Bizimle iletişime geçiniz

Politika

CHP’li küskünlerin DSP’den aday olması AKP’ye yarayacak

CHP’de yerel seçim adaylarına ilişkin rahatsızlıklar bitmek bilmiyor. Parti içi muhalefet, tartışmalı adayların yeniden görüşülmesi için PM’nin olağanüstü toplanmasını isterken, aday gösterilmeyen küskünlerin DSP’den aday olmasının AKP’ye yarayacağı konuşuluyor.

Özellikle Kırklareli ile İstanbul’un ilçeleri Avcılar, Silivri ve Bakırköy’de iki partinin de aday çıkarması AKP’nin şansını yükseltti. Şişli’de bölünmeye karşın AKP’nin şansı olmadığı konuşulurken, CHP’den ’24 Haziran’da seçime sokulmamış DSP, ne oldu da şimdi giriyor’ eleştirileri yapılıyor.

DSP BİRÇOK YERDE KİLİT ROL OYNAYACAK

Cumhuriyette yer alan habere göre, CHP’de aday belirleme sürecinde yaşanan tartışmalar ve aday gösterilmeyenlerin küskünlüğü ile yeniden siyaset sahnesinde yerini alan alan DSP, şimdiye kadar 24 ilde 46 aday ile seçimlere katılacağını açıkladı. DSP’nin özellikle CHP’de olan Avcılar, Marmaris, Kırklareli gibi mevcut belediye başkanlarını aday göstermesi dikkat çekerken, birçok ilçede kilit rol oynayacağı görülüyor.

DSP 46 ADAYLA SEÇİME GİRECEK

19 Şubat’ta Yüksek Seçim Kurulu’na listelerin teslim edilmesi için verilen süre dolarken, DSP 9’u büyükşehir belediye başkanlığı, 3’ü il belediye başkanlığı olmak üzere toplamda 46 adayla seçimlere giriyor. İstanbul Avcılar’da mevcut Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, 2014 seçimlerinde 106 bin 500 oy alırken bu seçimde DSP’den aday olmasıyla birlikte kritik bir hamlede bulundu. Cumhur İttifakı’nın 2014 seçimlerine göre bölgedeki oyu 121 bini bulurken, CHP ve DSP’nin ayrı ayrı adaylarla seçime girecek olması ilçenin durumunu kritik hale getiriyor.

ERDEM GÜL’ÜN ADAY OLDUĞU ADALAR KAYBEDİLEBİLİR

Yine Adalar’da eski belediye başkanı Coşkun Özden ile CHP’nin adayı Erdem Gül’ün ayrı ayrı yarışacak olması geçen seçimlerde 800 farkla kazanan CHP açısından seçimin kaybedilme riskini beraberinde getiriyor. DSP’nin Silivri’de Selami Değirmenci’yi aday göstermesi de CHP’ye karşı ciddi bir hamle olarak görülüyor.

ŞİŞLİ’DE SÜPRİZ BEKLENMİYOR

Şişli’de Mustafa Sarıgül ile Muammer Keskin’in yüzde 61.6 olan CHP oylarını yarı yarıya bölüşmesi halinde ise Cumhur İttifakı’nın 2014 seçimlerinde aldığı yüzde 31.6’lık oyla küçük de olsa sürpriz yapma ihtimali bulunuyor. Bakırköy’de ise iş insanı Ali Fatinoğlu’nun seçime girecek olması CHP, AKP ve İYİ Parti arasında geçmesi beklenen seçimde kritik önem taşıyor.

MUHALİFLER PM TOPLANTISI İÇİN DİLEKÇE VERDİ

CHP’de yerel seçimlerde yarışacak adaylara ilişkin listelerin 19 Şubat’ta Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim edilmesine yönelik hazırlıklar sürerken; muhalif 12 Parti Meclisi (PM) üyesi “yetki devrinin ardından Siverek ve Maltepe adaylarının rahatsızlık yarattığı” gerekçesiyle PM’nin olağanüstü toplanması için dilekçe verdi.

