Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Avrupa Parlamentosu’nun üçte biri AB karşıtlarından oluşacak

Bir düşünce kuruluşunun araştırmasına göre Avrupa Birliği’ni zor bir dönem bekliyor. Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın ciddi güç kazanacağı tahmin ediliyor.

BOLD- Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (ECFR) düşünce kuruluşu tarafından yapılan bir araştırma Avrupa Birliği’ne şüphe ile yaklaşan partilerin Avrupa Parlamentosu seçimlerinde sandalyelerin en az üçte birini kazanabileceğini ortaya koydu.

Araştırma öncelikle ulusal çıkarların gözetilmesini isteyen “milliyetçi” Avrupa Birliği (AB) karşıtı partilerin parlamentoda sandalyelerini artırarak güçlenebileceğine dikkat çekiyor.

AB’YE GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN ZARARLAR VEREBİLİR

Euronews’in haberine göre, araştırmada bu partilerin yükselişi ile birlikte hukukun üstünlüğü, ticaret, güvenlik, göç ve savunma alanlarında AB’ye ciddi anlamda geriye dönüşü olmayan zararlar verilebileceği vurgulanıyor.

Popülist partilerin orta vadede Avrupa Birliği’ni yeniden şekillendirebileceği kaydedildi. Uzun vadede ise Avrupa Birliği’nin karar alma mekanizmasını tamamen bloke edebileceği uyarısında bulunuldu.

AŞIRI SAĞ YÜZDE 28’E YÜKSELECEK

Rapora göre aşırı sağın oylarını yüzde 23’ten yüzde 28’e yükseltmesi bekleniyor. Aşırı sağ partiler oylarını giderek artırması halinde yüzde 30 oranını da geçebileceği ifade ediliyor.

Düşünce kuruluşu seçimlerde aşırı sağın yükselişi ile birlikte Avrupa Parlamentosu’nda “ikinci büyük siyasi grup” olabileceklerinin altını çizdi.

SEÇİMLER MAYIS AYINDA

Avrupa Parlamentosu seçimleri 27 birlik ülkesinde 23-26 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. AB, Macaristan ve Polonya’nın popülist liderlere teslim olması ile birlikte çalkantılı bir süreçten geçiyor.

İngiltere 29 Mart’ta AB’den ayrılacak. İngiliz milletvekillerinin gitmesi ile birlikte Avrupa Parlamentosu’nda sandalye sayısı 751’den 705’e düşecek.

Avrupa’nın para birimi “euro” 20 yaşında

Dünya

Uluslararası Kriz Grubu’ndan Türkiye’de yükselen milliyetçilik uyarısı

Dünya çapında çatışmalı ihtilafların olduğu bölgeler üzerine saha araştırmaları yapan ve bunları raporlaştıran Uluslararası Kriz Grubu, Türkiye ve bölgedeki PKK bağlantılı çatışmalara ilişkin yeni bir rapor yayınladı. Raporda Türkiye’de yükselen milliyetçiliğe dikkat çekildi.

BOLD – Uluslararası Kriz Grubu (ICG), Türkiye ve bölgedeki PKK terör örgütü bağlantılı çatışmalara ilişkin yayınladığı yeni raporda, “Türkiye’de milliyetçi yaklaşımlar ağır basarken çatışmasızlık rotasına girilme ihtimali düşük görünmektedir” görüşüne yer verdi.

“Grafik ve Haritalarla Türkiye’deki PKK Çatışması” başlıklı raporda, Türkiye ve PKK arasındaki çatışmaların ülkenin güneydoğusu ve Kuzey Irak’ta sürdüğü belirtildi.

Suriye’nin kuzeyinde ise Ankara, PKK, YPG arasındaki gerilimin devam ettiği vurgulanan raporda şu görüşlere yer verildi: “Suriye ve Kuzey Irak’ta belirsizlik devam ederken ve Türkiye’de milliyetçi yaklaşımlar ağır basarken çatışmasızlık rotasına girilme ihtimali düşük görünmektedir.”

Türkiye ile PKK arasında 40 yıla yakın zamandır süren çatışmaların en kanlı safhasının çatışmasızlık sürecinin 2015 yılının Temmuz ayında sona ermesiyle başladığına dikkat çekilen raporda, “2016’nın ilk yarısında benzeri görülmemiş şekilde Güneydoğu’daki bazı kentsel merkezlere ve batıdaki metropollere sıçrayan çatışma daha sonra kademeli olarak tekrar kırsal alanlara kaymıştır” denildi.

EN AZ CAN KAYBI ÇÖZÜM SÜRECİ DÖNEMİNDE

Verilerin de yer aldığı raporda Temmuz 2015’ten 20 Ocak 2021’e kadar çatışmalarda en az 5.229 kişinin hayatını kaybettiği vurgulandı. Rapordaki verilere göre ölenlerin 539’u sivil.

Olaylarda 1.266 güvenlik görevlisi hayatını kaybettiği belirtilirken PKK terör örgütünün kayıpları 3.198 olarak ifade edildi.

ICG verilerine göre Türkiye’nin Kürt sorununa çözüm aradığı 2013-2015 yılları arasına can kaybı en düşük düzeydeydi.

