Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Tutuklu gazeteci Yılmaz: Şiddet ve hak ihlallerinin ardı arkası gelmiyor

Gazeteci İdris Yılmaz, tutulduğu Elazığ 1 Nolu Cezaevindeki hak ihlallerini yazdı. Yılmaz, işkence ve darp dahil isim vererek ihlalleri tek tek sıraladı.

Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan gazeteci İdris Yılmaz, gönderdiği mektupta cezaevindeki hak ihlallerini yazdı.

BASKI SİYASİ TUTUKLULARA

Cezaevinde siyasi tutuklulara yönelik baskılara her gün yenilerinin eklendiğini vurgulayan Yılmaz, “Sohbet, bilgi edinme, kurs, kütüphane, Kürtçe mektup ve kitap haklarımızın engellenmesiyle birlikte; fiziki şiddetin, cezaevindeki bazı personellerin sözlü tacizlerinin, tahriklerinin ardı arkası kesilmiyor” dedi.

‘İKİ TUTUKLU DARP EDİLDİ’

En son spor etkinliğine çıkan arkadaşlarının darp edildiğini anlatan Yılmaz, “25 Şubat 2019 tarihinde spor etkinliğine çıkan Lütfü Sönmez ve Mazlum Deniz isimli tutuklular, etkinlik dönüşünde personelin önce hakaretlerine ardından da fiziki saldırılarına maruz kaldı. Daha sonra odaları basılarak darp edildiler. Bu ilk değil, belli ki son da olmayacak. Artık sıranın ne zaman bize geleceğini kaygı ve merakla bekler olduk. İnsanlık onuru ve yasaların hiçe sayıldığı gerçeğine yaşadıklarımızla tanık olmaktayız. Yaşanan bu ihlallere ve tahriklere ilişkin defalarca suç duyurusunda bulunmamıza rağmen bir sonuca ulaşılamadı. Her defasında savcılığın hazır cevabıyla karşılaşmaktayız. Tabi bu durum personele cesaret vermekle birlikte saldırganlığını da arttırmaktadır. Cezaevi idaresi ise duruma kulak tıkamayı ve sorumsuz yaklaşmayı tercih ediyor” diye kaydetti.

Patnos L Tipi Cezaevi’nden Elazığ’a sevk edilen Vedat Kuri ve Abdullah Karakaya’nın çıplak aramayı kabul etmedikleri için darp edildiklerini de aktaran Yılmaz, “Burada ‘ehlileştirme’ politikalarını uygulamak için her türlü onur kırıcı ve aşağılayıcı uygulamalara maruz kalmaktayız” diye yazdı.

GAZETELER “İYİLEŞMEYİ” ENGELLİYOR

Kendilerine verilen gazetelerde de ciddi kısıtlamalar bulunduğunu belirten Yılmaz, “Evrensel, Birgün gazetelerinin birçok sayısına ‘cezaevi güvenliğini tehdit ettiği’ gerekçesiyle el konulurken, Yeni Yaşam gazetesi ise ‘iyileştirmeyi engelliyor’ yani yaptığı haber ve yazılarla ‘ehlileştirmeyi’ önlüyor gerekçesiyle yasaklandı. Bize gelen kargolar da hiçbir gerekçe gösterilmeden geri gönderiliyor” ifadesinde bulundu.

“HÜKÜM ALMIŞIM AMA HABERİM YOK”

Kendi durumuna ilişkin de bilgi veren gazeteci Yılmaz, henüz davaları devam etmesine rağmen kantin fişlerinde kendisi için “hükümlü” yazıldığını ve neden böyle yazıldığı konusunda kendisine herhangi bir izahta bulunulmadığını ifade etti. Yılmaz, “Yaklaşık bir aydır kantin fişlerinde hükümlü olduğumu görmekteyim. Hangi dosyada hükümlü olduğuma ilişkin bana herhangi bir bilgi verilmiyor. Yazdığım dilekçelere verdikleri cevapta kendilerinin de bundan haberdar olmadıklarını, hükümlü olduğuma yönelik bilgi sahibi olmadıklarını belirtiyorlar. Ama sistemde hükümlü olarak görünüyormuşum. Mahkeme kararları, duruşma tutanaklarım bana verilmiyor. Dolayısıyla itiraz hakkımı da kullanamıyorum” dedi.

