Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

CHP, İhlaszedeler adına TBMM’ye kanun teklifi sunacak

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İhlas Finans mağdurlarına paralarının ödenmesi için kanun teklifi hazırladıklarını açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kamuoyunda “İhlaszedeler” olarak bilinen İhlas Finans mağdurlarıyla ilgili kanun teklifi hazırladıklarını açıkladı. Kılıçdaroğlu, “Allah’a inanıyorsanız bu kanuna ‘evet’ diyeceksiniz.” dedi.

BOLD- CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) grup toplantısında yaptığı konuşmada, “İhlaszedeler” hakkında kanun teklifi hazırladıklarını açıkladı.

Vatandaşın cebinden çekip yandaşa para aktaran bir sistem kurulduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “70 bin İhlaszede var. Dönemin hükümetleri söz verdi. Kurulduktan iki yıl sonra 1 milyar 170 milyon para toplandı. İhlaszedeler ise 18 yıldır uğraşıyor. 70 bin kişinin günahı kimin boynuna?” diye sordu.

KANUN TEKLİFİ BUGÜN VERİLECEK

Konu hakkında kanun teklifini getirdiklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bugün geliyor. Parlamentoda görev yapan vicdan sahibi AKP, MHP, HDP, İyi Parti vekillerine sesleniyorum; Eğer siz kul hakkından yanaysanız eğer emeği savunuyorsanız, Allah’a inanıyorsanız bu kanuna ‘Evet’ diyeceksiniz.” açıklamasını yaptı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ENFLASYONU YAŞAYAN ÜLKELERDEN BİRİYİZ

Konuşmasında enflasyon verilerine değinen Kılıçdaroğlu, “Dünyanın en yüksek enflasyonunu yaşayan ülkelerinden birisiyiz. İnsanlar eskiden kilo ile aldıkları ürünleri şimdi tane ile almaya başladı. Böyle bir tablo ile niçin karşı karşıyayız? Oy verdiniz, kanun çıktı yetmedi, 17 yıldır tek başına yönetiyor.” dedi.

Erdoğan’ın, “Bana yetki verin, tek adam olayım, her şey düzelecek.” diye söz verdiğini ama onun da yetmediğini kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Neden bu fiyatlar yükseliyor? Kuru soğan artışı yüzde 231, biber artışı yüzde 155. Sivri biber yüzde 147, pırasa yüzde 116. Böyle gidiyor liste. ‘Mutfakta yangın var’ derken bunu kastediyoruz.”

TARIM BAKANINI ZAYTUNG KADROSUNA ALIN!

Konuşmasında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin gaflarına da değinen Kılıçdaroğlu, “Tarım Bakanı çıktı ‘et yemeyin, ot yiyin’ dedi. Otun fiyatı arttı. Bu Tarım ve Orman Bakanı’nı Zaytung kadrosuna alırsanız çok memnun olurum.” ifadesini kullandı.

İHLAS MEDYA GRUBU HÜKÜMETİN SÖZCÜLÜĞÜNÜ YAPIYOR

İhlas Holding bünyesinde faaliyet gösteren İhlas Finans 2001 yılında batmıştı. Yönetim kurulu başkanlığı görevini A. Mücahid Ören’in yaptığı İhlas Holding medya (TGRT Haber, İhlas Haber Ajansı ve Türkiye gazetesi), inşaat (İhlas Yapı) ve turizm (Armutlu Tatil Köyü) faaliyetine devam ediyor.

İhlas Finans dosyasının açılmasından endişe eden grup bütün medya organlarında Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetinin sözcülüğünü yapıyor.

80 bine yakın İhlas Finans mudisinin tamamına yakını İhlas Finans’a yatırdığı parayı şu ana kadar alamadı.

Mücahid Ören dolandırıcılık ve suç örgütünden mahkum oldu, İhlaszedeler hâlâ mağdur

Ekonomi

AKP ülkeyi aldığı yere getirdi: Enflasyon 15 yıl öncesine döndü

Enflasyon yüzde 14,03 olarak yılın en yüksek seviyesine çıkarak 2005 yılından bu yana en yüksek kasım ayı enflasyonu olarak kayıtlara geçti. Yıllık gıda enflasyonu yüzde 21’i aşarken ekmeğin ana maddesi un fiyatları ise bir yılda yüzde 28 zamlandı.

BOLD – Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endeksi verilerini açıkladı. Buna göre enflasyon kasımda yüzde 2,3 olurken yıllık bazda yüzde 14,03 olarak açıklandı. TÜİK rakamlarına göre yılbaşından bu yana en yüksek artış gerçekleşirken 2005 yılından bu yana en yüksek kasım ayı enflasyonu kayıtlara geçmiş oldu.

ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ YÜZDE 23’E ÇIKTI

Geçen yılın son çeyreğinde düşük seyreden enflasyon bu yıl baz etkisi nedeniyle görünümün yüksek olmasına neden oluyor. Kasım ayındaki aylık enflasyon yüzde 2,3. Ancak baz etkisi nedeniyle yıllık enflasyon ekimde yüzde 11,89’dan, kasımda yüzde 14,03’e kadar yükseldi. Üretici fiyat endeksindeki rekor artış devam ediyor. Artan döviz kuru nedeniyle girdi maliyetlerinde oluşan fiyat artışı üretici fiyatlarını yukarı çekmiyor. Kasımda üretici fiyat endeksi yüzde 4,08 artarken yıllık bazda 23,11’a çıktı. Üretici fiyatlarındaki bu artışın önümüzdeki aylarda enflasyona yansımasının daha fazla olması bekleniyor.

YÜKSEK ENFLASYON FAİZİ DAHA DA YÜKSELTECEK

Yüksek enflasyon sonrası 24 Aralık’taki TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı son açıklanan enflasyon verileriyle önem kazandı. Eğer kasım ayı enflasyonu bu denli yüksek çıkmasaydı, PPK’nin 24 Aralık’ta faiz artırması beklenmeyecekti. TCMB verilerine göre mayıs ayında ihtiyaç kredisi faizleri ortalama yüzde 8,27’ydi. Şimdi bu oran yüzde 21,23’e çıkmış durumda. Tüm kredi faizlerinde benzer oranda yükselişler söz konusu. Borcunu yapılandırmak isteyen herkes şimdi çok daha yüksek faizle borcunu döndürecek. Faizler artırılmazsa bu sefer de döviz kuru yeniden yukarı yönlü yolculuğuna başlayacak.

Fahrettin Altun’un evine giren maaş 4’ten 5’e çıktı

Okumaya devam et

Ekonomi

Enflasyonun artmasının ardından döviz de yükseldi

Kasım ayında yıllık enflasyonun beklentileri de aşarak yıllık yüzde 14.03 olarak gerçekleşmesi sonrası dolar arttı. Dolar 7.91’i görürken Euro da 9.56 liraya kadar çıktı.

BOLD – Enflasyonun ardından dolar da arttı. Tüketici fiyatları kasım ayında yıllık yüzde 14.03, aylık yüzde 2.3 artış kaydetti. Dolar kuru, beklentinin üzerinde açıklanan kasım ayı enflasyon verisinin ardından yükseldi.

Dün 7.86’dan kapanan dolar kuru, bugünkü işlemlere sakin bir başlangıç yaptı. Kur, Kasım ayı enflasyon verisinin açıklanmasının ardından yükselişe geçti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre tüketici fiyat endeksi beklentileri de aşarak yüzde 14.03’e çıktı. Veri sonrasında yükselişe geçerek 7.91’i gören kur daha sonra 7.90’a geriledi. Euro da 9.56’dan alıcı buldu.

Yüzde yüz engelli çocuk, okuldan atıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Beklentileri aşan enflasyon yüzde 14’ü geçti

TÜİK, enflasyon rakamlarını açıkladı. Beklentileri aşarak kasımda yüzde 2,3 artan enflasyon, yıllık bazda yüzde 14,03’e yükseldi. Gıda fiyatlarında bir yıllık artış ise yüzde 21.08 oldu. 

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayına ait enflasyon rakamlarını açıkladı. Kasım ayında TÜFE bir önceki aya göre yüzde 2,30; bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,03 oranında arttı.

GIDA FİYATLARI YÜZDE 21 ARTTI

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, yüzde 0,99 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 5,19 ile haberleşme ve yüzde 7,00 ile eğitim oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise, yüzde 29,42 ile çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 21,08 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve yüzde 18,67 ile ulaştırma oldu.

ULAŞTIRMA FİYATLARI AYLIK YÜZDE 4.5 ARTTI

Ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Kasım ayında azalış gösteren tek ana grup yüzde 0,19 ile eğitim oldu. Alkollü içecekler ve tütün ana grubunda aylık değişim olmazken, en az artış gösteren gruplar yüzde 0,12 ile haberleşme ve yüzde 0,80 ile sağlık oldu. Buna karşılık, ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Kasım ayında artışın yüksek olduğu gruplar ise sırasıyla, yüzde 4,51 ile ulaştırma, yüzde 4,16 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve yüzde 1,69 ile ev eşyası oldu.

Gasp ettikleri Naksan’ın plastik fabrikasını yok pahasına satıyorlar

Okumaya devam et

Popular