ADAYLARA SON NOKTA KONULACAKTI

YSK’ye aday listelerinin teslim edileceği 19 Şubat tarihine kısa bir süre kala muhaliflerin olağanüstü toplantı çağrısı yapması CHP’de tartışma yarattı. CHP’de dün toplanan MYK’de yerel seçimlerde yarışacak bazı adayların belirlenmesi, belediye meclisi ve il genel meclisi adaylarına yönelik listelerin onaylanması yapılarak adaylarla ilgili sürece son noktanın konulması amaçlanıyordu.

FATİH BUCAK’IN ADAYLIĞI TARTIŞMA KONUSU

2 Şubat’taki PM’de geri kalan adayların belirlenmesi için MYK’ye yetki devri yapılmış, MYK de bu yetkiyi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na vermişti. Kılıçdaroğlu’nun doğrudan belirlediği ilk gruptaki 16 aday arasında Mehmet Fatih Bucak’ın Siverek adayı olması parti içinde tartışmalara neden olmuştu. Kılıçdaroğlu’nun doğrudan belirlediği adaylar arasında Maltepe Belediyesi başkan adayı olarak Ali Kılıç’ın aday gösterilmesi de özellikle İstanbul örgütünde tepki çekmişti.

Politika

Ağar ekibi Peker’i doğruladı: Soylu makamında Korkmaz’la iki kez görüştü

Mehmet Ağar’a yakınlığı ile bilinen T24 yazarı Tolga Şardan, Avusturya’da tutuklanan firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın yurt dışına çıkmadan bir gün önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaptığı iki görüşmenin detaylarını yazdı.

BOLD – Sedat Peker’in açıklamasıyla gündeme gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kara para aklama suçundan firari olan iş adamı Sezgin Baran Korkmaz ile görüştüğüne dair iddialar derinleşiyor. Derin devletin başı olduğu öne sürülen Mehmet Ağar’a yakınlığı ile bilinen T24 yazarı Tolga Şardan da bu görüşmenin detaylarını köşesine taşıdı.

GÖRÜŞMENİN DETAYLARINI YAZISINA TAŞIDI

Yazısında görüşmenin mesainin olmadığı bir günde gerçekleştiğine dikkat çeken Şardan, hakkında kara para aklama suçlaması bulunan Korkmaz’ı bakanlığa çağıranları, toplantıya katılanları ve bakanlık merdivenlerinde yapılan özel sohbete kadar birçok detayı vermesi dikkat çekti. Korkmaz’ın gözaltına alınması sürecinde Ankara’da önemli bir hareketliliğin yaşandığını kaydeden Şardan, şöyle devam etti:

SOYLU MAKAMINDAN TAKİP ETTİ

“İçişleri Bakanı Soylu, gece yarısına kadar gelişmeleri makamından takip etti. Buradaki handikap, Türkiye’nin kırmızı bültenle aradığı Korkmaz’ın Türkiye’ye iade edilmeme olasılığıydı. Zira ABD’ye gönderilmesi halinde Korkmaz’ın, hakkındaki iddiaların yanı sıra yaşadığı süreçleri anlatmasıyla işler daha da karışacaktı.

Korkmaz’ın Türkiye’ye iade edilmesinin sağlanması gerekiyordu. Ama bu yazıyı yazdığım dün öğle saatlerine kadar -Viyana Büyükelçiliği’nin diplomatik kanaldan girişim yapmasına rağmen- henüz böyle bir gelişme yaşanmadı. Aksine ibre halen ABD yönündeydi.

KOM’DA HAREKETLİLİK YAŞANDI

Soylu’yla birlikte hareketlilik yaşayan bir birim daha vardı o saatlerde. Korkmaz’ın hakkındaki suç dosyasını takip eden Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi’ydi (KOM) burası.

Korkmaz’ın gözaltına alındığı bilgisinin Ankara’ya ulaşmasının hemen ardından, tatil günü olmasına rağmen dairenin yöneticileri birer ikişer makamlarına geldi. KOM Daire Başkanı Mahmut Çorumlu ve daireden sorumlu Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Resul Holoğlu da makamlarına gelenler arasındaydı.

Ki hatırlarsınız; Holoğlu, suç örgütü liderinin Korkmaz’ın yurt dışına kaçışı konusundaki açıklamalarında ismi geçen emniyet üst yöneticisi.”

