Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Yabancı sayısı 10’a iniyor; Türk futbolcunun değeri artacak

TFF yabancı oyuncu kuralını değiştiriyor. Yeni uygulamanın 6+2+2 olması planlanıyor.

Türkiye Futbol Federasyonu(TFF) 2019-20 sezonundan itibaren yabancı sınırlamasında değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.

Federasyonun üzerinde çalıştığı yeni yabancı oyuncu statüsünün daha öncede uygulanmış olan 6+2+2’lik sisteme yakın olduğu belirtiliyor. Bu sistem 2007-08 sezonunda uygulamaya konulmuştu. Sahada 6 yabancı bulunurken 5 yerli isminde ilk 11’de çıkması isteniyordu. Bu zorunluluk Türk oyuncuların bonservis değerini astronomik rakamlara çekmişti.

EN FAZLA 10 YABANCI

Şuanda uygulanan 14 yabancılı sistem değişecek. Yeni kurala göre kulüpler 10 yabancı futbolcuyla sözleşme imzalayabilecekler. Bu yabancılardan sadece 6’sı aynı anda ilk 11’de sahaya çıkabilecek. 2 futbolcu yedek kulübesinde oturacak. 2 futbolcu ise tribünde olacak yani maç kadrosuna dahil olmayacak.

Hali hazırda kulüpler kadrolarında 14 yabancı futbolcuyu bulundurabiliyor. Kulüpler, sahaya 11 yabancı futbolcuyla çıkabiliyorlar.

Galatasaray, bir maça 11 yabancı oyuncu ile çıkmış ve kamuoyundan ‘İstiklal marşını okuyacak kimse yok’ eleştirisi gelmişti. .

KULÜPLER 4 YABANCISINI GÖNDERECEK

Mecvut sistemde bütün kulüplerin 14 yabancı hakkı bulunsa da hepsi bu kontenjanı doldurmuş değil. Kontenjanı dolu olanlar ve yabancı sayısı 10’un üzerinde bulunan kulüpler önümüzdeki sezon için sayıyı maksimum 10’a indirmek zorunda.

Kulüpler Birliği yabancı sayısı için 21 Mart Perşembe günü İstanbul’da toplanacak. Ve kulüp başkanlarının düşünceleri alınacak. Yeni yabancı kuralının önümüzdeki sezon uygulanması planlanıyor. 1 Haziran’da yapılacak TFF Başkanlık seçiminden önce kuralın çıkıp çıkmayacağı şimdilik belirsiz.

DEMİRKOL: TÜRK FUTBOLUNA ZARARI OLUR

Yeni sezon için düşünülen yabancı kuralı için spor yazarı Mehmet Demirkol, 6+2+2 kuralının Türk futboluna zararı olacağını söyledi. Demirkol, yayıncı kuruluşa yaptığı açıklamada, “Bu tip değişiklikler iki yıldan evvel yapılamaz! Yeni TFF Başkanı seçilecek, bu karar seçimden önce mi alınacak sonra mı?” ifadelerini kullandı.

Demirkol, “Türk oyuncu eskiden yetişmiyordu, şimdi yetişiyor. Artık Türk oyuncular gelişiyor. Allah rızası için yapmayın, bu doğru değil. Faydası olmayacak, zararı olacak. Zararı olacağından hiçbir şüphem yok.” kararı eleştirdi.

Süper Lig’de oynanan Galatasaray-Trabzon maçında çekilen fotoğraf karesinde sadece hakemin Türk olması dikkatlerden kaçmadı.

TÜRKİYE’DE YABANCI KURALININ DEĞİŞİMİ

Türkiye ve Avrupa’da uygulanan yabancı kuralı ülkeye göre değişiklik gösterse de önde gelen futbol ülkelerinde yabancı oyuncu serbestliği bulunuyor.

2015-2019

Türkiye’de halen uygulanan kural 2015 yılında karara bağlandı. Kulüplerin belirleyeceği 28 kişilik kadrolarda 14 yerli oyuncu bulunmasını zorunluluk haline getirdi. 18 kişilik maç kadrolarında en az 7 yerli oyuncu bulundurulacaktı. Takımlar isterlerse kadrodaki 11 yabancının tamamını ilk 11’de oynatabilecekti.

