Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Gözaltına ilk kez alınacaklar için bilinmesi gerekenler listesi

Seran Vreskala daha önce hiç gözaltına alınmamış kişiler için el kitabı yazdı. Yazılanlar tam olarak uygulanmasa da hakları bilmek açısından önemli.

GÖZALTININ EL KİTABI

– Öncelikle sakin kalmanız çok önemli. Sakın ağlayıp sızlamaya kalkmayın, zaten ağlamanız hiçbir işe yaramayacaktır. Korkmanız normaldir, bu yüzden kendinizi kötü hissetmeyin, korksanız bile sakin kalmaya çalışın ve duruşunuzu bozmayın.

– Gözaltına alınma nedenini bilmiyorsanız, sakince sorup öğrenmeye çalışın.

– Gözaltına alınmak için illaki bir idari karar alınması gerekmiyor; yeterli şüphe olduğu takdirde uygulanabilir.

– Hiçbir şekilde polisle tartışmayın. Karşı çıkmayın. Onların sadece emirleri yerine getiren ve işini yapan birer araç olduğunu unutmayın. Nefret etmeyin, iletişim kurmaya çalışın. Kurmuyorlarsa sessizce oturun. Hepsi de faşist değil ya!

– Sen benim kim olduğumu biliyor musun kısmına hiç girmeyin bile… Onlar kimin ne olduğunu gayet iyi biliyorlar. Zaten eğer ‘biriyseniz’ bile, onların haberleri vardır ve ona göre muamele ederler zaten.

– Gözaltına alınırken eğer hakkınızda kesinleşmiş bir mahkeme kararı, yakalama ya da tutuklama emri yoksa, bu durumlarda sadece zorluk çıkarırsanız kelepçe takılabilir. Zorluk çıkarmadığınız halde size kelepçe takılmak istenirse hemen kolluk amirlerine başvurun, savcıya ulaşmaya çalışın, bunun yasal olmadığını hatırlatın, bunların mümkün olmadığı durumlarda ise bu talebinizi ifade tutanağına muhakkak yazdırın. İfade tutanağına istediğiniz cümleler yazılmadığı takdirde tutanağı imzalamayın.

– Gözaltına alındığınızda kendinizin belirleyeceği birine gözaltına alındığınızı haber vermek kanuni hakkınızdır. Ayrıca birilerine haber vermekle kayıt dışı gözaltına ve gözaltında kötü muameleye engel olma ihtimaliniz yüksek. Birilerinin sizin için karakola gelmesi de çok önemlidir.

– Kimlik bilgilerinizi söylerseniz kesinlikle doğru bir şekilde söylemek zorundasınız ama susma hakkınızı da kullanabilirsiniz.

– Gözaltında neyle suçlandığınızı söylemek zorundalar. Dediğim gibi susma hakkınız vardır ve yasaldır. İllaki ifade vermek zorunda değilsiniz.

– Müdafi isteme hakkınız var. Ekonomik durumu yerinde olmayanlar için ilgili baroların CMK servisi avukat tayin ediyor. Avukatınız gelene kadar ifade vermemeniz çok önemli. Onsuz ifade vermeyin. Yasalara karşı yasa diliyle konuşmanız çok önemli.

– Eşyalarınız alındığında üzerinizdeki en ufak şeyin bile tutanağa yazıldığına emin olun. Yazılmadıysa imza atmayın.

– Yakalama, Gözaltına alınma veya gözaltı süresinin uzatılmasına dair yazılı savcı talimatına karşı Sulh Ceza Mahkemesine itiraz hakkınız var.

– Cebir ve şiddete uğradıysanız muhakkak tam teşekküllü bir devlet hastanesinden rapor almaya çalışın. Talep halinde rapor alınması zorunlu. Doktorla yalnız görüşmek hakkınızdır. Doktora ne rahatsızlığınız varsa gösterin. Doktor işkencenin, kötü muamelenin belgelenmesinde önemlidir. Gözaltına alınış karakola götürülüş, gözaltı süresinin uzatılması gibi süreçlerinde dahi doktora çıkarmak zorunluluktur.

