Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Bürokraside neler oluyor: Bir haftada üç genel müdür görevden alındı

PTT'de görevden alınan Genel Müdür Kenan Bozgeyik'in yerine, eski BTK başkanı Ömer Fatih Sayan'ın yardımcısı Aysel Kandemir atandı.

Üçü de Erdoğan’a yakındı, üçü de görevden alındı. TCDD Genel Müdürü ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürü’nden sonra PTT Genel Müdürü de görevden alındı.

BOLD-PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik görevden alındı. Yerine atanan isim ise Sayan Kardeşler’den eski BTK başkanı Ömer Fatih Sayan’ın yardımcısı Aysel Kandemir oldu.

Kandemir, BTK Başkan Yardımcılığı görevinden önce de Ağustos 2017’de dönemin bakanı Fatma Betül Sayan Kaya tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı olarak atanmıştı.

Sayan Kardeşler’in devletteki kadrolaşması her kesimin büyük tepkisini çekmesine rağmen Tayyip Erdoğan buna göz yumuyor.

Bakanlık, belediye ve çeşitli devlet kurumlarında Sayan Kardeşler görevlendirilmiş durumda.

Ömer Fatih Sayan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda Bakan Yardımcısı.

Bir diğer kardeş Nazmiye Sümeyye Sayan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Meclis Üyesi.

Bir başka kardeş Ayşe Hilal Sayan Koytak ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda Müsteşar Yardımcılığı yaptıktan sonra Kuveyt’e büyükelçi olarak atandı.

GÖREVDEN ALMALAR YAYILIYOR

Geçtiğimiz hafta TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ile Taşımacılıktan sorumlu Genel Müdür Veysi Kurt da görevden alınmışlardı.

Bir görevden alma da Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nde yaşandı. Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Hızır Reis Deniz’in de görevine son verildi.

Gündem

Annesini ve üvey kardeşini öldürüp polise teslim oldu

İstanbul kan donduran bir aile dramına sahne oldu. U.B isimli zanlı annesini ve üvey kardeşini ellerini bağlayıp öldürdü. Ardından da polise gidip teslim oldu.

BOLD – İstanbul Eyüpsultan’da annesini ve üvey kardeşini bıçaklayan U.B., polis karakoluna giderek teslim oldu. Olay yerine giden polisler 2 kişinin de olay yerinde öldüğünü tespit etti.

Cumhuriyet’in haberine göre polis merkezine giden U.B., annesini ve üvey kardeşini bıçakladığını söyledi. İhbar üzerine çalışma başlatan ekipler, şüphelinin belirttiği Esentepe Mahallesi Parküstü Sokak’taki adrese gitti.

Daireye giren ekipler, şüphelinin kardeşi Mesut B.’yi elleri arkadan kalorifere bağlanmış vaziyette, annesi Şükran B.’yi ise elleri arkadan bağlanmış yüz üstü yatar vaziyette hareketsiz buldu. Olay yerindeki ilk incelemede, Mesut B. ve annesi Şükran B.’nin hayatını kaybettiği belirlendi. Cesetler, Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Gözaltına alınan şüpheli U.B.’nin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Okumaya devam et

Gündem

Boğaz Köprüsü’nde katledilen Harbiyeli Murat Tekin’in ailesinden tazminat istediler

15 Temmuz gecesi Boğaziçi Köprüsü’nde öldürülen askeri öğrenci Murat Tekin’in ailesine tazminat davası açıldı. Arabalarına haciz konulduğunu söyleyen Murat Tekin’in ablası Mehtap Tekin karara isyan etti.

BOLD – 15 Temmuz gecesi Boğaziçi Köprüsü’nde kesici ve delici aletlerle katledilen Hava Harp Okulu öğrencisi Murat Tekin’in ailesinden ‘devlet malına zarar verdiği’ gerekçesiyle tazminat istendi.  Tazminat talebini Twitter hesabından duyuran Murat Tekin’in ablası Mehtap Tekin, “Kardeşimi kesici, delici aletlerle katlettiniz, hatırasına, cansız bedenine işkence ettiniz. Şimdi bizden bilmem kaç milyar tazminat mı istiyorsunuz? Hem de sürekli faiz koyarak.” dedi.

“CANINI ALDINIZ, DAHA NE İSTİYORSUNUZ?”

İstenen tazminata her gün faiz bindiğini kaydeden, “Sen gel askeri öğrenciyi hunharca katledenlere cezasını verme. Kahraman ilan et. Bizim sizden alacağımız tazminatı bizden işte. Her gün faiz bindir. Arabamıza haciz koy. Kardeşimin canını aldınız daha ne istiyorsunuz? Bırakın acımızı yaşayalım artık.” ifadelerini kullandı.

