Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Eskisi gibi Facebook kullananlar yüzde 91 azaldı

Facebook kullanımı üzerine yapılan bir anket, sosyal medya alışkanlıklarının nasıl değiştiğine dair önemli ipuçları ortaya koydu.

Webtekno’nun Facebook kullanımı üzerine yaptığı anketin sonuçları, insanların neredeyse yarısının Facebook kullanmayı tamamen bıraktığını gösterdi. Bunun haricinde sosyal medya alışkanlıklarının nasıl değiştiğine dair ilginç detaylar da ortaya çıktı.

Facebook artık 15 yaşını dolduran bir mecra. Bağlı olduğu küresel şirketin bünyesinde Instagram, WhatsApp ve Oculus gibi markalar da var. Her birisi sosyal medya mecralarının farklı bir boyutunu temsil ediyor. Bir şirket olarak geleceğe fazlasıyla kafasını takan Facebook, bunun için gerekli önlemleri alıyor.

ANKETE 14 BİN 704 KİŞİ KATILDI

Facebook’u kendisi yapan o mavi arayüzlü ana hizmetin trafiği gün geçtikçe azalıyor. Kullanıcıların birer birer platformu terk edip farklı mecralara geçtikleri görülüyor.

Mark Zuckerberg’in kullanıcı verilerinin güvenliğine ilişkin samimiyetsiz tavrı, çoğu insanı soğutmuş durumda. Görünüşe göre #DeleteFacebook gibi kampanyalar da dünya çapında işe yaradı.

8 Şubat’ta açılan ankete 14 bin 704 kişi katıldı.

“Facebook kullanıyor musunuz?” sorusuna verilen cevapların dağılımı şu şekilde gerçekleşti:

  • Hayır, tamamen bıraktım. Artık Facebook kullanmıyorum: Yüzde 49 (7 bin 154 kişi)
  • Zaman zaman kullanıyorum: Yüzde 31 (4 bin 538 kişi)
  • Evet, hâlâ eski günlerdeki gibi kullanıyorum: Yüzde 9 (1.349 kişi)
  • Facebook’u bırakmayı düşünüyorum: Yüzde 7 (1.037 kişi)
  • Sosyal medya kullanmıyorum: Yüzde 4 (625 kişi)

Genelleme yapmak güç, ancak sonuçlara göre teknoloji medyasını takip eden insanların neredeyse yarısı Facebook platformunu tamamen terk etmiş durumda.

İKİ CEVABA OY VERENLERİN ORANI YÜZDE 80

Yüzde 31 ile “Zaman zaman kullanıyorum.” diyenler de ikinci sırada yer alıyor. İki cevaba oy verenlerin oranı ise yüzde 80’i buluyor ki bu Facebook’un itibarı için acı bir tabloyu gün yüzüne çıkarıyor.

Kalan yüzde 20’lik oyların yüzde 7’si de Facebook’u bırakmayı düşünenlere ait. Yani potansiyel olarak yüzde 80’in içerisine dahil olmayı bekleyen kişiler de var. Sosyal medyada hiç bulunmadığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 4.

Facebook’u eski günlerdeki gibi kullanmaya devam edenlerin oranı yüzde 9 olarak karşımıza çıkıyor. Bu da her 10 kişiden birinin sadık bir Facebook kullanıcı olduğunu gösteriyor.

Diğer kişiler ya platformu çoktan terk etmiş ya da terk etmek üzere olanlar.

Peki insanların Facebook kullanmalarını sağlayan şey ne? Ankete katılanlar şu etmenleri sıraladı:

  • Aktif gruplar (AOG vb.)
  • Çeşitli sitelerde ya da oyunlarda hızlı giriş imkanı

Kullanmama sebepleri arasında en çok göze çarpan şey ise yükselen yaş oranı oldu. Ayrıca reklam sayılarının artması ve etkileşim oranlarının düşmesi de platformu terk etmek için sebep olarak gösteriliyor.

Teknoloji

Elon Musk insan beynini bilgisayara bağlayacağı tarihi açıkladı

Elon Musk, insanlık için bir dönüm noktası olarak gösterilen deneyler için tarih verdi. İnsan ve bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kuracak olan Neuralink çipinin insanlı deneylerine bu yılın sonlarında başlanması planlanıyor.

BOLD – Elon Musk, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. Musk, beyni bilgisayara doğrudan bağlamayı planlayan çalışmaların insanlı deneylerine yıl sonunda başlanabileceğini açıkladı.

İNSANLI DENEYLER İÇİN İZİN BEKLENİYOR

Neuralink,  geçtiğimiz yıl kamuoyuna tanıtıldığında büyük ses getirmişti. Hatta ABD Gıda ve İlaç İdaresi çipi ‘çığır açan cihaz’ olarak isimlendirdi. Buna karşın henüz insan üzerinde deney yapılmasına imkan verecek izinleri verilmedi.

DENEY TARİHİ İÇİN HEDEF YIL SONU

Twitter üzerinden sorulara cevap veren Musk, “Neuralink implant güvenliğini sağlamak için çok sıkı çalışıyor ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi ile yakın iletişim içerisindeler. İşler iyi giderse, bu yılın sonlarında ilk insan deneylerine başlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Neuralink’i geçtiğimiz yıl tanıtan milyarder girişimci, beyin implantının; hafıza kaybı, depresyon ve görme engeline kadar çeşitli nörolojik sorunları ve omurga yaralanmalarını çözebileceğini iddia etmişti.

Musk’ın 2016 yılında hayata geçirdiği  Neuralink adlı şirketin amacı çok yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine ara yüzleri geliştirmek.

MUSK ÇALIŞMALARIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

Diğer yandan Musk’un sahibi olduğu SpaceX firması yaklaşık 10 gün önce uzaya tek seferde 143 uydu fırlatarak rekor kırdı. Uyduların 133’ü ticari ve devlet uydusu. 10’u ise Starlink uydusu. Daha önceki rekor ise 104 uydu ile Hindistan’a aitti.

SpaceX’in yanı sıra elektrikli otomobil Tesla ve toplu taşımada çığır açmayı hedefleyen Hyperloop’un da sahibi olan Elon Musk, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un  ardından dünyanın en zengin ikinci insanı olma unvanına sahip.

Okumaya devam et

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0