Yılmaz, mektubunun sonunda şunları kaydetti: “Yaşadığımız hukuksuzlukların sadece birkaçını özetleyebildim. Sorun ve hukuksuzluklar burada artmaya devam ediyor. Umarım kötü sonuçlar doğmadan bu hukuksuzluklara son verilir.”

YILMAZ 22 OCAK 2018’DEN BERİ TUTUKLU

Gazeteci İdris Yılmaz, 22 Ocak 2018’de Van’ın Erciş ilçesindeki evine yapılan baskında gözaltına alınarak tutuklandı. Yaptığı haberlerden dolayı hakkında dava açılan gazeteci Yılmaz’a Van 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen ikinci duruşmada 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Erciş 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen bir başka davada, korucuların bir çocuğa şiddet uyguladığı görüntüleri haberleştirdiği için 1 yıl 3 ay hapis cezası verilen Yılmaz için yapılan itirazı değerlendiren Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi beraat kararı vermişti.

Filistin askısından tecavüze mahkeme tutanaklarında Mersin Emniyeti işkenceleri

Gündem

GSS borcu olana koronavirüs tedavisi de yapılmıyor

Genel Sağlık Sigortası borcu olanlara sağlık hizmeti verilmiyor. Aralarında koronavirüs hastalarının da olduğu GSS mağdurları, borçlarını ödeyemedikleri için tedavi edilmeyerek hastane kapısından döndürülüyor.  

BOLD – Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında olup primlerini zamanında ödeyemeyen ve borçlu duruma düşen milyonlarca kişi, artık devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. GSS mağdurları, “Hani sağlık ücretsizdi? Sosyal devlet bu mu?” diye duruma tepki gösterdi.

BORCUNU YAPILANDIRMAYANA SAĞLIK HİZMETİ YOK

BirGün’den Sevgim Denizaltı’nın haberine göre 2020 yılı başlarında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile GSS borcu bulunan yaklaşık 6 milyon kişinin Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneler ile kamu üniversite hastanelerinde sunulan sağlık hizmetlerinden yılsonuna kadar yararlanabilmesinin önü açılmıştı. Bu süre 31 Aralık’ta sona erdi. Süre bitince de Ağustos 2020 öncesine ait kesinleşmiş tüm prim borçları otomatik olarak yeniden yapılandırıldı; ancak sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için koşul getirildi. Buna göre, borcunu yapılandıranlardan ancak ilk taksiti ödeyenler ve bu kişilerin bakmakla yükümlü oldukları sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

800 TL PARA İSTEDİLER, GERİ DÖNDÜM

Borcunu ödeyemeyen, ağustos ayı sonrasında 60 gün ve daha fazla prim borcu olanlar ile bu kişilerin bakmakla yükümlü oldukları kişiler ise artık devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Pandemi sürerken milyonlarca kişi sağlık hizmetinden mahrum bırakılıyor. 3 yıldır işsiz olan astım hastası Serhat Aktan da GSS mağduru. 3 bin lira GSS borcu olan Aktan, “Devlet bana çalışmadığım her gün için GSS borcu çıkartmış. 18’e bölmüyor, taksitlendirmiyor. Sadece nisan ayı sonuna kadar ödememi istiyor. Aksi takdirde icra sopasını gösteriyor” dedi. Geçen hafta şehir hastanesine gide Aktan, hiçbir hizmet alamadan geri döndü. Aktan, “Bir muayene, bir tomografi bir de kan tahlili için 800 TL para istediler, kapıdan geri döndüm” dedi.

