Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Rusya’da deney amacıyla internetin fişi çekilecek

Olası bir saldırı durumunda ulusal verileri yurt dışına göndermek istemeyen Rusya, ülkenin global internet ağı ile bağlantısını kesmeyi test edecek.

Olası bir saldırı durumunda ulusal internet bağlantısını kaybetmemek ve ulusal verileri yurt dışına göndermek istemeyen Rusya, ülkenin global internet ağı ile bağlantısını kesmeyi test edecek.

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Rusya, tüm ülkede internet bağlantısını kesmeyi planlıyor. Fakat bunun nedeni Rusya’nın Kuzey Kore benzeri izole bir ülke olmayı seçmiş olması değil, Aralık 2018’de Rus Parlamentosu’nda tartışılan bir yasa hakkında geri bildirim toplamak ve gereken değişiklikleri tespit etmek.

Söz konusu yasanın ilk taslağına göre Rus internet sağlayıcıları, dışarıdan gelecek olası bir saldırıda Rus internet alanının (Runet) güvenliğini sağlamak için ülkenin global internet bağlantısını kesmek zorunda kalacak.

Ayrıca Rus telekom şirketleri, Rus internet trafiğini ülkenin internet denetimini sağlayan Roskomnazor tarafından belirlenen ve yönetilen santrallere yönlendirmek için gerekli teknik araçları kurmak zorunda.

Rus haber ajansı RosBiznesKonsalting (RBK) tarafından aktarılan bilgiye göre Rus yetkililer ve büyük internet sağlayıcıları, söz konusu yasa tasarısı hakkında gerekli teknik alt yapının sağlanıp sağlanmadığını görmek ve yasa tasarısında gerçekleştirilmesi gereken değişiklikleri tespit etmek için yeni bir test gerçekleştirecek ve bu testin bir parçası olarak ülkenin global internet bağlantısını kesmeyi planlıyorlar.

Rusya’nın söz konusu testin ne zaman gerçekleştireceği tam olarak bilinmiyor ancak yetkililerin Dijital Ekonomi Ulusal Programı olarak adlandırılan yasada değişiklik gerçekleştirmek için 1 Nisan’a kadar vakitleri bulunuyor. Bu nedenle testin mart ayının ortalarına kadar gerçekleştirilmesi muhtemel.

Dünya

Kovid-19 için yeni aşı açıklaması: Yüzde 94,5 etkili

Pfizer ve BioNTech’in birlikte ürettiği Kovid-19 aşısının ardından ABD’li Moderna şirketi de aşı ürettiğini açıkladı. Şirketin açıklamasına göre aşı ilk denemelerde yüzde 94,5 etkili oldu.

BOLD – ABD’li biyoteknoloji şirketi Moderna, geliştirmekte oldukları Kovid-19 aşısına dair ilk verilerin, aşının yüzde 94,5 etkili olduğunu ortaya koyduğunu açıkladı. İlk aşının hemen ardından ikinci aşı için yapılan açıklama salgınla mücadelede önemli bir adım olarak değerlendirildi.

BİONTECH-PFİZER AŞISINA RAKİP

Şirketin Başkanı Dr Stephen Hoge, veriyi, “gerçekten önemli bir dönüm noktası” diye nitelendirdi. Hoge, iki farklı şirketten benzer sonuçların gelmesinin “çok rahatlatıcı” olduğunu belirterek, “Bu bize doğrusu bir aşının, salgını durdurabileceği ve umarım eski hayatlarımıza döneceğimiz yönünde ümit vermeli” ifadesini kullandı.

YAYGIN KULLANIM BAHAR SONRASI

Stephen Hoge salgına karşı tek bir aşının yeterli olmayacağını ve küresel talebi karşılamak için birçok aşıya ihtiyaç olacağını vurguladı. Bununla birlikte Moderna’nın aşısının 2021 bahar aylarından önce yaygın olarak kullanılması beklenmiyor.

Moderna’nın ABD Ulusal Sağlık Entstitüsü ile birlikte ürettiği aşının denemeleri 30 bin kişi üzerinde devam ediyor.

Okumaya devam et

Dünya

AB’den Maraş ziyareti açıklaması: Daha fazla gerilime sebep olacak

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs ziyareti ve 46 yıldır kapalı olan Maraş’ın bir kısmını açmasına Avrupa Birliği’nden tepki geldi. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümüne, BM Güvenlik Konseyi kararları temeli dışında alternatif yoktur” dedi.