SOYLU KORKMAZ İLE NE GÖRÜŞTÜ?

Sedat Peker’in “Korkmaz, 5 Aralık’ta Ankara’da Soylu ile görüştü, 6 Aralık günü Türkiye’den kaçtı!” ifadelerini hatırlatan Şardan, şöyle devam etti:

“Korkmaz’ı Ankara’ya çağıran bizzat Holoğlu değil. Holoğlu’nun talimatıyla dairede görev yapan bir şube müdürü. Bu şube müdürünün görev alanı organize suçlarla mücadele etmek.

Görevi organize suçla mücadele etmek olan şube müdürü, genel müdür yardımcısının talimatıyla hakkında adli soruşturma yürütülen bir şüpheliyi, İçişleri Bakanı ile görüşmek amacıyla Ankara’ya çağırıyor! Korkmaz da ilgili yerlerle irtibat kurduktan sonra Ankara’ya geliyor.

Sonrasında da Korkmaz’ı İçişleri Bakanı ile görüştürmek için Ankara’ya davet eden şube müdürü yine Soylu’nun onayıyla KOM Dairesi’nin yurt dışında irtibat görevlisi olarak atanıyor!

Nasıl ama! Tesadüfler peş peşe gelişmiş.

İşin diğer ilginç yönü daha var. Korkmaz, 5 Aralık 2020 cumartesi günü bakanlıkta ve emniyette mesainin olmadığı sırada Soylu ile görüşüyor. 6 Aralık Pazar günü yurt dışına çıkıyor.”

İKİNCİ GÖRÜŞME İÇİN YOLDAN DÖNDÜ

Bir soru ile olayın pekişmesine katkı vereyim.

Korkmaz, 5 Aralık 2020 günü Soylu ile kaç kez görüştü? İlk görüşmeden sonuç çıkmaması üzerine İstanbul’a doğru yola çıkan Korkmaz, geri dönüp bir kez daha Soylu ile görüştü mü?

Korkmaz’ın bakanlığa gidişinde yanında emniyetten kimler vardı?

Mesela bakan makamına çıkılan özel merdivenlerin başında Soylu’nun müsait olmasını beklerken kimlerle sigara tüttürdü? Bu isimler KOM’dan sorumlu Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Resul Holoğlu ve KOM Dairesi Başkanı Mahmut Çorumlu muydu? Ayaküstü sigara sohbetinde neler konuşuldu?

Varlığı – yokluğu belli olmayan, düşük profilli Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, gelişmeler içinde yer alan ve Soylu’nun A takımındaki personeli hakkında idari soruşturma başlatacak mı? Yoksa bu kadar ağır ithamlar ve iddiaları, sıradan yurttaş gibi seyredecek mi?”

Neslihan ve Hande de annesiz babasız kaldı

Okumaya devam et

Politika

Çiftçi kuruluşuna AKP’liler doldu

AKP eski Milletvekili Fahrettin Poyraz’ın Genel Müdürlüğünü yaptığı Tarım Kredi Kooperatiflerine AKP’lilerin doldurulduğu ortaya çıktı. Çiftçinin kuruluşundan eski AKP’li  12 vekil maaş alıyor.

BOLD – CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’ın 10, yardımcısı Davut Arpa’nın ise 5 yerden maaş aldığını açıkladı. Bu açıklamanın ardından Tarım Kredi Kooperatiflerinden maaş alan AKP’liler ortaya çıktı.

“EURO İLE ALDIĞIM MAAŞLAR SPEKÜLASYONA NEDEN OLUR”

Sözcü’de yer alan habere göre Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğüne bağlı şirket yönetimlerinde AKP’li eski milletvekili ya da adayların, danışmanların yer aldığı bir üs haline getirildi. Genel Müdür Fahrettin Poyraz, bir şirketten maaş aldığını belirtmesine karşın, yönetim kurulu başkanı olduğu Gübretaş’ın İran’da ortağı olduğu şirketten Euro cinsinden maaş aldığı da öne sürüldü. Poyraz,  maaşları konusunda spekülasyonmlara neden olacağı gerekçesiyle açıklama yapmadı.

