Bizimle iletişime geçiniz

Politika

İhvan üyesinin Mısır’a iadesini deşifre eden fotoğrafa tutuklama

Mısır’da Müslüman Kardeşler Hareketi olarak bilinen İhvan Grubu’na üye olduğu gerekçesiyle hakkında idam cezası bulunan Mohamed Abdelhafız Ahmed Hussein önceki günlerde Türkiye tarafından Mısır’a iade edildi.

Mısır uyruklu Hussein’in, iadesini fotoğraflayan Türk Hava Yolları (THY) çalışanı Muhammed Emin Çelik, “Halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek” suçlamasıyla tutuklandı.

Çelik 7 Şubat’ta şahsi Twitter hesabından, “Evime döndüm.” açıklaması yaparak tahliye edildiğini duyurdu.

İADE GÖRÜNTÜLERİ ÜZERİNE AKP’YE TEPKİ YAĞMIŞTI

İhvan üyesi Mohamed Abdelhafız Ahmed Hussein’in, Türkiye tarafından Mısır’a iade edilmesi, Türkiye’deki İhvan taraftarları tarafından sert bir dille eleştirildi.

Eleştirilerin odağında ise her ortamda İhvan’ın sembolü olan “Rabia” işaretini kullanan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarı oldu.

Siyasal İslamcı olarak tanınan yazar ve gazeteciler, sosyal medya hesaplarından Mısır uyruklu Hussein’in iadesinden duyduğu rahatsızlığı açık bir şekilde ifade etti.

SİYASİ İLTİCADA BULUNDU

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi yönetimi tarafından idama mahkûm edilen Mohamed Abdelhafız Ahmed Hussein, ilk olarak Somali’ye sığındı.

Türkiye’ye ulaşmak için elektronik vize alan Hussein, 16 Ocak’ta İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş yaptı. Hakkında idam kararı olduğunu söyleyerek yetkililerden siyasi iltica talebinde bulunan Hussein, 17 Ocak sabahı işlemleri yapılırken Mısır tarafından iadesi istenilen suçlular arasında olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

Hüseyin için 18 Ocak’ta iade kararı alındı. Elleri arkadan kelepçelenen Mısırlı genç, uçakla Kahire’ye gönderildi.

İHVAN ÜYESİNİN MISIR’A İADESİNİ GÖRÜNTÜLEDİ, TUTUKLANDI

Mısırlı Hussein’in elleri kelepçeli bir şekilde iadesini görüntüleyen THY’de temizlik işçisi olarak çalıştığı öğrenilen Muhammed Emin Çelik, bir önceki gün gözaltına alındı.

İstanbul Bakırköy 1’inci Sulh Ceza Hâkimliği tarafından sorgulanan THY çalışanı Çelik, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlamasıyla tutuklandı. Muhammed Emin Çelik’in tutuklanmasına sosyal medyada “fotoğrafı #bencektim” hastag ile tepkiler dile getirildi.

PASAPORT ŞUBE’DE GÖREVLİ 8 POLİS AÇIĞA ALINDI

İhvan üyesi Hussein’in iadesinin ortaya çıkmasının ardından gelen tepkiler üzerine soruşturma başlatan İstanbul Valiliği, işlemin incelenmesi ve soruşturulması için komisyon oluşturulduğunu, pasaport kontrolde görevli 8 polis memurunun görevden uzaklaştırıldığını bildirmişti.

Der Spiegel: Erdoğan, Kürtlere karşı Esad ile anlaşabilir

Politika

Devlet Bahçeli sinyali verdi: MHP’den ‘tek başına iktidar’ mesajı

Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP, resmi internet sitesinden ‘tek başına iktidar’ mesajı yayınladı. Devlet Bahçeli’nin fotoğrafıyla verilen mesajda, “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yol kalmıştır. O da Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidarıdır” denildi.

BOLD – AKP’nin Cumhur İttifakı ortağı MHP, resmi sitesinden tek başına iktidar mesajı paylaştı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin fotoğrafıyla yapılan paylaşımda Türkiye’nin sorunlar yumağında olduğu belirtildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sözlerinin paylaşıldığı ilanda “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yolun MHP iktidarı” olduğu kaydedildi.

Sitenin ana sayfasında yayınlanan mesajda, “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yol kalmıştır. O da Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidarıdır” denildi.

Mehmet Ağar’ın sessiz kaldığı suçlamaya jandarmadan yalanlama geldi

Okumaya devam et

Politika

Milli Eğitim’in ‘Hayalindeki Çin’

Milli Eğitim Bakanlığının ortaokullarda düzenlediği “Hayalimdeki Çin Resim Yarışması’na, Türkiye’ye sığınan ve 5 yıldır ailesinden haber alamayan Doğu Türkistanlılar tepki gösterdi.

BOLD – Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü “Hayalimdeki Çin” adlı bir resim yarışması düzenledi. Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı tarafından organize edilen yarışma, 3-5 Mayıs 2021 tarihleri arasında Türkiye geneli resmi/özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler arasında yapıldı. Cengiz Mete imzalı resmi belgede yarışmanın ücretsiz ve gönüllülük esasına göre yapılması belirtildi.

