Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Hizmet Hareketi, DİTİB üyesi Çelik’e yönelik saldırıyı kınadı ve faillerin bulunması için çağrı yaptı

Hizmet Hareketi, Almanya’nın Baden Württemberg eyaleti Bretten şehrinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Yeşil Camii’nin yönetim kurulu üyesi Savaş Çelik’e yönelik bıçaklı saldırıyı kınadı.

Hizmet Hareketi adına eyalette faaliyet gösteren “Landesverband für Bürgerschaftliches Engagement (LBE)” isimli dernek, saldırının faillerinin biran önce bulunmasını ve hukuk nezdinde hesap sorulmasını beklediklerini açıkladı.

Baden Württemberg eyaletinde Bretten şehrindeki DİTİB Yeşil Camii.

“HİZMET HAREKETİ MENSUPLARI ŞİDDETE TEVESSÜL ETMEZ”

LBE Yönetim Kurulu adına derneğin resmi internet sayfası ve sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamada, “Almanya’nın Bretten şehrinde DİTİB ile ilişkili olduğunu beyan eden Savaş Çelik isimli kişi, saldırıya uğradığını iddia etmiş ve olayla ilgili Hizmet Hareketi’ne yönelik itham edici açıklamalarda bulunmuştur.

Hizmet Hareketi mensupları yıllardır devam eden; baskı, işkence, kıyım politikaları ve sosyal ölüme zorlama uygulamalarına rağmen hiç bir zaman şiddete tevessül etmemişlerdir. Olay medyaya yansıdığı kadarıyla soyut beyanlar üzerine kurulu ithamlardan ibarettir.” ifadeleri kullanıldı.

“İDDİA SAHİPLERİ VARSA ELLERİNDEKİ DELİLLERİ SORUŞTURMA MAKAMLARINA İLETMELİ”

Söz konusu iddialarla ilgili Alman polisinin soruşturmasının devam ettiğine işaret edilen açıklamada şunlar dile getirildi: “İddia sahipleri varsa ellerindeki tüm somut delilleri soruşturma makamlarına acilen iletmelidir. Soruşturma bitene kadar herhangi bir kurum veya şahısla ilgili bir ithamda bulunmak ne hukuki ne de ahlaki bir davranış olacaktır.”

“Bu vesileyle yaralandığı iddia edilen Savaş Çelik‘e acil şifalar dileriz.” denilen açıklama şu ifadelerle sona erdi: “Yaşandığı iddia edilen saldırının fail ya da faillerinin her kim olursa olsun acilen bulunmasını ve hukuk önünde hesap vermelerini temenni ederiz.”

“KİMLİĞİ BELİRSİZ VE MASKELİ İKİ KİŞİ SALDIRDI” İDDİASI

DİTİB Yeşil Camii’nin yönetim kurulu üyesi Savaş Çelik’e yönelik, 6 Şubat 2019 Çarşamba yerel saatle 23:00’da kimliği belirsiz ve maskeli iki kişi tarafından saldırıya uğradığını, bu kişilerin Hizmet Hareketi’ne mensup olduğunu iddia etti.

Çelik’in iddialarını delil kabul eden DİTİB Yönetim Kurulu da sosyal medyada ve Türkiye’de yayınlanan bazı gazetelere verdiği beyanatta Hizmet Hareketi’ni hedef almıştı.

POLİS: SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Alman polisi saldırının fâil ya da fâillerinin kim olduğuna dair şu ana kadar herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Kalsruhe polisi adına yapılan yazılı açıklamada Çelik’in beyanlarına göre maskeli olduğu tahmin edilen iki kişinin kimliğinin tespiti için soruşturmanın devam ettiği kaydedildi.

Polis, MİT, mafya ve AKP’li yönetici çete kurup Hizmet Hareketi üyelerini soydu

Genel

AKP döneminde İBB’ye milyonlarca dolara itfaiye aracı diye füze rampası sattılar

AKP’nin yönetimde olduğu 2006 yılında İBB’ye teslim edilen 90 adet füze rampasından bozma itfaiye araçları büyüklükleri nedeniyle İstanbul sokaklarında kullanılamıyor.

BOLD – Sosyal medyadan canlı yayın gerçekleştiren İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ve CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı, İBB’de geçmiş dönemde yapılan usülsüz harcamalara dair açıklamalarda bulundu. Şubaşı, AKP döneminde füze rampasında bozma itfaiye araçlarına milyonlarca lira ödendiğini söyledi.

Şubaşının bahsettiği araçlar, hacimlerinden dolayı İstanbul sokaklarında da kullanılamıyor, üstelik itfaiye istasyonlarının garajlarına da sığmıyor.

Şubaşı araçların rutin masraflarıyla ilgili de: “Yakıt tüketimi yüzde 100 ve tek bir firma ürettiği için bakım masrafı çok yüksek. Hiçbir ülkede de kullanılmıyor. Gerçekten akıl alır gibi değil” ifadelerini kullandı.