– Ceza Muhakemesi Kanununun 91’inci maddesinde de gözaltı süresinin yakalama anından itibaren 24 saati geçemeyeceği, bu sürenin her defasında bir günü geçmemek üzere üç gün süreyle uzatılabileceği belirtiliyordu. Ancak 23 Temmuz 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 667 sayılı ilk KHK ile gözaltı süresi 30 güne çıkarılmıştı ancak 23 Ocak 2017 tarihinde 684 sayılı KHK ile OHAL döneminde gözaltı süresi 30 günden 7 güne düşürüldü; yine aynı KHK ile gözaltı süresi -savcılık kararıyla uzatılması dahil- en fazla 14 gün olarak belirlendi. Bu süre şimdi, ‘toplu suçlarda’ en fazla 12 gün oldu. Cumhuriyet savcısının yazılı emri üzerine bu süre en fazla 7 gün daha uzatılabilecek.

– Gözaltı süresi, normalde yakalama anından itibaren 7 günü geçemez. Gözaltı süresi uzatılmak istenirse karar alınmak zorundadır. Karar olmadan süre hiçbir şekilde uzatılamaz. Ancak Cumhuriyet savcısının yazılı emri ile bu süre 14 güne kadar uzayabiliyor.

– İfade tutanağını imzalamak zorunda değilsiniz. Anlamadığınız hukuki terimler olduğu takdirde ifade tutanağını imzalamıyorum deme hakkınız vardır. Bu durumda imzanızın olduğu bölüme imzadan imtina etti kaydı düşülecektir.

– Özellikle tutanakların tamamı okunmadığında veya size tutanak sureti verilmediğinde muhakkak imzadan imtina etmeniz sizin yararınızadır. Düzenlenen tutanakların hepsinin açık açık okunmasını istemek yasal hakkınızdır.

– Gözaltında hiçbir şekilde kolluk kuvvetleriyle sohbet etmeyin. Herhangi bir sohbet, görüşme, dedikodu vs yasaktır. Ama avukatınızla gözaltı esnasında dilediğiniz kadar görüşebilirsiniz.

– Savcılıkta da susma hakkınız var ama gözaltında yaşadıklarınızı savcıya anlatabilirsiniz.

– Yapılan her işleme itiraz hakkınız var. Tutuklanınca 7 gün içinde itiraz edebiliyorsunuz. Her aşamada tahliye edilmenizi talep edebilirsiniz. İtiraz ederken çok ayrıntılı yazmayın çünkü daha sonra delil olarak dosyaya konuluyormuş.

EVİNİZDE ARAMA YAPILACAKSA

– Arama kararı varsa kapalı mekanlarda gündüz arama yapmak zorundalar. Güneş doğmadan 1 saat önceyle, batmadan 1 saat sonra arasında arama yapılabilir. Bir suçüstü hali söz konusuysa ancak gece de arama yapılabilir. Kolluk kuvvetleri kapınızı çaldığınızda arama kararındaki adres, saat ve suçu kontrol edin. Aramada avukat, savcı, muhtar ya da iki komşu bulunması gerekiyor. Arama işlemine hemen başlatmayın, eğer avukatınız 15 dakika içinde gelecek derseniz beklemek zorundadırlar.

– Arama işleminde kontrollü davranmak çok önemli. Özellikle ‘delil’ yerleştirmelerini engellemek için özen gösterin. Yazılı belgelere, kitaplara el konulacaksa, toplatma kararlarını isteyin. Özel yazışmalara el koyamazlar. Tutanak tutulur, okuyun. Gerçeği yansıtıyorsa imzalayın. İmza atmıyorsanız gerekçelerini altına yazın.

– Bilgisayarınızı götüremezler ancak bilgileri kopyalayabilirler. Bilgisayar zaptı için ayrı bir karar olması gerekiyor.

Gündem

Kalyon Holding şantiyesinde böcekli yemek isyanı

Yemeklerinden böcek çıktığını iddia eden Kalyon Holding’in İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Ziraat Kuleleri inşaatında çalışan işçiler, yemekhaneyi yerle bir etti.