EYT’LİLER DE HASTANEYE GİDEMİYOR

GSS mağdurları içinde çok sayıda emeklilikte yaşa takılan (EYT) kişi de bulunuyor. Bu kişiler hem emeklilik hakkından hem de sağlık hakkından mahrum bırakılıyor. EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran, işsiz kalan EYT’li sayısının pandemi sürecinde arttığını belirterek, “Bana her gün 10-15 telefon geliyor bu konuda. ‘Bana iş bulun’ diyen, ‘GSS borcumu ödeyemiyorum, hastaneye gidemiyorum’ diyen… Sesimizi duyurmaya çalışmaktan başka elimizden hiçbir şey gelmiyor. Eminiz ki iktidar sesimizi duyuyor; ama hâlâ duymazlıktan geliyor” dedi. EYT’liler olarak yıllarca çalıştıklarına ve devletten sağlık hizmeti alabilmek için prim yatırdıklarına dikkat çeken Boran, “20-25 yıl prim yatırıyorsunuz; ama işsiz kaldığınız anda GSS kapsamına giriyorsunuz” diye konuştu.

Kovid-19’un ciğerlerinde kalıcı hasar bıraktığı hasta tutuklu yeniden cezaevine gönderildi

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüsün en net görüntüsü

Avusturya’da üç farklı teknik kullanılarak koronavirüsün şu ana kadar ki en net görüntüsü ortaya çıkarıldı. Bu ayrıntılı fotoğrafla birlikte koronavirüs artık biyolojik mikroskopla daha detaylı incelenebilecek.

BOLD – Avusturya’da aylarca süren çalışmalar sonucunda koronavirüsün en net görüntüsü ortaya çıkarıldı. Koronavirüs artık biyolojik mikroskoplarla daha detaylı olarak incelenebilecek.

DAHA ÖNCE BİLGİSAYARDA OLUŞTURULMUŞTU

Geçen yıl aralık ayından beri dünyanın başına bela olan koronavirüsün en net ilk fotoğrafı çekildi. Daha önceki versiyonları, hep gözlemlerin ışığı altında bilgisayarda oluşturulmuştu. Bu kez, çok farklı teknik kullanılarak, virüsün fotoğrafı çekildi ve aylarca süren çalışmayla da renklendirildi.

DAHA DETAYLI İNCELENEBİLECEK

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre yeni tür koronavirüsü görüntülemek için Avusturya’da Nanografik isimli bir kuruluş çalışma yaptı ve Cryo-EM Tomografi ve 3D sistemi kullanıldı. Ardından Viyana Teknik Üniversitesi’nde aylarca süren çalışma sonucunda, virüsün bir bölümü kirli mavi, bir bölümü pembe çıkıntılı yüzeyleriyle tüm gerçek şekli ortaya çıkarıldı. Yeni teknoloji ile fotoğraflanan, tüm ayrıntılarıyla ortaya çıkarılan virüs artık biyolojik mikroskoplarla daha detaylı olarak incelenebilecek.

Kovid-19’un ciğerlerinde kalıcı hasar bıraktığı hasta tutuklu yeniden cezaevine gönderildi

Okumaya devam et

Gündem

Fuat Avni davasında karar

Verdiği kulis bilgilerle bir dönem fenomen olan Fuat Avni adlı sosyal medya hesabını yönettiği iddia edilen Mustafa Koçyiğit, müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

BOLD – Devlet içindeki bazı bilgileri sızdırdığı iddia edilen ve sosyal medyada Fuat Avni hesabını yönetmekle suçlanan eski Başbakanlık  çalışanı Mustafa Koçyiğit’e müebbet hapis cezası verildi.

Koçyiğit’in, sosyal medyada AKP ve Erdoğan hakkında kulis bilgiler paylaşmasıyla bilinen Fuat Avni hesabının yöneticilerinden biri olduğu iddia ediliyor.

Koçyiğit’in yargılandığı, 15 Temmuz girişimi sırasında Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığını ele geçirme girişimine ilişkin ve davada 17 sanık bulunuyor.

Koçyiğit’e müebbet hapis cezası veren mahkeme heyeti, diğer sanıklara ise, 7 yıl 6 ay ile müebbet hapis cezası arasında değişen sürelerde hapis cezası verdi.

Sebahat Tuncel’in tokat attığı o polis Cemaat soruşturmasından açığa alındı

 

Okumaya devam et

Popular