AKP’LİLERE BALLI MAAŞ

Çiftçinin kuruluşu Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlı şirketlerin yönetim kurulu üyelikleri AKP’lilerce dolduruldu. AKP eski milletvekili, teşkilat üyesi, milletvekili adayı olan isimlere huzur hakkı adı altında maaş veriliyor.

İşte o isimler:

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz 9 şirketin yönetim kurulu başkanı. (AKP eski Bilecik Milletvekili)

Tarım Kredi Kooperatifleri Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Kacır (AKP eski Bozüyük Seçim İşleri Başkanı)

GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Müjde Sakar  (AKP Genel Sekreter Yardımcısı  ve Harran Üniversitesi’nde öğretim üyesi)

GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Tunçak (AKP eski Bursa Milletvekili)

GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Vahit Kirişçi (22. dönem AKP Adana Milletvekili)

TAREKS Tarım Genel Müdürü Burhanettin Topsakal (AKP eski Trabzon Milletvekili adayı)

TAREKS Hayvancılık Yönetim Kurulu Üyesi Bünyamin Özbek (AKP eski Bayburt Milletvekili)

TARNET Yönetim Kurulu Üyesi Abdürrahim Akdağ (AKP eski milletvekili)

TAREKS Hayvancılık Genel Müdürü Adem Tatlı (AKP eski Giresun Milletvekili)

Tarım Kredi Yem Genel Müdürü Hasan Fehmi Kınay (AKP eski Kütahya Milletvekili)

TARKİM A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Aksoy (AKP eski Gaziantep Milletvekili adayı)

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı Davut Arpa (AKP eski Bilecik Gençlik Kolları Başkanı)

Okumaya devam et

Politika

Türk bayrağını sofra bezi yaptılar

Türk bayrağını siyasi şov malzemesi olarak kullanmasıyla eleştirilen AKP’lilerin bayrakla ilgili yaptıkları bu kez tepki çekti. Pandemi sürecinde maske, mesafe kuralına uymadan bir araya gelip yemek yiyen AKP’liler, sofra bezi olarak ise Türk bayrağı kullardı.  

BOLD – Pandemi sürecinde lebalep dolu salonlarda kongre yapan AKP, pandemi sürecinde etkinliklerine devam ediyor. AKP Gebze ilçe Teşkilatı’nın Arapçeşme Mahallesi’nde maske, mesafe kurallarına uyulmadan yapılan sandık başkanları toplantısında, yemek masalarına serilen Türk Bayrakları büyük tepki çekti.

UFUKTA SEÇİM Mİ VAR?

Kocaeli AKP Gebze ilçe Teşkilatı’nın Arapçeşme Mahallesi’nde sandık başkanları toplantısında skandal bir olay yaşandı. Gebze Seçim İşleri Başkanı Enes Yaylak’ın başkanlığında gerçekleşen sandık başkanları toplantısında AKP yöneticiler masalara serilen Türk bayrakları üzerinde yemek yedi. Türk bayraklarını sofra bezi gibi kullanan AKP yöneticilerin söz konusu fotoğrafları sosyal medya hesaplarından paylaşmaları büyük tepki çekti. Ayrıca sandık başkanları toplantısı ufukta seçim olacağı yorumlarına yol açtı.

PAYLAŞIMA TEPKİ YAĞDI

AKP Gebze İlçe Başkanlığı, fotoğrafları sosyal medya hesabından, “Seçim İşleri Başkanımız Enes Yaylak’ın Başkanlığında, Kocaeli Büyükşehir ve Gebze Belediyesi meclis üyesi Geçmiş Dönem İlçe Başkanımız Hasan Soba, Teşkilat Başkanımız Mustafa Önal ve Seçim İşleri Başkan Yardımcılarımızın Katılımıyla Arapçeşme Mahallesi Sandık Başkanları Toplantısı gerçekleşmiştir. Toplantımız Hayırlara vesile olsun” notuyla paylaştı. Sosyal medyada tepki çeken paylaşım yayından kaldırıldı.

Neslihan ve Hande de annesiz babasız kaldı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0