Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kapatılan Lice katliamı davasının gerekçesi

Biri Tuğgeneral 16 kişinin öldürüldüğü olaylarla ilgili Albay Eşref Hatipoğlu hakkında ağırlaştırılmış müebbet talep edilen dava “yeni yargı” tarafından kapatıldı.

Beraatla sonuçlanan Lice Katliamı davasının gerekçeli kararı ortaya çıktı. Sanıklar aleyhindeki delil ve tanıklara rağmen “soyut ve varsayıma dayalı” denildi. Ancak işkence altında alındığı belirtilen tanık ifadeleri ise geçerli sayıldı.

EN KARANLIK YIL 93’TE OLDU

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993’te 16 kişi öldürüldü, çok sayıda ev ve işyeri yakıldı. Yüzlerce kişi göçe zorlandı. Öldürülenler arasında Tuğgeneral Bahtiyar Aydın da vardı.

Katliamla ilgili iddianame zaman aşımına bir gün kala kabul edildi, yargılama 21 yıl sonra, 16 Ocak 2015’te yeniden başladı.

Katliamın failleri olarak belirlenen dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Eşref Hatipoğlu ile Üsteğmen Tünay Yanardağ hakkında “Taammüden öldürme”, “Halkı isyana ve birbirini öldürmeye teşvik”, “Cürüm işlemek üzere teşekkül oluşturma” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 24 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Bahtiyar Aydın’ın JİTEM tarafından öldürüldüğü iddia ediliyordu.

13 HAZİRAN 2014’TE DAVA DURDURULDU

Dava Diyarbakır’dan Eskişehir’e, daha sonra tekrar Diyarbakır’a gönderildi. Buradan da Terörle Mücadele Kanunu 10’uncu maddeyle yetkili ağır ceza mahkemesi olmadığından dava İzmir’e taşındı. 13 Haziran 2014’te dava durduruldu.

İzmir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından, sanıkların yargılanmasının izne tabi olduğunu öne sürerek yargılamayı durdurup izin gerektiğine hükmetti.

Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3’üncü Dairesi ise 29 Ocak 2015’te verdiği kararla müdahil avukatları haklı buldu ve davanın durdurulma kararını bozdu, davanın İzmir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde devam etmesine karar verdi.

Ancak yeni atanan heyet, eski savcının ağırlaştırılmış müebbet istediği iddianameyi çöpe atacak biçimde sürdürdü yargılamayı ve sonuçta dava beraatle bitti.

22 Ekim 1993’de yaşanan ve 16 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların yargılaması 7 Aralık 2018’de bitti ve davanın tek sanığı Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Eşref Hatipoğlu’nun beraatıyla sonuçlandı.

GEREKÇELİ KARAR AÇIKLANDI

İzmir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin açıkladığı gerekçeli kararında, olay günü Tuğgeneral Bahtiyar Aydın ve Uzman Çavuş Yüksel Bayar olmak üzere 16 kişinin ölümü, çok sayıda kişi yaralanması, sayısız ev, iş yerlerinin zarar görmüş olması “tek taraflı, askerin eylemi olarak kabul edilmesinin mümkün olmadığı” kanaati getirildi.

İŞKENCE ALTINDAKİ İFADE DİKKATE ALINDI

Zarar gören onlarca tanığın, sanığa ilişkin beyanlarını “soyut ve varsayıma dayalı” sayan mahkeme, sanığın lehindeki beyanları ise beraat kararı için yeterli gördü.

Kararda, olaydan sonra gözaltına alınan ve olayın PKK tarafından yapıldığını söyleyen ancak mahkemede, ifadesinin işkence altında alındığını kaydeden Bayram Çakır’ın işkence altındaki beyanları kabul edildi.

Mahkeme, kararına, olayda sadece bölge insanının değil, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın, bir uzman çavuş ve bir öğretmen öldüğünü, yararlanan polis ve askerlerin olduğunu, ev ve iş yerlerinin yanı sıra kamu kurum ve kuruluşları ile askeri ve polis binalarının da zarar görmesini kararına dayanak yaptı.

Şehit edilen Tuğgeneral Bahtiyar Aydın

‘UZLAŞMACILIĞI OLAYA GEREKÇE OLAMAZ’

Mahkeme gerekçeli kararında, öldürülen Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın halkla diyalogdan yana, uzlaşmacı bir tutum içerisinde olduğu bu sebeple ordu içinde bir grup tarafından sevilmediği, bu kapsamda dosyadaki sanıklar tarafından sevilmediğine yönelik beyanlarının böyle bir olaya gerekçe olarak kabulünün mümkün olmadığını belirtti.

Saldırıyı gerçekleştirenin PKK olduğunu belirten mahkeme heyeti, olaylarda tek bir PKK’lının öldürülmemiş olmasını ise incelemeye gerek görmedi.

