Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Brexit korkusu İngiltere’de stokçuluğu hortlattı

Britanya’daki işletmeler düzensiz Brexit korkusuyla ara mal ve hammadde stoklamaya başladı.

Anlaşmasız Brexit olursa mal getirmekte zorlanacağını düşünen işletmeler, depolarını ağzına kadar ham maddeyle dodururken, depo kiraları yükseldi.

BOLD– İngiltere’nin başkenti Londra’daki Brompton bisiklet fabrikası bugünlerde tam kapasite çalışıyor. Peki bu ne zamana kadar devam edecek? 29 Mart’ta Britanya “anlaşmasız” Brexit ile Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılırsa, imalathane aynı kapasiteyle çalışmalarını sürdürebilecek mi?

Brompton fabrikası, imalatının yüzde 71’ini ihraç ediyor. Bine yakın bisiklet parçasının büyük bölümünü ise dışarıdan alıyor. İşletme müdürü Will Butler-Adams Brexit’ten sonra AB ülkelerinden parça alıp alamayacaklarını bilmiyor.

AB’den ayrıldıktan sonra limanlarda mal akışı durduğu takdirde büyük bir problemle karşılaşabileceklerini ve işlerinin riske girebileceğini söylüyor.

İŞLETMELER STOKÇULUĞA BAŞLADI

DW’den Tim Schauenberg’in haberine göre, Brompton’un 20 metre yüksekliğindeki üretim hangarının tavanına kadar parça istiflenmiş. Şimdiye kadar bir milyonun üzerinde parça getirtmişler. Bu yatırımın ileride işlerine yarayacağını tahmin ediyorlar.

Mart sonunda montaj durduğu takdirde Brompton birkaç günde 50 bin sterlin zarar edebilir. Hızla büyüyen ve iki yıl önce Londra’nın başka bir köşesinde daha tesis kuran şirketin Brexit yüzünden tehlikeye girmesi mümkün.

Britanya’daki bütün işletmeler yedek stoklamanın ne kadar önemli olduğunu fark etmiş. İngiltere’nin en büyük marketler zinciri Tesco buzhanelerini büyütmüş, lüks şilte imalatçısı Savoir Beds Arjantin’den tonlarca at kılı almış.

DEPOLARIN HER METREKARESİ DOLDU

Britanya Ekonomi Bakanı Richard Harrington geçenlerde, ülkedeki depoların her metrekaresinin dolduğunu söylemişti.

Finacial Times gazetesi ankete dayalı bir endekse göre kullanılan depolama kapasitesinin 1992 yılındaki seviyeye yaklaştığını yazdı. Son bir buçuk yılda mamul stok envanterindeki artış rekor düzeye ulaşmış.

Lojistik şirketi NX Group’un sözcüsü Neil Powell, “Bu branşta en ideali ani tepki gösterebilmek için azami kapasitenin yüzde on oranında altında kalmak. Ama biz şimdiden kargo paletlerini koyacak yer bulamıyoruz.” diyor.

STOKLANAN ÜRÜN MİKTARI ARTACAK

9 bin 300 metreküplük deponun doluluk oranı yüzde 95’i bulmuş. Her gün mal depolamak isteyen yeni müşteriler arıyormuş. Bir iki gün içinde depodan alınmayıp yedekleme amacıyla yaz aylarına kadar şirketin deposunda stoklanan ürünlerin miktarı hızla artıyormuş.

Brompton da kaotik Brexit yüzünden kepenk indirmek zorunda kalmamak için siparişlerinin bir bölümünü NX Group’un hangarlarında bekletiyor.

DEPO KİRALARI YÜKSELİYOR

Artan lojistik hizmetleri talebine paralel olarak depo kiraları da yükseliyor. Her yerde yeni depolar inşa ediliyor. Neil Powell bu durumdan memnun olmakla birlikte kuşkuları da var.

Devamlı müşterilerini kaybetmemeye özen gösterdiklerini ve kıta Avrupası’ndaki müşterilerini kaybetmelerinin lojistik branşındaki canlanmanın sonu olabileceğini söylüyor.

Aynı zamanda depolama hizmetlerindeki patlamanın reel talep artışını yansıtmadığını da hatırlatan NX Group sözcüsü “malın ihtiyaç vaktinden önce alınmasının anlık bir durumu yansıttığını” söylüyor.

POWELL: BREXIT’I KAZASIZ BELASIZ ATLATMAYA ÇALIŞIYORUZ

Powell, Brexit’ten sonra ithal ve ihraç mallarının deniz ve hava limanlarında birikmesinin ağzına kadar dolu olan depoların aynı hızla boşalmasına da yol açabileceğini belirtiyor.

Bu sebeple Brexit sayesinde kısa zamanda çok para kazanmak yerine AB ile ülkesi arasındaki ticari ilişkilerin güvenilir bir şekilde devam etmesini arzuladıklarını sözlerine ekliyor.

Bisiklet fabrikasının müdürü Will Butler-Adams da gökten para yağmasını beklemiyor: “Brexit’in ilk aylarını kazasız belasız atlatmaya bakıyoruz. Ondan sonra da bir yolunu bulup faaliyetleri sürdürmeyi düşünüyoruz.”

Brompton “istiflemek kaostan evladır” anlayışıyla Londra’nın Heathrow Havalimanı yakınlarında bir depo daha kiralamış.