BOLD – Ümraniye’deki Kalyon İnşaat tarafından yapımı süren Finans Merkezi inşaatında çalışan işçiler, kötü çalışma şartları yüzünden isyan etti.

Evrensel’de yer alan habere göre, öğle yemeğinden böcek çıkması üzerine öfkelenen işçiler, plastik masa ve sandalyeleri kırdı. İşçilerin geldiğini gören aşçılarsa yemekhaneyi terk etti. Öfkeli kalabalığı ise araya giren şantiye görevlileri sakinleştirdi.

KOCA KOCA HAMAM BÖCEKLERİ ÇIKTI

İşçilerin tepkilerini içeren görüntüler sosyal medyada da dolaşıma girdi.

Öğlen yemeğinden hamam böceği çıktığını söyleyen bir işçi, “Biz öğle yemeğimizi yedikten sonra dışarı çıktık dinleniyorduk. Bağrışmalar duyduk, olay yerine gittiğimizde arkadaşlar yemeğin içinde kocaman hamam böceği olduğunu söylediler. Ondan sonra tepkimizi koyduk. Yemekhane gittik protesto ettik” dedi.

Yemekhanede çıkan isyanın ardından yemekhane çalışanlarının kaçtığını, ardından da işçilerin dağıldığını söyleyen işçi, “Taşeronlar geldi, konuşarak hallederiz falan dediler” diye konuştu.

Ayşenur Arslan “teröristlerin anası”na cevap verdi: Ağzınızdan çıkanı kulağınız duysun

 

Okumaya devam et

Gündem

Ayşenur Arslan “teröristlerin anası”na cevap verdi: Ağzınızdan çıkanı kulağınız duysun

Ayşenur Arslan kendisine sözlü saldırıda bulunan Devlet Bahçeli’nin danışmanı Yıldıray Çiçek’e cevap verdi. Çiçek’in “teröristlerin anası, bunak kadın, bunak solcu” sözleri için “Ağzınızdan çıkanı kulağınız duysun” diyen Arslan Bahçeli’ye de “Yanınız yöreniz çok tehlikeli işler yapıyor” uyarısında bulundu.

BOLD – Gazetecilere yönelik fiili ve sözlü saldırıyla ilgili tartışmalar devam ediyor. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin basın danışmanı Yıldıray Çiçek’in “teröristlerin anası, bunak kadın, bunak solcu” ifadeleriyle sözlü saldırıda bulunduğu Ayşenur Arslan’dan cevap geldi.

Halk TV’de yayınlanan Medya Mahallesi Programında Arslan, Çiçek’e yanıtını Bahçeli üzerinden verdi. Bahçeli’ye uyarıda da bulunan Arslan “Ben Devlet Bahçeli’yi daha akademisyenken tanıdım Yıldıray Bey. Bahçeli beni tanır ben de onu tanırım. Kendisi bana bu kadın demez. Umarız demez. Devlet Bey, yanınız yöreniz çok tehlikeli işler yapıyor. Siz gazetecileri hedef gösteriyorsunuz bazıları da cesaret bulup bunları yapıyor” ifadelerini kullandı.

Çiçek için “Ağzınızdan çıkanı kulağınız duysun” ifadesini kullanan Arslan “Ne demek teröristlerin anası? Ben bugüne kadar kimseyi dava etmedim. Bakalım bu beyefendiyi edecek miyim? Ne demek teröristlerin anası bunak kadın? Size fazla bile yer verdim. Ağzınızdan çıkanı kulağınız duysun” dedi.

Ayşenur Arslan sözlerinin devamında “Sizin ağabeyiniz Taha Akyol Beyefendi. Elif Çakır, Yıldıray Oğur birlikteydiniz. Şimdi saldırıyorsunuz. Yaşım ve kadın oluşumla ilgili saldırı yapılıyor. Yaşımla başlayıp kadınlığımla gidiyor. Teröristlerin anası sözünü iade ederim size” ifadelerini kullandı.