‘KANUNSUZ BİR EYLEMDE BULUNMADI’

Kararda, sanık Eşref Hatipoğlu’nun kanunsuz emir vermediği, bizzat kendisinin kanunsuz bir eylemde bulunmadığı, yargılama sürerken vefat eden sanık Tünay Yanardağ’ın olay yerinde olmadığını iddia etti.

Diktatörlüğün Gizli Orduları-7: 15 Temmuz ve cevapsız kalan sorular…

Gündem

Koronavirüs tablosunda korkutan artış: Hasta sayısı 3 bini geçti

Türkiye’de salgın nedenli vaka ve ağır hasta sayısı giderek artıyor. Bugün hasta sayısı 3 bin 45’e çıkarken, ağır hasta sayısı ise 3 bin 356’ya yükseldi. Koronavirüs nedeniyle de 93 kişi hayatını kaybetti.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 13 Kasım 2020 tarihli koronavirüs tablosunu açıkladı. Açıklanan tabloya göre uzun bir aradan sonra hasta sayısı tekrar 3 binin üzerine yükseldi. 3 bin 45 hasta sayısı belirtilen tabloda, virüs nedeniyle yaşamını yitiren kişi sayısının 93 olduğu belirtildi.

AĞIR HASTA SAYISI 3 BİN 356’YA ÇIKTI

Sağlık Bakanlığı güncel koronavirüs tablosunu açıkladı. Açıklanan tabloya göre hasta sayısı 3 bini aşarak 3 bin 45’e yükseldi. Salgın nedeniyle 93 kişinin yaşamını yitirdiği görülen tabloda iyileşen hasta sayısı da 2 bin 10 olarak ifade edildi. Türkiye’de salgın nedenli ağır hasta sayısı ise artmaya devam ediyor. Bugün güncellenen ağır hasta sayısı 3 bin 356.

BAKAN KOCA: KAYIPLARIMIZ ARTIYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün tespit edilen yeni hasta sayısı 3.000’den fazla. Ağır hasta sayımız da kayıplarımız da artıyor. Virüs yükünü düşüren en önemli araç maske. Tedbirlere uyarak mücadeleye güç verin” dedi.

 

Yunanistan’dan İtalya’ya geçmeye çalışan 36 mülteci gözaltına alındı

Okumaya devam et

Gündem

İstanbul’da pazar yerlerinde sigara içmek yasaklandı

İstanbul’da artan koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, tüm pazar yerlerinde sigara içilmesi yasaklandı. Yasak kararını İstanbul Valisi Ali Yerlikaya sosyal medya hesabından duyurdu.

BOLD – İstanbul’da yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele tedbirleri kapsamında, tüm pazar yerlerinde sigara içilmesi yasaklandı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kent genelinde tüm pazar yerlerinde sigara içmenin yasaklandığını duyurdu. Kararı sosyal medya hesabından duyuran Vali Yerlikaya, “Sevgili İstanbullular, maskenin doğru ve sürekli kullanımını temin amacıyla İstanbul genelinde tüm pazar yerlerinde sigara içilmesi yasaklanmıştır. #SağlıkİçinHepimizİçin kurallara uymak, vazgeçilmezdir” dedi.

Koronavirüs tablosunda korkutan artış: Hasta sayısı 3 bini geçti

Okumaya devam et

Gündem

Yunanistan’dan İtalya’ya geçmeye çalışan 36 mülteci gözaltına alındı

Aralarında 5 aylık bir bebek, 3 çocuk ve 7 kadının bulunduğu 36 mülteci Yunanistan’dan İtalya’ya geçerken yakalandı. Lefkada Limanı’nda bekletilen ve koronavirüs testi yapılan mültecilerden 8’i pozitif çıktı.

BOLD – Yunanistan İtalya’ya geçmeye çalışırken Yunanistan Sahil Güvenliği tarafından durdurulan 36 mülteci dün gece Lefkada Limanı’na geri getirildi. Sabaha kadar bir yatın içinde bekletilen ve sabah evrak işleri yapılan mülteciler daha sonra belediyenin spor salonuna götürüldü.

Yunan haber sitesi www.ert.com’un haberine göre aralarında 7 kadın, 5 aylık bir bebek ve 3 çocuğun bulunduğu mültecilere koronavirüs testi yapıldı. Pozitif çıkan 8 kişi spor salonun bir köşesinde bekletiliyor. Mülteciler arasında Türkiye’den gelen 16 kişi de bulunuyor. Başlarında nöbet tutan yetkililere ne zaman bırakılacaklarını soran mültecilere ‘telefon bekliyoruz’ diye cevap verildi.

Pozitif ve negatif çıkanlar bu gece aynı spor salonunda kalacak. Tedbir için araya sadece bariyer konulduğu öğrenildi.

65 sığınmacıyı limandaki terk edilmiş binaya kapattılar

Okumaya devam et

Popular