2017-18 sezonu başında maç kadrosundaki oyuncu sayısı 18’den 21’e çıkarıldı. 21 kişilik kadrolarda 12 yabancı bulundurulabiliyor. Kadro 20 ve daha az sayıda oyuncudan oluşursa, listede maksimum 11 yabancı oyuncu yer alabiliyor.

2014 – 2015

 TFF önceden 5+0+3 şeklinde aldığını duyurduğu kararı sezon başında 5+3 olarak değiştirdi. Kulüpler 8 yabancı transfer edebilecek ve 5’i sahada 3’ü tribünde olacaktı. Artı 3 kısmındaki 3 yabancının da kulübede olmasına izin verildi.

2013 – 2014

6+0+4 olarak adlandırılan sistemde kulüpler en fazla 10 yabancı transfer edebilecekti. Maç kadrosunda ise en fazla 6 futbolcu bulundurabilecekti.

2011 – 2012

Kulüplerin transfer edebileceği yabancı oyuncudaki sınır kalkarken, maç kadrolarında 6+2 yabancı kuralı devam etti.

2010 – 2011

6+2+2 sistemi uygulanmaya başlandı. Yeni kurala göre, kulüpler 10 yabancı transfer etme hakkına sahip oldu. Ancak son eklenen artı 2’deki yabancılar maç kadrosuna giremiyordu.

2009 – 2010

6+2 sistemine geçildi. Takımlar, 6’sı ilk 11’de, 2’si yedek kulübesinde olmak üzere toplam 8 futbolcuyu maç kadrolarına alma hakkına sahip oldu.

2007 – 2008

Sezon başında yabancı kontenjanında “6 artı 1” sistemine geçilirken, devre arasında “6 artı 2” kuralı ve son olarak da “6+2+2” kabul edildi. Kurala göre en fazla 6 yabancı sahada, 2 yabancı yedek kulübesinde, diğer 2 si ise tribünde oturabilirdi. Yeni getirilmesi düşünülen sistem bu sezonki uygulamaya yakın olduğu belirtiliyor.

İspanya’da Avrupa Birliği dışından sadece 3 oyuncu transferi yapılabiliyor. Lionel Messi de o yabancılardan birisi.

AVRUPA’DA YABANCI UYGULAMASI

İingiltere: Premier Lig: İngiltere Premier Ligi’nde yabancı sınırlaması bulunmuyor. Kadroda bulunacak yabancı sayısında da bir sınırlama yok. Sadece kulüplerin transfer edeceği oyuncuların milli takımlarında oynama sayıları kriter olarak belirleniyor.

İspanya La Liga: İspanya’da Avrupa Birliğive aday ülkelerinden gelen oyuncular için bir sınırlama yok. Avrupa Birliği pasaportu bulunmayan futbolcular için ise 3 oyuncu ile sınırlandırılmış durumda. Bu oyuncular kadroda ve sahada bulunabiliyor.

ALMANYA ALTYAPIDAN OYUNCU İSTİYOR

Almanya Bundesliga: Almanya’da da yabancı oyuncu sınırlaması bulunmuyor. Kadroda bulunabilecek yabancı oyuncu sayısı: şartlı olarak sınırsız. Sahaya çıkabilecek yabancı oyuncu sayısısında da sınır yok. Kadroda aranan şart en az 12 Almanya pasaportlu, 8 altyapıdan yetişmiş oyuncu bulunması aranıyor.

İtalya Serie A: İtalya’da da Avrupa Birliği pasaportu olan oyuncular yabancı sayılmıyor. Onun dışındaki ülkelerden 5 futbolcuya izin veriliyor. Bu 5 oyuncu kadroda da yer alabiliyor sahada da oynayabiliyor.

Fransa Ligue 1: Fransa ise Avrupa Birliği pasaportu bulunmayan 4 futbolcuya izin veriyor. Kadroda yer alacak ve sahaya çıkacak oyuncu sayısında bir değişiklik yok. 4 oyuncu kadroda da sahada da yer alabiliyor.