BOLD – Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Kapalı Maraş’ın açılmasından ve Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik açıklamalardan üzüntü duyduklarını açıkladı.

AB’DEN ERDOĞAN’A MARAŞ TEPKİSİ

Maraş’ın açılması ve Erdoğan’ın ziyaretinin zamanlamışına dikkat çeken Josep Borrell, Kapalı Maraş’ta diyaloğa alan açma girişimleri devam ederken ve Kıbrıs sorununun çözümü ve adanın birleşmesine yönelik müzakerelerin BM himayesinde hızla başlamasına ihtiyaç duyulduğu bir zamanda meydana geldiğini belirtti.

Borrell AB’nin bakış açısını “AB, Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümü ile iki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğin olduğu federasyon temelinde, BM çerçevesinde ve AB’nin kuruluş ilkeleri çizgisindeki birleşmeye tam olarak bağlıdır” ifadesini kullandı. Erdoğan’ın ziyaretini ve Maraş’la ilgili adımları değerlendiren Borrell, Maraş’ın statüsü hakkında, BM’nin ilgili kararlarıyla uyum içinde olmayan eylemde bulunulmaması gerektiğini savundu. Ayrıca Türkiye’nin, müzakerelere yardımcı olacak ortam yaratılması sorumluluğuyla hareket etmesi ve somut katkı sunması gerektiğini belirtti.

BORRELL: BM İLE ÇELİŞEN AÇIKLAMALARDAN ÜZÜNDÜ DUYUYORUZ

Borrell açıklamasında “AB’nin mesajı çok açıktır. Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümüne BM Güvenlik Konseyi kararları temelindekinin dışında alternatif yoktur. Bu bakımdan Maraş’taki kapalı bölgenin açılmasıyla ilgili bugünkü eylemlerden ve Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik BM ilkeleriyle çelişen açıklamalardan üzüntü duyuyoruz. Bunlar daha fazla güvensizliğe, bölgede daha fazla gerilime neden olacaktır ve acilen geri alınmalıdır” ifadelerine yer verdi.

Okumaya devam et

Dünya

Avukatları geri adım atıyor Donald Trump direniyor

Donald Trump, seçim yenilgisini kabullenmezken avukatlarından tam tersi bir adım geldi. Trump destekçisi seçim gözlemcilerinin oyların sayımı sırasında anayasal haklarının ihlal edildiği suçlamasıyla yüz binlerce oyun geçersiz sayılması talebi geri çekildi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump, 20 Kasım’da yapılan başkanlık seçiminin galibinin Demokrat rakibi Joe Biden olduğunu henüz kabul etmezken 20 delegeli Pensilvanya’da itiraz sürecine ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. DW Türkçe’nin haberine göre Trump’ın avukatları, Trump destekçisi seçim gözlemcilerinin oyların sayımı sırasında anayasal haklarının ihlal edildiği suçlamasıyla yüz binlerce oyun geçersiz sayılması talebini geri çekti.

İtiraz dilekçesinde, sadece eyaletin demokratik eğilime sahip bazı bölgelerinde oy pusulalarındaki hataların düzeltilmesine izin verildiği, bunun Cumhuriyetçi seçmenleri dezavantajlı konuma düşürdüğü suçlamasına yer verildi. Pensilvanya’daki itiraz dilekçesinin yumuşatılmış olmasının Trump’ın bundaki sonraki tutumuna dair bir ipucu olarak sayılıp sayılmayacağı henüz bilinmiyor. Twitter hesabından açıklama yapan Trump seçimin hileli olduğu iddialarını yineledi ve seçim sonuçlarına itiraz etmeyi sürdüreceklerini söyledi. Trump, bir kez daha “Seçimi ben kazandım” dedi.

20 Kasım’da yapılan başkanlık seçiminin galibi 306 delege almayı başaran Joe Biden olmuştu. ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı (CISA) tarafından yapılan yazılı açıklamada da Trump’ın iddialarına ilişkin olarak, 3 Kasım’da ABD’de yapılan başkanlık seçimlerinin ‘Amerikan tarihinin en güvenli seçimi’ olduğu belirtildi.

Okumaya devam et

Popular