Politika

KPSS’de mülakat kıyımı: Doğduğu yer elenme sebebi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) derece yapan 200’e yakın adayın düşük mülakat puanları verilerek elenmesi ve diğer torpil vakaları hakkında bilgi verdi.

Özel, sözleşmeli öğretmen alımı esnasında yüksek KPSS puanlarına rağmen mülakatlarda çok sayıda adayın elendiğini belirterek, “Mülakatı geçecek adayların listesi bakanlıktan mı gönderiliyor?” diye sordu.

DOĞDUĞU YER YA DA ETNİK KİMLİK ELEME SEBEBİ

20 bin sözleşmeli öğretmenin ataması sürecinde, mülakat sırasında haksız gerekçelerle elendiğini belirten mağdurlarla bir araya gelen Özel, mülakatlarda ciddi şaibeler ve soru işaretleri yaşandığına dikkat çekti.

Doğduğu yer veya etnik kimliği gerekçe gösterilerek elendiğini belirten çok sayıda aday bulunduğuna vurgu yaptı.

“SİYASİ GEREKÇELERLE ELEME YAPILIYOR”

Özel, “Bu, doğru değilse dahi bu şüphenin olması gerçek bir demokraside hoş karşılanmaz. Bir il milli eğitim müdürünün, mülakatı geçecek aday listesinin bakanlıktan geldiğine yönelik itirafı da elenen mağdurların siyasi gerekçelerle elendiği gerçeğini kuvvetlendirmektedir.” ifadesini kullandı.

HAKSIZ PUANLARLA HAK GASPI

Özel, “KPSS puanı 80 ve üzeri olan 200’e yakın adayın haksız mülakat puanları verilerek tercih yapma haklarının gasbedildiği kamuoyuna yansıyan iddialar arasındadır. Adaylar, mülakatta sorulan sorulara yanıt veremeyen isimlere yüksek puanlar verildiğini, ancak KPSS puanları da yüksek olan ve mülakatları iyi geçen pek çok adayın bilerek elendiğine işaret etmektedir.” dedi.

ÖZEL: AKADEMİK NİTELİKLERİNE BAKILMALI

CHP Grup Başkanvekili Özel bu durumun Milli Eğitim Bakanlığı’nın iktidar partisine yakın adayları mülakat yoluyla kayırdığı iddialarını kuvvetlendirdiğine dikkati çekti.

Özel, “Ülkemizin geleceği olan gençlerimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin siyasi görüşlerine göre değil akademik ve pedagojik niteliklerine göre tercih edilmesi gerektiği, mülakatta yaşanan sorunlarla da ortaya çıkmıştır.” ifadelerini kullandı.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI’NA SORULAR

Konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıyan Özel, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un cevaplaması talebiyle şu soruları yöneltti:

  • Kamuoyuna yansıyan iddialar üzerine idari bir soruşturma açılmış mıdır?
  • Açılmadıysa neden açılmamıştır?
  • Etnik kimliği ya da doğduğu yer nedeniyle mülakatta elenen aday var mıdır?
  • Bakanlığınızdan illere, mülakatla kimlerin eleneceği ya da sınavı geçmesi yönünde bir liste gönderilmiş midir?
  • Gönderildiyse kim göndermiştir?

Beyinler göçmesin de ne yapsın: KPSS’de birinci oldu, mülakatta elendi

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version