Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Belçika’da hidrojen üreten güneş paneli geliştirildi

Belçika’da araştırmacılar, 10 yıl süren çalışmanın sonunda sıfır karbon salınımına sahip ve havadaki nemden hidrojeni toplayabilen güneş paneli geliştirdi.

Belçikalı bilim insanları, 10 yıl süren çalışmalarının sonunda yüksek miktarda hidrojen üretebilen güneş panelleri üretmeyi başardı.

Evlerin ve iş yerlerinin ısıtılması oldukça masraflı. Hem maddi olarak büyük bir külfet ortaya çıkıyor hem de karbondioksit salınımı küresel ısınmayı ve iklim felaketlerini tetikliyor. Bilim insanları da bu durumun önüne geçmeye çalışıyor.

Belçika’daki araştırmacılar, sıfır karbon salınımına sahip ve havadaki nemden hidrojeni toplayabilen bir güneş paneli geliştirdi.

Profesör John Martens’in 10 yılda geliştirdiği güneş paneli, günde 250 litre hidrojen üretebiliyor. Profesör Martens, projeye ilk başladıklarında sadece yüzde 0.1 oranında hidrojen üretebildiklerini ve o hidrojenleri de arayıp bulmaları gerektiğini söyledi. Bugün ise testlerde hidrojen baloncuklarının ortaya çıkışı çıplak gözle görülebiliyor.

Araştırmacıya göre yaptıkları iş kimya ile fiziğin bir birleşimi. Yılda günlük ortalama 250 litre hidrojen üreten cihaz bu anlamda dünya rekorunun da sahibi oldu. Panellerden 20 tanesi ile iyi yalıtılmış bir evi kış boyu sıcak tutmak ve eve yeterince elektrik sağlamak mümkün oluyor, hatta elektrik artıyor.

Panellerin ticari hale gelmesi için daha vakit olsa da bir tanesi deneme amaçlı olarak Leen Peeters adlı mühendisin evine kurulacak. Peeters, evini aynı zamanda laboratuvar olarak da kullanıyor.

Peeters’ın evinde su ısıtması ve ısı pompası için güneş panelleri kullanılıyor ve evde yalnızca kışın elektrik kullanılıyor. Panellerin buradaki performansı da laboratuvardaki kadar iyi olursa Peeters’ın komşuları da teste katılacak ve onların evine de birer panel kurulacak.

Hidrojen aşırı yanıcı olsa da ekip hidrojen kullanmanın doğalgaz kullanmaktan çok da farklı olmadığını söylüyor. Yine de özellikle soğuk iklimlerde yaşayan kişilerin bu sistemi oldukça seveceği açık. Panel, hidrojen tankı ve ısıtma sisteminin ne kadar maliyeti olacağı ise şu an bilinmiyor.

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

 

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Teknoloji

Erdoğan da Telegram hesabı açtı

Tayyip Erdoğan, Whatapp’ın tepki toplayan yeni kullanıcı sözleşmesi sonrası, Türkiye’de de popülaritesi artan haberleşme uygulamalarından Telegram ile yerli BİP’te hesap açtı.

BOLD – Erdoğan Dijital Medya adlı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iletişim uygulamaları Telegram ve BİP’te hesap açtığı belirtildi. Paylaşımda “Cumhurbaşkanımız Erdoğan, haberleşme uygulamaları BiP ve Telegram’da” denilerek kanalların linki verildi.

Dünya çağında bir milyarı aşan kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması WhatsApp, geçtiğimiz günlerde yeni kullanıcı sözleşmesi maddelerini açıkladı. WhatsApp sözleşmesine dair tartışmalar ise sosyal medyada gündem konusu oldu.

Whatapp yerine kullanılabilecekler listesinin başına yer alan uygulamalardan Telegram’ın popülaritesi her geçen gün artıyor.

Saray’ın Whatapp’ın yerine önerdiği yerli BİP’in kullanıcıdan istediği veriler pes dedirtti

 

Okumaya devam et

Popular