 

Okumaya devam et

Gündem

Arda Turan ‘cinsel taciz’ suçundan yeniden yargılanacak

İstinaf Mahkemesi, Arda Turan’ın cinsel taciz davasından aldığı beraat kararını bozdu. Turan, şarkıcı Berkay Şahin’in eşi Özlem Şahin’i cinsel tacizle suçlandığı davada yeniden yargılanacak.

BOLD – Şarkıcı Berkay Şahin’in eşi Özlem Şahin’e karşı cinsel taciz suçlamasında Arda Turan’ın aldığı beraat kararı bozuldu. Berkay ve Özlem Şahin’in yaptığı itirazı kabul eden İstinaf Mahkemesinin kararına göre Turan, cinsel taciz suçundan yeniden yargılanacak.

Sarıyer Emirgan’daki bir eğlence mekanında 10 Ekim 2018’de futbolcu Arda Turan ile şarkıcı Berkay Şahin arasında yaşanan kavgaya ilişkin davada, 11 Eylül 2019 tarihinde karar açıklanmıştı. İstanbul 41. Asliye Ceza Mahkemesi, Arda Turan hakkında Özlem Şahin’e yönelik “Cinsel taciz” suçundan beraat kararı vermişti. Mahkeme, Arda Turan’a “Korku kaygı veya panik yaratacak şekilde silahla ateş etmek”, “Ruhsatsız silah bulundurmak” ve “Kasten yaralama” suçlarından ise toplam 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası vermişti. Ancak bu suçlardan hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmişti.

Evrensel’in haberine göre karar sonrasında Berkay ve Özlem Şahin, avukatları aracılığıyla “Cinsel taciz” yönünden verilen beraat kararına itirazda bulundu. İtirazı değerlendiren İstanbul 25. Bölge Adliye Mahkemesi de yerel mahkemenin kararının bozulmasına hükmetti. 19 Kasım 2020’de İstinaf Mahkemesi’nce verilen kararda, Arda Turan’ın olay öncesinde Özlem Şahin’i tanımadığını, medeni durumunu bilmediğini söylediği, ancak Berkay Şahin ve eşi Özlem Şahin’in ise Arda Turan ile daha önceden aynı yerde oturup yemek yediklerini, birbirlerini tanıdıklarını söyledikleri belirtildi.

Arda Turan ile Özlem Şahin arasında bir konuşma geçtiğinin her iki tarafın beyanıyla sabit olduğu, Arda Turan’ın çarptığı için özür dilediğini ifade ettiği kaydedildi. Kararda, taraflar arasında geçen konuşma içeriğinin ortamın kalabalık olması nedeniyle tanıklar tarafından duyulmasının mümkün olup olmadığı, duydularsa tanıklardan sorulmasının zaruri olduğu vurgulandı. Kararda Özlem Şahin’in konuşmadan sonraki tavırlarının tanıklardan sorulması, taraflar arasında geçmişe dayalı bir husumet veya çıkar çatışmasının bulunup bulunmadığının taraflardan ve tanıklardan ayrıca sorularak açıklattırılması istendi. Kararda “Bu hususlarda yeterli tartışma yapılmadan ve soruşturma aşamasında beyanları alınan Burak Yılmaz ve Onur Ürkmez’in tanık olarak beyanları alınmadan eksik araştırmayla karar verildiği” belirtildi.

DOSYA YENİDEN YEREL MAHKEMEYE GÖNDERİLDİ

Kararda, “Cinsel taciz” suçunun sübuta erdiğine kanaat getirilmesi halinde, Arda Turan için “Basit yargılama usulü” ile yönünden yeniden değerlendirilmesi gerektiği de ifade edildi. İstinaf başvurusunu yerinde gören üst mahkeme, kararın bozulmasına ve yeniden incelenerek hüküm kurulmak üzere yerel mahkemeye gönderilmesine hükmetti. Berkay Şahin ve Özlem Şahin’in avukatı Umut Köroğlu, “Eksik hususlar vardı, yeterince araştırma yapılmadan karar verildiği yolundaki itirazımız kabul edildi. Cinsel taciz yönünden yargılama yeniden yürüyecek” dedi.

Okumaya devam et

Popular