Popular