AB sınır teşkilatı Frontex’te mültecilere yönelik ‘geri itmelerle’ ilgili soruşturma derinleştirilecek

Okumaya devam et

Dünya

Türkiye’ye ikinci kuraklık uyarısı: 10 il tehlikede

Geçtiğimiz günlerde Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Türkiye’ye kuraklık uyarısında bulunmuştu. Yeni uyarı Dünya Yaban Hayatı Fonu’ndan geldi. Açıklamada, Türkiye’de kuraklığın kritik seviyeyi geçtiği ve 10 ilin tehlikede olduğu belirtildi.

BOLD – Dünya Yaban Hayatı Fonu, (WWF) Türkiye’de İstanbul ve Ankara dahil olmak üzere 10 şehirde su kıtlığı yaşandığını belirtti. Problemin ana sebeplerinden birinin ise kuraklıktan ziyade planlama eksikliğinin sebep olduğu açıklandı.

Amerikan Ulusal Havacılık Dairesi de (NASA) geçtiğimiz günlerde yer altı su rezervlerini gösteren bir harita yayınlamış ve Türkiye’de yer altı sularının ortalama seviyenin altında olduğunu belirtmişti. NASA’nın uyarısı sonrası bir uyarı da Dünya Yaban Hayatı Fonu’ndan geldi.

ŞEHİRLERDE SU TEMİNİNDE CİDDİ SORUNLAR YAŞANABİLİR

Kurumun iklim değişikliği, suyun düzenlenmesi ve yönetimle alakalı 5 yıllık verilerin analizine göre, Türkiye’de büyük bir kuraklık beklendiği ve özellikle de şehirde yaşayan insanların su temini konusunda ciddi sorunlar yaşayabileceği kaydedildi.

Yapılan açıklamada Türkiye’nin su kıtlığı riski oranının 2.78’e düştüğü, dünyanın en riskli bölgesi kabul edilen Filistin’de bu oranın 3.67 olduğu belirtildi.

SU SIKINTISININ ASIL SEBEBİ YANLIŞ YÖNETİM VE KAÇAK KULLANIM

WWF Küresel Tatlı Su Programı Başkanı Stuart Orr, video konferans sistemiyle yaptığı açıklamasında, iklim değişikliğinin şehirlerdeki suyu azalttığını ancak bu duruma asıl yanlış planlamanın neden olduğunu belirterek, “Su kıtlığının başlıca nedeni kaçak kullanım ve sulama sistemlerinin iyileştirilmemesidir. Bunun yanında talep yönetiminin doğru yapılamaması ve suyun yanlış taksim edilmesi de diğer büyük sebeplerdir” diye konuştu.

SON 15 SENENİN EN KURAK DÖNEMİ

Türkiye’de 2020 yılında sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle son 50 yılın en sıcak üçüncü yılı yaşanmıştı. NASA, uydu verilerine göre hazırladığı raporunda Türkiye’nin son 15 senenin en kurak dönemini yaşadığını açıklamış, düzenli bir şekilde yağmur yağmazsa mahsül alımının tehlikeye girebileceğini açıklamıştı.

NASA’dan Türkiye’ye kuraklık uyarısı: Ülkenin altı kurudu!

Okumaya devam et

Dünya

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir araya geldi. Görüşmede Türkiye’yi rahatsız eden NATO’da reform planlarının da gündeme gelmesi bekleniyordu.

BOLD – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Brüksel’deki NATO karargahında bir araya geldi.

Çavuşoğlu, görüşmeden sonra sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, İttifak içinde birlik ve dayanışmanın daha da güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, “Ülkemiz İttifakın caydırıcılık ve savunmasında kritik ve öncü roller üstleniyor. Afganistan’da ve Irak’ta NATO misyonlarını desteklemeye devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

NATO’DA REFORM PLANLARI

Çavuşoğlu’nun NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yapacağı görüşmede ise Kuzey Atlantik İttifakı’ndaki yapısal reform planlarının da önemli yer tutması bekleniyordu. Ancak konuya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

NATO-AB ilişkilerinin güçlendirilmesi ve vetonun zorlaştırılması gibi Türkiye açısından tartışmalı planlar içeren taslakla ilgili resmi istişare süreci Aralık ayı başında başlatılmıştı.

Taslaktaki öneriler arasında, NATO üyesi olmayan AB ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının NATO zirveleri çerçevesinde yapılan görüşmelere davet edilmesi de yer alıyor. Ancak Türkiye, Güney Kıbrıs’ı kapsayacağı için bu maddeye sıcak bakmıyor. Türkiye AB üyesi Güney Kıbrıs’ı “Kıbrıs Cumhuriyeti” olarak tanımıyor, bunun yerine Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ifadesini kullanıyor. NATO-AB yakınlaşmasına AB’den ayrılan Britanya’nın da sıcak bakmadığı belirtiliyor.

NATO gündemindeki taslakta üye ülkelerin ittifak kararlarını veto etmesinin zorlaştırılması da yer alıyor. Ancak bu maddenin de Türkiye’nin yanı sıra Macaristan’ın da direnişiyle karşılaşması bekleniyor.

Diyaloğu yeterli bulmayan AB Türkiye’den somut adımlar istedi

Okumaya devam et

Popular