Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Tesla Model 3, “sudan ucuz” dedirtecek bir fiyatla satışa sunuldu

Tesla, üretiminde büyük sorunlar yaşadığı Model 3’ü, rakiplerine göre "sudan ucuz" denilebilecek 35 bin dolara satışa sundu.

Son iki yıldır krizlerle boğuşan Tesla, üretiminde büyük sorunlar yaşadığı Model 3’ün sonunda satışına başladı. Şirket, aracı standartların çok çok altında bir etiketle satışa sundu. ABD’de 35 bin dolara satılan araç, Tesla’ya satış rekorları kırdırabilir.

Twitter hesabından duyuru yapılacağını açıklayan Tesla CEO’su Elon Musk, sonunda muradına erdi. Geçen yıl aksayan Model 3 üretimi firmayı krize sokmuş, erken sipariş veren müşterilerin araçları vaktinde teslim edilmemişti.

Musk, Model 3’ün piyasaya sürülmesi için Haziran 2018’i hedef göstermiş, üretim aksayınca sorumlu mühendis olarak fabrikada çalışmaya bile başlamıştı. Krizlerin ardından Model 3’ün seri üretiminde istenilen hedefe ulaşıldı ve araç nihayet satışa sunuldu.

Aracın her şey dahil fiyatı 35 bin dolar. Sahip olduğu özellikler ise şöyle:

Standart Model 3, tek batarya dolumuyla maksimum 350 kilometre yol yapıyor. Saatte 210 kilometre hız yapabilen otomobil, 0’dan 100’e 5,6 saniyede ulaşabiliyor. Ayrıca araç, ABD’de düzenlenen tarafsız testlere göre güvenlik ve sağlamlık açısından tam puan olan 5 yıldıza da sahip.

Fiyatı 2 bin dolar daha fazla olan Model 3 Standard Range Plus sürümü ise 396 kilometre maksimum menzile sahip. Bu sürümde ulaşılabilecek maksimum hız limiti de saatte 225 kilometreyken, otomobil 0’dan 100’e 5,3 saniyede çıkabiliyor. Yani standart modelin üzerine yüzde 6 daha çok para ödeyerek yüzde 9 daha yüksek performansa kavuşmak mümkün.

Tesla, ABD’de yaşayanlara, otomobili mobil uygulaması üzerinden 1 dakikada satın alma imkanı sağlıyor. Bu hizmetin yakında tüm dünyada kullanılabileceğini söyleyen firma, aracı 7 gün ve 1.600 kilometre sınırına ulaşana kadar iade alabileceğini söylüyor. Hatta internet sitesinde “Bir Tesla satın alarak bütün hafta boyunca yüzlerce mil yol yapabilir, sonra da aracı iade edebilirsiniz” deniliyor.

Tesla’nın en sadık tüketicilere sahip olduğu şimdi daha iyi görülüyor. Model 3’i geçen yıldan bu yana ön siparişle sınırlı sayıda tüketicisine sunan firma, aracın tam olarak piyasaya sürülmesiyle satışlarda patlama bekliyor.

Model 3’ün uzun menzilli ve önden çekişli modeli ise yakında satışta olacak. Tüm otomobiller otonom sürüş desteğine müsait durumda. İlerleyen yıllarda tek bir yazılım güncellemesiyle otopilota sahip olacaklar.

Tesla’nın Türkiye pazarına girme planları ise Eylül 2018’de uygulamaya konması bekleniyordu ancak firma yaz döneminde bu kararını askıya aldığını açıklamıştı.

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

 

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Teknoloji

Erdoğan da Telegram hesabı açtı

Tayyip Erdoğan, Whatapp’ın tepki toplayan yeni kullanıcı sözleşmesi sonrası, Türkiye’de de popülaritesi artan haberleşme uygulamalarından Telegram ile yerli BİP’te hesap açtı.

BOLD – Erdoğan Dijital Medya adlı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iletişim uygulamaları Telegram ve BİP’te hesap açtığı belirtildi. Paylaşımda “Cumhurbaşkanımız Erdoğan, haberleşme uygulamaları BiP ve Telegram’da” denilerek kanalların linki verildi.

Dünya çağında bir milyarı aşan kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması WhatsApp, geçtiğimiz günlerde yeni kullanıcı sözleşmesi maddelerini açıkladı. WhatsApp sözleşmesine dair tartışmalar ise sosyal medyada gündem konusu oldu.

Whatapp yerine kullanılabilecekler listesinin başına yer alan uygulamalardan Telegram’ın popülaritesi her geçen gün artıyor.

Saray’ın Whatapp’ın yerine önerdiği yerli BİP’in kullanıcıdan istediği veriler pes dedirtti

 

Okumaya devam et

Popular