Hollanda Eredıvıse: Hollanda da yabancı oyuncu sınırlaması bulunmuyor. Kadroda bulunabilecek yabancı oyuncu sayısına ise şartlı şekilde sınır koymuyor. Sahaya çıkacak11 oyuncuda yabancı olabiliyor. Getirilen şart ise 18,19 ve 20 yaşındaki futbolcular için asgari maaş ödemesi.

Belçika 1. Lig: Belçika’da yabancıya sınır koymuyor. Kadroda’da sınırsız yabancı bulunabiliyor. Ancak alt yapıdan en az 6 oyuncunun kadroda yer alması isteniyor. Sahaya çıkacak oyuncuda da sınır aranmıyor.

Portekiz Premier Lig: Yabancı sınırlaması uygulamayan ülkelerden bir diğeri de Portekiz. Kadroda da sahada da yabancıya sınır bulunmuyor.

 

Genel

AKP son bir ayda 4 puan kaybetti

İstanbul Ekonomi Araştırma şirketi Ocak ayı seçim anketini değerlendiren Kemal Özkiraz, AKP’nin bir ayda 4, Cumhur İttifakı’nınsa 5 ayda 7 puan kaybettiğini açıkladı.

BOLD – İstanbul Ekonomi Araştırma şirketi Ocak ayı seçim anketini kamuoyuyla paylaştı. Ankete göre, AKP’nin oyu 31,6’da kaldı. Yüzde 17,7 olan kararsızların oranı ise diğer bütün partilerin üzerinde. Ankette sırasıyla CHP yüzde 16,5, İyi Parti 12,8, HDP 8,5, MHP 7,6 oy oranıyla yer aldı.

Ali Babacan’ın DEVA Partisinin ise yüzde 2,6 oy oranına sahip olduğu görüldü. Anket sonuçlarını değerlendiren Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, AKP’nin bir ayda 4 puan, Cumhur İttifakı’nın ise 5 ayda 7 puan kaybettiğini açıkladı.

Ankette kararsızların dağılımının ardından ise görünüm şöyle:

AKP: Yüzde 36,2
CHP: Yüzde 20,3
İp : Yüzde 16,7
HDP: Yüzde 10,5
MHP: Yüzde 9,1
DEVA Partisi: Yüzde 3,6
Diğer: Yüzde 1,7
Gelecek Partisi: Yüzde 1,3
Saadet Partisi: Yüzde 0,6

90’lardan bugüne sadece arabanın markası ve rengi değişti

Okumaya devam et

Genel

Koronavirüsten 137 kişinin daha hayatını kaybettiği açıklandı

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 137 kişiyle birlikte toplam can kaybı 25 bin 210 oldu.

BOLD – Sağlık Bakanlığı günlük koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, bugün hayatını kaybeden 137 kişiyle birlikte toplam can kaybı 25 bin 210 oldu. Son 24 saatte yapılan 151 bin 109 test sonucunda semptom gösteren 671 hastayla birlikte 5 bin 642 yeni vaka tespit edildi. Türkiye’deki toplam vaka sayısı da 2 milyon 435 bin 247’ye yükseldi.
Öte yandan hastalardaki zatürre oranı yüzde 4.7, ağır hasta sayısı da bin 808 oldu.

ABD’den Saray’a uzanan bir yolsuzluk ve kara para hikayesi

 

Okumaya devam et

Genel

Bold kısa bir aradan sonra tekrar yayında: Nerede kalmıştık?

TRT’nin Bold Medya’ya yönelik sansür amaçlı ‘telif’ başvuruları Youtube tarafından reddedildi. Bir aydır askıya alınan Bold Youtube kanalı, yasal itirazların ardından tekrar yayına açıldı.

BOLD – Youtube bir aylık inceleme sonunda, telif hakkı talebinde bulunan TRT karşısında Bold’un haklı olduğuna karar verdi. Yeni saldırıların olabileceği uyarısında bulunan Bold Medya, bir video ile sivil toplum ve bağımsız gazetecilere çağrı yaptı:

Okumaya devam et

Popular