Brexit’in İngiltere’ye ilk faturası: Son 6 yılın en düşük büyümesi

Dünya

Çavuşoğlu ve Maas görüştü: AB ilişkilerinde olumlu atmosfer var

Ankara’yı ziyaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüştü. Bakan Çavuşoğlu, “Avrupa’dan da olumlu adımların gelmesi sayesinde (AB’yle ilişkilerde) daha pozitif atmosfer içindeyiz” ifadelerini kullandı.

BOLD – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile ortak basın toplantısı düzenledi.

“Önümüzdeki süreçte Almanya’yla ikili diyalog mekanizmalarımızı canlandırma konusunda mutabık kaldık” diyen Bakan Çavuşoğlu, “Avrupa’dan da olumlu adımların gelmesi sayesinde (AB’yle ilişkilerde) daha pozitif atmosfer içindeyiz” ifadelerini kullandı.

Yunanistan’ın NATO bünyesinde kurulan mekanizma toplantılarına tekrar katılmaya başlamasından memnuniyet duyduğunu belirten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Yunanistan ile Türkiye arasında çok kez gerginliğe yol açan konular var. Tüm bu konuları nasıl çözeceğimizi Yunanistan ile görüştük.” diye konuştu.

Maas da son dönemde çok sayıda pozitif sinyal olduğu için bu seyahati gerçekleştirmek istediklerini belirterek, “Elbette son yılın Türkiye ile AB arasındaki olaylar bazı izler bıraktı. Ve zor tartışmalarımız oldu Doğu Akdeniz konusunda örneğin. Müttefiklerin savaş gemileri karşı karşıya geldi. Bu tip olayları artık yaşamak istemiyoruz. Bu nedenle bu olumlu sinyallere eşlik etmek bizim için önemli. Barbaros gemisinin Kıbrıs açıklarından çekilmesi de olumlu bir sinyal olarak olumlu tepki uyandırdı tüm taraflar tarafından” dedi.

Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasında görüşmeler Brüksel’de başlıyor

Okumaya devam et

Dünya

Fransa İslam Konseyinden ‘siyasal İslam’ı reddeden tüzüğe onay

Fransa İslam Konseyi, kritik bir karar aldı. Konsey, ‘siyasal İslam’ı reddeden Fransa’da İslam Prensipleri Tüzüğü’nü onayladı. Tüzük, ırkçılık ve Musevi düşmanlığına karşı çıkıyor. Milliyetçi vaazları yasaklıyor.

BOLD – Fransa İslam Konseyi (CFCM), ülkede ilke olarak ‘siyasal İslam’ı reddeden Fransa’da İslam Prensipleri Tüzüğü’nü kabul etti. Tüzüğün önemli maddeleri arasında İslam’ın Fransa’nın değerleriyle uyumlu olması, İslam’ın siyasi amaçlarla araçsallaştırılmasının reddi, devletlerin Fransa’da dinin yaşanmasına müdahale etmemesi ve kadın erkek eşitliği yer alıyor.

Tüzükte kadınlara yönelik sünnet, kızların zorla evlendirilmesi ve gelinler için bekaret sertifikası gibi uygulamalar eleştiriliyor. Irkçılık ve Musevi düşmanlığına karşı çıkılan tüzükte, camilerde yabancı ülkelerin rejimlerinin savunulmasına yönelik milliyetçi vaazlar verilmesi de eleştiriliyor.

CFCM’nin bünyesindeki federasyon, söz konusu tüzüğün içeriğini görüşüp onaylamak için toplantı düzenlemişti.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada, CFCM’in yaptığı çalışmadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Emmnanuel Macron’un istediği, Fransa’daki Müslümanlar ve dolayısıyla Fransa için anlamlı bir gelişmedir.” ifadesini kullandı.

Macron, Fransa’da, Hazreti Muhammed’i tasvir ettiği belirtilen karikatürü öğrencilere gösterdiği gerekçesiyle bir lise öğretmeninin başı kesilerek öldürülmesinin ardından CFCM’den kasım ayında bu tür bir tüzük hazırlamasını istemişti

CFCM, Kasım 2020’de Macron ile yapılan görüşmede Ulusal İmamlar Konseyi’nin (CNI) kurulmasına karar verilmişti. Bu kurumun imamların dini bilgilerine, öğretim becerilerine ve insani niteliklerine göre görevlerini yerine getirme konusunda onay süreci oluşturacağı aktarılmıştı.

Fransa, Avrupa’da en fazla Müslümanın yaşadığı ülkeler içinde ilk sırada. Fransa’da çoğu Kuzey Afrikalı 6 milyonun üzerinde Müslüman yaşıyor.

Aşırı sağcı Wilder’in seçim vaadi Suriyelileri kovmak

Okumaya devam et

Dünya

Facebook Türkiye’ye temsilci atayacak: İlkelerimize aykırılık istenirse geri çekeriz

Facebook, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdi. Şirketten yapılan açıklamada “İlkelerimize aykırılık istenirse temsilcimizi geri çekeceğiz” denildi.

BOLD – Facebook, Türkiye’ye temsilci atama sürecini başlatmaya karar verdiklerini açıkladı. Sosyal medya devinden yapılan açıklamada, “Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik” denildi.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VE İNSAN HAKLARI VURGUSU

Facebook’tan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

  • Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor.
  • Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz.
  • Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz.
  • Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.
  • Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.

İngiltere: Çin’in Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri soykırım sınırına yaklaşıyor

Okumaya devam et

Popular