Murat Tekin’in ablasının paylaşımları şöyle: “Biz kardeşimi devletin askeri okuluna devlete emanet ettik! Sahip çıkacağız dediniz. Katledenlerin yargılanmasını reddettiniz. Cesedine işkence edenlere sesiniz çıkmadı. Devlet malına zarar vermekten tazminat ödememizi istiyorsunuz. 15 Temmuz’da kardeşim mi mala zarar verdi! Biz kardeşimi devletin askeri okuluna emanet etmiştik. Ama cansız bedenini aldık. En büyük alkış kardeşimi emanet ettiklerimize gelsin. Emanete güzel sahip çıktınız Biz ailelerine de…”

ARABALARINA HACİZ

İstanbul Yeşilköy’deki Hava Harp Okulu’nda ikinci sınıf öğrencisi olan Murat Tekin’in otopsi tutanağında ölüm nedeni, ‘vücutta yaygın darp, kesici delici alet yaraları ile boyun baskısı ve ağız burun kapanmasına bağlı boğulma’ olarak tespit edilmişti. Ailesi Tekin’in cesedini darbe girişiminden ancak 12 gün sonra adli tıp morgunda bulabilmişti. Dört yıldır kardeşi için adalet çağrısında bulunan Mehtap Tekin, bu kez de devletin gönderdiği tazminat nedeniyle zor durumda olduklarını, araçlarına dahi haciz konulduğunu açıkladı.

BÜTÜN ÖĞRENCİLERDEN TAZMİNAT İSTENDİ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü o gece köprüde bulunan bütün er ve öğrencilerin ailelerine ‘köprüye zarar verdikleri’ gerekçesiyle 2019 yılında tazminat davası açmıştı. Olayı ilk önce, müebbet hapis cezasına çarptırılan ve hala Silivri Cezaevinde tutuklu olan HHO 3. sınıf öğrencisi Taha Furkan Çetinkaya’nın annesi Melek Çetinkaya 23 Temmuz 2019’da Twitter hesabından duyurmuştu.

Murat Tekin gibi köprüde kesici ve delici aletlerle katledilen Ragıp Enes Katran’ın annesi Döne Katran’dan da tazminat istendiğini söyleyen Çetinkaya, “Devlet Döne anneye bir zulüm daha yapar. İstanbul Emniyet Müdürlüğü köprüdeki bütün er ve öğrenciler dahil herkese tazminat davası açmıştır. Evladının acısıyla yanan anneden tazminat istemek de nedir? O çocuklar @TSKGnkur @tcsavunma emanet değil miydi?” diye sormuştu.

Müebbet alan askeri öğrencilere bir şok daha: Ailelerine tazminat davası açıldı

Okumaya devam et

Gündem

“Çıplak aramayı gündem etmekten kaçmak için bunlara sığınmanıza gerek yok”

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ve gazeteci Ahmet Hakan arasında “çıplak arama” ile başlayan polemik devam ediyor. Daha önce Gergerlioğlu’nun telefonlarına cevap vermeyen Ahmet Hakan bugünkü köşesinde Gergerlioğlu’ndan bir talepte bulundu. O talebe cevap gecikmedi.

BOLD – HDP Kocaeli Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğu ile Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan arasındaki çıplak arama tartışması devam ediyor. Hakan “Gergerlioğlu’ndan ben de bir şey talep ediyorum” başlıklı yazısında Gergerlioğlu’ndan 2 talepte bulundu:

“BİR: Diyarbakır’da HDP il binasının önünde aylardır oturma eylemi yapan ve evlatlarını PKK’dan talep eden Diyarbakır Anneleri’ni bir kerecik olsun ziyaret edebilir ve onların dertlerini dinleyebilir mi acaba? İKİ: PKK’ya ait bir hücre evini andıran HDP’nin Esenyurt ilçe binasıyla ilgili olarak… “Biz demokratik bir partiyiz. Silahlı örgütle bizim ne işimiz olur? Bu nasıl sivil demokrasi? Böyle parti mi olur?” diyebilir mi acaba?”

“YAFTALADINIZ GERÇEĞİ VE SUSTUNUZ”

Gergerlioğlu Hakan’a gecikmeden cevap verdi: “Sayın Ahmet Hakan, Kürt meselesinde barış istediği için işinden ihraç edilmiş insanım ve Türkiye barışını sağlamak için sonuna kadar mücadele edeceğim. Çözüm sürecinde söylediğimin aynısını sonra da söylediğim için ihraç edildim. Meselenin güncel siyasetten arındırılmasına, kalıcı çözümün sağlanmasına odaklandım ve başarmak zor değil. Çıplak aramayı gündem etmekten kaçmak için bunlara sığınmanıza gerek yok. Kral çıplak ve görmek istemiyorsunuz! Var mısınız kalıcı çözüm için ilettiğim belgelerin gereğini yapmaya? Yaftaladınız gerçeği ve sustunuz sonra!”

Diyarbakır’daki annelerin ilk kendisine başvurduğunu belirten Gergerlioğlu, “Kalıcı çözümün önünü devlet açmadığı için yollar açılmamıştı! Hodri meydan! Devlet, çözümün önünü samimi şekilde açsın, hepimiz ‘çocuklar ölmesin, analar ağlamasın’ diyelim, taşın altına elini sokan ilk biz oluruz, canı yanan hepimiz.” ifadelerini kullandı.

Ömer Faruk Gergerlioğlu, 22 Aralık 2020’de “fetöcülerin çıplak arama iddiaları neden etkili olamıyor?” başlıklı yazan Ahmet Hakan’a çıplak arama mağdurlarının bilgi, belge ve iletişim numaralarını yollamış, konuyu araştırmasını istemişti. Kendisini Tarafsız Bölge’ye konuk etmesini de isteyen Gergerlioğlu’na Hakan ‘siyasi durumlar’ şeklinde cevap vermişti.

Gergerlioğlu’ndan Ahmet Hakan’a: Gazetecilik gerçeği yansıtmaktır

Okumaya devam et

Popular