Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Bilim kurgu ya da korku filmi değil, gerçek: NASA, evrenin sesini yayınladı

NASA, Youtube kanalında kaydettiği evrenin sesini yayınladı. Çoğu kişi sesleri korkutucu bulurken, kimi gerilim filmlerinde kullanılan müziklere benzetti.

BOLD- NASA, Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen bir galaksi kümesinin fotoğrafını bir nota defterine dönüştürdü ve evrenin nasıl bir senfoniye sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Devasa bir galaksi kümesi bir enstrüman olarak ele alınsaydı nasıl bir ses çıkarırdı? işte bunu merak eden NASA, Hubble Uzay Teleskobu tarafından 13 Ağustos 2018’de çekilen bir fotoğrafı nota sayfası olarak ele aldı.

Zaman soldan sağa doğru akarken, 30 ila 1.000 hertz arasında değişen sesler yukarıdan aşağıya doğru sıralandı. Fotoğrafta nadir olarak görünen yıldızlar ve kompakt yapıdaki galaksiler daha kısa ve net sesler oluştururken, devasa sarmal galaksiler daha yüksek perdede daha uzun sesler çıkardı.

NASA’nın “evrenin müziğini” YouTube kanalı üzerinden yayınlamasıyla birlikte sosyal medya kullanıcılarından farklı yorumlar geldi. Çoğu kişi sesleri korkutucu bulurken, kimileri ise gerilim filmlerinde kullanılan müziklere benzetti.

Yorumlar ne yönde olursa olsun NASA’nın paylaşmış olduğu ses, sıradan bir gürültünün aksine dinleyenlerde bir duygu hissedilmesini sağlıyor. Bu duygunun çoğu kişi için pozitif olduğunu söylemek zor.

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

 

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Teknoloji

Erdoğan da Telegram hesabı açtı

Tayyip Erdoğan, Whatapp’ın tepki toplayan yeni kullanıcı sözleşmesi sonrası, Türkiye’de de popülaritesi artan haberleşme uygulamalarından Telegram ile yerli BİP’te hesap açtı.

BOLD – Erdoğan Dijital Medya adlı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iletişim uygulamaları Telegram ve BİP’te hesap açtığı belirtildi. Paylaşımda “Cumhurbaşkanımız Erdoğan, haberleşme uygulamaları BiP ve Telegram’da” denilerek kanalların linki verildi.

Dünya çağında bir milyarı aşan kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması WhatsApp, geçtiğimiz günlerde yeni kullanıcı sözleşmesi maddelerini açıkladı. WhatsApp sözleşmesine dair tartışmalar ise sosyal medyada gündem konusu oldu.

Whatapp yerine kullanılabilecekler listesinin başına yer alan uygulamalardan Telegram’ın popülaritesi her geçen gün artıyor.

Saray’ın Whatapp’ın yerine önerdiği yerli BİP’in kullanıcıdan istediği veriler pes dedirtti

 

Okumaya devam et

Popular