Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

CHP, Berat Albayrak’a, “İhlas Finans hortumlamasını” sordu

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından cevaplanması talebiyle “İhlas Finans” hakkında soru önergesi verdi. CHP’nin, İhlas Finans hakkında verdiği kanun teklifi Meclis’te AKP ve MHP oylarıyla reddedilmişti.

BOLD- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle İhlas Finans hakkında soru önergesi verdi.

Tanrıkulu soru önergesinde, “İhlas Finans’ın faaliyetlerinin Bakanlar Kurulu kararıyla 10 Şubat 2001 tarihinde durdurulduğu, İhlas Finans’ın iyi yönetilemediği, akabinde ise yoğun mevduat çekilmesi sonucu BDDK kararıyla tasfiye sürecine girildiği ifade edilmektedir.” dedi.

Sezgin Tanrıkulu, Bakan Albayrak’a şu soruları yöneltti:

  • İhlas Finans’ın BDDK kararıyla tasfiye sürecine girmeden önce iyi yönetilemediği ve yoğun mevduat çekildiği iddiası doğru mudur?
  • İddialar doğru ise, bahse konu yöneticiler hakkında ne tür işlemler yapılmıştır?
  • Türkiye genelinde İhlas Finans sebebiyle mağduriyet yaşayan kaç kişi vardır? Bahse konu kişilerin toplam zararı ne kadardır?
  • Türkiye’de İhlas Finans sebebiyle zarara uğrayan kaç kişi hakkını alamadan yaşamını yitirmiştir?
  • 5 Şubat 2019 tarihi itibariyle Türkiye genelinde İhlas Finans sebebiyle mağdur olan toplam kaç kişiye ne kadar ödeme yapılmıştır?
  • İhlas Finans’ın TMSF’ye devredilerek mağdurların alacaklarının ödenmesine engel olan kişi ya da kişiler olduğu iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, bu kişi kimdir?
  • İhlas Finans ile ilgili ödemelerde ayrım gözetildiği iddiası doğru mudur?
  • Anılan tüm iddialar ile ilgili olarak kamuoyuna açıklama yapılacak mıdır?

AKP-MHP İhlas Finans hortumlamasını bir kez daha kapattı

Ekonomi

Reuters: Ekonominin başına Binali Yıldırım getirilebilir

Berat Albayrak’ın istifasının ardından Reuters dikkat çeken bir habere imza attı. AKP’den üst düzey bir yetkili, Binali Yıldırım’ın ekonomiden sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacağını aktardı.

BOLD – Reuters’ın üst düzey bir AKP kaynağına dayandırdığı haberinde, Berat Albayrak’ın istifasının ardından ekonomi yönetiminin yeniden yapılandırılacağı bir kabine değişikliğinin gündemde olduğu vurgulandı. AKP’li yetkili “İstifa konusunda evet veya hayır demeden adım atılamaz. Kabine değişikliği yarı yarıya olabilir. Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Yardımcılığı’na getirilebilir. Albayrak’ın istifa şekli Cumhurbaşkanı’na zarar verdi. Geçen hafta dolar bu kadar yükseldi. Bu niyeydi de bugün dolar yüzde 3.5-4 düştü bunu iyi görmek lazım” dedi. Albayrak’ın dün akşam Instagram’dan açıkladığı istifasının ardından 17 saatten uzun bir süre geçmesine rağmen henüz bakanlıktan veya Cumhurbaşkanlığından resmi bir açıklama yapılmadı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez’in yeni başkanı ilk açıklamasında faiz artırımı sinyali verdi

İlk açıklamasını yapan Merkez Bankasının yeni başkanı Naci Ağbal, 19 Kasım tarihli Para Politikası Kurulu toplantısında beklentilere göre karar alınacağını belirterek piyasalara faiz artırımı sinyali verdi. 

BOLD – Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın 16 ay sonra görevden alınmasının ardından yeni başkan olarak atanan eski AKP’li bakan Naci Ağbal ilk açıklamasında fiyat istikrarı için tüm politika araçlarını kararlılıkla kullanacaklarını söyledi.

FAİZ ARTIRIMI SİNYALİ VERDİ

Ağbal, yaptığı açıklamada “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olarak temel amacımız fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacaktır. Para politikasında, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde iletişim güçlendirilecektir. 19 Kasım 2020 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip, gelişmeler de yakından takip edilerek; oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararları alınacaktır” dedi.

Twitter hesabını kapatmadan önce tüm tweetleri sıfırladı

Okumaya devam et

Ekonomi

Damadın istifası TL’ye değer kazandırdı

Son haftalarda dolar karşısında değer kaybeden Türk lirası, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası sonrası değer kazandı. İstifa sonrası dolar 8.52’den 8.35’e kadar geriledi. 

BOLD – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sağlık koşullarını gerekçe göstererek istifa etmesinin ardından henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak istifa Türk Lirasının değer kazanmasına neden oldu.

PİYASALAR AÇILINCA DOLAR SERT GERİLEDİ

İstifa haberinin ardından piyasaların açılmasıyla dolar, Türk Lirası karşısında sert geriledi. Yeni haftanın ilk gününün ilk dakikalarında dolar/TL kuru 8,35’e kadar indi. Gece boyunca en düşük seviye olarak 8,3455’i gören kur sabah yeniden 8,40 seviyelerinin üzerine çıktı. Geçtiğimiz haftayı 10,1264’ten kapatan euro/TL ise 9,9230’a kadar geriledi.

Berat Albayrak’ın istifasına AKP’den ilk yorumlar: Cumhurbaşkanımızın takdirindedir

Okumaya devam et

Popular