90 alınan ve tanesine AKP yönetimi döneminde 1.1 milyon dolar ödenen ‘Koca Yusuf’ adı verilen itfaiye araçlarının yerine yeni araçların alınması gündemde.

İŞLEVİNİ YERİNE GETİREMİYOR

Sözcü’de yer alan habere göre bu araçlardan 13’ünün büyüklüğü nedeniyle faal olarak kullanılamadığı, geniş alanlarda orman yangını gibi olaylara müdahale edebildiği bildirildi.

Araçların kullanım amacının fabrika yangınlarında duvar yıkmak, enkazdan yük kaldırmak olmasına rağmen satın alındıktan sonra yapılan testlerde beton kıramadığı anlaşıldı.

90 ADET ALINDI

İBB, 2004 yılında 21/b maddesine göre ilana çıkmadan davet usulü ile ihale düzenledi. Yabancı bir şirketten “6x6x6” denilen, adedi o dönemki kura göre 1 milyon 100 bin dolar olan 90 adet araç alındı.

Araçlar 2006 yılında itfaiyeye teslim edildi. Füze rampasından itfaiye araçlarına dönüştürülen bu araçların 45’inin ilk müdahale, 45’inin de arama-kurtarma aracı olarak kullanıldığı öğrenildi.

3 bin 600 litre su kapasitesi olan araçların Beyoğlu ve Fatih gibi dar sokaklı ilçelerde kullanılamadığı, her itfaiye garajına da giremediği kaydedildi. Bu tip araçlara sadece 3 personel binebiliyor.

Time dergisi 2020’nin en iyi 10 filmini seçti

 

Okumaya devam et

Genel

Vefat sayısı 4 kat artan kentte AKP’li belediyeden 5 bin yeni mezar kazımı için ihale

Pandemi öncesi günlük ortalama vefat sayısı 15 kişi olan Gaziantep’te dün 67 kişinin defnedildiği, büyükşehir belediyesinin de yeni mezarlıklar için ihale açtığı öğrenildi.

BOLD – CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan, Mart 2020 öncesi günlük vefat sayısı 15 olan kentte, dün 67 kişinin defnedildiğini duyurdu. Kalkan, AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin de yeni mezarlık kazımı için ihaleye çıktığını söyledi.

Kalkan paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “2020 Mart ayında Gaziantep Valiliği günlük 15 civarında vefat olduğunu açıklamıştı. Dün Gaziantep’te defnedilen cenaze sayısı:67. Bu sayı nasıl buralara geldi? Daha sıkı önlemler almanın zamanı geldi de geçiyor. Gaziantep Büyükşehir Bel. 5 bin daha mezar kazılması için ihale yaptı.”

Hizmet Hareketi gönüllülerine hakaret ve saldırıya ‘ağır ceza’

Okumaya devam et

Genel

Kovid-19 İstanbul’da ölümleri ikiye katladı

Geçen yıllarda İstanbul’da günde ortalama 200 vefat gerçekleşirken, bu rakam koronavirüs salgını sonrası ikiye katlandı. 2018 ve 2019 yıllarında aylık 5 bin civarında olan ölümler bu yıl kasım ayında 10 bine yaklaştı.

BOLD – Koronavirüs salgının merkezi olan İstanbul’daki toplam ölüm sayısı, Kasım ayında geçtiğimiz yıllara göre 2 katına çıktı. 2018 ve 2019’da günlük ortalama 200’ler civarında olan vefat sayısı, bu kasım ayında 400’lere ulaştı.

GASİLHANELERDE CENAZE SIRASI BEKLENİYOR

Koronavirüs salgınında vaka sayılarının tekrar zirve yapması ile birlikte açıklanan vefat sayıları ile ilgili tartışmalar da yeniden gündemde. Salgının merkezi durumunda olan İstanbul’daki vaka ve vefat sayısı da bu tartışmaların odağında yer alıyor. Son olarak Küçükçekmece’deki gasilhane önünde yıkanmayı bekleyen cenazeler nedeniyle oluşan uzun kuyruk görüntüsü İstanbul’daki son durumu da özetler nitelikte. İstanbul’da son 3 yılın Kasım ayındaki vefat sayıları arasında neredeyse 2 katı ulaşan bir fark dikkat çekiyor.

VEFAT  SAYISI İKİ KATINA ÇIKTI

2018 ve 2019 yılının Kasım aylarında günlük ölüm sayısının 200’ler civarında olduğu İstanbul’da, bu yıl sayı 400’ler seviyesinde. E-Devlet uygulaması üzerinde İstanbul’daki vefat sayıları sorgulandığında 2018 yılında 1-26 Kasım arasında toplam vefat sayısı 5 bin 385 iken 2019’da aynı dönemde bu sayı 5 bin 312 oluyor. 2020 yılına gelindiğinde ise 1-26 Kasım tarihleri arasındaki toplam vefat sayısı 9 bin 828’e çıkıyor.

Koronavirüs vaka sayısı 30 bini geçti

Okumaya devam et

Popular