Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Facebook’ta “hangi ünlüye benzediğini” test edenlerin kullanıcı bilgileri çalınmış olabilir

Facebook’ta karşılaşılan "Hangi ünlüye benziyorsun?", "Entellektüel yaşın kaç?" gibi testlerin, kullanıcıların bilgilerini çalma amacı taşıdığı ortaya çıktı.

Sosyal ağ Facebook’ta neredeyse her gün kullanıcıların karşılaştığı “Hangi ünlüye/tarihi karaktere/hayvana… benziyorsun? Entellektüel yaşın kaç? Göz rengin karakterin hakkında neler söylüyor?…” gibi testlerin gerçek yüzü ortaya çıktı.

Ukraynalı Gleb Sluchevsky ve Andrey Gorbachov’un bu alanda geliştirip kullanıcılara sunduğu “Supertest” ve “FQuiz” gibi dört test uygulamasının, Facebook kullanıcılarına ait bilgileri çaldığı iddia edildi.

Konuya ilişkin Facebook, test uygulamalarıyla sosyal ağ kullanıcılarının özel bilgilerini izinsiz alarak, bu bilgileri kullanıcıların Haber Kaynakları’nda reklam vermek için kullandığı gerekçesiyle dava açtı. Cuma günü açılan davada Gleb Sluchevsky ve Andrey Gorbachov, yıllarca süren bir hackleme planı yürütmekle suçlanıyor.

2016 ile 2018 yılları arasında Sluchevsky ve Gorbachov isimli iki Ukraynalı, yaklaşık 63 bin Facebook kullanıcısını burçlar, karakter, popülerlik ve benzeri birçok test içeren zararlı tarayıcı eklentileri kurmaya teşvik etti. Bu kişilerin, oluşturdukları testlerde kişisel sorular sorarak kullanıcıların verilerini çaldığı belirlendi.

KULLANICILARIN EKLENTİ İNDİRMESİ İSTENDİ

“Facebook hesabıyla bağlan/Facebook ile giriş” seçeneği bulunan test uygulamaları sadece kısıtlı miktar veriye erişeceğini belirtmesine karşın, kullanıcıların eklenti indirmesini isteyen uygulama bu sayede kişilerin Facebook ve diğer sosyal medya hesaplarındaki tüm bilgilere erişim sağlıyordu.

Ukraynalı bilgisayar korsanları, bu yöntemle internet kullanıcılarına Facebook’un resmi reklamları yerine kendi reklamlarını sunmalarının yanı sıra bu kişilerin herkese açık profil bilgilerini ve herkese açık olmayan arkadaş listelerini de izinsiz topladı.

Facebook’un 16 sayfalık dava dilekçesinde, Facebook verilerine erişerek Bilgisayar Dolandırıcılık ve İstismar Yasası’nı ihlal etmekle suçlanan Sluçevski ve Gorbachov’un “Facebook’a telafi edilemeyecek bir zarar vermesine neden olduğu” belirtildi.

“120 MİLYON FACEBOOK KULLANICISININ VERİLERİ ELİMİZDE”

Bu bilgilerin ele geçilmesinde kendilerinden kaynaklı bir ihmalin olmadığını vurgulayan Facebook, söz konusu olaydan kaç Facebook kullanıcısının etkilendiğiyle ilgili olarak ise henüz bir rakam vermedi.

Ukraynalı bilgisayar korsanları, toplamda 120 milyon Facebook kullanıcısının verilerini ellerinde bulundurduğunu iddia ediyor. Ancak eğer Facebook’un verdiği söz konusu eklentinin yüklendiği tarayıcı sayısı olan 63 binlik rakamın doğru olması durumunda, bilgi hırsızlığından etkilenen hesap sayının hacker’ların iddia ettiği gibi 120 milyonu bulmasının gerçek dışı olabileceği ifade ediliyor.

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

 

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Teknoloji

Erdoğan da Telegram hesabı açtı

Tayyip Erdoğan, Whatapp’ın tepki toplayan yeni kullanıcı sözleşmesi sonrası, Türkiye’de de popülaritesi artan haberleşme uygulamalarından Telegram ile yerli BİP’te hesap açtı.

BOLD – Erdoğan Dijital Medya adlı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iletişim uygulamaları Telegram ve BİP’te hesap açtığı belirtildi. Paylaşımda “Cumhurbaşkanımız Erdoğan, haberleşme uygulamaları BiP ve Telegram’da” denilerek kanalların linki verildi.

Dünya çağında bir milyarı aşan kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması WhatsApp, geçtiğimiz günlerde yeni kullanıcı sözleşmesi maddelerini açıkladı. WhatsApp sözleşmesine dair tartışmalar ise sosyal medyada gündem konusu oldu.

Whatapp yerine kullanılabilecekler listesinin başına yer alan uygulamalardan Telegram’ın popülaritesi her geçen gün artıyor.

Saray’ın Whatapp’ın yerine önerdiği yerli BİP’in kullanıcıdan istediği veriler pes dedirtti

 

Okumaya devam et

Popular