Çin’in Sincan bölgesinden kaçıp Türkiye’ye sığınan Uygur Türkleri ve insan hakları savunucuları MEB’in düzenlediği bu yarışmaya akıl olmaz olarak değerlendirdi. İstanbul’da yaşayan ve ailesinden 5 yıldır haber alamayan Ömer Hamdullah, “Kızlarım Çin ’de Türk olduğu için alıkonuluyor artık bu duruma bir son verin yalvarıyorum. Orada Çinlileştirmeye izin vermeyin vatandaşlarınızı. yüreğimdeki acı gün geçtikçe büyüyor, sabrım tükendi.” dedi. 

“TOPLU TECAVÜZE UĞRADIM”

Sincan’daki gizli gözaltı merkezinde 9 ay kalan ve daha sonra kaçıp Amerika’ya sığınan Tursunay Ziyabudun, maskeli Çinli erkeklerin “her gece” hücrelerden kadınları çıkarıp tecavüz ettiklerini, kendisinin de işkence gördüğünü ve üç farklı zamanda iki-üç kişinin toplu tecavüzüne uğradığını söylemişti.

Üç ay önce BBC’ye konuşan Ziyavudun yaşadığı anı şöyle anlatmıştı: “Polis üniforması değil, takım elbise giyiyorlardı. Bazen gece yarısından sonra hücrelere geliyor, istedikleri kadınları seçiyor ve hiçbir gözetim kamerasının olmadığı ‘kara oda’ adı verilen odaya götürüyorlardı.”

Okumaya devam et

Politika

72 Kürt siyasetçi için şipşak inceleme: 424 yıl hapis talebi

HDP’nin kapatılması için Anayasa Mahkemesinde açtığı dava iade edilen Yargıtay Başsavcılığı, şimdi de başka bir davada 72 Kürt siyasetçiye verilen 424 yıl 10 ay 20 günlük hapis cezasının onanmasını istedi.

BOLD – Yargıtay Başsavcılığı, “KCK Cizre” davasının binlerce sayfadan oluşan dosyasını kısa sürede inceleyerek, 72 siyasetçiye verilen 424 yıl hapis cezasının onanmasını istedi.

İSTİNAF DA KISA SÜREDE ONAYLADI

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 2011 yılında yapılan operasyonlar kapsamında 72 kişinin yargılandığı davanın karar duruşması, 24 Haziran 2020’de Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 72 kişi hakkında toplam 424 yıl 10 ay 20 gün hapis cezası verildi. Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi de kararı kısa sürede onamasının ardından dosya Yargıtay’a taşındı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı 16. Ceza Dairesi, 11 Kasım 2020’de başladığı 135 klasör ve 2 binden fazla sayfadan oluşan dava dosyanın incelemesini, 29 Nisan’da tamamladı. Yargıtay savcısının hazırladığı cezaların onanması istendi.

135 KLASÖR 50 GÜNDE İNCELENDİ

MA’dan Zeynep Durgut’a konuşan dava avukatlarından Nevroz Uysal, Yargıtay savcısının hazırladığı mütalaanın hukuka ve hakkaniyete uymadığını belirterek, kararın usul açısından hatalar içerdiğine dikkat çekti. Uysal, “Bu aynı zamanda dosyaya ne kadar üstün körü, ne kadar toptancı ve ne kadar baştan salma ve ciddiyetsiz yaklaştıklarını gösteriyor. Çünkü dosyada 135 klasör var ve sadece 2 klasörden oluşan gerekçeli bir karar var. Yani yaklaşık 135 klasörlük bir dosyanın Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi tarafından 50 günlük kısa bir süre içerisinde incelenmiş olması akla, mantığa, hukuka, hakkaniyete, bir insanın vereceği efor ve emeğe uymuyor” dedi.

MÜTALAA SİYASİ SAİKLERLE YÜRÜTÜLÜYOR

Dava kapsamında ceza yağdırıldığını, bu durumun “KCK” adı altında yürütülen tüm davalarda benzer olduğunu hatırlatan Uysal, “Mütalaa maalesef hukuki değil, siyasi saiklerle yürüttüğünü gösteriyor. Bu bizi tedirgin ediyor. Bu aşamada müvekkillerimizin haklarının hukuki anlamda yürütebileceği bir süreç değil ve güvensizliğin zemini hazırlanıyor. Savcılığın vermiş olduğu tebliğname, bizce hukuka uygun değil. Buna karşı bizler de kendi görüşlerimizi sunacağız. Ama maalesef diğer KCK dosyalarına benzer bir hukuki garabetle karşı karşıya kalacağımıza dair bir öngörümüz var. Umarız ki bu öngörü gerçekleşmez ve hukuka uygun bir tavır sergilenir” dedi.

Kolombiya’da ordu ve polis katliam yaptı: Ölü sayısı 100’ün üzerinde

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0